partner serwisu

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - listopad 2014

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - listopad 2014
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
30 listopada 2014, 01:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, app store, apple, ios, ipad, iphone, ipod touch, najlepsze aplikacje, zestawienie

Listopad to miesiąc ponury. Złota jesień poszła w siną dal, dni krótkie, pogoda mało optymistyczna. Ale co z tego? Posiadaczom mobilnych gadżetów Apple jesienno-zimowa aura niestraszna. Programiści tworzą coraz to nowe aplikacje, bądź dodają nowe funkcje do popularnych, sprawdzonych i lubianych przez wielu użytkowników programów. I chwała im bo dzięki temu mogliśmy jak co miesiąc wyszperać dla Was garść ciekawych programów, skutecznie uprzyjemniających pracę, zapewniających chwilę rozrywki i relaksu, bądź pozwalających uporządkować codzienne czynności i ułatwiać życie. Zwłaszcza to ostatnie przed nadchodzącymi świętami ma znaczenie. Mamy nadzieję, że nasze propozycje pozwolą lepiej przygotować się do świąt i mile zaskoczyć bliskich.

Todoist: To-Do List - kolejna próba uporządkowania codziennych spraw

Todoist to rozwiązanie łączące aplikację oraz działającą online usługę, której celem jest ułatwienie użytkownikom zapanowanie nad licznymi, codziennymi zadaniami. Twórcy Todoist chwalą się bazą ponad 2 milionów użytkowników oraz obsługą 14 platform (doprawdy nie wiem, jak oni to policzyli i co w ujęciu twórców Todoist jest uznawane za "platformę"), których użytkownicy za pośrednictwem aplikacji klienckich i rozszerzeń mogą mieć dostęp do swoich zadań. Nas interesowała usługa Todoist świadczona za pośrednictwem aplikacji Todoist zainstalowanej na urządzeniu pracującym pod kontrolą systemu iOS. Czy faktycznie za jej pomocą można łatwiej zapanować nad coraz liczniejszym zestawem codziennych rzeczy do zrobienia i zapamiętania?

Usługa wymaga oczywiście rejestracji konta. Można to zrobić bądź tradycyjnie - podając adres email - lub wiążąc usługę Todoist z posiadanym już kontem Google. W przypadku, gdy w systemie iOS mamy ustawiony polskojęzyczny interfejs, również aplikacja Todoist będzie komunikować się z użytkownikiem po polsku. Zadania wprowadzane przez użytkownika grupowane są w ramach tzw. projektów, stanowiących w istocie grupy kategoryzujące poszczególne zadania. Zaletą Todoist jest to, że bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu aplikacji do dyspozycji użytkownika czeka już zestaw kilku projektów o nazwach odpowiadających klasie zadań w nich umieszczanych (np. "Osobiste", "Praca", "Sprawy do zrobienia" czy "Zakupy"). Todoist jest narzędziem przydatnym nie tylko do wprowadzania zadań, które sami powinniśmy realizować, ale nadaje się również do zarządzania projektami realizowanymi w grupach. Każde zadanie wprowadzone do programu może być współdzielone z innymi użytkownikami usługi Todoist, możliwe jest przydzielanie do wykonania całych zadań, bądź też dzielenie zadań na tzw. pod-zadania i przydzielanie każdego modułu cząstkowego poszczególnym osobom. Możliwe jest definiowanie różnorodnych alertów i powiadomień w zależności do np. stanu realizacji danego zadania, opóźnień itp. Zadania wprowadzone do aplikacji są automatycznie synchronizowane z chmurą Todoist i są dostępne również za pośrednictwem webowego interfejsu usługi (jest on dostępny pod adresem pl.todoist.com).

Dla każdego zadania można ustalić przewidywany czas jego wykonania (dotyczy to również pod-zadań stanowiących elementy składowe całego zadania), a także ustalić częstotliwość w przypadku zadań powtarzających się co ściśle określony czas. Ważne: aplikacja synchronizuje co prawda zadania z usługą online, ale dostęp do zadań nie wymaga stałego połączenia z Siecią. W przypadku braku dostępu do internetu wciąż mamy dostęp do zsynchronizowanych lokalnie zadań i możemy wprowadzać w nich modyfikacje, które zostaną automatycznie przesłane na serwery Todoist (i także do pozostałych kooperantów i współpracowników, jeżeli ich dotyczą zmodyfikowane zadania) natychmiast po nawiązaniu połączenia z internetem.

Aplikacja potrafi znacznie więcej niż to wygląda na pierwszy rzut oka. W istocie jest nie tyle prostym narzędziem do tworzenia "list zakupów", lecz całkiem wyrafinowanym rozwiązaniem ułatwiającym zarządzanie nawet dość złożonymi projektami. Niewątpliwie przygotowanie świąt dla kilkunastu członków rodziny z uwzględnieniem osobistych preferencji każdego z nich można uznać za dostatecznie złożone zadanie - może warto wypróbować Todoist?

Aplikacja oferowana jest w modelu Freemium, co oznacza, że program kliencki jest dostępny bezpłatnie, ale za niektóre funkcje, takie jak np. powiadomienia SMS-em, emailem, czy techniką push, możliwość tworzenia zadań poprzez odpowiednio spreparowany mail, dodatkowe zestawy filtrów zadań, etykietowanie i wiele więcej, trzeba już dopłacić i to wcale niemało - Todoist Premium Upgrade to wydatek 25,99 euro.

Cena: bezpłatny (dostępne opcje płatne)

Działa na: iPhone, iPad

 

Hanx Writer - bardzo dziwny edytor

Aplikacja ta w dość krótkim czasie stała się jednym z popularniejszych programów dostępnych w sklepie App Store. Jest też ona przykładem dowodzącym, iż nie zawsze użyteczność i funkcjonalność danego rozwiązania decydują o jego popularności i sukcesie na rynku. Zostawmy jednak na razie analizę dotyczącą dokonywania ludzkich wyborów, a skupmy się na tym, czym Hanx Writer jest. To nic innego jak prosty w obsłudze edytor tekstu (dodajmy - samego tekstu, żadnych funkcji dotyczących umieszczania np. elementów graficznych czy formatowania tekstu tu nie ma) stylizowany na wirtualną maszynę do pisania. Stylizacja poszła tak daleko, że program nie oferuje nic ponadto, co maszyna do pisania, którą "udaje". Mamy więc stukot klawiszy, odgłos uderzeń maszyny o papier itp. 

To wszystko? Tak. Aplikację utworzoną przez firmę Hitcents.com firmuje swoim nazwiskiem popularny amerykański aktor - Tom Hanks. Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji widzimy na ekranie podpisane nazwiskiem aktora powitanie, wprowadzające Czytelnika i przyszłego wiekopomnego autora ;-) w odpowiedni nastrój. Czy to wpłynęło na popularność aplikacji w App Store? Z całą pewnością. Jednak nawet nazwisko Hanksa w żaden sposób nie zwiększy znikomej użyteczności tego programu dla polskiego użytkownika. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prozaiczna - twórcy aplikacji Hanx Writer nie przewidzieli możliwości wprowadzania polskich znaków. Zatem wyklucza to poważne zastosowanie tego skądinąd wyróżniającego się wizualnie i w pewien sposób nastrojowego edytora. No chyba, że zamierzamy pisać po angielsku. W wersji bezpłatnej program symuluje tylko jeden model maszyny do pisania. Wykupując dodatkowe opcje w sklepie App Store można wybrać jeszcze dwa inne modele, ale z pewnością wobec ograniczonej użyteczności mało kto się na to w Polsce skusi. Ot ciekawostka - warto zainstalować, zobaczyć, ale do pracy po polsku program się niestety w ogóle nie nadaje.

Cena: bezpłatny (dostępne opcje płatne)

Działa na: iPhone, iPad

 

Youmiam - gotowanie krok po kroku

 

Planujesz zaskoczyć bliskich wyszukaną potrawą? Nie wiesz jak przyrządzić danie, o którego przygotowaniu od dawna myślisz? Czym prędzej uruchamiaj iPada lub iPhone'a i instaluj Youmiam. Nazwa na pierwszy rzut oka niewiele mówi, ale gdy podpowiemy, że w istocie jest to coś a'la YouTube dla kucharzy (a przynajmniej dla tych, którzy czują się na siłach zrobić coś więcej w kuchni niż zagotować wodę na herbatę bez jej przypalenia ;-) ).

O nie, pomyślą niektórzy, kolejna książka kucharska? Bez obaw, jakkolwiek Youmiam to aplikacja nierozerwalnie związana z kulinariami, ale rozwiązanie to jest dalece ciekawsze od tradycyjnych, przeniesionych jedynie na ekran mobilnego urządzenia przepisów kucharskich. 

W istocie Youmiam to nie tylko aplikacja z zestawem przepisów kucharskich. To coś więcej - wokół usługi powstała tak naprawdę sieć społecznościowa pasjonatów pitraszenia, które my - zdecydowani smakosze dobrych dań - rozumiemy jako przyrządzanie posiłków z przyjemnością i upodobaniem. 

Interesująca jest forma prezentacji poszczególnych przepisów. Każdy z nich jest podzielony na łatwo identyfikowalne etapy, co czyni cały przekaz znacznie łatwiejszym w odbiorze niż zwykły "kucharski" klip wideo. Dla każdego przepisu mamy informację o orientacyjnym koszcie dania, ilości porcji, czasie przygotowania i przyrządzania (niezależnie) oraz poziomie trudności. Pierwszym etapem jest kompletowanie składników, kolejnymi ich obróbka itd. Możesz dowolny etap komentować, przy czym komentarze mogą mieć charakter osobistych notatek (będą widoczne tylko dla użytkownika je wstawiającego) lub być niejako gratulacjami za świetny przepis dla osoby publikującej sposób przyrządzania danej potrawy. Korzystanie z Youmiam wymaga rejestracji konta w serwisie Youmiam. Rejestracja jest oczywiście bezpłatna (można się zarejestrować tradycyjnie - podając adres email, albo powiązać rejestrowane konto z już posiadanym kontem na Facebooku). Dzięki kontu mamy możliwość zapisywania ulubionych przepisów i ich porządkowania według własnych kryteriów. Youmiam ułatwia również publikowanie przepisów i wideoporad kucharskich, a możliwość "podążania" (analogia do subskrypcji w YouTube) za innymi użytkownikami pozwoli nie przegapić żadnego nowego wpisu dokonanego przez osoby, które inspirują nas kulinarnie. Jest tylko jeden problem, nie jest to aplikacja polskojęzyczna (choć "języczność" jest zależna w praktyce od narodowości użytkownika wstawiającego przepis - nic nie stoi na przeszkodzie by w serwisie Youmiam opublikować przepis po polsku), a wiele ze znajdujących się w bazie Youmiam przepisów jest po francusku. Jednak bez obaw, program nie wymaga francuszczyzny na poziomie wymaganym do czytania Jean-Paula Sartre'a w oryginale, Google Translate upora się z krótkimi zdaniami komentarzy pod obrazkami, a resztę po prostu widać

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone

 

Cocktail Flow - czas na dobry drink

Wiesz już gdzie szukać wskazówek w kwestii przyrządzania ciekawych posiłków, czas na poznanie tajemnic prawdziwego barmana. Niezależnie od tego czy chcesz przyrządzić drinka pełniącego rolę aperitifu pobudzającego kubki smakowe zaproszonych gości przed przystąpieniem do konsumpcji właściwej, bądź też chcesz zachwycić przybyłych wyrafinowanym smakiem oryginalnego napoju, nie musisz przekopywać internetu w poszukiwaniu przepisów na koktajle - tak alkoholowe, jak i te dla młodszych imprezowiczów. Wystarczy, że zainstalujesz Cocktail Flow.

Aplikacja ta to swoisty atlas drinków, które pogrupowane są w kilka kategorii "tematycznych". Każdy drink jest zilustrowany, dokładnie podane są jego składniki oraz - w przypadku tych wyskokowych - również moc. To nie wszystko - każdy przepis zawiera bardzo szczegółowy opis przyrządzania danego napoju w uwzględnieniem takich szczegółów jak np. wymagane ozdobienie naczynia, dokładna ilość poszczególnych składników, sposób ich mieszania, kolejność wlewania itp. itd. Sądzimy, że każdy kto przyswoi sobie wiedzę zawartą w tej aplikacji i bez jednego mrugnięcia będzie potrafił je przyrządzić, spokojnie może startować do pracy jako barman. Dodajmy - barman z prawdziwego zdarzenia, a nie nalewacz chrzczonego piwa w budce na rogu. 

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

 

Disney Puzzle Pack - angielski dla najmłodszych

Przygotowując się powoli do świąt i dokształcając się w kwestiach barmańsko-kulinarnych nie zapominajmy o najmłodszych. Dla nich właśnie przygotowana została aplikacja o nazwie Disney Puzzle Pack. 

Program ten to zestaw kolorowych i animowanych łamigłówek z postaciami z doskonale znanych dzieciom kreskówek Disneya. Uwaga na opcję zakupów w aplikacji. Twórcy już bezpośrednio po uruchomieniu programu zwracają uwagę na to, by ewentualnie zablokować możliwość dokonywania zakupów bezpośrednio w aplikacji, by uniemożliwić dzieciom przypadkowy zakup dodatkowych treści bez zgody rodziców. Blokadę taką możesz włączyć w ustawieniach ogólnych iPhone'a lub iPada (Ogólne > Ograniczenia > Zakupy w programach). W wersji bezpłatnej program jest okrojony, ale i tak do dyspozycji dzieci pozostawiono wcale niemały zbiór zagadek, łamigłówek, puzzli, zgadywanek słownych. Ponieważ program jest w języku angielskim, siłą rzeczy zgadywanki słowne są w naszych realiach połączone z nauką języka. Jednak biorąc pod uwagę, iż dziś język angielski to faktycznie język międzynarodowy, jego nauka w dowolny sposób nie jest złym pomysłem.

Cena: bezpłatny (dostępne liczne opcje płatne)

Działa na: iPhone, iPad

 

English lessons with Gymglish - ponownie angielski, ale tym razem dla starszych 

Wspomnieliśmy w poprzedniej aplikacji o nauce angielskiego. Dlaczego tylko dzieci? Każdy powienien dobrze znać język, którym posługuje się znaczna część ludzkiej populacji. Być może przyswojenie dialektu Szekspira ułatwi program English lessons with Gymglish.

Bezpłatnie udostępniana wersja aplikacji daje dostęp do bezpłatnych 10 lekcji (bądź 7-dniowego okresu korzystania z programu; zależnie który z limitów zostanie szybciej osiągnięty). Dodatkowe lekcje można kupować w App Store bezpośrednio z aplikacji, a wspomniana bezpłatna pula jest w pełni wystarczająca do tego, by użytkownik wyrobił sobie zdanie na temat dydaktycznych walorów opisywanego rozwiązania.

Od razu warto zaznaczyć, że nie jest to program dla osób dopiero zaczynających naukę języka angielskiego, raczej narzędzie, które pozwoli się sprawdzić tym, którzy już w jakimś stopniu opanowali angielski tak w mowie, jak i w piśmie. Lekcje wykorzystują multimedialny arsenał środków przekazu: tekst, ilustracje, nagrania dźwiękowe - wszystko po to, by w umysł użytkownika wtłoczyć jak największy zakres materiału. Oczywiście po 10-ciu lekcjach raczej nie zaczniemy myśleć po angielsku, ale nasze umiejętności językowe i anglojęzyczna biegłość z pewnością na tym zyskają. W końcu skoro 10-lekcyjny kurs jest oferowany za darmo, to czemu z tego nie skorzystać?

Cena: bezpłatny (dostępne opcje płatne - dodatkowe lekcje i kursy)

Działa na: iPad, iPhone.

 

Craftsy - mobilne szlifowanie rzemiosła

Aplikacja dla prawdziwych pasjonatów. Przy czym nie ma znaczenia jaki rodzaj rzemiosła jest Twoją pasją. Szycie, szydełkowanie, tkactwo, haftowanie, malarstwo, gotowanie, dekorowanie ciast, szkicowanie, rzeźbienie w drewnie - program Craftsy daje Ci możliwość wyboru rodzaju rękodzielnictwa, w którym chcesz rozwijać swoje umiejętności. 

W ramach minitestów aplikacji my wybraliśmy kategorię Paper Crafts, czyli - najkrócej mówiąc - artystyczno-rzemieślnicze zabawy z papierem, materiałem paradoksalnie najłatwiej dostępnym w naszej redakcji. Wszak szydełkami, nićmi, farbami malarskimi i innymi utensyliami pasującymi do pozostałych kategorii nie dysponowaliśmy, natomiast kilka arkuszy papieru w formacie A4 dyskretnie podprowadziliśmy z drukarki naczelnego. Nie zorientował się - nie wydajcie nas ;-)

Żarty żartami, ale przechodząc do sedna - jeżeli chcecie prezenty choinkowe dla najbliższych przyozdobić lub wzbogacić jakimś niepowtarzalnym elementem, to z pewnością wideoporadniki dostępne za pośrednictwem aplikacji Craftsy będą źródłem inspiracji.

Aplikacja wymaga rejestracji konta online, czego można dokonać wiążąc nowo tworzone konto Craftsy z posiadanym kontem na Facebooku lub używając do rejestracji (bezpłatnej) adresu email. Fakt posiadania konta ma tę zaletę, że umożliwia interakcję z innymi użytkownikami programu i zarazem pomysłodawcami różnych przejawów rękodzielnictwa. Możemy komentować dokonania innych, publikować własne, dzielić się wiedzą bądź prosić o poradę innych. Znajomość języka Szekspira niestety obowiązkowa.

Cena: bezpłatny (dostępne opcje płatne: dodatkowe kursy rzemiosła artystycznego).

Działa na: iPhone, iPad

 

Paper by FiftyThree - wyzwól w sobie duszę artysty

Nie odchodzimy jeszcze od artystycznych tematów, choć zmieniamy nieco ich charakter - z edukacyjnego przechodzimy do czystej, artystycznej ekspresji, choć w ograniczonej tyko do grafiki formie.

Korzystanie z Paper wymaga rejestracji, głównie dlatego, że program to nie tylko narzędzie do tworzenia grafiki i ilustracji poprzez szkicowanie bezpośrednio na ekranie iPada, ale również aplikacja umożliwiająca podziwianie prac innych osób. Wszystkie prace dostępne w Paper udostępniane są na zasadach Creative Commons i takie same zasady obowiązują wszelkie prace, które za pośrednictwem tej aplikacji zamierzać opublikować. Twórcy jasno dają do zrozumienia - nie tantiemy się tu liczą, lecz źródła inspiracji.

Podsumowując Paper to taki specyficzny, trochę społecznościowy szkicownik. Szkoda tylko, że w wersji bezpłatnej zestaw narzędzi malarskich jest ograniczony jedynie do pióra oraz gumki. W przypadku pióra można zmienić jego barwę. Dostęp do dodatkowych przyborów grafika (np. pędzla, ołówka, kredki, farb itp.) wymaga już dokupienia płatnej opcji. Przy okazji warto dodać, że Paper to jedna z licznych aplikacji udostępnianych w App Store w ramach tzw. grupy RED. Co to znaczy? Użytkownik dowolnej aplikacji z tej grupy - fakt użytkowania takiego programu trudno przegapić, przynależność do grupy RED jest silnie zaakcentowana w interfejsie każdej takiej aplikacji - poprzez dokonanie zakupu jakiejkolwiek opcji płatnej (bądź konkretnej, wymienionej w danym programie) wspiera walkę z AIDS - dochód danego wydawcy aplikacji ma być przekazany właśnie na walkę z tą chorobą i wsparcie osób już zarażonych i chorych.

Cena: bezpłatny, dostępne płatne dodatki

Działa na: iPad

 

CSR Racing - cyfrowe palenie gum

 

W każdym comiesięcznym zestawieniu ciekawych i wyróżniających się na swój sposób aplikacji znajdywaliśmy odrobinę miejsca dla gier. Mimo iż listopad to czas raczej ponury, nie mogliśmy sobie odmówić przekazania informacji na temat szczypty rozrywki i tym razem. Przedmiotem naszego zainteresowania jest tym razem tytuł przeznaczony dla miłośników wirtualnej motoryzacji. CSR Racing to tytuł już niemłody, ale w listopadzie przeszedł on pewną renowację i fakt aktualizacji uznaliśmy za dobry przyczynek by o tej grze tu wspomnieć.

Zadanie gracza jest teoretycznie bardzo proste - ma wsiąść za wirtualną kierownicę i pokonać wirtualnego przeciwnika w wyścigu na prostej, najczęściej o długości ćwierć mili, czyli zawody określane popularnie mianem Drag Racing.

Żeby rozrywka nie była zanadto nużąca poziom komputerowych przeciwników systematycznie rośnie. Z drugiej strony w miarę postępów w grze rośnie również zasobność gracza w wirtualną gotówkę, co z kolei pozwala zamienić ją na wirtualne ulepszenia posiadanego pojazdu, albo wręcz na kupno nowego, szybszego i pozwalającego dalej zwyciężać modelu.

Choć gra oferuje dodatkowe opcje płatne, to nie są one niezbędne do tego, by móc piąć się w karierze kierowcy.

Cena: bezpłatny (dostępne opcje płatne, dodatkowe pojazdy, usprawnienia).

Działa na: iPhone, iPad

 

Impossible Draw - wbrew nazwie to nie program malarski

Nazwa kolejnej aplikacji sugeruje typowo malarskie, bądź graficzne zastosowania. Tymczsem choć faktycznie zadaniem użytkownika jest smarowanie po ekranie różnych znaków graficznych, to nie w celu uzyskania wiekopomnego dzieła, które za sto lat trafi do ekskluzywnej galerii ;-).

To kolejna gra, teoretycznie niezbyt skomplikowana, w praktyce potrafi zaskoczyć poziomem trudności. Zadanie gracza to przemierzanie wirtualnego świata 3D, przy czym jedynym narzędziem umożliwiającym pokonywanie kolejnych etapów jest prawidłowe naszkicowanie na ekranie urządzenia mobilnego znaku wyświetlanego w interfejsie gry. Ciekawa abstrakcyjna grafika, dobre tło muzyczne i systematycznie rosnący poziom trudności to atuty tej rozrywki. Nie jest to strategia pochłaniająca gracza na wiele godzin, ale pozwoli zapomnieć o bólu przed wizytą u dentysty ;-)

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.