
Automapa, nawigacja Here, Mapy Google, Yanosik - czy jedna z tych aplikacji jest najlepszą nawigacją na urządzenia z Androidem? A może tej najlepszej warto szukać wśród nieco mniej znanych tytułów?
Właśnie na te pytania odpowiadamy w naszym artykule, w którym przetestowaliśmy osiem najpopularniejszych aplikacji, których zadaniem jest szybkie, wygodne i bezpieczne poprowadzenie Was z punktu A do punktu B.
A więc która nawigacja na Androida jest najlepsza i jak wybrać dla siebie tę odpowienią? Zapraszamy do lektury.
Wybór odpowiedniej nawigacji to zadanie o tyle trudne, że dostępnych w sklepie Google (i nie tylko) aplikacji nawigujących jest cała masa, a ich sklepowe opisy są - co zrozumiałe - bardziej marketingowe niż realnie opisujące ich możliwości i funkcje. Wielu użytkowników, zwłaszcza poszukujących swojej pierwszej nawigacji, nie do końca wie też, na co należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej aplikacji, a czym nie warto nawet zawracać sobie głowy.
Testując osiem najpopularniejszych nawigacji skoncentrowaliśmy się na tych kwestiach, które z punktu widzenia przeciętnego użytkownika chcącego dotrzeć z punktu A do punktu B, będą najważniejsze. Jakie to kwestie?
- Wygodna i intuicyjna obsługa oraz przejrzysty interfejs;
- Dostępność map i możliwość ich pobrania do pamięci urządzenia lub na kartę SD (praca w trybie off-line);
- Możliwość wyboru odpowiedniego trybu nawigacji (samochodowa, piesza, rowerowa) i doboru trasy (szybka, krótka, omijająca drogi płatne itd.);
- Funkcjonalność asystenta pasa ruchu;
- Informacje o ograniczeniach prędkości, kontrolach radarowych, korkach i utrudnieniach w ruchu;
- Informacje o punktach użyteczności publicznej (POI);
- Ceny aplikacji i map.
Dokładne testy aplikacji zajęły nam kilka tygodni. W ich trakcie przejechaliśmy kilkaset kilometrów samochodem, a kilkadziesiąt przeszliśmy piechotą (nawigacja piesza czasem przydaje się bardziej, niż samochodowa). Co ustaliliśmy? Która nawigacja na Androida jest najlepsza?
Odpowiemy przewrotnie. Jednej, obiektywnie najlepszej nawigacji nie możemy wskazać. Każda z testowanych aplikacji ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale też i mniejsze bądź większe wady. Dodatkowo każdy z użytkowników może mieć nieco inne oczekiwania wobec aplikacji, z której będzie korzystał. Dlatego też nie wskażemy jednej, najlepszej nawigacji, za to kilka z nich otrzyma nasze wyróżnienia.
W gronie nawigacji płatnych:
dla aplikacji AutoMapa
oraz
dla aplikacji Navitel Navigator
Obie aplikacje otrzymują nasze wyróżnienie za bardzo wysoki poziom funkcjonalny, zapewniający praktycznie wszystko, co jest niezbędne, żeby dotrzeć do wybranego miejsca najkrótszą lub najszybszą drogą - zapewnią dostęp do bardzo dobrych map, pozwolą ominąć korki, poinformują o utrudnieniach na drodze i kontrolach prędkości, podpowiedzą, z którym pasem należy jechać. Co ważne - zrobią to również wtedy, kiedy nie mamy dostępu do internetu. Dlaczego więc nie przyznaliśmy im tytułów najlepszej nawigacji? Problemem w obu przypadkach jest interfejs użytkownika. Zarówno AutoMapa, jak i Navitel w pierwszym kontakcie nie są zbyt proste w obsłudze, ich zrozumienie wymaga czasu. Przykłady konkurencyjnych aplikacji pokazują, że pod tym względem może być lepiej.
W gronie nawigacji darmowych:
dla aplikacji MapFactor Navigator
Jak na całkowicie darmową aplikację zapewnia ona naprawdę niezłą funkcjonalność. Problemy mogą sprawić tylko niedokładne informacje o radarach i niezbyt dobrze działający asystent pasa ruchu. Dużym plusem jest bezpłatny dostęp do niezłych map obejmujących swoim zasięgiem cały świat.
dla aplikacji HERE Beta
Jak na aplikację znajdującą się w fazie beta, nawigacja Here zasługuje na duże uznanie. Znakomity interfejs użytkownika, prosta obsługa to ogromne zalety tej aplikacji. Do tego wystarczy dodać dobre planowanie tras (samochodowych czy pieszych), informacje o natężeniu ruchu drogowego i możliwość pracy off-line i już mamy przepis na całkiem niezłą darmową nawigację. Gdyby jeszcze udostępniała ona informacje o radarach i funkcjonalność asystenta pasa ruchu, mogłaby liczyć na jeszcze lepszą ocenę.
Dlaczego postanowiliśmy wyróżnić akurat te spośród testowanych nawigacji? Szczegółowe odpowiedzi znajdziecie na kolejnych stronach artykułu, gdzie opisujemy - czasem szczegółowo, czasem jednozdaniowo - jak spisywały się testowane aplikacje we wszystkich wymienionych wcześniej zadaniach.
Platforma testowa
Wszystkie opisywane aplikacje testowaliśmy przy wykorzystaniu smartfona Prestigio MultiPhone 5508 DUO
który przekazała nam firma Prestigio
a gdzie Tom Tom NaVI eXSPERT KTÓRA tak apropo jest dodawna przez wszyskich operatorów komórkowych w polsce .Znowu ktoś zapłacił panu redaktorowi za darmową reklame żenada
@Sloneczko. To, że nie wszystkie dostępne na rynku aplikacje znalazły się w zestawieniu, nie oznacza jeszcze, że nie będziemy ich sukcesywnie dodawać. Będziemy, a Navi Expert będzie jedną z pierwszych, o które nasze zestawienie zostanie niebawem uzupełnione.
Jednocześnie przed rzuceniem po raz kolejny oskarżeń o to, że ktoś od kogoś przyjął jakąś korzyść majątkową, radziłbym trzy głębsze wdechy, zazwyczaj pomaga
Szerokości!