partner serwisu
Najlepsza nawigacja na Androida - test ośmiu aplikacji
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
28 stycznia 2015, 06:39
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, asystent pasa ruchu, automapa, be-on-road, google maps, gps nawigacja be-on-road, gps nawigacja i mapy sygic, here, korki, mapfactor navigator, mapy google, najlepsza nawigacja, navitel, nawigacja, nawigacja android, poi, radary, smartfon, sygic, tryb offline, yanosik

Mapy, praca w trybie offline

Dostępność map

Korzystanie z nawigacji ma sens tylko wtedy, kiedy oferuje nam ona w pełni aktualne mapy. Przed dokonaniem wybory odpowiedniej dla siebie nawigacji warto więc sprawdzić, czy jeśli na trasie, którą planujemy podróżować powstała w ostatnim czasie nowa autostrada, to czy nasza nawigacja w ogóle będzie o tym wiedzieć. 

Przydatną opcją jest też możliwość wyboru zasięgu nawigacji, czyli obsługiwanych krajów bądź kontynentów. Jeśli nie wyjeżdżamy za granicę, wystarczy nam wyłącznie mapa Polski, w innym przypadku warto mieć możliwość skorzystania z pakietów map, zapewniających pełną nawigację w wybranych krajach lub całych kontynentach.

Co więc w kwestii aktualizacji map zapewniają testowane przez nas aplikacje?

 • AutoMapa
  Do wyboru mapa Polski lub Europy. 

 • GPS Nawigacja i Mapy Sygic 
  Dostępne są dokładne mapy kilkudziesięciu państw na całym świecie. Dodatkowo mapy dróg tranzytowych Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Macedonii i Mołdawii. 

 • Navitel Navigator
  Do wyboru mapy kilkudziesięciu państw świata dostępne osobno lub w pakietach: Europa, Europa Zachodnia, Europa Wschodnia, Europa + Rosja, Europa Wschodnia + Rosja.

 • HERE Beta
  Dostępne mapy całego świata.

 • GPS Nawigacja Be-On-Road
  Aplikacja wykorzystuje mapy OpenStreetMaps, obejmujące swoim zasięgiem wszystkie kontynenty.

 • Mapy Google 
  Dostępne mapy całego świata.

 • MapFactor Navigator 
  Kolejna nawigacja wykorzystująca mapy OpenStreetMaps, obejmujące swoim zasięgiem wszystkie kontynenty.

 • Yanosik 
  Wyłącznie mapa Polski.

Praca w trybie offline

Ta funkcja, choć nie ma bezpośredniego wpływu na jakość nawigowania, dokładność i aktualność map czy optymalny wybór tras, to jednak jest jedną z najistotniejszych kwestii zwiazanych z wyborem aplikacji nawigacyjnej. Dlaczego? Konieczność stałego połączenia z internetem niesie za sobą kilka ryzyk.

Po pierwsze - koszt. Co prawda operatorzy telekomunikacyjni oferują całkiem niedrogie pakiety internetowe, na ogół jednak transfer w nich jest ograniczony - niezależnie, czy jest to 1, 2, 5 czy 10 GB miesięcznie, to jednak może zdarzyć się sytuacja, w której wyczerpiemy miesięczny limit, a wtedy możemy zapomnieć o nawigacji lub dokupić pakiet dodatkowy, a to jest już zazwyczaj większy koszt. Jeszcze większy problem może to sprawić, kiedy wyjedziemy za granicę. Usługi roamingu danych są drogie, w dodatku nie każdy operator je oferuje. Możemy oczywiście zakupić kartę SIM umożliwiającą korzystanie z internetu u lokalnego operatora, ale nie jest to ani wygodne (zwłaszcza kiedy mamy tylko jeden smartfon), ani tanie (w końcu chyba nikt nie lubi płacić, jeśli nie musi), zwłaszcza kiedy w planach mamy podróż przez kilka krajów. Lepiej jest więc skorzystać z nawigacji, która bez problemu wyznaczy nam trasę nawet bez połączenia z internetem.

Co więc w zakresie pracy w trybie offline oferują przetestowane przez nas aplikacje?

 • AutoMapa
  Obsługuje.

 • GPS Nawigacja i Mapy Sygic
  Obsługuje.

 • Navitel Navigator 
  Obsługuje.

 • HERE Beta
  Obsługuje.

 • GPS Nawigacja Be-On-Road 
  Obsługuje.

 • Mapy Google 
  Możliwość zapisania i przeglądania w trybie offline niewielkich fragmentów map. Nawigacja wyłącznie w trybie on-line.

 • MapFactor Navigator 
  Obsługuje.

 • Yanosik 
  Nie obsługuje.
Mega Hejter
2015.01.30, 18:30
Sygic nie ma języka polskiego??? Używam tej navi od grudnia. Za parę złotych jest dożywotnia aktualizacja, cała Europa +Rosja, mapy po prostu piękne i komunikaty głosowe w języku polskim jak najbardziej SĄ!
arkadius19880521
2015.01.30, 22:05
Sygic nie ma komunikatów po polsku? No to nie wiem jakiego wy Sygica testowaliście, bo używam już od roku i jakoś mam. Wielka zaleta to dożywotnie aktualizacje map, co do asystenta pasa ruchu, tak zgadzam się trochę za późno się uruchamia. Wielka zaleta jest też ze nawigacja ma licencje na 3 urządzenia, w moim przypadku telefon + tablet. Dodam że jeżdżę po całej Europie i nie zmienie na nic innego. Skoro testowaliście parę tygodni i nie umieliscie ustawić polskiego lektora, to wątpię w ten test. Pozdrawiam użytkowników Sygica.
sloneczko1
2015.01.30, 22:33
Zrobiliscie test ze boki zrywac z 8 aplikacji az 3 sa znane wiekszej ilości urzytkowników
a gdzie Tom Tom NaVI eXSPERT KTÓRA tak apropo jest dodawna przez wszyskich operatorów komórkowych w polsce .Znowu ktoś zapłacił panu redaktorowi za darmową reklame żenada
2015.01.30, 22:47
Co my byśmy zrobili bez naszych czytelników? Oczywiście, że w Sygic są komunikaty w języku polskim. Drobna, choć znacząca pomyłka - przepraszamy.

@Sloneczko. To, że nie wszystkie dostępne na rynku aplikacje znalazły się w zestawieniu, nie oznacza jeszcze, że nie będziemy ich sukcesywnie dodawać. Będziemy, a Navi Expert będzie jedną z pierwszych, o które nasze zestawienie zostanie niebawem uzupełnione.
Jednocześnie przed rzuceniem po raz kolejny oskarżeń o to, że ktoś od kogoś przyjął jakąś korzyść majątkową, radziłbym trzy głębsze wdechy, zazwyczaj pomaga ;)
2015.01.31, 09:57
Ciekawy artykuł, chociaż szczerze mówiąc o niektórych aplikacjach nigdy nie słyszałem. Muszę je sprawdzić. Dla mnie najważniejszą cechą nawigacji jest praca offline, ponieważ często bujam się dostawczakiem po wioskach, w których sołtysi internet zwijają, więc wszystko, do czego jest potrzebny internet odpada. Mój wybór padł na nawigację Panorama Firm, która chyba jako jedyna od razu ma mapę Polski offline i do działania wystarczy jej GPS. Ma wbudowane mapy TomTom, więc baza dróg i lokalizacji jest bardzo dobra. Ja dodatkowo doinstalowałem sobie do niej całą bazę Panoramy Firm, więc gdziekolwiek pojadę, mam pod ręką informację, o wszystkim, czego potrzebuję - hotelik, serwis samochodowy i inne atrakcje. Obie aplikacje są darmowe, więc szczerze polecam ten wybór. Jako Wasz czytelnik, proponuję dodanie Panoramy Firm do następnych testów.
Szerokości!
no11
2015.01.31, 11:24
Przetestujcie jeszcze aplikację Waze - moim zdaniem jest super i w pełni za darmochę.
2015.01.31, 12:08
Przy uzupelnianiu testu o kolejne aplikacje wezmiemy pod uwage i te.