partner serwisu

Najlepsze aplikacje chroniące wzrok przed niebieskim światłem

Najlepsze aplikacje chroniące wzrok przed niebieskim światłem
Autor:
Sylwia Zimowska
Data publikacji:
8 maja 2017, 14:32
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
blue light filter - night mode, cf.lumen, easyeyes, filtr niebieskiego światła, lux, ochrona oczu, twilight

Znów nie możesz zasnąć, choć padasz ze zmęczenia? Bardzo możliwe, że przyczyną tego stanu jest niebieskie światło emitowane przez ekrany tabletów i smartfonów. Takie oświetlenie hamuje bowiem wydzielanie melatoniny, co dla naszego mózgu jest symbolem rozpoczęcia dnia i sygnałem do zwiększenia aktywności mózgowej. Jeśli przeglądasz internet, czytasz elektroniczne książki, czy czatujesz ze znajomymi przed snem zadbaj o aplikacje, które pomogą chronić Twoje oczy.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów powinniśmy odstawić ekrany urządzeń elektronicznych na trzy godziny przed zaśnięciem, by nie zakłócać prawidłowego cyklu aktywności mózgowej. W dzisiejszych czasach jest to jednak praktycznie niemożliwe, gdyż wiele osób nawet w łóżku nie rozstaje się ze swoimi telefonami. Na szczęście jest na to rozwiązanie! Wystarczy ściągnąć aplikację, która nałoży na ekran specjalny filtr ocieplający kolorystykę emitowanego przez nie światła. W sklepie Google Play znajdziecie wiele aplikacji o takich właściwościach. My wybraliśmy dla was pięć najlepszych, bezpłatnych aplikacji blokujących niebieskie światło i ułatwiających zasypianie.

Każda z nich spełnia swoją podstawową rolę, jednak naszym zdaniem Twilight zasługuje na największą uwagę. Aplikacja jest stabilna, w darmowej wersji oferuje najbardziej przydatne funkcje i nie posiada żadnych reklam. Użytkownikom lubiącym modyfikować ustawienia polecamy z kolei CF.lumen lub Lux. Natomiast pozostałym osobom, które chciałyby prostą w użyciu aplikację dedykujemy Easy Eys lub nieco bardziej atrakcyjną pod kątem wizualnym Blue Light Filter - Night Mode.

Twilight

TwilightTwilight nie ma tak wielu ustawień jak konkurencyjne aplikacje, ale działa bez najmniejszego zarzutu
 

Twilight to aplikacja, która towarzyszy mi na smartfonach od kilku lat i nie wyobrażam sobie bez niej nocnego surfowania po sieci. Jest zdecydowanie najbardziej przyjazną z całego zestawienia. Po pierwsze jest dostępna w języku polskim, a po drugie nie oszołomi Was nadmiarem ustawień. Znajdziecie tu tylko te funkcje, które są najważniejsze: ustalicie temperaturę barwową, jej intensywność, oraz stopień przyciemnienia ekranu. Twilight pozwala także ustawić czas filtrowania według określonych parametrów. Przykładowo możemy zaprogramować aplikację, by włączała filtr tuż po zachodzie słońca, o wybranej przez nas godzinie lub by dopasowywała się pod ustawienia systemowego alarmu.

Polecamy
Twilight

Aplikacja Twilight sprawia, że ekran twojego urządzenia dostosowuje się do pory dnia emitując po zmroku przyjemny, czerwony filtr, który wyeliminuje niebieskie światło utrudniające zasypianie.

 

Aplikacja jest ciągle aktywna w pasku powiadomień, dzięki czemu da się włączyć filtr na żądanie o dowolnej porze dnia używając tylko jednego kliknięcia. Jeśli macie w domu oświetlenie Philips Hue, to będziecie mogli zintegrować z nim Twilight. Wówczas o wybranej porze inteligentne żarówki zmienią barwę na cieplejszą, podobną do tej z aplikacji. Twilight pozwala także na zapisanie kilku profili, dzięki czemu szybciej wybierzemy najczęściej używane przez nas ustawienia.

CF.lumen

Cf lumenCF.lumen oferuje kilka kolorów filtru
 

CF.lumen możemy zarekomendować osobom, które szukają większych możliwości personalizacji aplikacji. Przede wszystkim program oferuje wybór odmiennych filtrów kolorystycznych w zależności od pory dnia. Oprócz najczęściej używanego światła czerwonego znajdziemy tu także filtry w kolorze zielonym, żółtym czy różowym. Ciekawym dodatkiem jest możliwość włączenia funkcji aktywacji filtru pod wpływem ciemności (Sleep in the dark) - gdy aplikacja wykryje z pomocą sensora pomiaru światła, że znajdujemy się w mroku, automatycznie zmieni kolorystykę ekranu. Niestety interfejs jest przede wszystkim tekstowy, więc użytkownicy nieznający języka angielskiego będą mieli problem z obsługą. W przeciwieństwie do Twilighta nie znajdziemy tu opcji wyłączenia filtru bezpośrednio z poziomu powiadomień smartfona.

Polecamy
CF.lumen

Zaawansowane narzędzie do ograniczania niezdrowego dla oczu światła niebieskiego emitowanego przez ekrany smartfonów i tabletów. Posiada szereg ustawień i opcji automatyzacji pracy, włącznie ze zmianą koloru filtru.

 

EasyEyes

EasyEyesEasyEyes uruchamia się jednym kliknięciem!
 

EasyEyes to z kolei propozycja dla użytkowników, którym zależy na jak najbardziej minimalistycznym interfejsie i prostej obsłudze. Po pobraniu aplikacji wystarczy kliknąć na symbol oka w głównym oknie programu, by włączyć filtr ocieplający niebieskie światło. Ot, cała filozofia. Oczywiście tu również mamy do dyspozycji dodatkowe ustawienia w rodzaju zmiany stopnia natężenia filtru czy określenia godzin, o których ma się on aktywować. Ponieważ opcje te są dyskretnie schowane na pasku bocznym, aplikacja wydaje się nie przytłaczać użytkownika swoimi możliwościami. Jedynym minusem są reklamy, które uruchamiają się co pewien czas przy zmianie ustawień.

Polecamy
EasyEyes

Chroń swój wzrok jednym kliknięciem! Aplikacja EasyEyes odcina dopływ niebieskiego światła, dzięki czemu używając smartfon lub tablet nocą nie będziesz miał problemów z zaśnięciem.

 

Blue Light Filter - Night Mode

Blue Light FilterBlue Light Filter ma najładniejszy interfejs
 

Twórcy Blue Light Filter - Night Mode postarali się, by ich aplikacja nie tylko dobrze działała, ale też ładnie wyglądała. Podobnie jak w przypadku Easy Eyes tuż po pobraniu aplikacji wystarczy kliknąć na obrazek Księżyca, by aktywować filtr. Barwę światła wybieramy klikając w ikonki źródeł oświetlenia (np. świecę, zachód słońca, świetlówkę), natomiast resztę parametrów kontrolujemy przy pomocy suwaków. Harmonogram pracy filtru określić możemy jedynie "ręcznie" - programując jego rozpoczęcie i zakończenie o danych godzinach. Uboższe funkcje urozmaica miły drobiazg - skrót do latarki na pasku powiadomień, z którego też szybko włączymy lub wyłączymy działanie aplikacji.

Polecamy
Blue Light Filter - Night Mode

Cechująca się obrazkowym interfejsem aplikacja do blokowania niebieskiego światła ekranu, które utrudnia zasypianie. Oferuje kilka kolorów filtru i regulację jego intensywności.

 

Lux

LuxLux to rozwiązanie dla osób, które nie lubią kolorowych filtrów
 

Choć barwny filtr skutecznie eliminuje niebieskie światło, dla niektórych osób odmienna kolorystyka ekranu może być irytująca. Właśnie dla takich użytkowników powstała aplikacja Lux, która docelowo nie wprowadza zmian w temperaturze światła ekranu, a jedynie wpływa na jego jasność. W ten sposób nie pozbędziemy się zupełnie negatywnego efektu, ale ograniczymy jego wpływ. Lux oferuje szereg profili dopasowanych do naszych aktywności, które są dostępne z paska powiadomień oraz mnóstwo szczegółowych ustawień dotyczących jasności. Możemy m.in. zmniejszyć poziom natężenia podświetlenia poniżej fabrycznego minimum, zadecydować o podświetlaniu przycisków, ustalić szybkość wygaszania itp. Przydatną funkcją jest także możliwość użycia wstrząsów do zwiększenia jasności.

Polecamy
Lux

Aplikacja do konfigurowania stopnia podświetlania ekranu. Posiada opcję rozjaśniania ekranu poprzez wstrząśnięcie urządzenia oraz tryb nocny eliminujący niebieskie światło utrudniające zasypianie.

Jeśli w trakcie korzystania z aplikacji stwierdzimy, że przyciemnienie jasności jednak nie zdaje rezultatu, z poziomu ustawień możemy również włączyć tryb nocny, który podobnie jak reszta aplikacji, aktywuje filtr o czerwonej poświacie. Kilka opcji w aplikacji m.in. lokalizacja wschodu słońca wymaga zakupienia pełnej wersji, ale naszym zdaniem w zupełności można obyć się bez nich.

2017.11.13, 22:48
Czy programy są dostępne dla firm?