partner serwisu

Najciekawsze aplikacje na Windows Phone - czerwiec 2015

Najciekawsze aplikacje na Windows Phone - czerwiec 2015
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
1 lipca 2015, 23:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, aplikacje mobilne, gry, microsoft, najlepsze aplikacje, smartfon, windows phone, zestawienie

Comiesięczny przegląd aplikacji na platformę Windows Phone przyniósł tym razem naprawdę zróżnicowany zestaw programów. Wśród wymienionych tu aplikacji, które w czerwcu br. zostały wydane i opublikowane (bądź zaktualizowane) w oficjalnym sklepie Microsoftu znajdzie się coś dla młodszych i dla starszych użytkowników smartfonów, odrobina rozrywki i szczypta powagi. Pozostaje mieć nadzieję, że wśród naszych propozycji znajdziecie coś, co w pamięci waszych Lumii i innych smartfonów pracujących pod kontrolą mobilnego systemu Microsoftu zagości na dłużej.

MapFactor GPS Navigation - nawigacja gratis

Programy do nawigacji samochodowej w okresie urlopowym cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem ze strony użytkowników, niż poza sezonem. Dostrzegli to również twórcy bezpłatnej aplikacji MapFactor GPS Navigation, którzy w czerwcu opublikowali w sklepie Windows najnowsze wydanie swojego programu. 

MapFactor jest bezpłatnym programem nawigacyjnym. Nie jest to tylko mapa z funkcją wyznaczania tras (jak np. mobilne wydania niektórych aplikacji z mapami), lecz pełnowartościowa nawigacja prowadząca kierowcę zakręt-po-zakręcie (z ang. turn-by-turn navigation). Słowo "bezpłatne" ma tutaj znaczenie o tyle, że dotyczy nie tylko samej aplikacji, ale również aktualizowanych co miesiąc map. MapFactor korzysta z otwartego systemu OpenStreetMaps, czyli mapy świata, którą mogą współtworzyć - podobnie jak np. Wikipedię - wszyscy zainteresowani.

Aplikacja do działania nie wymaga połączenia z internetem. Mapy regionu, po którym zamierzamy się poruszać ze wsparciem opisywanego rozwiązania należy pobrać bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu MapFactora. Aplikacja jest tak skonfigurowana, że wraz z mapami standardowo instalowany jest pakiet danych na temat fotoradarów (nie dorównujący jednak dokładnością temu, który oferuje inna opisywana w niniejszym zestawieniu aplikacja - Yanosik). Dostępne pod koniec czerwca br. mapy naszego kraju dostarczane były w pakiecie instalacyjnym o objętości 226 MB - to pokaźny zbiór danych, dlatego wstępną konfigurację programu lepiej przeprowadzać, gdy smartfon jest połączony z siecią WiFi.

Trudno było w naszych krótkich testach zweryfikować dokładność oferowanych map, niemniej zauważyliśmy, że np. dostarczany ze smartfonem Lumia program Here Drive+ pod koniec czerwca wciąż prowadzi kierowców warszawskich przez spalony Most Łazienkowski. Bezpłatny MapFactor nie ma takiego błędu.

Cena: bezpłatny.

 

Kalendarz intymny - po prostu kalendarz dla kobiet

Kolejny program w naszym czerwcowym zestawieniu aplikacji na platformę Windows Phone to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla kobiet. Program Kalendarz intymny jest cyfrowym odpowiednikiem kalendarza, w którym każda kobieta może odnotowywać informacje na temat swoich cykli miesiączkowych.

Estetyczna oprawa graficzna i przemyślana konstrukcja aplikacji to cechy zauważalne już po pierwszym uruchomieniu programu. Jednak - co warto od razu zaznaczyć - program nie jest rozwiązaniem idealnym. Sprawdza się jako notatnik, generuje także wykresy na podstawie danych wprowadzanych przez użytkowniczkę oraz umożliwia ustawianie przypomnień o zbliżającej się miesiączce, dniach płodnych, owulacji itp. Problem jednak w tym, że owe przypomnienia są czysto mechanicznymi obliczeniami. Program nie ma praktycznie żadnych funkcji analitycznych.

Na dodatek zastrzeżenia nasze budzi fakt, że już we wstępnej konfiguracji aplikacja każe ustawić długość okresu oraz długość cyklu. Tak, na sztywno. To duży błąd - kobieta to nie zegar, a funkcje biologiczne cechują się pewną różnorodnością zarówno względem czasu trwania określonych zjawisk, jak i stopnia ich nasilenia. Takich zmian program jednak nie jest w stanie uwzględnić ze względu na sztywne ustawienia wstępne. Oznacza to, że aplikacja może się przydać wyłącznie tym paniom, których cykl jest pozbawiony jakichkolwiek wahań.

Mamy jednak nadzieję, że w kolejnych wersjach programu poszczególne ustawienia będą mogły być bardziej elastyczne, bo sam pomysł mobilnego, cyfrowego kalendarzyka dbającej o swoje zdrowie kobiety to idea warta realizacji. Przemyślanej realizacji.

Cena: bezpłatny.

 

Free Music HD Downloader - darmowa i legalna muzyka

W dobie rosnącej popularności projektów muzycznych online, w których twórcy z całego świata mogą zamieszczać swoje utwory i udostępniać je wszystkim chętnym bezpłatnie, nie ma żadnego sensu łamać prawo w poszukiwaniu chronionych prawnie i nielegalnie dystrybuowanych utworów muzycznych. Tym bardziej, że narzędzi ułatwiających dotarcie do niezliczonych wręcz pokładów bezpłatnej i legalnej muzyki wciąż przybywa.

Jednym z nich jest nowa aplikacja (trafiła do zasobów sklepu Windows 14 czerwca) pozwalająca przekształcić smartfon z systemem Windows Phone w funkcjonalny odtwarzacz muzyczny.

Bazą muzyczną dla opisywanego programu są zasoby popularnego serwisu muzycznego SoundCloud, będącego otwartą internetową platformą wymiany muzycznej.

SoundCloud to znakomite narzędzie dla wszystkich tych, którzy chcą dotrzeć ze swoją twórczością do szerokiego kręgu odbiorców, ale z platformy tej korzystają również bardziej znani muzycy.

Różnorodność gatunkowa utworów dostępnych za pośrednictwem nowej aplikacji zapewni użytkownikowi dostęp do ulubionej muzyki, której jest tyle, że wystarczy na całe wakacje.

Cena: bezpłatny

Testy Psychiki - depresja, czy nerwica?

Gdy widzimy aplikację mobilną zaczynającą się od słowa "testy", nabieramy od razu dystansu. Głównie dlatego, że wiele "testów" dostępnych w mobilnych sklepach z programami okazuje się być albo nieśmiesznymi (wręcz żenującymi żartami), albo też poziom danego testu jest tak żenujący, że nie bardzo wiadomo, co właściwie twórca chciał testować: użytkownika, czy własne umiejętności tworzenia aplikacji?

Testy psychiki to program dotykający poważnej sfery zdrowia psychicznego. Z opisu aplikacji wynika, iż aplikacja ta ma pomóc w samodzielnej diagnozie ewentualnych chorób psychicznych. Brzmi to mało poważnie, a jak wygląda?

Główny ekran programu to proste menu z czterema wbudowanymi w program testami (rażą błędy językowe: np. "depresje" zamiast "depresję" itp.) oraz jedną opcją zatytułowaną Miejsce na Twój test! (sic!). Cóż, jako że nie będąc psychologami nie czuliśmy się na siłach opracować własne testy psychologiczne przyjrzeliśmy się testom wbudowanym w program.

Cóż, uczucia mamy mieszane. Głównie dlatego, że testy wyglądają tak, jakby je opracowywano "na kolanie". Na przykład już pierwszy punkt testu na depresję zawiera cztery opcje wyboru, z których trzecia i czwarta są... identyczne. Owszem, niekiedy identyczność jest zamierzona i celowa, ale w tym przypadku jest nonsensem.

O ile sam pomysł diagnostyki za pomocą urządzenia mobilnego nie jest może zły, to bardzo istotny jest zarówno poziom merytoryczny danego narzędzia diagnostycznego jak i odpowiednie jego opracowanie. Tymczasem Testy psychiki należy potraktować raczej z przymrużeniem oka, a nie jako rzetelne narzędzie diagnozujące ewentualne schorzenia psychiczne użytkownika smartfonu.

Cena: bezpłatny

 

Eurosport.com - sportowe wydarzenia jak na dłoni

Posiadacze smartfonów z systemem Windows Phone i zarazem miłośnicy sportu mieli dotychczas niewielkie możliwości śledzenia wydarzeń sportowych na ekranie urządzenia mobilnego. Sytuację znacznie poprawia wprowadzenie do sklepu z aplikacjami dla systemu Windows Phone programu Eurosport.com

Eurosport to marka doskonale znana wśród kibiców wszelkich dyscyplin sportowych. Zatem o jakość treści dostarczanych za pośrednictwem aplikacji mobilnej fani futbolu, tenisa, siatkówki i wielu innych dyscyplin sportowych nie muszą się martwić.

Sam program również opracowano przejrzyście. Standardowo po uruchomieniu wyświetlany jest moduł wiadomości, prezentujący artykuły informacyjne dotyczące aktualnych wydarzeń sportowych. Oprócz tego aplikacja daje dostęp do odrębnego modułu z wynikami ostatnio zakończonych meczów z dowolnej dyscypliny, a z poziomu menu wywoływanego w górnym, lewym rogu ekranu programu można przejść do oferowanych przez Eurosport nagrań wideo.

Podsumowując: obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika rozgrywek sportowych. 

Cena: bezpłatny

 

Videoshop - mobilny edytor wideo z zestawem efektów

Moc obliczeniowa dostępna w smartfonach jest już na tyle duża, że większość współczesnych modeli tych urządzeń może być z powodzeniem wykorzystywana do tak złożonych obliczeniowo zadań jak edycja i montaż wideo. Mieliśmy okazję przyjrzeć się zaktualizowanej pod koniec czerwca aplikacji Videoshop

Program stanowi udany przykład mobilnego narzędzia do szybkiej edycji wideo. Najpierw należy wybrać źródłowy plik (lub pliki), który ma być poddany stosownej obróbce. Videoshop pozwala edytować nie tylko nagrane wcześniej komórką sekwencje wideo, ale również przechowywane w pamięci mobilnego urządzenia zdjęcia, a także łączyć obie formy multimedialnych treści.

Główny moduł edycji oferuje w zasadzie wszystkie niezbędne narzędzia charakterystyczne dla amatorskiego montażu wideo. Materiał źródłowy możemy przycinać, dzielić na kawałki, odpowiednio mieszać itp. Oprócz tego możliwe jest nałożenie tekstu na obraz (włącznie z wyborem kroju liter, wielkości, pozycji w kadrze jak i czasu emisji w trakcie odtwarzania wideo), nałożenie efektów dźwiękowych (do wyboru są efekty dostarczane z programem, ale można też jako ścieżkę dźwiękową montowanego wideo wskazać utwór przechowywany w pamięci smartfonu) lub własnego nagrania lektorskiego.

Videoshop umożliwia również modyfikowanie obrazu wideo poprzez regulację jasności, kontrastu, nasycenia, kolorystyki czy też jaskrawości (ang. vibrance). Po wprowadzeniu wszystkich interesujących nas poprawek aplikacja generuje wstępnie zmodyfikowany projekt, który możemy dalej modyfikować poprzez nałożenie na obraz dodatkowych filtrów, tematów graficznych itp. Biorąc pod uwagę cenę tego narzędzia (jest bezpłatne), oferowane możliwości są naprawdę warte uwagi.

Cena: bezpłatne

 

Kompas + - podróże na azymut

Miłośnicy samodzielnych wypraw w plener i marszów na azymut doskonale znają przyrząd umożliwiający odczytanie kierunków. Tak, mowa o klasycznym kompasie. Tym razem jednak zamiast namagnesowanej igły wskazującej północ proponujemy skorzystanie z dostępnej w sklepie Windows Phone aplikacji Kompas +. Program jest dokładnie tym, czego należałoby oczekiwać znając jego nazwę. Jest to wyświetlany na ekranie kompas. 

Oprócz stron świata aplikacja pokazuje również natężenie ziemskiego pola magnetycznego (wynik w mikroteslach prezentowany jest w centralnej części tarczy wirtualnego kompasu), aktualną wysokość oraz współrzędne geograficzne.

Istotnym działaniem wpływającym na funkcjonalność programu jest proces kalibracji, do którego jesteśmy zachęcani już po pierwszym uruchomieniu opisywanej aplikacji. Sama kalibracja polega po prostu na obróceniu smartfonu zgodnie z wyświetlanymi na ekranie wskazówkami. Jest to jednak niezbędne, aby program wskazywał kierunki (i pozostałe dane, np. wysokość) zgodnie z rzeczywistością. Jeżeli pominiemy etap kalibracji może się okazać że podczas górskiej wędrówki aplikacja wyświetli iż jesteśmy na wysokości 0 m n.p.m., a słońce zniża się do linii horyzontu na wschodzie...

Cena: bezpłatne

 

Yanosik - społecznościowy antyradar z nawigacją

Yanosik to jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych wśród kierowców. Swoją sławę program zdobył dzięki mechanizmowi aktualizacji danych o bieżącej sytuacji na drogach przypominającym w działaniu wymianę informacji w sieciach społecznościowych.

Każdy użytkownik aplikacji Yanosik, bez względu na platformę sprzętową, na której korzysta z programu staje się również współtwórcą bazy wiedzy programu. Oczywiście wymaga to zalogowania się do sieci Yanosika bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji, a także dostępności łącza internetowego na trasie. Teoretycznie można korzystać z Yanosika bez logowania, ale wiedz, że priorytetowe są zawsze zgłoszenia o sytuacji na drodze przekazywane przez zalogowanych użytkowników sytemu.

Niektórzy nazywają Yanosika programem do nawigacji, poniekąd jest to o tyle słuszne, że aplikacja umożliwia wytyczanie i optymalizację tras, informuje o zagrożeniach, nieoznakowanych patrolach policji, fotoradarach, kontrolach inspekcji, robotach drogowych, wypadkach itp. Program bazuje na tych samych otwartych mapach (system OpenStreetMap), co wspomniany wcześniej MapFactor, jednak od strony wizualnej sam moduł nawigacji prezentuje się lepiej we opisywanym wyżej MapFactorze. Pamiętajmy jednak, że prawdziwą "siłą" Yanosika jest nie tyle dokładność modułu nawigacji co warstwa dodatkowych informacji na bieżąco nadsyłanych przez pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Cena: bezpłatny

 

Tapety - gdy chcesz zmienić tło

W sklepie Microsoftu z aplikacjami na platformę Windows Phone znajdziemy mnóstwo programów-gadżetów, których jedyną rolą jest dostarczenie użytkownikowi np. dodatkowych dzwonków, czy graficznych tapet na pulpit systemu w smartfonie lub na ekran blokady. Jeżeli naprawdę lubicie co jakiś czas zmienić sobie tapetkę w telefonie wybierając zdjęcie pasujące do aktualnego nastroju, to program o jakże oryginalnej nazwie Tapety z pewnością przyda się wam (ze względu na dostępność wielu aplikacji o podobnych nazwach informujemy że pozycję tu opisywaną zdobędziecie klikając link w powyższym śródtytule z nazwą aplikacji.

Program daje dostęp do sporej liczby zdjęć i ilustracji, którymi można ozdobić standardowy ekran startowy lub ekran blokady w mobilnym systemie Microsoftu. Można wybrać albo losową kolekcję przykładowych tapet, albo też wywołać menu aplikacji i zawęzić poszukiwania tylko do grafik pasujących do odpowiadającej nam kategorii tematycznej (np. Natura albo Samochody etc.).

Wybrane zdjęcie można pobrać i ustawić jako tapetę, jeżeli podoba nam się więcej fotografii, można je oznaczyć jako ulubione, co ułatwi późniejszy wybór interesujących nas zdjęć i ilustracji.

Cena: bezpłatny

Airport City - zbuduj najlepsze lotnisko na świecie

Na koniec naszego czerwcowego zestawienia proponujemy tytuł definitywnie rozrywkowy. Airport City to aplikacja z doskonale znanego miłośnikom strategii gatunku tzw. "simów" czyli gier odtwarzających symulację zarządzania określoną instytucją, miastem, społeczeństwem, czy nawet całą planetą czy galaktyką. W tym przypadku przed graczem stoi zadanie zbudowania i umiejętnego zarządzania lotniskiem. Budowanie nowych pasów startowych i stanowisk dla samolotów, zarządzanie flotą samolotów i liniami lotniczymi itp. 

Zaletą gry jest to, że jest ona łatwa dla każdego. Na mniej doświadczonych użytkowników tego typu tytułów czeka wbudowany w grę samouczek krok po kroku prowadzący przez wstępne etapy tworzenia najlepszego lotniska na świecie. Każde zadanie czy też misja nagradzane są punktami oraz wirtualną walutą, za którą możemy kupować kolejne modernizacje, ulepszenia i nowe instalacje dla tworzonego w grze portu lotniczego. Zabawa i dla młodszych i dla starszych. 

Cena: bezpłatny

 

Mamy nadzieję, że powyższy zestaw aplikacji przyda się wszystkim posiadaczom smartfonów z systemem Microsoftu na pokładzie.

Wszystkie opisywane aplikacje testowaliśmy na smartfonie Nokia Lumia 925 z systemem Windows Phone 8.1. Urządzenie dostarczył