partner serwisu

Najciekawsze aplikacje na mobilny Windows - sierpień 2015

Najciekawsze aplikacje na mobilny Windows - sierpień 2015
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
1 września 2015, 23:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, aplikacje mobilne, gry, microsoft, najlepsze aplikacje, smartfon, windows 10 mobile, windows phone, zestawienie

Comiesięczny przegląd aplikacji na mobilną platformę Windows przyniósł tym razem sporo rozrywki. Gier jest nieco więcej niż zwykle, ale to nie znaczy, że zabrakło aplikacji użytkowych. Oprócz ciekawej propozycji dla miłośników kolaży fotograficznych mamy również przydatne narzędzie do tworzenia wideo poklatkowego. Jest też ładnie zrealizowany program, który - wg twórców - ma być największą, interaktywną książką kucharską świata. Znajdzie się coś dla młodszych i dla starszych użytkowników smartfonów, np. tych, którzy pamiętają jeszcze legendarny teleturniej "Koło fortuny". Pozostaje mieć nadzieję, że wśród naszych propozycji znajdziecie coś, co w pamięci waszych Lumii i innych smartfonów pracujących pod kontrolą mobilnego systemu Microsoftu zagości na dłużej.

Hyperlapse Mobile - wideo bez nudy

Każdy współczesny smartfon czy tablet jest wyposażony w kamerę, pełniącą również rolę aparatu cyfrowego. Nic zatem dziwnego, że każdego dnia dyski twarde komputerów, pamięci smartfonów oraz chmury danych zapełniają się tysiącami zdjęć i filmów, na które... nikt nie spojrzy.

Wadą większości wideoklipów amatorskich, prezentujących jakieś doniosłe wydarzenie w życiu kamerzysty, ale wizualnie cokolwiek nudnawe dla dowolnego widza jest "dłużyzna". Z pewnością 10-minutowy zjazd rowerem górskim z jakiejś stromej góry jest wyczynem napędzającym (głównie rowerzyście) mnóstwo adrenaliny, ale oglądać to przez 10 minut? No właśnie. Pomysłem na rozwiązanie problemu dłużyzn w amatorskich nagraniach komórką jest opracowany przez Microsoft program Hyperlapse.

Termin hyperlapse to również nazwa specyficznej techniki poklatkowej rejestracji obrazu. Z pewnością wielokrotnie widzieliście krótkie filmy, na których widoczny był znacznie przyśpieszony ruch uliczny czy w szalonym pędzie przesuwające się chmury na niebie. Takie właśnie efekty pozwala uzyskać opisywany tu program.

Posługiwanie się aplikacją Hyperlapse jest bardzo proste.  Po jej uruchomieniu smarton aktywuje tryb kamery, na ekranie wyświetlany jest obraz rejestrowany przez jedną z kamer wbudowanych w smartfon, można oczywiście zmienić kamerę za pomocą widocznego na ekranie przycisku. Użytkownikowi nie pozostaje nic innego jak rozpocząć rejestrację wideo, które później będzie chciał przekształcić w animację poklatkową. Jeżeli nie chcemy w danej chwili nagrywać wideo, aplikacja pozwala zaimportować wcześniej zrealizowane nagranie.

Niezależnie od źródła wideo, program przetworzy materiał przyśpieszając jego odtwarzanie w zakresie od 1x (brak przyśpieszenia) do 32x. Gotowe nagranie można zapisać w telefonie, z poziomu aplikacji nie ma możliwości udostępnienia wygenerowanego nagrania, ale dysponując rezultatem zapisanym w pamięci przekazanie pliku dalej nie powinno stanowić problemu.

Cena: bezpłatny.

Doors - koszmar klucznika

Nasza kolejna propozycja to gra. Prosta grafika, brak fabuły, ale za to wymagająca wiele od umysłu i ucząca logicznego myślenia. Ile razy mieliście satysfakcję, gdy po dłuższych próbach poszukiwania rozwiązania wreszcie na nie wpadliście? W takich sytuacjach euforii towarzyszy uczucie, że przecież wyszukane z takim trudem rozwiązanie jest w istocie proste. Takich momentów ta gra dostarczy wiele. Nie trzeba epatować graficznym kunsztem, czy tworzyć wyrafinowanej fabuły by można było uznać daną grę za udany produkt.

Zadaniem gracza jest otwarcie drzwi. Oczywiście żeby nie było za łatwo, co każdą planszę, czynność ta wymaga wykonania wielu dodatkowych, powiązanych ze sobą akcji. Pierwsze poziomy są bardzo proste (np. klucz pod wycieraczką, prosty kod odczytany ze ścian itp.), ale wraz z postępem w grze poziom komplikacji zauważalnie rośnie. Więcej nie zdradzamy, by nie psuć zabawy. Jeżeli lubisz czasem wysilić mózgownicę, z pewnością Doors się spodoba.

Cena: bezpłatny, dostępny wariant płatny.

Koło fortuny - historia kołem się toczy

Z pewnością wielu Czytelników pamięta "Koło fortuny" - pierwszy nowoczesny teleturniej w polskiej telewizji. Dzięki kolejnej grze w naszym zestawieniu możesz przypomnieć sobie emocje towarzyszące każdemu odcinkowi tego programu. Co prawda aplikacja jest pozbawiona komentarzy Pijanowskiego i jego "trafnych" wypowiedzi w stylu "Magda, pocałuj pana!", ale sendo rozrywki - czyli tytułowe koło fortuny - jest.

Dla młodszych Czytelników (wspomniany teleturniej był nadawany w latach 92-98 ubiegłego wieku) krótko o zasadach rozgrywki. Zadaniem gracza jest odgadnięcie hasła widocznego na planszy gry, w tym celu musi wybrać najpierw określone litery, które być może wchodzą w skład hasła. Przed każdą rundą kręcimy kołem, które wskazuje nagrodę otrzymywaną w sytuacji, gdy wybrana przez gracza litera pojawi się w haśle. Jeżeli liter będzie więcej, wylosowana na kole nagroda jest powielana. Proste? Oczywiście że proste, grać można samemu, ale lepiej zaprosić do rozgrywki kogoś bliskiego i przypomnieć sobie te "szalone lata 90-te" ;-)

Cena: bezpłatny

Phototastic Collage - twórcza zabawa z fotografią

Odpocznijmy na moment od gier i zajmijmy się czymś twórczym. Nasza kolejna propozycja to program do kreatywnego modyfikowania zdjęć. Phototastic Collage, zgodnie z nazwą, jest aplikacją przede wszystkim do tworzenia wyrafinowanych wizualnie kolaży z własnych fotografii użytkownika lub z dowolnych zdjęć i ilustracji przechowywanych w pamięci smartfonu. Jednak oprócz kolaży mamy również do dyspozycji zestaw prostych efektów graficznych (z ekranu głównego wywołujemy je wskazując element o nazwie Designs), przy czym nie chodzi tu o typowo retuszerskie czy kolorystyczne efekty (np. sepia czy wyostrzenie), lecz o gotowe szablony graficzne, w które po prostu wkomponowujemy własne zdjęcie.

W każdym tego typu projekcie można dodać własny tekst do zdjęcia (wraz z możliwością wyboru czcionki, kolorystyki, wielkości, stylu itp.), czy tzw. nalepkę (sticker). Gotowe, zmodyfikowane artystycznie zdjęcie można zapisać w pamięci smartfonu lub bezpośrednio z poziomu aplikacji udostępnić na Facebooku, Twitterze, wysłać mailem itd. 

Ponieważ efektów w programie jest sporo, twórcy przygotowali również pewne ułatwienie dla tych, którzy mają trudności z wyborem konkretnego projektu czy motywu kolażu. Wbudowany w program tryb "niespodzianka" (ang. surprise) to coś właśnie dla niezdecydowanych. Jeżeli nie wiesz z jakiego efektu skorzystać lub jaki motyw kolażu wybrać, daj się zaskoczyć. Po wybraniu opcji z niespodzianką program wybierze i zmodyfikuje wskazane zdjęcie automatycznie.

Program może okazać się również przydatnym narzędziem do samodzielnego przygotowania ekranu blokady czy np. grafiki na profil na Facebooku. W aplikacji znajdziemy stosowne tryby działania (odpowiednio o nazwach Lockscreen oraz facebook cover). Po wybraniu np. trybu lockscreen możemy korzystać z całego dostępnego arsenału motywów kolaży i efektów, ale projekt będzie sformatowany tak, aby pasował na ekran blokady naszego smartfonu.

Niestety, jak w większości mobilnych aplikacji udostępnianych bezpłatnie, dostęp do wszystkich efektów jest już odpłatny, jednak nawet nie kupując żadnych dodatkowych motywów, aplikacja zawiera jest dość solidnie wyposażona i daje możliwość twórczego przerobienia własnych zdjęć.

Cena: bezpłatny, dostępne płatne dodatkowe filtry i motywy graficzne.

Regionalny System Ostrzegania - smartfon: urządzenie alarmowe

Aplikacja o dość przydługiej nazwie (dalej będziemy ją nazywać RSO) to twór opracowany z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji współpracującego z Telewizją Polską S.A. Zadaniem tego programu jest przede wszystkim informowanie. W przeciwieństwie jednak do porannej gazety, radiowej audycji, dziennika telewizyjnego czy portalu informacyjnego, RSO skupia się głównie na ostrzegawczym aspekcie informacji. Zgodnie z oficjalną dokumentacją aplikacja ma automatycznie informować posiadacza smartfonu o występujących w jego regionie sytuacjach kryzysowych. Pod pojęciem sytuacje kryzysowe należy rozumieć wszelkie sytuacje nadzwyczajne obejmujące zdarzenia drogowe, informacje hydrologiczne, meteorologiczne, a także ogólne informacje o istotnych wydarzeniach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

Oprócz powiadomień użytkownik może sam sprawdzać udostępniane przez program informacje. Powiadomienia będą dostarczane dla regionu, który wskażemu (województwo), ale z poziomu samej aplikacji można sprawdzić również sytuację w pozostałych regionach Polski, co jest szczególnie przydatne, gdy akurat zamierzamy wybrać się w dłuższą podróż. Oprócz komunikatów tekstowych aplikacja ma wbudowaną mapę z naniesionymi symbolami określającymi stan wód w danym regionie. Wskazanie konkretnego symbolu na mapie wyświetli dodatkowo ramkę ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi wybranego miejsca. Oprócz aktualnego poziomu danej rzeki podawane są również poziomy ostrzegawcze i alarmowe. 

Z menu głównego aplikacji można ponadto wybrać kategorię Dla kierowców, dzięki czemu program będzie wtedy wyświetlać jedynie informacje o sytuacjach na drodze, aktualnie wykonywanych remontach i innych utrudnieniach w wybranym przez użytkownika regionie.

Przydatnym dodatkiem wbudowanym w aplikację jest dział Poradniki zawierający wskazówki dotyczące tego jak się zachować np. w czasie nawałnicy, powodzi, upałów, pożaru, czy katastrofy budowlanej, jak chronić siebie, bliskich i dobytek, jak zminimalizować straty, a także - co niezwykle ważne w kryzysowych sytuacjach - w jaki sposób prawidłowo zaalarmować odpowiednie służby, dzięki czemu pomoc może przybyć szybciej.

Cena: bezpłatny

Yummly - inspiracja w posiłkach

Jeżeli wierzyć twórcom tej aplikacji ich celem było stworzenie aplikacji, która stanie się podręczną, mobilną, interaktywną książką kucharską zawierającą każdy przepis na świecie. Wszystkie przepisy kulinarne świata w smartfonie - musimy przyznać, że brzmi to interesująco, choć buńczuczne zapewnienia twórców programów, zwłaszcza gdy zawierają słowa "zawsze", "wszystkie" i szczególnie dużo przymiotników zaczynających się od "naj..." bardzo często wzbudzają nasze wątpliwości.

Yummly nie zawiera każdego przepisu świata, ale nie znaczy to, że program jest do niczego. Wręcz przeciwnie, jeżeli tylko znasz język angielski na tyle, że bez problemu jesteś w stanie odczytać przepisy kulinarne napisane w tym języku i jeszcze na dodatek lubisz czasem popitrasić, warto przynajmniej wypróbować tę aplikację.

Program wymaga rejestracji i stosowna procedura jest uaktywniana bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu. Po rejestracji uruchamiane jest coś w rodzaju treningu. Chodzi o wybadanie twoich preferencji kulinarnych. Yummly to aplikacja, która proponuje użytkownikowi przepisy dopasowane do jego smakowych upodobań. Te natomiast trudno zgadnąć, nie posiadając żadnej wiedzy na temat tego, czy posiadacz smartfonu z aplikacją Yummly bardziej woli golonkę od łososia. Test jest banalnie prosty - aplikacja po prostu wyświetla różne potrawy, a użytkownik, poprzez wskazanie symbolu "Yum" oznacza te, które mu się podobają i których by skosztował.

Każda potrawa dostępna w bazie Yummly jest szczegółowo opisana i opatrzona stosownymi, smakowitymi fotografiami. Oprócz niezbędnych składników do wykonania konkretnego dania, znajdziesz tu również szczegółowe instrukcje, a także dane dotyczące wartości odżywczych: kalorii, białek, węglowodanów, minerałów, witamin, etc.

Cena: bezpłatny

Fat to Fit 7 Minute Workout Weight Loss - krótkie ćwiczenia

Po sutym posiłku dobrze byłoby się trochę poruszać. Nie każdy ma jednak w sobie tyle zapału by od razu gnać do najbliższego klubu fitness na godzinną sesję treningową. Opcją jest spacer, ale i tu wielu ma wymówkę: brak czasu. Dzięki tej aplikacji i ten argument zostanie wytrącony leniwym - 7 minut dziennie każdy jest w stanie "wyrwać" niezależnie od tego jak bardzo jest zajęty, czymkolwiek. 

Idea towarzysząca powstaniu tej aplikacji jest prosta: wystarczy 7 minut ćwiczeń dziennie, aby po pewnym czasie odczuć i dostrzec (zwłaszcza w lustrze) ich rezultaty. Program pełni rolę wirtualnego trenera prowadzącego użytkownika przez krótkie, siedmiominutowe sesje intensywnych ćwiczeń. Jedyne czego będziesz do nich potrzebował to krzesełko, ewentualnie ławeczka.

Po uruchomieniu treningu wystarczy stosować się do poleceń wydawanych przez aplikację, jeżeli nie jesteśmy pewni jak wykonać konkretne ćwiczenie, w program wbudowano krótkie klipy wideo wyjaśniające w jaki sposób prawidłowo ćwiczyć. Koniec wymówek, do ćwiczeń!

Cena: bezpłatny, dostępna wersja premium bez reklam i z dodatkowym monitoringiem wagi.

Co to jest? 2 - coś dla miłośników quizów

Po ćwiczeniach czas na odpoczynek, a doskonałym odpoczynkiem po wysiłku fizycznym jest wysiłek umysłowy. Jeżeli lubisz wszelkiego rodzaju quizy, to kolejna nasza propozyja z pewnością spotka się z twoją aprobatą. Program o niezbyt wyszukanej nazwie Co to jest? 2, to gra, w której twoim zadaniem jest po prostu odpowiadanie na pytania. Po uruchomieniu wybierasz poziom trudności oraz decydujesz, czy aplikacja ma wyświetlać wszystkie pytania, czy też tylko dodane do drugiej generacji programu (to ukłon w stronę tych, którzy pierwszą wersję aplikacji przemaglowali we wszystkie strony i wbudowane w niej pytania znają już na pamięć).

Podobało nam się zwłaszcza dodanie poziomów trudności, dzięki czemu aplikacja jest fajną, edukacyjną grą, w którą możemy się bawić np. razem z młodszymi dziećmi, jak i wyzwaniem dla w pełni dojrzałych osobników homo sapiens.

Od strony wizualnej nie ma się do czego przyczepić, tekst jest czytelny, ilustracje towarzyszące pytaniom - również. Responsywność aplikacji także na poziomie. Quiz przypomina trochę np. egzamin na prawo jazdy, czy inne zadania testowe, w których odpowiedź na zadane pytanie jest wybierana spośród dostępnych opcji. Każde dobrze rozwiązane zadanie (prawidłowo udzielona odpowiedź na pytanie) jest premiowana pewną liczbą punktów. Gra się kończy w momencie, kiedy na jakieś pytanie nie będziemy znać odpowiedzi, bądź udzielimy odpowiedzi nieprawidłowej. Wtedy zliczane są uzyskane dotychczas punkty, program wyświetli pole tekstowe, w którym możemy wpisać nasz pseudonim i - o ile uzyskany wynik był wysoki - możemy liczyć na umieszczenie na wysokiej pozycji w rankingu, zapisywanym zarówno lokalnie jak i online w rankingach miesięcznych.

Cena: bezpłatny, opcja płatna usunięcia reklam

Public transport simulator - miejska komunikacja w komórce

Niech tytuł was nie zmyli, nie jest to kolejna aplikacja w stylu jakdojade, czy inne tego typu rozwiązanie podpowiadające użytkownikowi za ile przyjedzie autobus, albo jak dojechać na drugi koniec miasta. Tym razem jest to gra - symulator autobusu komunikacji miejskiej :)

Jesteś kierowcą miejskiego autobusu w jakimś wyimaginowanym mieście i twoim zdaniem jest po prostu wożenie pasażerów, w terminie i bez pomijania jakichkolwiek przystanków. Gra jest podzielona na misje, stanowiące w istocie po prostu zadania o różnym stopniu trudności. Pierwsza trasa to banał (jeden przystanek) potem zaczyna być już trudniej. 

W grze nie chodzi tylko o prowadzenie wirtualnego autobusu po ulicach miasta (choć i to niekiedy stanowi pewne wyzwanie, manewrowanie kilkunastometrowym kolosem to nie jazda małym sportowym autem), musisz uważać na innych uczestników drogi, pilnować zmiany świateł, przestrzegać przepisów (używaj kierunkowskazów) i dbać o bezpieczeństwo pasażerów. W miarę postępów w grze zdobywamy punkty doświadczenia, za które możemy otrzymywać inne modele pojazdów czy kupować usprawnienia do posiadanego autobusu. Autorom gry z nudnego tematu udało się zrobić całkiem zgrabną grę, która z pewnością spodoba się wielu użytkownikom smartfonów z systemem Microsoftu.

Cena: bezpłatne, dostępna wersja płatna

Cut the Rope 2 - Przygody sympatycznego pożeracza cukierków

Nasza ostatnia propozycja to znowu gra, tytuł przeznaczony raczej dla młodszych graczy. Cukierkowa grafika, pełna płynnych animacji, feeria kolorów, cukierkowa fabuła i uwielbiający cukierki bohater. Na dodatek postępy w grze zdobywa się nie tępo pukając w ekran lecz wysilając trochę umysł. Zadanie gracza jest teoretycznie proste, na każdej kolejnej planszy musi tak przeciąć liny, aby dostępny na planszy cukierek wpadł prosto w paszczę sympatycznego Om Noma.

Pod względem graficznym to jedna z ładniejszych gier dla dzieci aktualnie dostępna w oficjalnym sklepie Microsoftu, warto zaznaczyć, że choć tytuł jest darmowy to twórcy już po pierwszym uruchomieniu uprzedzają rodziców o wbudowanych w grę płatnościach i w razie czego przypominają o możliwości zablokowania płatności w ustawieniach smartfonu.

Skoro wspomnieliśmy o płatnościach, nie są one zbyt nachalne, tak naprawdę grą można się w pełni cieszyć nie kupując w niej niczego. Ciekawe, że twórcy wbudowali w program możliwość dzielenia się z wynikami ze znajomymi z Facebooka. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, w końcu to funkcja wbudowana w wiele (większość) gier mobilnych, gdyby nie to, że program naszym zdaniem jest ewidentnie przygotowany dla młodszych dzieci, tymczasem oficjalnie konto na Facebooku mogą mieć osoby, które skończyły co najmniej 13 lat. Cóż, Om Nom to naprawdę słodki stworek, być może przekona do siebie również i starszych użytkowników smartfonów :)

Cena: bezpłatne, wbudowane dodatkowe płatności w grze

Mamy nadzieję, że powyższy zestaw aplikacji przyda się wszystkim posiadaczom smartfonów z systemem Microsoftu na pokładzie.

Wszystkie opisywane aplikacje testowaliśmy na smartfonie Nokia Lumia 925 z systemem Windows 10 Mobile. Urządzenie dostarczył

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.