partner serwisu

Najlepsza nawigacja na Androida - test ośmiu aplikacji

Najlepsza nawigacja na Androida - test ośmiu aplikacji
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
28 stycznia 2015, 06:39
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, asystent pasa ruchu, automapa, be-on-road, google maps, gps nawigacja be-on-road, gps nawigacja i mapy sygic, here, korki, mapfactor navigator, mapy google, najlepsza nawigacja, navitel, nawigacja, nawigacja android, poi, radary, smartfon, sygic, tryb offline, yanosik

Automapa, nawigacja Here, Mapy Google, Yanosik - czy jedna z tych aplikacji jest najlepszą nawigacją na urządzenia z Androidem? A może tej najlepszej warto szukać wśród nieco mniej znanych tytułów? 
Właśnie na te pytania odpowiadamy w naszym artykule, w którym przetestowaliśmy osiem najpopularniejszych aplikacji, których zadaniem jest szybkie, wygodne i bezpieczne poprowadzenie Was z punktu A do punktu B.
A więc która nawigacja na Androida jest najlepsza i jak wybrać dla siebie tę odpowienią? Zapraszamy do lektury.

Wybór odpowiedniej nawigacji to zadanie o tyle trudne, że dostępnych w sklepie Google (i nie tylko) aplikacji nawigujących jest cała masa, a ich sklepowe opisy są - co zrozumiałe - bardziej marketingowe niż realnie opisujące ich możliwości i funkcje. Wielu użytkowników, zwłaszcza poszukujących swojej pierwszej nawigacji, nie do końca wie też, na co należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej aplikacji, a czym nie warto nawet zawracać sobie głowy.

Testując osiem najpopularniejszych nawigacji skoncentrowaliśmy się na tych kwestiach, które z punktu widzenia przeciętnego użytkownika chcącego dotrzeć z punktu A do punktu B, będą najważniejsze. Jakie to kwestie?       

  • Wygodna i intuicyjna obsługa oraz przejrzysty interfejs;
  • Dostępność map i możliwość ich pobrania do pamięci urządzenia lub na kartę SD (praca w trybie off-line);
  • Możliwość wyboru odpowiedniego trybu nawigacji (samochodowa, piesza, rowerowa) i doboru trasy (szybka, krótka, omijająca drogi płatne itd.);
  • Funkcjonalność asystenta pasa ruchu;
  • Informacje o ograniczeniach prędkości, kontrolach radarowych, korkach i utrudnieniach w ruchu;
  • Informacje o punktach użyteczności publicznej (POI);
  • Ceny aplikacji i map.

Dokładne testy aplikacji zajęły nam kilka tygodni. W ich trakcie przejechaliśmy kilkaset kilometrów samochodem, a kilkadziesiąt przeszliśmy piechotą (nawigacja piesza czasem przydaje się bardziej, niż samochodowa). Co ustaliliśmy? Która nawigacja na Androida jest najlepsza?

Odpowiemy przewrotnie. Jednej, obiektywnie najlepszej nawigacji nie możemy wskazać. Każda z testowanych aplikacji ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale też i mniejsze bądź większe wady. Dodatkowo każdy z użytkowników może mieć nieco inne oczekiwania wobec aplikacji, z której będzie korzystał. Dlatego też nie wskażemy jednej, najlepszej nawigacji, za to kilka z nich otrzyma nasze wyróżnienia. 

W gronie nawigacji płatnych:

Wyróżnienie dla AutoMapy

dla aplikacji AutoMapa

oraz

Wyróżnienie dla Navitela

dla aplikacji Navitel Navigator

Obie aplikacje otrzymują nasze wyróżnienie za bardzo wysoki poziom funkcjonalny, zapewniający praktycznie wszystko, co jest niezbędne, żeby dotrzeć do wybranego miejsca najkrótszą lub najszybszą drogą - zapewnią dostęp do bardzo dobrych map, pozwolą ominąć korki, poinformują o utrudnieniach na drodze i kontrolach prędkości, podpowiedzą, z którym pasem należy jechać. Co ważne - zrobią to również wtedy, kiedy nie mamy dostępu do internetu. Dlaczego więc nie przyznaliśmy im tytułów najlepszej nawigacji? Problemem w obu przypadkach jest interfejs użytkownika. Zarówno AutoMapa, jak i Navitel w pierwszym kontakcie nie są zbyt proste w obsłudze, ich zrozumienie wymaga czasu. Przykłady konkurencyjnych aplikacji pokazują, że pod tym względem może być lepiej.

W gronie nawigacji darmowych:

Wyróżnienie dla MapFactor Navigator

dla aplikacji MapFactor Navigator

Jak na całkowicie darmową aplikację zapewnia ona naprawdę niezłą funkcjonalność. Problemy mogą sprawić tylko niedokładne informacje o radarach i niezbyt dobrze działający asystent pasa ruchu. Dużym plusem jest bezpłatny dostęp do niezłych map obejmujących swoim zasięgiem cały świat.

Wyróżnienie dla Here

dla aplikacji HERE Beta

Jak na aplikację znajdującą się w fazie beta, nawigacja Here zasługuje na duże uznanie. Znakomity interfejs użytkownika, prosta obsługa to ogromne zalety tej aplikacji. Do tego wystarczy dodać dobre planowanie tras (samochodowych czy pieszych), informacje o natężeniu ruchu drogowego i możliwość pracy off-line i już mamy przepis na całkiem niezłą darmową nawigację. Gdyby jeszcze udostępniała ona informacje o radarach i funkcjonalność asystenta pasa ruchu, mogłaby liczyć na jeszcze lepszą ocenę.

Dlaczego postanowiliśmy wyróżnić akurat te spośród testowanych nawigacji? Szczegółowe odpowiedzi znajdziecie na kolejnych stronach artykułu, gdzie opisujemy - czasem szczegółowo, czasem jednozdaniowo - jak spisywały się testowane aplikacje we wszystkich wymienionych wcześniej zadaniach. 

Platforma testowa

Wszystkie opisywane aplikacje testowaliśmy przy wykorzystaniu smartfona Prestigio MultiPhone 5508 DUO

Prestigio MultiPhone 5508 DUO

który przekazała nam firma Prestigio

Prestigio

Mega Hejter
2015.01.30, 18:30
Sygic nie ma języka polskiego??? Używam tej navi od grudnia. Za parę złotych jest dożywotnia aktualizacja, cała Europa +Rosja, mapy po prostu piękne i komunikaty głosowe w języku polskim jak najbardziej SĄ!
arkadius19880521
2015.01.30, 22:05
Sygic nie ma komunikatów po polsku? No to nie wiem jakiego wy Sygica testowaliście, bo używam już od roku i jakoś mam. Wielka zaleta to dożywotnie aktualizacje map, co do asystenta pasa ruchu, tak zgadzam się trochę za późno się uruchamia. Wielka zaleta jest też ze nawigacja ma licencje na 3 urządzenia, w moim przypadku telefon + tablet. Dodam że jeżdżę po całej Europie i nie zmienie na nic innego. Skoro testowaliście parę tygodni i nie umieliscie ustawić polskiego lektora, to wątpię w ten test. Pozdrawiam użytkowników Sygica.
sloneczko1
2015.01.30, 22:33
Zrobiliscie test ze boki zrywac z 8 aplikacji az 3 sa znane wiekszej ilości urzytkowników
a gdzie Tom Tom NaVI eXSPERT KTÓRA tak apropo jest dodawna przez wszyskich operatorów komórkowych w polsce .Znowu ktoś zapłacił panu redaktorowi za darmową reklame żenada
2015.01.30, 22:47
Co my byśmy zrobili bez naszych czytelników? Oczywiście, że w Sygic są komunikaty w języku polskim. Drobna, choć znacząca pomyłka - przepraszamy.

@Sloneczko. To, że nie wszystkie dostępne na rynku aplikacje znalazły się w zestawieniu, nie oznacza jeszcze, że nie będziemy ich sukcesywnie dodawać. Będziemy, a Navi Expert będzie jedną z pierwszych, o które nasze zestawienie zostanie niebawem uzupełnione.
Jednocześnie przed rzuceniem po raz kolejny oskarżeń o to, że ktoś od kogoś przyjął jakąś korzyść majątkową, radziłbym trzy głębsze wdechy, zazwyczaj pomaga ;)
2015.01.31, 09:57
Ciekawy artykuł, chociaż szczerze mówiąc o niektórych aplikacjach nigdy nie słyszałem. Muszę je sprawdzić. Dla mnie najważniejszą cechą nawigacji jest praca offline, ponieważ często bujam się dostawczakiem po wioskach, w których sołtysi internet zwijają, więc wszystko, do czego jest potrzebny internet odpada. Mój wybór padł na nawigację Panorama Firm, która chyba jako jedyna od razu ma mapę Polski offline i do działania wystarczy jej GPS. Ma wbudowane mapy TomTom, więc baza dróg i lokalizacji jest bardzo dobra. Ja dodatkowo doinstalowałem sobie do niej całą bazę Panoramy Firm, więc gdziekolwiek pojadę, mam pod ręką informację, o wszystkim, czego potrzebuję - hotelik, serwis samochodowy i inne atrakcje. Obie aplikacje są darmowe, więc szczerze polecam ten wybór. Jako Wasz czytelnik, proponuję dodanie Panoramy Firm do następnych testów.
Szerokości!
no11
2015.01.31, 11:24
Przetestujcie jeszcze aplikację Waze - moim zdaniem jest super i w pełni za darmochę.
2015.01.31, 12:08
Przy uzupelnianiu testu o kolejne aplikacje wezmiemy pod uwage i te.