partner serwisu
Najlepsza nawigacja na Androida - test ośmiu aplikacji
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
28 stycznia 2015, 06:39
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, asystent pasa ruchu, automapa, be-on-road, google maps, gps nawigacja be-on-road, gps nawigacja i mapy sygic, here, korki, mapfactor navigator, mapy google, najlepsza nawigacja, navitel, nawigacja, nawigacja android, poi, radary, smartfon, sygic, tryb offline, yanosik

Tryby nawigacji, asystent pasa ruchu

Możliwość wyboru trybu nawigacji i doboru tras

Dobra nawigacja służy do optymalnego doboru trasy z punktu A do punktu B. Tylko dla każdego użytkownika słowo optymalny może znaczyć coś innego. Dla jednych będzie to trasa najkrótsza, dla innych - możliwa do pokonania w jak najszybszym czasie. Jeszcze inni użytkownicy mogą też kierować się również w podróży zasadą złotego środka. Dobrze więc, jeśli wybrana przez nas aplikacja pozwoli nam zdecydować, z którego wariantu chcemy skorzystać. 

Warto też pamiętać, że nie zawsze poruszamy się samochodem, lecz zdarza się, że chodzimy również pieszo. W takich przypadkach nawigacja również mogłaby pomóc nam dotrzeć do celu. I pomoże, jeśli umożliwia skorzystanie z trybu nawigacji pieszej - w końcu trasa właściwa dla samochodu może się zupełnie nie sprawdzić w przypadku poruszania się bez czterech kółek. Zasada jest prosta - jeśli bierzemy pod uwagę korzystanie z aplikacji nawigacyjnej nie tylko w samochodzie, to im więcej dostępnych trybów (poza nawigacją pieszą może być także rowerowa), tym lepiej.

 • AutoMapa 
  Aplikacja umożliwia wybór jednego z kilku trybów nawigacji i doboru trasy. Do wyboru są: nawigacja terenowa i przełajowa, a także nawigacja samochodowa w wariantach szybkim, krótkim, optymalnym i łatwym.

 • GPS Nawigacja i Mapy Sygic 
  Użytkownik może wybrać między nawigacją pieszą i samochodową. W przypadku tej ostatniej może wybrać trasę w wariancie szybkim, krótkim i ekonomicznym.

 • Navitel Navigator 
  Aplikacja umożliwia skorzystanie z nawigacji pieszej, rowerowej, samochodowej (będącej jednocześnie wariantem motocyklowym), autobusowym, nawigacją taksówki, autobusu, ciężarówki lub przygotowanej dla pojazdu uprzywilejowanego. Do wyboru są też dwa typy tras: najkrótsza lub najszybsza.

 • HERE Beta 
  Wybrać można nawigację pieszą, przy wykorzystaniu komunikacji publicznej lub samochodową - w tym przypadku są trzy warianty tras do wyboru, szybka, krótka i zrównoważona, bez możliwości ich porównania na mapie. 

 • GPS Nawigacja Be-On-Road 
  Do wyboru nawigacja samochodowa lub piesza. 

 • Mapy Google 
  Udostępnia nawigację pieszą, samochodową, rowerową i przy wykorzystaniu transportu publicznego. Mapy Google udostępniają także informacje o połączeniach pociągami PKP Intercity. Opcje nawigacji pozwalają na unikanie przejazdów autostradami i innymi drogami płatnymi.

 • MapFactor Navigator 
  Aplikacja daje możliwość wyboru nawigacji samochodowej i pieszej. Do wyboru daje też trzy opcje tras - najkrótszą, najszybszą i najtańszą.

 • Yanosik 
  Aplikacja przeznaczona wyłącznie dla podróżujących samochodami, daje możliwość wyboru trasy najszybszej lub "rekomendowanej". Może też automatycznie oznaczyć drogi płatne, jeśli nie chcemy z nich korzystać.

Asystent pasa ruchu

Bardzo prosta funkcjonalność, na którą często nie zwraca się uwagi aż do momentu, w którym okaże się, że była absolutnie niezbędna. Taki moment następuje np. kiedy zbyt późno orientujemy się, że trzeba było jechać prawym skrajnym, a następny zjazd z autostrady jest za 50 czy 100 kilometrów. Asystent pasa ruchu zabezpieczy nas przed takimi sytuacjami, zawczasu podpowiadając, który pas drugi musimy zająć, żeby nie przegapić właściwego skrętu.

 • AutoMapa 
  Jest.

 • GPS Nawigacja i Mapy Sygic 
  Jest, choć jego działanie pozostawia nieco do życzenia (informacje o konieczności zmiany pasa często pojawiają się zbyt późno).

 • Navitel Navigator 
  Jest.

 • HERE Beta 
  W momencie przeprowadzania testu aplikacja nie udostępniała tej funkcjonalności.

 • GPS Nawigacja Be-On-Road 
  Jest.

 • Mapy Google 
  W momencie przeprowadzania testu funkcja nie obejmowała Polski.

 • MapFactor Navigator 
  Jest, choć często nie działa poprawnie.

 • Yanosik 
  Brak.
Mega Hejter
2015.01.30, 18:30
Sygic nie ma języka polskiego??? Używam tej navi od grudnia. Za parę złotych jest dożywotnia aktualizacja, cała Europa +Rosja, mapy po prostu piękne i komunikaty głosowe w języku polskim jak najbardziej SĄ!
arkadius19880521
2015.01.30, 22:05
Sygic nie ma komunikatów po polsku? No to nie wiem jakiego wy Sygica testowaliście, bo używam już od roku i jakoś mam. Wielka zaleta to dożywotnie aktualizacje map, co do asystenta pasa ruchu, tak zgadzam się trochę za późno się uruchamia. Wielka zaleta jest też ze nawigacja ma licencje na 3 urządzenia, w moim przypadku telefon + tablet. Dodam że jeżdżę po całej Europie i nie zmienie na nic innego. Skoro testowaliście parę tygodni i nie umieliscie ustawić polskiego lektora, to wątpię w ten test. Pozdrawiam użytkowników Sygica.
sloneczko1
2015.01.30, 22:33
Zrobiliscie test ze boki zrywac z 8 aplikacji az 3 sa znane wiekszej ilości urzytkowników
a gdzie Tom Tom NaVI eXSPERT KTÓRA tak apropo jest dodawna przez wszyskich operatorów komórkowych w polsce .Znowu ktoś zapłacił panu redaktorowi za darmową reklame żenada
2015.01.30, 22:47
Co my byśmy zrobili bez naszych czytelników? Oczywiście, że w Sygic są komunikaty w języku polskim. Drobna, choć znacząca pomyłka - przepraszamy.

@Sloneczko. To, że nie wszystkie dostępne na rynku aplikacje znalazły się w zestawieniu, nie oznacza jeszcze, że nie będziemy ich sukcesywnie dodawać. Będziemy, a Navi Expert będzie jedną z pierwszych, o które nasze zestawienie zostanie niebawem uzupełnione.
Jednocześnie przed rzuceniem po raz kolejny oskarżeń o to, że ktoś od kogoś przyjął jakąś korzyść majątkową, radziłbym trzy głębsze wdechy, zazwyczaj pomaga ;)
2015.01.31, 09:57
Ciekawy artykuł, chociaż szczerze mówiąc o niektórych aplikacjach nigdy nie słyszałem. Muszę je sprawdzić. Dla mnie najważniejszą cechą nawigacji jest praca offline, ponieważ często bujam się dostawczakiem po wioskach, w których sołtysi internet zwijają, więc wszystko, do czego jest potrzebny internet odpada. Mój wybór padł na nawigację Panorama Firm, która chyba jako jedyna od razu ma mapę Polski offline i do działania wystarczy jej GPS. Ma wbudowane mapy TomTom, więc baza dróg i lokalizacji jest bardzo dobra. Ja dodatkowo doinstalowałem sobie do niej całą bazę Panoramy Firm, więc gdziekolwiek pojadę, mam pod ręką informację, o wszystkim, czego potrzebuję - hotelik, serwis samochodowy i inne atrakcje. Obie aplikacje są darmowe, więc szczerze polecam ten wybór. Jako Wasz czytelnik, proponuję dodanie Panoramy Firm do następnych testów.
Szerokości!
no11
2015.01.31, 11:24
Przetestujcie jeszcze aplikację Waze - moim zdaniem jest super i w pełni za darmochę.
2015.01.31, 12:08
Przy uzupelnianiu testu o kolejne aplikacje wezmiemy pod uwage i te.