partner serwisu

Najciekawsze aplikacje na Androida w 2014 roku

Najciekawsze aplikacje na Androida w 2014 roku
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
30 grudnia 2014, 05:00
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
2014, aplikacje, apple, appsy, najlepsze aplikacje na androida, najlepsze gry, nowe aplikacje, nowe gry, oprogramowanie, podsumowanie, programy mobilne, top 10, top ten

Popularność Androida wśród nabywców i posiadaczy urządzeń mobilnych - smartfonów czy tabletów - bierze się przede wszystkim z olbrzymiej liczby dostępnych aplikacji. Mijający rok był pod tym względem naprawdę obfity, posiadacze androidowych smartfonów i tabletów nie mieli powodów do narzekania. Ale jak z tysięcy aplikacji wybrać te dobre i ciekawe? Regularnie przygotowywaliśmy dla Was zestawienie obejmujące najciekawsze aplikacje na Androida w mijającym miesiącu. A teraz, kiedy rok 2014 zbliża się ku końcowi, zebraliśmy to, co w ostatnich trzystu sześćdziesięciu pięciu dniach było najważniejsze i przygotowaliśmy dla Was zestawienie podsumowujące. Wybraliśmy i opisaliśmy najciekawsze aplikacje na Androida w całym 2014 roku. Zgadzacie się z naszym wyborem?

Microsoft Office Mobile - Twoje biuro zawsze przy Tobie

Microsoft Office Mobile

Rok 2014 był zdecydowanie dobrym czasem dla Microsoftu. Nowy szef, nowe idee, pod wieloma względami zupełnie nowa strategia. Dotknęła ona także sposoby dystrybucji najpopularniejszego pakietu biurowego, czyli Office'a, który stał się dostępny także w subskrypcji dla jednej osoby (dzięki pakietowi Office 365 Personal) oraz - to było jedno z najgłośniejszych wydarzeń mijającego roku - w specjalnej wersji dla iPada. W dniu, w którym Satya Nadella - CEO Microsoftu - prezentował tę ostatnią, bez większego szumu w sklepie Google Play pojawił Microsoft Office Mobile dla Androida. Tym samym użytkownicy urządzeń z systemem spod znaku zielonego robocika mogą już na równi z posiadaczami sprzętu z Windows Phone czy iOS cieszyć się pracą nad dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami. 
Nie da się jednak ukryć, że Office Mobile dla Androida (tak samo, jak ten dla Windows Phone) pod względem funkcjonalności nieco ustępuje wersji dla iPada. Pozwala na edycję lub tworzenie prostych dokumentów Worda i arkuszy Excela, natomiast obsługa prezentacji PowerPointa jest w nim mocno ograniczona. 
Ciężko więc nazwać Microsoft Office Mobile pełnoprawnym narzędziem pracy, jeżeli jednak zależy nam na możliwości odczytywania czy dopieszczania dokumentów np. przed ważnym spotkaniem, to do tych celów będzie niezastąpiony. My nie wyobrażamy sobie używania smartfona czy tabletu z Androidem, jeśli nie jest na nim zainstalowany Microsoft Office Mobile dla Androida.

Cena: bezpłatne

Izzy Drive - po co Ci osobny wideorejestrator? Wystarczy smartfon!

Izzy Drive

Wideorejestratory od wielu miesięcy szturmem podbijają polski rynek. I słusznie - możliwość rejestracji trasy przejazdu i przebiegu ewentualnych stłuczek, kolizji czy innych zdarzeń drogowych jest bardzo przydatna. Jak jednak wynika z testu widerorejestratorów samochodowych przeprowadzonych przez AGDLab.pl, dobre urządzenie tego typu kosztuje przynajmniej kilkaset złotych. Można oczywiście kupić tańszy sprzęt, ale w większości przypadków jakość takiego wideorejestratora będzie tak niska, że równie dobrze można powiesić sobie na szybkie kartofel. 
Jeśli jednak chcecie korzystać z możliwości, jakie daje wideorejestrator, a nie w smak Wam wydawać całkiem niemałe pieniądze na kolejne urządzenie, możecie do pracy w tym charakterze zaprząc posiadany już smartfon, wystarczy odpowiednia aplikacja. I taką aplikacją jest właśnie Izzy Drive.
W podstawowej, bezpłatnej wersji zapewnia ona rejestrowanie trasy przejazdu (w formie zapisu ciągłego), wszystkie parametry jazdy i ewentualne niebezpieczne zdarzenia wysyłając na serwer usługi, dzięki czemu nie trzeba obawiać się, że zostaną one utracone w wyniku przypadkowego skasowania bądź uszkodzenia smartfona czy karty pamięci. Podpowie też lokalizację najbliższych stacji benzynowych.
W wersji płatnej, kosztującej 2,99 zł, Izzy Drive zapewnia też możliwość łączności z samochodem za pomocą modułu OBD2, co zamienia smartfon w swoisty komputer pokładowy, pozwalając na odczyt między innymi takich parametrów jazdy, jak chwilowe i średnie spalanie, rzeczywistą prędkość, obroty czy obciążenie silnika.
Niezależnie od tego, czy samochodem jeździcie często, czy tylko okazyjnie, wideorejestrator naprawdę się przydaje. Warto więc zainstalować Izzy Drive na waszych smartfonach i zamienić je w kamery samochodowe.

Cena: w wersji podstawowej bezpłatne, w wersji Premium - 2,99 zł

Angry Birds Epic - ćwierkający i wściekli

Angry Birds Epic

Fani jednej z najpopularniejszych serii gier na urządzenia mobilne na każdą kolejną odsłonę Angry Birds czekają jak na mannę z nieba. W odróżnieniu od tej ostatniej, nowe części Wściekłych Ptaków pojawiają się jednak dość często. Pytanie - czy nie za często? Czy przez wysoką częstotliwość udostępniania nowych części cała seria nie traci na jakości? Zdania są tu podzielone, choć najlepiej przekonać się samemu.
Tym bardziej, że Angry Birds Epic to rozrywka o zupełnie innym charakterze, niż poprzednie odsłony. Nie jest to już prosta - przynajmniej w założeniach - zręcznościówka, w której wykorzystujemy umiejętność latania ptakó do strącania złych świń. Tym razem Rovio uraczyło graczy turową grą typu RPG, pod względem zasad rozgrywki mocno przypominającą Heroes of Might&Magic. Z dawnego Angry Birds pozostały jedynie dobre i złe postaci, a także świetna - jak zwykle - grafika i oprawa dźwiękowa. 
Dla jednych Angry Birds Epic będzie nudna, inni docenią wprowadzane przez producenta nowości. Najlepiej więc zainstalować ją i przekonać się samemu.

Cena: bezpłatne

Menedżer stron na Facebooku - prowadzisz fanpejdż na FB? Musisz mieć tę aplikację

Menedżer stron na Facebooku

Prowadzenie facebookowego fanpejdźa nie jest prostą sprawą. Publikowanie postów, odpowiadanie na komentarze i wiadomości użytkowników, sprawdzanie statystyk - tu trzeba być cały czas na bieżąco. A przecież nie zawsze mamy dostęp do komputera. Z pomocą przyjdzie właśnie Menedżer Stron na Facebooku. Za pomocą tej aplikacji wszystkie kwestie związane z profilem Waszych firm, blogów, stron internetowych czy organizowanych wydarzeń będziecie mieć zawsze pod ręką. 
Z jej poziomu można dodawać i edytować posty, komentować i sprawdzać komentarze użytkowników, zarządzać powiadomieniami czy sprawdzać statystyki. Jednym słowem - daje ona dostęp do praktycznie wszystkich funkcjonalności niezbędnych administratorowi strony na FB. My, prowadząc profil Softonet na Facebooku, nie wyobrażamy już sobie, że mogłoby jej nie być.

Cena: bezpłatne

Skype 5.0 - znajomi jeszcze bardziej dostępni

Skype 5.0

Kilka drobnych, ale istotnych zmian w jednym z najpopularniejszych wideokomunikatorów uczyniła z tej aplikacji jedną z najciekawszych propozycji w naszym lipcowym zestawieniu. Dlaczego? Najważniejszą z nich była integracja z listą kontaktów zapisanych w smartfonie. Brzmi... brzmi mało innowacyjnie, ale nie trudno wyobrazić sobie, jak bardzo upraszcza to odnajdywanie znajomych w Skype. Do tej pory potrzebowaliśmy ich loginu w usłudze - od momentu wprowadzenia wersji 5.0 jest to już niepotrzebne. Wystarczy, że mamy ich zapisanych w naszych smartfonach i prawie automatycznie - wymagana jest tylko weryfikacja naszego numeru telefonu - dołączają oni do naszych kontaktów w Skype.
Zmiana nie rzuca na kolana, to prawda. Ale funkcjonalnie wynosi ten komunikator na zdecydowanie wyższy poziom.

Cena: bezpłatne

Bubble Witch 2 Saga - nowa wiedźma, stare kulki

Bubble Witch 2 Saga

Kiedy pierwszy raz graliśmy w Bubble Witch 2 Saga, odnieśliśmy wrażenie, że o ile graficznie i dźwiękowo nowa odsłona najpopularniejszych kulek weszła na znacznie wyższy poziom, o tyle pod względem klimatu wiele brakuje jej do pierwszej części. Bardziej kolorowa grafika, młodsza, ładniejsza wiedźma... to wszystko - tak nam się wydawało - powoduje, że drugie wydanie Bubble Witch jest mniej wiedźmiczne. Jakie było więc nasze zdziwienie, kiedy przystępując do pisania czytanego przez Was właśnie zestawienia najciekawszych aplikacji na Androida w 2014 roku uświadomiliśmy sobie, że wciąż mamy ją zainstalowaną na smartfonie i w dodatku bardzo często w nią gramy. Na tyle często, że musieliśmy nieźle się zmuszać do jej wyłączenia, żeby móc zacząć pisanie. 
Tak, Buble Witch 2 Saga to jedna z najlepszych, jeśli nie absolutnie najlepsza gra na Androiad z w 2014 roku. O weselszym klimacie zapomnieliśmy bardzo szybko, za to świetna grafika, doskonały dźwięk i niedościgniona grywalność spowodowały, że włączamy ją w praktycznie każdej wolnej chwili - jeśli nie po to, żeby zagrać, to w celu sprawdzenia, czy twórcy przygotowali wreszcie kolejne etapy. W końcu ileż można czekać, prawda?
Jeśli lubicie proste w idei, ale trudne w rozgrywce zabawy, koniecznie zainstalujcie Bubble Witch 2 Saga. Jest ona tym, czym chciałyby być wszystkie gry na Androida, które pojawiają się w sklepie Google Play.

Cena: bezpłatne

Ratunek - w górach nie zawsze jest bezpiecznie

Ratunek

Tegoroczna zima nie zaczęła się zbyt dynamicznie. Z każdym kolejnym dniem pojawia się jednak coraz więcej śniegu, robi się coraz zimniej. Zaczyna się też okres ferii, a więc i wyjazdów, często w góry. A one, choć piękne, potrafią być bardzo niebezpieczne. Skręcona lub złamana noga, zasłabnięcie lub przemarźnięcie spowodowane niezbyt adekwatnym do sytuacji ubiorem - takich zdarzeń w górach jest mnóstwo. Warto więc zabezpieczyć się na ich okoliczność. Po pierwsze - dobrym przygotowaniem do górskich wypraw, a po drugie - instalując na smartfonie aplikację Ratunek
W razie konieczności wystarczy trzykrotnie nacisnąć duży przycisk na ekranie, a nasza pozycja zostanie przekazana do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które natychmiast wyruszy nam z pomocą. Trudno wyobrazić sobie lepszego pomocnika na górskim szlaku.
Jeśli więc wyruszacie w góry, zainstalujcie tę aplikację koniecznie. A my oczywiście życzymy Wam, żebyście nigdy nie musieli z niej korzystać.

Cena: bezpłatne

Onet News 2.0 - zawsze będziesz na bieżąco

Onet News 2.0

Onet News 2.0 to nowa odsłona mobilnej aplikacji informacyjnej Onetu, dzięki której nie przegapicie żadnej istotnej wiadomości z Polski i świata, czy to z życia politycznego, gospodarczego, sportowego czy kultury bądź motoryzacji. A to jeszcze nie wszystkie kategorie wiadomości, jakie są dostępne w aplikacji. 
Bardzo wygodny dostęp do najświeższych newsów to jednak nie wszystko. Z poziomu aplikacji możliwe jest też komentowanie artykułów (bez logowania), dostosowywanie kolejności wyświetlanych informacji do własnych zainteresowań czy otrzymywanie powiadomień, dzięki którym nie przegapicie żadnej ważnej dla Was wiadomości. Aplikacja umożliwia też pracę w trybie offline, dostosowuje również swój interfejs do typu i rozmiaru urządzenia, na którym jest zainstalowana. 
Jeśli lubicie być zawsze na bieżąco, Onet News 2.0 jest aplikacją, którą zdecydowanie powinniście mieć zainstalowaną na Waszych urządzeniach. A jeśli nie jesteście pewni, czy na pewno jest to coś dla Was, przeczytajcie przygotowany przez nas test aplikacji.

Cena: bezpłatne

Inbox by Gmail - nowa poczta od Google

Google Inbox

Nowa usługa pocztowa od Google narobiła w październiku sporego zamieszania na rynku aplikacji na Androida. Zapowiadana jako zupełnie nowa idea w podejściu do poczty elektronicznej budziła dużą ciekawość wśród użytkowników, potęgowaną jeszcze przez wprowadzenie systemu zaproszeń, bez których dostęp do aplikacji nie był możliwy. Przy okazji ich wprowadzenia okazało się jednak (wystarczyła analiza działania systemu dopuszczającego do usługi), że Google nie krępuje się czytać Waszych maili
A sama usługa? Czy może raczej - aplikacja, gdyż obsługuje ona wciąż te same skrzynki pocztowe Gmail. Zdania są podzielone. Dla jednych możliwość grupowania wiadomości, otrzymywania przypomnień, również na podstawie treści maili czy odłożenia odpowiedzi na wiadomość na określoną godzinę lub lokalizację to coś naprawdę przydatnego i zachęcającego do korzystania z Inbox. Dla innych - wybaczcie kolokwializm, para w gwizdek. 
My należymy raczej do tej drugiej grupy użytkowników. Dość szybko zrezygnowaliśmy z Inbox by Gmail i wróciliśmy do klasycznego sposobu obsługi poczty elektronicznej Google. Warto jednak przekonać się samemu - być może Wam nowa aplikacja pocztowa wyszukiwarkowego giganta przypadnie do gustu.

Cena: bezpłatne

Android 5.0 Lollipop - nowy, lepszy Android

Android 5.0 Lollipop

Naszego zestawienia najciekawszych aplikacji na Androida w mijającym roku nie mogliśmy zakończyć inaczej. Choć nowy system operacyjny nie jest aplikacją w ścisłym rozumieniu, to jego zapowiedzi i premiera, najpierw w wersji testowej, nazwanej Android L, a później już ostatecznie jako Android 5.0 Lollipop była jednym z najważniejszych wydarzeń rynku urządzeń mobilnych w 2014 roku (tuż obok iOS 8 od Apple i przygotowanego przez Microsoft Windows Phone 8.1). 
Nawet fakt, że udostępniając nowy system Google nie ustrzegło się kilku wpadek, nie zmieni tego, iż najnowsza odsłona zielonego robocika jest naszym zdaniem najlepszym dostępnym aktualnie systemem operacyjnym na urządzenia mobilne. Mocno odświeżony interfejs przygotowany z wykorzystaniem Material Design, lepsze zarządzanie energią i zupełnie nowe środowisko uruchomieniowe ART (Android RunTime), które całkowicie wyparło dotychczasowego Dalvika to te elementy, które zdecydowanie przemawiają na korzyść Lollipopa. Jedyne pytanie, jakie się nasuwa, brzmi - czy udostępnianie nowego Androida będzie wyglądało tak samo, jak w przypadku KitKata i większość użytkowników będzie na niego czekać długie miesiące, a spora część z nich nie zobaczy go nigdy? Mamy nadzieję, że nie, i że większość z Was już niedługo będzie mogła cieszyć się Androidem 5.0 Lollipop na swoich smartfonach i tabletach.

Cena: bezpłatne, ograniczona dostępność

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.