partner serwisu

Najlepsze aplikacje do nauki języków obcych na Androida

Najlepsze aplikacje do nauki języków obcych na Androida
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
4 października 2016, 16:48
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje do języków, aplikacje do nauki języków, aplikacje językowe, british council podcasts, duolingo, hello talk, memrise

Jak uczyć się języków obcych? Można tradycyjnie, korzystając ze szkół językowych lub pomocy native speakerów, przy okazji wydając niemałe pieniądze i pozbywając się w znacznej mierze wolnego czasu. Można też inaczej - używając smartfona i odpowiedniej, dobrej aplikacji. Dzięki temu nauka będzie znacznie tańsza (a nawet całkowicie bezpłatna) i sami zdecydujecie, kiedy oraz ile czasu możecie na nią poświęcić. Najważniejszy jest jednak wybór naprawdę dobrej aplikacji do nauki języka. Nie musicie jednak tracić czasu na sprawdzanie wszystkich programów dostępnych w Sklepie Google. My przetestowaliśmy je dla Was i wiemy już, która aplikacja do nauki języków obcych na Androida jest najlepsza. Znaleźliśmy też kilka naprawdę interesujących alternatywnych propozycji, wiemy również, na które nie warto w ogóle tracić czasu.

Bezapelacyjnie najciekawszą i najlepszą aplikacją tego typu jest Duolingo. Ten prawdziwy kombajn językowy oferuje możliwość nauki większości popularnych kodów porozumiewania się, a wszystko to jest wspierane przez nowatorskie metody tłumaczeń - również te oparte na naszym głosie. Aplikacja w toku ćwiczeń może poprosić nas o wypowiedzenie na głos tłumaczenia, lub tekstu widniejącego na ekranie. Jest to zatem program rozwijający kilka sfer naszych umiejętności językowych - od znajomości zasad gramatycznych, aż po trenowanie wymowy trudniejszych fraz. Jednak i kilka innych z przetestowanych przez nas aplikacji wartych jest Waszej uwagi. Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim Memrise za wiele różnorodnych kursów dostępnych w aplikacji, a także HelloTalk za najbardziej naturalny sposób nauki - rozmowę na żywo z innymi użytkownikami, znającymi język, którego chcemy się uczyć, znacznie lepiej od nas samych

Duolingo

Polecamy
Duolingo

Duolingo to świetna aplikacja do szlifowania naszych zdolności językowych. Różnorodność ćwiczeń oraz ich skuteczność to ogromne zalety tego programu. 

Zdecydowany zwycięzca naszego zestawienia to prawdziwy kombajn językowy. Aplikacja oferuje tyle trybów nauki, że początkujący użytkownik mógłby się w tym łatwo pogubić. Program aktywnie analizuje nasze postępy w nauce języka i prezentuje je nam w formie punktowej oraz procentowej. Tak prosty przelicznik umiejętności pozwala ogólnie ocenić nam, ile jeszcze brakuje do zadowalającego nas poziomu wiedzy z zakresu wybranego języka. 

Interfejs Duolingo

Duolingo potrafi dostosować się do poziomu użytkownika - nie oznacza to, że pierwszy kontakt z programem będzie okupiony koniecznością przebijania się przez zadania nieatrakcyjne dla tych, który w wybranym języku potrafią się już choć trochę porozumiewać. Test wyrównawczy daje możliwość oceny przez program naszych kompetencji językowych i dostosowanie "poziomu wtajemniczenia", zaliczenia konkretnych zadań. Prezentacja ćwiczeń powiązanych z konkretnymi umiejętnościami językowymi w formie drzewka pozwala na prostą ocenę przez użytkownika, co już potrafi, a czego zdecydowanie w jego kompetencjach brakuje. 

Duolingo wyjaśnia zasady gramatyczne, przypomina słówka (a także proponuje nowe), sprawdza nasze rozumienie tekstu, mowy "native speakera", umiejętności tłumaczenia, a także wymowy. Jest to zatem bardzo wszechstronna propozycja dla osób, które chcą codziennie, w prosty sposób uczyć się języka, lub po prostu - przypominać sobie niektóre zagadnienia, które wraz z czasem ulatują. Pojawiają się dodatkowe ćwiczenia sprawdzające, dzięki którym możemy zyskać nieco więcej punktów. Ważny jest walor społecznościowy - możemy również konkurować z naszymi znajomymi w kwestii doskonalenia naszej znajomości danego języka.

Interfejs Duolingo

Obsługa aplikacji nie jest skomplikowana - wszystkie informacje prezentowane są zrozumiale i przejrzyście, interfejs jest bardzo czytelny. Co istotne, program działa szybko i stabilnie nawet na słabszych urządzeniach. Wszystko to powoduje, że Duolingo jest naprawdę świetnym wyborem - zwłaszcza dla osób, które (słusznie) systematycznie podchodzą do języka i chcą się go uczyć codziennie - choćby przez kilkanaście minut. 

Memrise

Polecamy
Memrise

Memrise oferuje różnorodne kursy dla osób chcących nauczyć się języka polskiego. Wiele rodzajów ćwiczeń i okresowe testy kompetencyjne to ogromne zalety tej platformy. 

Memrise to prosty, aczkolwiek bardzo pomocny program z ogromną ilością niestandardowych i bardzo różnorodnych kursów. Wszystko odbywa się w taki sposób, że praktycznie każdy, kto uczy się lub chce się "douczyć" danego języka, znajdzie tutaj coś dla siebie. Jak niemal każda tego typu aplikacja, Memrise oferuje szybkie logowanie przez Facebooka, co sprawia, że cały proces przebiega niezwykle szybko. Po tak prostej rejestracji do usługi, możemy od razu rozpocząć naukę języków. 

Interfejs Memrise

Po wybraniu kursu, który odpowiada naszemu poziomowi zaawansowania, możemy rozpocząć naukę. Za każde poprawnie wykonane zadania otrzymujemy punkty, a te przekładają się na wyższe poziomy i odznaki. Wszystkie osiągnięcia pozwalają nam na ocenę, jak bardzo już jesteśmy przygotowani do władania danym językiem. Zadania przypominają do bólu te podręcznikowe, ale są wzbogacone przez materiały wizualne, tzw. "stopklatki", na podstawie których musimy określić na przykład, jaki wyraz lub fraza zostały wypowiedziane. 

Jedyne zastrzeżenie mamy jednak do tego, że na samym początku mniej wprawnemu użytkownikowi trudno będzie dostosować swój poziom do przygotowanych kursów. Brakuje mechanizmu, dzięki któremu usługa oceniłaby nasze umiejętności językowe i zaproponowała kursy - albo doszkalające, albo te rozwijające inne kompetencje językowe. Użytkownik na samym początku z wyborem kursu jest zostawiany praktycznie sam, co może powodować pewne kłopoty. 

Interfejs Memrise

Jednak pod względem technicznym Memrise jest naprawdę świetnie dopracowanym programem. Bardzo dobrze działa na słabszych urządzeniach, nie wykorzystuje w nadmiernym stopniu transferu danych internetowych, a nawigacja po aplikacji jest naprawdę prosta i intuicyjna. 

HelloTalk

Polecamy
HelloTalk

HelloTalk to świetna platforma komunikacyjna, za pomocą której możemy nie tylko porozmawiać z osobami z całego świata, ale i nauczyć się języków obcych. 

Aplikacja łączy w sobie konwencjonalny czat z nauką języków. Nie ma lepszego sposobu na nauczenie się języka, niż po prostu - władanie nim. I właśnie taką ideą kieruje się HelloTalk, pozwalający na rozmowę dwóch osób z uwzględnieniem waloru edukacyjnego. Jeżeli uczymy się angielskiego - zaproponowani nam zostaną ludzie, którzy z tego języka korzystają na co dzień. Dodatkowo - my możemy nauczyć kogoś, kto zamierza się polskiego nauczyć. 

Interfejs HelloTalk

Aplikacja podczas rejestracji pozwala na ustalenie nam języków, w których czujemy się mocni i tych, które zamierzamy szlifować. Podobnie, jak z Podcasts, nie jest to jednak aplikacja dla osób, które zupełnie nie znają danego języka, toteż warto przed tym upewnić się, że znamy chociażby podstawy. Ważne jest to, że platforma pozwala uczyć się "dwustronnie", toteż możemy ustalić, czy rozmawiamy po polsku, czy też w innym języku. Pewne rzeczy można tłumaczyć w rodzimym dla naszego rozmówcy języku, co z prawdziwym człowiekiem wydaje się być znacznie prostsze. 

Po konfiguracji aplikacji, platforma oferuje nam sugerowanych rozmówców, którzy pozwolą nam na rozwinięcie kompetencji językowych. Warto zdać się na program i sprawdzić, którzy użytkownicy aktualnie są dostępni i jak bardzo dobrze czują się w naszym języku. Jeżeli wszystko wygląda dobrze - wystarczy tylko zabrać się za rozmowę! 

Interfejs HelloTalk

Z aplikacją jest jeden problem - nie działa ona zbyt dobrze, szczególnie na słabszych urządzeniach. Logowanie do niej trwa stanowczo zbyt długo, a i czasami zdarza się, że słabo reaguje ona na wprowadzane przez nas komendy. W większości przypadków jednak nie ma z nią większych problemów.

British Council Podcasts

Polecamy
British Council Podcasts

LearnBritish Podcasts to świetna aplikacja, za pomocą której możemy posłuchać materiałów audio, które usprawnią nasze kompetencje rozumienia ze słuchu.

Dzięki tej bardzo prostej aplikacji, która treści oferuje w formie podcastów, możemy rozwijać swoje kompetencje rozumienia ze słuchu, ale tylko w języku angielskim. Specjalnie przygotowane materiały są przystosowane do nauki przez osoby, które nie są tzw. "native speakerami", a po każdym odsłuchu danej partii materiału oferowane są pytania, dzięki którym aplikacja oceni, jak dobrze przyswoiliśmy informacje zawarte w podkaście. 

Interfejs Podcasts

Formuła tej aplikacji wyklucza ją u osób, które z językiem angielskim nie miały nic do czynienia i będzie pomocna tylko w przypadku tych, którzy już mają pewne umiejętności, szczególnie rozumienia ze słuchu. W bardzo prosty sposób można dostosowywać trudność ćwiczeń, na przykład poprzez zmianę szybkości wypowiadania fraz z pliku dźwiękowego. Same podcasty są nagrane w przystępny sposób - osoba wypowiadająca zdania jest do tego świetnie przygotowana, utrzymuje odpowiedni ton głosu cały czas i charakteryzuje się świetną dykcją. Jest to jednak tzw. "sytuacja idealna" i w rzeczywistości, wymowa może się diametralnie różnić, na przykład u osób operujących akcentem z Essex - w przypadku British Council Podcasts, mamy do czynienia z absolutnie "czystym" językiem angielskim. 

Interfejs Podcasts

Niemniej jednak, jeżeli zależy nam na rozwinięciu umiejętności rozumienia ze słuchu - British Council Podcast będzie świetnym wyborem. Jedyną przeszkodą mogą być reklamy w darmowej wersji, ale na szczęście nie są one w żaden sposób intruzywne. 

mroczek.kacper
2017.03.25, 15:57
Ja korzystam z Modern Flashcards do nauki słówek. Modern Flashcards jest dostępny dla Androida i Windows 10
gangstahmet
2017.06.02, 02:47
Polecam https://www.penpaland.com strona internetowa oparta wymiany językowej
Android:http://app.appsgeyser.com/Penpaland
2019.06.15, 12:34
Czy przez taką aplikację nauczysz się języka w jak w http://www.mrbrown.edu.pl ? Nie wydaje mi się, by aplikacja potrafiła dotrzeć do nas tak jak nauczyciel.