partner serwisu

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - lipiec 2015

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - lipiec 2015
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
31 lipca 2015, 23:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, app store, apple, ios, ipad, iphone, ipod touch, najlepsze aplikacje, zestawienie

W naszym lipcowym zestawieniu ciekawych aplikacji mobilnych na platformę Apple iOS sporo miejsca poświęciliśmy szeroko pojętej rozrywce. Nie chodzi nawet o gry, ale również o programy, które pozwolą np. pobawić się nam w artystów-portrecistów. Nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu aplikacji użytecznych. Wśród których znajdziemy zarówno ambitniejsze produkcje, jak np. program stanowiący kolejną próbę zorganizowania życia tym, którzy tej organizacji poszukują, jak i mniej ambitne, ale przecież jakże potrzebne programy, pomocne np. w domowej kuchni.  Zapraszamy!

Vervid - dla miłośników wideo z komórki

Vervid to program dla wszystkich, którzy - po pierwsze - uwielbiają rejestrować otaczający ich świat za pomocą swojego iPhone'a, nagrywając filmy. Po drugie - samo nagrywanie im nie wystarcza, chcą dzielić się zarejestrowanymi ujęciami. Czyżby kolejny program pośredniczący w publikowaniu nagrań na YouTube? Nie tym razem. Vervid nie próbuje być aplikacją, która udaje prosty edytor wideo a jej jedynym zadaniem jest przesłanie wykonanego przez użytkownika nagrania do serwisu YouTube. Vervid to usługa, ktora aspiruje do tego, by być czymś w rodzaju społecznościowej sieci wideo.

Korzystanie z programu zaczynamy od rejestracji własnego kanału Vervid, co w praktyce wiąże się z koniecznością założenia konta w usłudze Vervid. Oczywiście rejestracja jest bezpłatna i w sumie nie wymaga podania jakichkolwiek danych poza adresem mail. Nie jest możliwa natomiast rejestracja kanału poprzez powiązanie go z już posiadanym kontem w innej sieci społecznościowego (np. na Facebooku, Twitterze czy Google+).

Po zarejestrowaniu własnego kanału w Vervid otrzymujemy dostęp do bazy opublikowanych wideoklipów w serwisie. Tutaj pewna uwaga, wyjaśniająca jednocześnie pochodzenie nazwy opisywanego programu. Vervid to skrót od vertical video, czyli od nagrań wideo o proporcjach charakterystycznych dla telefonów komórkowych trzymanych pionowo. Chodzi o to, że za pośrednictwem tego programu możemy publikować i uzyskiwać dostęp wyłacznie to tego typu nagrań - pionowych.

Od strony użytkowej Vervid przypomina trochę inne rozwiązania mikroblogowe, z tą różnicą, że pod pojęciem "postu", czyli pojedynczej publikacji należy tu rozumieć nie tyle wpis tekstowy (np. jak w twitterze), lecz wideo. Wbudowana wyszukiwarka ułatwia odnalezienie kanałów o konkretnych nazwach lub poszukiwanie treści wideo po hashtagach. Po odnalezieniu interesującego nas kanału możemy go zasubskrybować, niezależnie od tego każdy kanał i każdy umieszczony na danym kanale klip można komentować, "lajkować", czy udostępniać na Facebooku lub Twitterze.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone


Centrallo - bądź lepiej zorganizowany

Chcesz być lepiej zorganizowany? Aplikacji, które mają ułatwić tym zorganizowanym być lepiej zorganizowanymi, a tym nie zorganizowanym wreszcie się zorganizować jest w App Store mnóstwo. Jednak program, o którym chcemy tu wspomnieć - Centrallo - jest narzędziem o tyle ciekawym, że pozwala na łatwą separację zadań związanych z pracą od innych spraw (prywatnych, rodzinnych) związanych z naszą codzienną aktywnością. Ponadto aplikację wyróżnia również bardzo szeroki zakres typów informacji, które możemy w niej umieszczać, porządkować i organizować.

W Centrallo nie tylko umieścisz notatkę, termin czy przypomnienie, ale również dowolne zdjęcie, klip wideo, nagranie dźwiękowe (które to oczywiście dane będziesz mógł powiązać z konkretnym zadaniem, czy wydarzeniem). Dane, które mają być powiązane z wprowadzanymi w program informacjami nie muszą być przechowywane w pamięci urządzenia mobilnego, mogą być również importowane z usług chmurowych. Centrallo radzi sobie ze współpracą np. z Dropboksem, dyskiem Google czy OneDrive'em Microsoftu. Ponadto wszelkie informacje umieszczane w tej aplikacji mogą być współdzielone np. ze znajomymi z Facebooka, bądź udostępniane jako wpisy na Twitterze.

Korzystanie z programu wymaga dokonania bezpłatnej rejestracji konta w usłudze Centrallo. Do założenia konta wystarczy mail, można też powiązać tworzone konto z już istniejącym kontem na Facebooku, Twitterze czy Google+

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone, Apple Watch

Plume Air Report - informacje o zanieczyszczeniach

Znaczenie praktyczne kolejnej aplikacji przedstawianej w naszym zestawieniu jest nieco ograniczone z tego względu że Plume Air Report nie podaje (jeszcze) informacji na temat polskich miast. Ale zaraz, o co w ogóle chodzi?

Plume Air Report to aplikacja informująca o poziomie zanieczyszczenia powietrza w konkretnych miastach. W chwili gdy korzystaliśmy z tego narzędzia liczba miast uwględnianych w tej aplikacji wynosiła zaledwie 70, ale cały projekt jest stosunkowo nowy i twórcy obiecują rozszerzenie bazy informacyjnej o kolejne aglomeracje na całym świecie. 

Niezależnie od ubogiego (jeszcze) zestawu danych (liczby miast), ciekawy jest sam pomysł Plume Air Report. Poziom zanieczyszczenia w niektórych miastach jest na tyle wysoki, że może mieć dla osób przebywających na danym terenie dużo większe znacznenie od ewentualnej niepogody.

Przykład ze stolicy Chin na powyższej ilustracji - jak widać Pekin jest przez program oznaczany jako miasto o bardzo wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza (co jest zresztą zgodne z prawdą, smog w chińskiej stolicy to poważny problem tego kraju). Program nie tylko ostrzega o wysokim poziomie zanieczyszczenia, ale także przestrzega przed niektórymi formami aktywności. W podanym tu przykładzie jest są to m.in. ostrzeżenia przed bieganiem czy jazdą na rowerze w takich warunkach, a także przed wyprowadzaniem dzieci na "świeże" powietrze, które w tym przypadku okazało się wyjątkowo nieświeże.

Działa na: iPhone

 

TodoMovies 4 - Filmowy organizer

Nasza kolejna propozycja z pewnością przypadnie do gustu wszelkiej maści kinomaniakom. TodoMovies 4 to specyficzny program-organizer, w którym zamiast zamiast porządkowania zadań czy terminów np. związanych z pracą, możemy porządkować informacje o filmach, które oglądaliśmy, które oglądamy i które obejrzeć byśmy chcieli.

Aplikacja nie wymaga żadnej rejestracji, jest dostępna również w wersji polskojęzycznej. Interfejs programu składa się z pięciu głównych modułów. Standardowo aktywnym jest moduł Odkryj dający dostęp do katalogu aktualnie popularnych filmów. Poszczególne propozycje filmowe zostały tu podzielone na gatunki, co od razu pozwala przejść do przeglądania ulubionej kategorii dzieł światowej kinematografii.

Program ma wbudowaną wyszukiwarkę, umożliwiającą przeszukiwanie informacji o konkretnych tytułach lub aktorach czy innych istotnych ludziach parających się filmografią (reżyserzy, scenarzyści itp.).

Również miłośnicy filmowych plotek, związanych nie tylko z nowymi produkcjami filmowymi, ale również bezpośrednio ze sławnymi osobami powinni zainstalować sobie ten program, dzięki czemu uzyskają oni z poziomu jednej aplikacji dostęp do zestawu informacji tematycznych agregowanych z wielu różnych serwisów.

Bezpośrednio z poziomu aplikacji możemy oglądać trailery i teasery nowych produkcji, opisy, ciekawostki i wiele więcej. Krótko mówiąc program dla prawdziwych filmowych pasjonatów.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone

Rotatio - gra dla zakręconych

Wakacje niespecjalnie zachęcają do pracy, choć nie wszystkim dane jest upajanie się urlopowym wypoczynkiem, to każdy powinien od czasu do czasu odsapnąć od obowiązków. Popularność gier mobilnych wszelkiego typu dowodzi, że spędzanie wolnego czasu przy tego typu aplikacjach jest dość powszechne. Dla wszystkich posiadaczy sprzętu mobilnego Apple mamy tym razem propozycję gry pozbawionej fabuły, ale jednocześnie na swój sposób wciągającej i dość trudnej gry.

Zadaniem gracza w Rotatio jest generalnie umiejętne wykorzystanie ekranu dotykowego. Trudno nawet wytłumaczyć zasady tej gry, mimo to spróbujemy. Poruszanym przez gracza elementem jest automatycznie obracająca się linia z umieszczonym na niej kolistym obiektem, który również porusza się sam wzdłuż obracającej się cały czas linii. Wewnątrz kółka umieszczonego na linii widoczna jest niewielka strzałka, która wskazuje aktualny kierunek przesuwania się obiektu wzdłuż linii. Poprzez dotknięcie ekranu dotykowego gracz może zmienić kierunek poruszania się wspomnianego kółka. Niby proste, prawda? Gdyby nie to, że oprócz tego wszystkie porusza się również tło gry, a na dodatek na ekranie pojawiają się przeszkody, specjalne bramki - również ruchome - przez które ów kolisty, poruszający się obiekt na ruchomej, stale obracającej się linii należy przeprowadzić.

Uff, to naprawdę nie jest łatwa gra. Nie wierzysz? Wypróbuj.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne (można je zablokować)

Działa na: iPad, iPhone

Boiled Egg Timer - jajko na sposób jaki lubisz

Odpocznijmy na chwilę od gier, tym bardziej, że wspomniany wcześniej tytuł - Rotatio - potrafi naprawdę mocno zirytować. Tym razem propozycja aplikacji bardzo przydatnej wszystkim, którzy lubią jajka. Na twarto, na miękko czy też tzw. jajka mollet, zwane też przez niektórych "półtwardymi", tj. takimi, w których gotowanie przerwano akurat w tym krótkim momencie, kiedy białko jest już ścięte, podobnie jak zewnętrzna otoczka żółtka, ale jego wnętrze wciąż jest płynne.

Jeżeli lubicie jajka, ale nie zawsze wam wychodzą w wersji aktualnie zaplanowanej, to z pewnością program Boiled Egg Timer okaże się przydatnym narzędziem. 

Boiled Egg Timer ułatwia ugotowanie jajka na sześć różnych sposobów. Po uruchomieniu programu wystarczy wybrać rozmiar jajka (stosowana jest obowiązująca również w sklepach notacja M, L, XL; co ciekawe rozmiar S w ogóle nie jest przez aplikację uwzględniany), a następnie stan, w jakim jajko chcemy spożyć.

Pozostanie dla nas tajemnicą, co mieli na myśli twórcy tej aplikacji oferując po upływie czasu wymaganego na ugotowanie jajka w wybranej przez użytkownika wersji możliwość podzielenia się (czym?) ze znajomymi z Facebooka czy Twittera. 

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone

The Impossible Line - niewidoczny labirynt

Kolejna gra w naszym zestawieniu, tym razem znacznie prostsza od opisywanej wcześniej gry Rotatio, przynajmniej na początku. W miarę postępów poziom trudności zauważalnie rośnie, by w końcu osiągnąć stan "niemożliwy".

Zadaniem gracza jest narysowanie na ekranie ścieżki od jednego punktu do drugiego. Proste? W przypadku pierwszych poziomów to wręcz banalne, później sprawa się nieco komplikuje, gdyż kolejne plansze zawierają coraz to bardziej wymyślne przeszkody. Gra przypominała by nieco zwykłe labirynty, gdyby nie fakt, że w opisywanym tytule przeszkody i ściany są widoczne tylko na początku, gdy tylko dotkniemy ekran w celu nakreślenia linii prowadzącej od punktu startowego do celu wszystkie przeszkody znikają, ale wciąż spełniają swoją rolę. Czyli że jeżeli w trakcie przeprowadzania linii po planszy trafimy na niewidoczną ścianę daną planszę trzeba rozpoczynać od nowa.

Pewnym ułatwieniem dla gracza jest umieszczony na planszach niewielki znacznik nazywany w grze "radarem" ułatwiający wykrycie niewidocznych przeszkód na danej planszy.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne.

Działa na: iPad, iPhone

Vault! - mknący tyczkarz

Jeszcze jedna "prosta" gra w naszym zestawieniu - w końcu mamy wakacje. Vault! to prosta (w sensie o niezbyt wyrafinowanej fabule, choć to wcale nie oznacza, że łatwa) gra zręcznościowa - typowy scroller, w którym plansza stale przesuwa się w jedną stronę (np. jak we Flappy Bird), a zadaniem gracza jest dotrzeć jak najdalej zbierając po drodze dodatkowe punkty.

Użytkownicy pamiętający szlagiery rozrywkowe z komputerów 8-bitowych powinni doskonale pamiętać o jaki typ gier tu chodzi. Młodsi niech przekonają się na własnej skórze, po prostu instalując ten tytuł. Sterowanie wymaga trochę przyzwyczajenia, przynajmniej na początku.

Gracz porusza sympatycznym ludzikiem, skoczkiem o tyczce, Tyczka ta pomaga ludzikowi pokonywać kolejne przeszkody, których w miarę postępu w grze jest coraz więcej. Gra udostępniana jest za darmo i jej oprawa wizualna sugeruje przeznaczenie dla młodszych graczy, ale uprzedzamy rodziców, że Vault! zawiera mikropłatności. Chcąc kontynuować podróż, a nie zaczynać od początku, należy albo uiścić odpowiednią opłatę w wirtualnej walucie obowiązującej w tej grze, albo obejrzeć reklamę. Niekiedy jednak reklam nie ma i wtedy pozostaje opcja z walutą, którą - jakżeby inaczej - można kupić za rzeczywistą gotówkę.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne

Działa na: iPad, iPhone

Bold - kreator memów

Starczy już może tego grania, zajmijmy się czymś kreatywnym, na przykład tworzeniem memów. Co prawda określenie to nie jest do końca precyzyjne, gdyż według memetyki, mem jest nazwą jednostki tzw. ewolucji kulturowej (poprzez analogię do genu - jednostki ewolucji biologicznej), jednak w potocznym rozumieniu pojęcia "mem", najczęściej mamy na myśli ilustrowane plansze zawierające jakieś krótkie przesłanie tekstowe, tak powszechne w internecie.

Aplikacja Bold to właśnie narzędzie do tworzenia tego typu tekstowych memów internetowych. Możemy opracować mem od podstaw z własnym hasłem, albo w przypadku braku inwencji możemy wizualnie dostosować jedno z haseł wbudowanych bezpośrednio w opisywany program.

Wbudowany w program edytor jest dość rozbudowany, a jednocześnie oferuje interfejs maksymalnie ułatwiający uzyskanie ciekawego efektu. W zasadzie proces twórczy w tym programie przypomina raczej przegląd dostępnych opcji wizualnych, a nie tworzenie czy kreowanie jakichś elementów graficznych. Po wybraniu treści lub wpisaniu własnej można kolejno dopasować czcionkę napisu, kolorystykę, pozycję w obszarze projektu, ułożenie, formatowanie, styl, a następnie dodać jako tło dowolne zdjęcie (wykonane aparatem urządzenia mobilnego lub fotografię wcześniej już zapisaną w pamięci).

Gotowy mem można bezpośrednio z poziomu aplikacji zapisać w iCloud, wysłać mailem, bądź udostępnić przez inne zdefiniowane w iPhonie czy iPadzie kanały udostępniania.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone

Face Sketch - pseudoszkicownik

Z pewnością wielu z was niejednokrotnie przyglądało się ulicznym artystom potrafiącym wyczarować portret klienta w kilka minut. Jeżeli zazdrościliście w tym momencie umiejętności portreciście i marzyliście o samodzielnym tworzeniu podobnych portretów to mamy propozycję - da się to zrobić, nawet jeżeli jesteś kompletny, graficznym antytalentem, a rysowane przez ciebie portrety przypominają bardziej surrealistyczne abstrakcje niż to, co mają przypominać.

Z pomocą przychodzi aplikacja o nazwie Face Sketch. To swego rodzaju szkicownik, a właściwie pseudoszkicownik, gdyż portret w tym programie "szkicowany" jest nie poprzez odręczne kreślenie po ekranie dotykowym, lecz poprzez wybór gotowych elementów portretu.

Praca z tym programem jest banalnie prosta i nie wymaga od użytkownika absolutnie żadnych talentów graficznych. Portret, który utworzysz za pomocą Face Sketch nie będzie wymagał nawet jednego pociągnięcia wirtualnym ołówkiem. Po uruchomieniu programu należy wybrać opcję New Face, co spowoduje wyświetlenie jakiejś przykładowej twarzy, którą można dowolnie niemal modyfikować poprzez dobór odpowiednich obiektów rozlokowanych w odrębnych kategoriach. Mamy możliwość wybierania oczu, nosa, ust, brwi, fryzury, kształtu twarzy, okularów, wąsów itp. 

Na koniec można dobrać jeszcze kolor tła i można udostępniać gotowy "portret" znajomym, wysyłać mailem, publikować na Facebooku, Twitterze i we wszystkich innych dostępnych w urządzeniu mobilnym kanałach dystrybucji.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.