partner serwisu

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - czerwiec 2015

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - czerwiec 2015
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
30 czerwca 2015, 23:24
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, app store, apple, ios, ipad, iphone, ipod touch, najlepsze aplikacje, zestawienie

W naszym czerwcowym zestawieniu ciekawych aplikacji mobilnych na platformę Apple iOS sporo miejsca poświęciliśmy szeroko pojętej rozrywce. Nie chodzi nawet o gry - tych proponujemy tylko dwie - ale o tytuły, które pozwolą zainteresowanym uwolnić pokłady kreatywności w zależności od tego, czy bardziej chcemy tworzyć wizualnie, czy też muzycznie. Jeżeli natomiast dochodzisz do wniosku, że twoja kreatywność szwankuje, proponujemy program, który pomaga odpowiednio wytrenować umiejętności umysłowe, a także aplikację wspomagającą zmagania fizyczne. Ponadto nie mogło zabraknąć programu w kapitalny sposób dostarczającego szczegółowych informacji o trwającym właśnie turnieju tenisowym w Wimbledonie. Tym, którzy w wakacje planują jakikolwiek wyjazd przydadzą się na pewno rzetelne informacje na temat czekającej w miejscu docelowym aury.  Zapraszamy!

The Championships, Wimbledon 2015 - kibicuj naszym!

Końcówka czerwca i pierwsza połowa lipca br. to święto wszystkich miłośników tenisa. W tym czasie na trawiastych kortach Wimbledonu odbywa się najpopularniejszy, najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie - The Championships

Niewątpliwie ten najważniejszy z turniejów Wielkiego Szlema jest imprezą, którą warto śledzić i być na bieżąco z aktualnymi wynikami. Czy Radwańskie nie popełnią błędów takich jak Janowicz, który, niestety, pożegnał się z turniejem już po pierwszej rundzie? Każdy, kto chce kibicować naszym gwiazdom tenisa powinien być za pan brat z aktualną sytuacją. Pomoże w tym przygotowana przez The All England Lawn Tennis Club oficjalna aplikacja mobilna tegorocznego Wimbledonu.

Pod względem wizualnym The Championships, Wimbledon 2015 to jedna z lepiej przygotowanych i dopracowanych aplikacji na platformę iOS. Bezpośrednio po pierwszym uruchomieniu użytkownik łatwo może zapoznać się z poszczególnymi kontrolkami interfejsu dzięki krótkiemu przewodnikowi po programie.

Standardowy widok to wyświetlana niemal na całym ekranie aplikacji mapa, stanowiąca de facto lotnicze zdjęcie wimbledońskiego kompleksu. Mapa jest interaktywna, na bieżąco są na niej prezentowane znaczniki odnoszące się do już zakończonych, jak i aktualnych wydarzeń. 

Oczywiście mapa to nie wszystko, poprzez główne menu aplikacji mamy dostęp do bardzo bogatego zbioru wiedzy - zarówno tej aktualnej, jak i ogólnej dotyczącej Wimbledonu. Plan rozgrywek, wyniki poszczególnych meczów, lista graczy z ich zdjęciami, notami biograficznymi i ich osiągnięciami, dodatkowe efektowne zdjęcia z poszczególnych obszarów kompleksu, radiowe transmisje, nagrania wideo, informacje prasowe z różnych źródeł.

Nawet jeżeli niespecjalnie jesteśmy zainteresowani samym Wimbledonem warto uruchomić ten program by zobaczyć jak wygląda dobrze opracowana aplikacja dotycząca jakiegoś istotnego wydarzenia. 

Cena: bezpłatny, w aplikacji dostępny sklep online z gadżetami i odzieżą sportową z Wimbledonu

Działa na: iPad, iPhone


Artsy - Sztuka przez duże „S” na dłoni

Technologia mobilna i komunikacyjna zmieniły całkowicie sposób korzystania z wielu treści. Dawniej, chcąc obejrzeć dzieła współczesnych tuzów malarstwa czy rzeźby, albo wiekopomne dzieła światowej kultury, musiałeś czekać na okazję, polować na odpowiednią wystawę we właściwym, dostępnym ci miejscu, a potem jeszcze na dodatek trzeba było odstać swoje i dostać się do właściwego muzeum czy galerii.

Dzięki Artsy otrzymujesz dostęp do ponad 300 tysięcy reprodukcji dawnych i aktualnych dzieł  światowej kultury. Artsy to wirtualny katalog zbiorów muzealnych, galerii, targów sztuki z całego świata - wszystko to bezpłatnie na ekranie twojego iPhone'a czy iPada. 

Interfejs Artsy przypomina nieco dynamicznie ładowaną stronę ze zdjęciami - sposób przeglądania doskonale znany np. z wielu fotoblogów w serwisie Tumblr czy Flickr. Poszczególne ilustracje i fotografie są podzielone na grupy w zależności od rodzaju galerii, miejsca wystawy, twórcy itp.

Wybierając konkretny obraz czy dzieło innego typu (rzeźbę, instalację artystyczną itp.), otrzymamy dodatkowe informacje na temat wskazanego eksponatu. Oprócz np. rozmiarów, użytej techniki malarskiej itp. w przypadku domów aukcyjnych można poznać wyniki aukcji (jeżeli już się odbyła) lub jej termin (jeżeli dopiero będzie). Niektóre galerie nie tylko pokazują, ale również sprzedają obrazy - Artsy również obejmuje tego typu obiekty w swoich zasobach, choć na pokazany powyżej szkic Patricka Angusa, oferowany za "jedyne" 8 tysięcy dolarów raczej się nie skusimy.

Cena: bezpłatny, możliwość zakupów poprzez aplikację.

Działa na: iPad, iPhone

RunKeeper - chodź i biegaj, ruch to zdrowie

Tej aplikacji nie trzeba specjalnie przedstawiać. Znają ją nie tylko miłośnicy joggingu, jej popularność jest tak olbrzymia, że słyszeli o niej coś nawet Ci, którzy smartfon co prawda mają, ale biegać niespecjalnie lubią lub nie chcą. Czemu zatem wspominamy o tym programie (który notabene był również uwzględniony w przeprowadzonym przez naszą redakcję teście aplikacji dla biegaczy). Okazją do przypomnienia sobie o RunKeeperze był fakt, iż aplikacja w czerwcu aż dwukrotnie trafiła do App Store'a w nowszych wersjach (za każdym razem przyczyną wydania kolejnej edycji były poprawki dostrzeżonych wcześniej błędów). Żadnych nowych funkcji nie dodano, ale szczerze mówiąc trudno wyobrazić sobie, by RunKeeper miał robić coś jeszcze poza tym, co już robi.

A co robi? Krótkie przypomnienie: jest to narzędzie umożliwiające nie tylko monitorowanie własnej aktywności fizycznej, ale również korzystanie z wielu dodatków: programów trenerskich, planów ćwiczeń i wielu, wielu innych funkcji (dostępnych jako odpłatne opcje). RunKeeper działa nie tylko na iPhone'ach. Wydania na tablety nie ma, choć oczywiście - jak każdą inną aplikację z iOS - program można uruchomić także na iPadzie; brak wersji tabletowej wydaje się jednak zrozumiały - z tabletem trudniej się biega. Za to twórcy przygotowali wydanie programu na zegarki Apple Watch. Sprzęt stosunkowo mało u nas popularny.

Program przydatny jest nie tylko biegaczom, choć nie ma co mącić, że jest to narzędzie głównie dla nich. Ale RunKeeper przyda się również chodziarzom i spacerowiczom. Po więcej szczegółów odsyłam do stosownej strony wspomnianego testu z opisem programu RunKeeper.

Cena: bezpłatny, dostępne liczne opcje płatne (programy treningowe, itp.)

Działa na: iPad, iPhone, Apple Watch

 

Elevate - wznieś umysł na wyższy poziom!

 Jeżeli zadbaliście już o formę fizyczną, warto zadbać też o nasze szare komórki. Zadanie to ma ułatwić aplikacja o nazwie Elevate. Uwaga, poniższa aplikacja wymaga dobrej znajomości języka angielskiego. Program bezpośrednio po uruchomieniu pyta nas, jaką umiejętność chcemy doszlifować. Warto zaznaczyć, że nie są to tak abstrakcyjne kwestie jak, zdolność liczenia, czy wyobraźnia przestrzenna. Kategorie "szkolenia" mają znacznie bardziej "życiowe" nazwy, np. (po przetłumaczeniu; interfejs aplikacji jest anglojęzyczny): „Lepsze wyrażanie swoich myśli”, „Poprawa koncentracji podczas czytania i słuchania”, „Rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów”, czy „Szybsze przetwarzanie informacji”. Brzmi interesująco, nieprawdaż? Nie chcielibyście szybciej rozwiązywać problemy i lepiej wyrażać swoje myśli? Któż by nie chciał. Można wybrać trening szlifujący wszystkie kategorie.

W kolejnym etapie program zaprasza nas do krótkiego testu celem personalizacji planu treningowego (czyt.: dopasowania poziomu ćwiczeń do aktualnej biegłości twojego umysłu). Można test pominąć, ale lepiej tego nie robić, bo późniejsze zadania mogą okazać się zbyt banalne lub zbyt trudne, co w obu przypadkach wywoła raczej irytację użytkownika niż zamierzony efekt szkoleniowy. 

Po zarejestrowaniu się w usłudze (za pomocą posiadanego konta na Facebooku lub zwykłego adresu e-mail) otrzymujemy dostęp do spersonalizowanego programu treningowego opartego na wybranych kategoriach rozwijanych umiejętności oraz na wynikach uzyskanych w teście wstępnym. W bezpłatnej wersji Elevate liczba dostępnych ćwiczeń jest ograniczona (dziennie: trzy), ale - co ważne - nie trzeba płacić, żeby skończyć dany program, co najwyżej jego zaliczenie potrwa nieco dłużej.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne

Działa na: iPad

Dodo Pop - dla najmłodszych i nie tylko

Wakacje to czas, kiedy wraz z całymi rodzinami wielu z nas decyduje opuścić swoje lokum i udać się na tzw. wypoczynek. Zanim jednak dotrzemy do celu zaplanowanej wyprawy wakacyjnej trzeba się przemieścić. Rodzicom - posiadaczom sprzętu mobilnego Apple z pewnością przyda się jakiś tytuł, który np. w podróży zajmie milusińskich na jakiś czas. Do takiego tytułu z całą pewnością może aspirować opracowany przez Disneya tytuł Dodo Pop, czyli wariacja na temat gry zręcznościowej w kulki.

Ponieważ gra zawiera mikropłatności zalecamy uprzednie ustawienie urządzenia w celu zablokowania możliwości realizacji przypadkowych zakupów przez dziecko. Nie musimy się jednak specjalnie obawiać nachalnych reklam. Sami twórcy już bezpośrednio po uruchomieniu gry lojalnie uprzedzają o opcjach płatnych i sami sugerują stosowne ustawienia zabezpieczające w urządzeniu. 

Trudność rozgrywki jest zależna od wieku gracza (pytanie o wiek jest pierwszym po uruchomieniu gry). To znakomite rozwiązanie, bo dzięki temu ten dostowany nawet dla 3-4-latków tytuł nie okaże się dla najmłodszych zbyt trudny, a dla starszych zbyt nudny.

O co w tej grze chodzi? Generalnie o zbijanie grup kolorowych kulek. Dla każdej planszy wyznaczane są cele (liczba kul w określonych barwach, które trzeba "zbić"), aby gra nie była zbyt prosta, nie wystarczy na planszy odnaleźć grupy kulek w tych samych (wymaganych do osiągnięcia celu) kolorach, trzeba jeszcze zbić ich odpowiednią liczbę w ograniczonej liczbie "zbić". Gdy się uda etap zostaje zaliczony i śmieszny kolorowy ptak Dodo zajada zdobyte kulki, które okazują się gumami balonowymi, dmucha balon i odlatuje do... kolejnego etapu.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne (można je zablokować)

Działa na: iPad, iPhone

SBK15 - Czas na Superbike, pamiętajcie o ka... ka... kasku ;-)

Pozostajemy w klimatach rozrywkowych, ale tym razem o grze dla nieco starszych, a także już zupełnie dorosłych dzieci :). Gdyby zapytać o najbardziej popularną grę samochodową na platformy mobilne, z pewnością wielu wymieniło by takie tytuły jak Asphalt czy Real Racing 3.

Tym razem jednak nie będzie o samochodach lecz o elitarnych, napędzanych silnikami o pojemności 1000 ccm motocyklach wyścigowych. SBK15 to gra, która pozwala - przynajmniej wirtualnie - wsiąść za kierownicą takich motocyklowych legendarnych marek jak Aprilia, Honda, Suzuki, Ducati, MV Agusta, BMW czy Kawasaki - oczywiście wszystkie z "tysięcznymi" silnikami.

Sterowanie odbywa się z wykorzystaniem akcelerometrów. Trzeba po prostu odpowiednio wychylać smartfon lub tablet Apple, by nasz motocyklista odpowiednio balansował ciałem i motocyklem pokonując kolejne zakręty toru.

Na początku taka metoda sterowania może wymagać przyzwyczajenia, ale zapewniamy, że dość szybko powinniśmy opanować tę sztukę. Poza tym taki sposób kontroli motocykla jest o wiele bardziej precyzyjny od jakichkolwiek kontrolek dotykowych wyświetlanych bezpośrednio na ekranie. Świetna, płynna grafika, szeroki zakres rozgrywek w serii Superbike. Co tu więcej pisać? Trzeba gnać i wygrywać!

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne.

Działa na: iPad, iPhone

Halftone 2 - zostań twórcą... komiksów

Jeżeli po przeczytaniu powyższego tytułu ogarnęło cię zniechęcenie ("bo przecież lubię komiksy, ale nie umiem rysować") to głowa do góry - Halftone nie wymaga od użytkownika absolutnie żadnych umiejętności graficznych. Aplikacja ta pozwala tworzyć komiksowe historie poprzez odpowiedni dobór zdjęć (z dowolnego źródła), a następnie nałożenie na te zdjęcia odpowiednich, charakterystycznych dla komiksów efektów graficznych: napisów "dźwiękonaśladowczych", dymków z dialogami itp. 

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji na ekranie wyświetlany jest krótki przewodnik po funkcjach programu, a właściwie nie tyle po funkcjach, co krok po kroku pokazujący jak szybko utworzyć gotowy komiks wybierając kolejno jego tło, układ, zdjęcia, efekty, a na koniec jak komiksowe dzieło szybko udostępnić znajomym. Przednia zabawa.

Sporą zaletą aplikacji jest też to, że umożliwia ona kreatywną zabawę w tworzenie komiksów również w przypadku braku stosownych ujęć, z których moglibyśmy coś zmontować. Wraz z aplikacją instalowanych jest kilka przykładowych projektów, które w ramach ćwiczeń możemy dowolnie modyfikować.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne.

Działa na: iPad, iPhone

Clip2Comic - komiksy i karykatury ze zdjęć

Kolejna aplikacja, to ponownie program, który jest powiązany z tworzeniem komiksów, choć w odmienny sposób od poprzednio przedstawionej aplikacji. Clip2Comic doskonale uzupełnia opisany powyżej program. Tam mieliśmy możliwość tworzenia komiksów z ilustracji i zdjęć zapisanych w pamięci urządzenia. Tutaj natomiast otrzymujemy do dyspozycji świetny program do przerabiania fotografii w komiksowe ilustracje. 

Przerabianie fotografii wykonanej np. iPhonem czy iPadem jest tu bardzo proste (same zdjęcia można wykonać bezpośrednio z poziomu programu). Zaczynamy od wyboru jednego z dostępnych szablonów stylu, po prostu wybieramy pasujący nam styl rysunku, a algorytm na podstawie dokonanego wyboru odpowiednio zmodyfikuje wybraną z pamięci lub właśnie wykonaną fotografię. Kolejne etapy to już cyzelowanie szczegółów. Mamy możliwość zmiany liczby kolorów, grubości konturów, szczegółowości szkicu itp. Oprócz tego można zdjęcie znacznie przekształcić otrzymując tym samym nie tylko komiksowy szkic ze zdjęcia, ale i karykaturę.

Gotowe zdjęcie można z poziomu aplikacji łatwo udostępnić we wszystkich zdefiniowanych na urządzeniu mobilnym usługach (np. mail, facebook, twitter i inne serwisy społecznościowe). Fakt udostępnienia zmodyfikowanej fotografii jest premiowany usunięciem znaku wodnego z logo aplikacji z gotowej ilustracji komiksowej. Jeżeli nie chcemy w ten sposób usuwać nakładanych w wersji darmowej znaków wodnych, musimy za taką funkcję (usunięcie watermarka) zapłacić równowartość 99 eurocentów.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne

Działa na: iPad, iPhone

Auxy: Beat Studio - być jak Armin Van Buuren

W naszym czerwcowym zestawieniu sporo miejsca poświęciliśmy rozwiązaniom przeznaczonym do kreatywnego modyfikowania zdjęć i ilustracji. Nie schodzimy ze szlifowania kreatywności, ale tym razem proponujemy coś tym, którzy czują smykałkę to tworzenia muzyki. Muzyki specyficznej, nowoczesnej, szybkiej, rytmicznej - w sam raz na długie, letnie dyskoteki. 

Auxy to program do komponowania muzyki z gotowych efektów brzmieniowych i pętli dźwiękowych. Narzędzie to doskonale sprawdzi się w przypadku prób tworzenia muzyki w takich stylach jak trance, techno, dubstep, ambient itp.

Aplikacja, którą chcemy was tu zainteresować - program o nazwie Auxy - nie jest projektem nowym, ale właśnie w czerwcu doczekała się ona dużej aktualizacji - twórcy opublikowali wersję 2.0. Nowa generacja tego narzędzia to nowe zestawy brzmień i pętli dźwiękowych (co najlepsze, część z nich również za darmo), możliwość udostępniania linków do skomponowanych ścieżek (co de facto umożliwia odtworzenie zaprojektowanej na iPhonie muzy na dowolnym sprzęcie wyposażonym w internet i przeglądarkę). Pojawiły się też nowe mechanizmy edycyjne. 

Tworzenie muzyki za pomocą tej aplikacji jest dość proste - wystarczy w umiejętny sposób (na słuch - dosłownie) układać klocki brzmieniowe, czyli odpowiednie efekty i pętle audio. Nie trzeba mieć żadnej wiedzy dotyczącej teorii muzyki. Jeżeli tylko słoń nie nadepnął ci na ucho, nie będziesz miał najmniejszych problemów z korzystaniem z tego programu, a fakt, iż nie odróżniasz klucza wiolinowego od francuskiego nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia.

Początkującym polecamy zapoznanie się z kilkoma przykładowymi projektami, które można dowolnie modyfikować. Trochę treningu, a potem można zadać szyku z własną muzą na imprezie.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne

Działa na: iPad, iPhone

AccuWeather - jedna z najlepszych „pogodynek” dla iOS

Okres wakacyjny sprzyja wyjazdom. Nawet jeżeli nie planujemy dłuższego pobytu poza domem, sprzyjająca aura zachęca nawet do krótszych wypadów poza miasto. Pytanie tylko, czy sprzyjająca aura w momencie wyjazdu takową pozostanie i u celu podróży? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością dostarczy zaktualizowana w czerwcu, jedna z najpopularniejszych mobilnych "pogodynek" - AccuWeather.

Na standardowym ekranie program pokazuje jedynie temperaturę (bezwzględną oraz odczuwalną) oraz zachmurzenie (dla wskazanego przez użytkownika miejsca lub lokalizacji odczytanej na podstawie wskazań sensorów GPS wbudowanych w sprzęt mobilny). Ponadto otrzymujemy krótką jednozdaniową prognozę informującą o tym, jak może zmienić się w najbliższym czasie pogoda w danym miejscu. 

Oczywiście to nie jedyne informacje dostarczane przez program. Wystarczy przeciągnąć palcem od dolnej krawędzi ekranu w góreę, by zobaczyć znacznie dokładniejszy zestaw danych: szczegółową prognozę godzinową (właśnie ona jest szczególnie przydatna gdy planujemy krótsze wycieczki), prognozę kilkudniową, a także animowaną mapę pogody pokazującą m.in. przepływ chmur nad danym regionem oraz ewentualne zmiany temperatury.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.