partner serwisu

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - październik 2015

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - październik 2015
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
30 października 2015, 00:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, app store, apple, ios, ipad, iphone, ipod touch, najlepsze aplikacje, zestawienie

Tym razem oprócz standardowego zestawu przydatnych (bardziej lub tylko trochę mniej) aplikacji i gier do naszego zestawienia programów na platformę mobilną Apple trafił również program, który uznaliśmy za cokolwiek kontrowersyjny, warto poznać tą ciekawostkę, ale czy używać? Decyzję pozostawiamy Wam, rzecz na pewno wymaga rozwagi. Uznaliśmy też, że dłuższe jesienne wieczory mogą sprzyjać rozwijaniu naszych umiejętności językowych, poznawczych i intelektualnych, dlatego też niektóre aplikacje dotyczyły właśnie rozwijania umysłu użytkownika - warto z nich skorzystać. Nie mogło również zabraknąć porcji rozrywki. Cóż, nie samą pracą i nauką człowiek żyje.

Musixmatch Lyrics Finder - i znasz tekst piosenki

Nazwa tego programu w zasadzie wyjaśnia wszystko (pod warunkiem, że znasz choć trochę język angielski). Generalnie jest to program, którego głównym zadaniem jest wyświetlanie tekstów piosenek. Oczywiście nie chodzi tu o przypadkowe utwory wylosowane z przepastnych internetowych czeluści, lecz piosenki, których tekst chciałby poznać użytkownik.

Aplikacja jest banalnie prosta w obsłudze, po jej uruchomieniu wyświetlanych jest kilkanaście propozycji przebojów, do których program może wyświetlać tekst. Oczywiście kilkanaście to zbyt mała baza by mogła kogokolwiek zainteresować, ale twórcy tego programu zapewniają, że internetowa baza danych z tekstami piosenek, z której korzysta program jest największa na świecie. Posługiwanie się aplikacją jest bardzo proste - w górnej części interfejsu widoczne jest pole wyszukiwania, w które należy wprowadzić tytuł piosenki, do której tekstu poszukujemy, ewentualnie nazwę/nazwisko wykonawcy lub po prostu znany nam fragment tekstu (oczywiście możliwie dłuższy niż "the").

Po znalezieniu poszukiwanego utworu (lub ewentualnie wybraniu jednej z proponowanych przez program propozycji), uaktywniany jest tryb odtwarzacza. Wybrany utwór jest odtwarzany, przy czym słyszymy nie tylko dźwięk, ale mamy wyświetlany również teledysk. Natomiast pod widocznym obrazem wyświetlane są kolejne fragmenty tekstu dopasowane do odtwarzanego utworu. Taki sposób prezentacji powoduje, że Musixmatch można wykorzystać również np. do zabawy w karaoke. Niestety w przypadku wielu utworów, choć prezentowany jest pełny tekst piosenki to usłyszymy jedynie ok. 30-sekundowy jej fragment (tak jak podczas próbnego odsłuchu utworów w sklepie iTunes, z którym Musixmatch jest powiązany).  W innych przypadkach spotkaliśmy się z sytuacją, kiedy odtwarzacz wbudowany w program odtwarzał cały utwór, ale z kolei nie wyświetlał tekstu. Niemniej, mimo pewnych niedociągnięć, osoby które często poszukują tekstów do różnych piosenek powinni dać taj aplikacji szansę. Oczywiście odtwarzanie fragmentów nie dotyczy utworów zakupionych w iTunes. Cała biblioteka muzyczna użytkownika zapisana w iPhonie, czy iPadzie może być odtwarzana w tym programie wraz z prezentacją zsynchronizowanego z danym utworem tekstu. 

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

Human Activity & Calorie Tracker - warto się ruszać

Jeżeli ktokolwiek planuje zrzucić choć kilka kilogramów np. przed Sylwestrem czy karnawałowymi imprezami, to najwyższy czas za spalane tłuszczu zabrać się już teraz. Kolejny program w naszym zestawieniu to aplikacja przeznaczona przede wszystkim dla tych, którzy po prostu chcą i lubią się ruszać.

Human jest programem monitorującym ruch użytkownika (nie ma znaczenia dyscyplina - możemy jeździć na rowerze, biegać, chodzić, uprawiać marszobieg itp.). Generalnie twórcy programu przyjęli założenie (skądinąd słuszne), że tak naprawdę cały świat jest salą treningową każdego człowieka. Niezależnie od pory dnia czy lokalizacji, aplikacja będzie monitorować i zapisywać każdą formę aktywności. Program ten nie tylko potrafi (w oparciu o sensory lokalizacyjne iPhone'a) mierzyć odległość, czas ćwiczenia i prędkość, ale wykrywa również ćwiczenia przeprowadzane w domu (taki czas jest wtedy zliczany przez program jako czas aktywności, szacuje intensywność ćwiczeń w celu obliczenia ilości spalonych kalorii).

Aplikacja pozwala również na wprowadzenie motywującego elementu kooperacji lub współzawodnictwa. Po rejestracji w usłudze online skojarzonej z aplikacją możemy współpracować (lub konkurować) ze znajomymi (oczywiście oni również muszą korzystać z Human).

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, Apple Watch

Quokky - program dla "odważnych"...

W naszych zestawieniach opisujemy nie tylko programy zalecane, ale też ciekawostki, czy nawet produkty nieco kontrowersyjne. Quokky zalicza się naszym zdaniem do tej ostatniej kategorii.

Jeżeli wierzyć twórcom Quokky, ich produkt jest najłatwiejszą w obsłudze i najbardziej bezpieczną aplikacją ułatwiającą zarządzanie własnymi dokumentami, które mogą pochodzić bezpośrednio z aplikacji Aparat (czyli po prostu zdjęcia), a także pobierane z Gmaila czy Dropboksa. Quokky potrafi również przypomnieć o zbliżających się terminach płatności różnych rachunków itp. Co ciekawe, zgodnie z zapewnieniami twórców, użytkownik nie musi sam wprowadzać terminów płatności, lecz będą one automatycznie odczytane z zeskanowanych (zapisanych, sfotograrowanych itp.) dokumentów, faktur, rachunków itp.

Fajne? Nie do końca.. O ile sam pomysł zautomatyzowanego skanowania dokumentów i ustawiania na tej podstawie odpowiednich zdarzeń, by użytkownik nie pominął istotnego terminu wydaje się fajny, to już wymóg rejestracji online i przetwarzania online poufnych dokumentów jest pomysłem zdecydowanie gorszym. I nie zmienią tego powtarzane niemal w każdym zdaniu dokumentacji zapewnienia twórców o "najwyższej klasy zabezpieczeniach" czy "poufności wszystkich przetwarzanych danych i dbałości o prywatność użytkownika".

Wystarczy przyjrzeć się dostępnym w programie kategoriom dokumentów. Znajdziemy tu m.in.: ubezpieczenia, faktury, dokumenty tożsamości, recepty, podatki, dokumenty bankowe, a nawet... karty płatnicze, paski wynagrodzeń czy mandaty (sic!). Doprawdy trudno sobie wyobrazić, by użytkownik bezkrytycznie przesyłał wszystkie tego typu informacje do jakiejś nieznanej aplikacji, której część funkcjonalności jest oparta o rozwiązania działające online. Na dodatek aplikacja w wersji bezpłatnej jest dość ograniczona - pozwala na przechowanie do 1000 dokumentów, a miesięcznie użytkownik może skorzystać z 10 (tak, dziesięciu) akcji automatycznego rozpoznawania dokumentów i ustawienia na tej podstawie stosownych przypomnień... 

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, Apple Watch

Tayasui Memopad - podręczny notatnik i szkicownik w jednym

Czy lubicie bazgrać? Bezmyślnie (lub z rozmysłem) szkicować na kartce papieru, serwetce, czy dowolnym nadającym-się-do-bazgrolenia podłożu? Jeżeli do tego często notujecie coś odręcznie, to kolejny program w naszym zestawieniu z pewnością zdobędzie wasze serca.

Tayasui Memopad to połączenie prostego w obsłudze notatnika pozwalającego na odręczne pisanie i szkicownika. O tym, że mamy do czynienia ze szkicownikiem świadczy np. fakt, że program oferuje całkiem bogatą paletkę kolorów i wirtualnych narzędzi. Mamy tu piórko, ołówek, kilka rodzajów pędzli, wałek malarski itp. 

Zaletą tego banalnie prostego w obsłudze szkicowniko-notatnika jest też płynność działania. Aplikacja naprawdę daje odczucie notowania czy szkicowania na zwykłej kartce papieru. Warto też wspomnieć, że standardowy zestaw narzędzi graficznych czy kolorów to nie cały potencjał aplikacji. Wystarczy przytrzymać dłużej palec np. na wybranym kolorze, aby po chwili na ekranie wyświetliła się kontrolka umożliwiająca zmianę koloru na dowolny inny z całej palety wszystkich barw obsługiwanych przez mobilny sprzęt Apple. W wersji płatnej dodatkowo możliwe jest również regulowanie rozmiaru poszczególnych piórek, pędzli, flamastrów itp.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

News Republic - personalny dostawca wiadomości ze świata

Jeżeli lubisz przeglądać informacje, albo - powiedzmy - może nie do końca lubisz, ale powinieneś wiedzieć, co się dzieje na świecie, to wypróbuj News Republic. Program ten pozwala przygotować spersonalizowaną porcję informacji dostarczanych przez ok. 1500 różnych licencjonowanych podmiotów informacyjnych (sieci telewizyjnych, portali internetowych, operatorów radiowych, prasę, media innego typu itp.). 

Na dodatek program daje dostęp również do informacji zlokalizowanych. Co prawda automatycznie aktywowana po pierwszym uruchomieniu polska baza tematów i serwisów-dostarczycieli wiadomości nie jest niestety jeszcze szczególnie rozbudowana, ale siłą tej aplikacji nie są informacje lokalne - dostęp do tych możemy przecież uzyskać za pomocą doskonale nam znanych, polskich serwisów informacyjnych. Dzięki News Republic możemy łatwiej dotrzeć do informacji ze świata. 

Przykład wizualnej prezentacji informacji dostarczanych przez polski serwis. Jak widać treści czyta się wygodnie (na iPadzie), tak jak w czasopiśmie. W tym przypadku informacje pochodzą od konkretnego dostawcy.

W przypadku, gdy wybierzemy język angielski ilość informacji jest już tak duża, że możemy przeglądać je nie wg pojedynczych dostawców lecz wg konkretnych kategorii tematycznych. Na powyższej ilustracji przykład z kategorii Technology & Science. Dostęp do olbrzymiej bazy informacji jest bezpłatny. Nie wiemy czy program przypadnie wam do gustu, ale wiemy, że warto go wypróbować.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

Peak - trening umysłu

Peak to program, który nie poddaje się prostej klasyfikacji. W App Store aplikacja jest wstawiona do kategorii Edukacja, choć w gruncie rzeczy istotą programu nie jest nauczenie użytkownika czegokolwiek lecz raczej wytrenowanie jego umysłu, wyćwiczenie konkretnych zdolności umysłowych takich jak pamięć, zdolność koncentracji, umiejętność sprawnego rozwiązywania problemów, sprawność intelektualna czy zdolności językowe. Przyznacie, że brzmi to zachęcająco, w końcu któż nie chciałby być geniuszem, górującą nad pozostałymi członkami społeczności jednostką odznaczającą się wybitnym intelektem. Wyciszmy jednak na chwilę prawą półkulę mózgu odpowiedzialną za marzenia i skupmy się na meritum - samej aplikacji.

Peak przypomina raczej coś w rodzaju gry, w której celem jest systematyczne ulepszanie głównego bohatera, z tą różnicą, że tym razem zamiast cyfrowego rycerza, wojownika czy innego wirtualnego bytu elementem stale rozwijanym jest umysł użytkownika. Zadaniem gracza jest - nomen omen - rozwiązywanie zadań z różnych kategorii.

Początkowe ćwiczenia mogą wydać się łatwe, ale wraz z dokonywaniem postępów poziom trudności będzie rósł, przy czym trudność będzie tym większa, im sprawniej wykonaliśmy poprzednie zadanie (wyniki każdego ćwiczenia są odpowiednio analizowane i w zależności od uzyskanych rezultatów program dopasowuje poziom trudności kolejnych wyzwań. Jak zapewniają twórcy aplikacji głównym celem aplikacji jest rozwijanie zdolności umysłowych użytkownika. Dla takiego celu warto wypróbować tę aplikację.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

Memrise - naucz się każdego języka na świecie

Memrise to kolejna aplikacja umożliwiająca podszlifowanie naszych umiejętności umysłowych, jednak działa w odmienny sposób do opisywanego wcześniej Peak. Tym razem podstawowym celem jest przede wszystkim ćwiczenie pamięci i umiejętności językowych. W programie tym znajdziesz mnóstwo kursów językowych o dowolnym stopniu zaawansowania. Tym samym program nadaje się zarówno dla tych, którzy o interesujących ich obcym języku wiedzą niewiele lub prawie nic, jak również i dla tych, którzy sporo już umieją, ale chcieliby jeszcze doszlifować pewne niuanse, poszerzyć zasób słownictwa, itp.

Szczególną cechą kursów, które znajdziesz w Memrise są zadania wykorzystujące pewne sztuczki skojarzeniowe, ułatwiające zapamiętanie np. sposobu wymawiania określonych słów obcego języka. Jednak największą zaletą tego programu jest duża ilość materiałów dostępnych bezpłatnie. Gdy ktoś oferuje nam wiedzę i umiejętności gratis, to grzechem byłoby z tego nie skorzystać.

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

Sniper X with Jason Statham - wszystkie strzały celne

Sniper X to gra, w której stajesz się specjalistą od mokrej roboty wykonywanej na odległość, czyli po prostu snajperem. Twórcy gry zastosowali tutaj dodatkowy zabieg mający skupić uwagę graczy i zachęcić ich do pobrania tego właśnie tytułu, zatrudnili gwiazdę kina akcji i wykorzystali wizerunek Jasona Stathama. Jednak nawet jeżeli uwielbiacie kino akcji ze Stathamem w roli głównej nie powinno to wpłynąć na odbiór gry - po prostu Sniper X jak na strzelankę mobilną jest całkiem przyzwoicie wykonany. Sama gra zrealizowana jest w quasiprzestrzennym środowisku (jedynie ekran wyboru misji wykonano z perspektywy "lotu ptaka", czy może raczej "drona" ;-) ).

Jak już wspomniano zadaniem gracza jest eliminacja wrogów za pomocą broni snajperskiej. Poszczególne etapy gry są podzielone na misje o rosnącym stopniu trudności, koszcie i wzrastających wymaganiach zarówno w stosunku do gracza, jak i wirtualnego arsenału snajperskiego, którym gracz dysponuje w grze. Aby sprostać wymaganiom konieczne okażą się wydatki. Gra na szczęście nie wymusza płatności, a przynajmniej pozwala cieszyć się zabawą bez konieczności dokupowania dodatków za twardą walutę. Wystarczy waluta wirtualna zarabiana w grze za kolejne, zaliczone misje. Jeżeli ktoś lubi tego typu rozrywkę, Sniper X raczej go nie zawiedzie.

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

Brain Dots - relaksująca łamigłówka

Ponownie gra, ale tym raziem uciekamy od wyrafinowanej wizualizacji graficznej, perfekcyjnego udźwiękowienia i gwiazdorskiej "obsady" w stronę form zupełnie prostych, ale przez to nie mniej rozrywkowych. Zasady rozgrywki w Brain Dots są bardzo proste: należy na ekranie tak poprowadzić linię, aby jedna z dwóch kulek dotknęła drugiej. Banał? Owszem, w kilku początkowych planszach. 

Wraz z postępem w grze i zaliczeniem coraz większej liczby poziomów, zdolności manualne (kreślenie) stopniowo ustępują zdolnościom umysłowym (wiedza, gdzie nakreślić). Prosta, ale skutecznie wypełniająca czas rozrywka, raczej umysłowa, w sam raz np. w poczekalni u dentysty.

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

Dr Parking 4 - dla maniaków parkowania

W App Store (zresztą w Google Play też) znajdziemy mnóstwo gier, w których głównym celem jest... zaparkowanie pojazdu. Moda na gry "parkujące" nie przemija i oto możemy wam zaproponować kolejny szlagier sezonu z tej właśnie kategorii: Dr Parking 4.

Sceneria gry jest łatwa do przewidzenia, mamy pojazd (samochód - na początku gry, jeden, potem za zaliczone etapy będziemy mogli doposażyć wirtualny garaż w kolejne modele lub usprawnić model wyjściowy), mamy parking i mamy też możliwość skonfigurowania interfejsu gry.

Oprócz widoku "z góry" w grze można również ustawić widok z wnętrza kabiny kierowcy. Cóż, o samej grze trudno się specjalnie rozpisywać. Musisz po prostu dobrze parkować.

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.