partner serwisu

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - 2015

Najciekawsze aplikacje dla Apple iOS, iPhone i iPad - 2015
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
1 stycznia 2016, 22:17
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje, app store, apple, ios, ipad, iphone, ipod touch, najlepsze aplikacje, zestawienie

Święta, święta i po świętach. W redakcji brak tańczących sambę, jesteśmy tytanami pracy a pogoń za użytecznością to nasz życiowy cel i takie też są nasze propozycje z całego roku 2015 - przede wszystkim użyteczne aplikacje. Zaczynamy od tego, że Microsoft chyba wreszcie zrozumiał co to znaczy naprawdę dobry, mobilny program pocztowy, ale potem nie zwalniamy tempa. iPhone to narzędzie nie tylko do komunikacji, ale również do nawigacji, mobilny dostawca informacji z kraju i ze świata, podręczny informator, dzięki któremu będziesz zawsze wiedzieć kiedy wziąć parasol, a kiedy lepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Mobilny sprzęt Apple to również osobisty trener, dietetyk i doradca zdrowotny (ale nie lekarz - jeszcze). Wszystko to jest możliwe dzięki właśnie aplikacjom uzupełniającym standardowy zestaw programów z systemu iOS. 

Microsoft Outlook - bardzo dobry program pocztowy

Microsoft Outlook dla systemu iOS to produkt bardzo udany, można go z czystym sumieniem polecić każdemu, kto lubi zarządzać swoją korespondencją na urządzeniu mobilnym. Przez wiele lat Outlook był kojarzony głównie jako program do zarządzania elektroniczną korespondencją, kontaktami, terminami, zadaniami, kalendarzem itd, w którym główną metodą wymiany danych było opracowane przez Microsoft środowisko Exchange. Mobilna wersja najnowszego Outlooka to nie klient serwera Exchange lecz po prostu uniwersalny program do zarządzania nie tylko pocztą, ale również zadaniami i terminami w kalendarzu. Oczywiście wciąż możliwe jest powiązanie Outlooka z kontami Exchange, ale za pomocą tego samego programu możesz odbierać pocztę z konta iCloud, z usługi Outlook.com, z kont Google, Yahoo i innych.

Outlook oferuje sporo przydatnych funkcji, np. możliwość programowania wiadomości (odpowiadanie z opóźnieniem), czytelne reguły ważności wiadomości, automatyczne wysyłanie wolnych terminów w trakcie negocjacji spotkań i wiele więcej. Oprócz tego wartą wzmianki zaletą nowego Outlooka jest łatwość dodawania załączników - nie tylko z lokalnych zasobów urządzenia, ale także z chmur. Program obsługuje nie tylko usługę Microsoft OneDrive (co jest oczywiste), ale również Dropbox czy Google Drive. Obowiązkowo instalować!

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPod Touch, iPad

Scanbot - skaner i czytnik kodów QR w iPhonie/iPadzie

Scanbot jest narzędziem przydatnym każdemu, kto chce szybko zamienić wydrukowany dokument na postać cyfrową. Proces skanowania to po prostu wykonywanie zdjęć za pomocą kamery wbudowanej w iPada czy iPhone'a, ale dzięki dodatkowym funkcjom tej aplikacji, zgromadzone ze zdjęć dane łatwo można zamienić na cyfrową publikację.

Zarejestrowane zdjęcia dokumentów mogą być przechowywane w formacie JPG, natywnym dla wbudowanego w urządzenie mobilne formacie zdjęć, albo od razu przekształcone do formatu PDF właściwego cyfrowym publikacjom. Zeskanowane dokumenty mogą być automatycznie z poziomu Scanbota przesyłane do jednej z wielu chmur obsługiwanych przez ten program, m.in. iClouda, OneDrive'a, Dysk Google czy Dropboksa. Również użytkownicy usługi Evernote mogą wykorzystać Scanbota jako narzędzie umożliwiające automatyczne przeniesienie zeskanowanych prac do notatek w Evernote. Oprócz funkcji związanych ze skanowaniem dokumentów drukowanych program rozpoznaje również kody QR.

Istotną cechą Scanbota odróżniającą go od zwykłej aplikacji do robienia zdjęć jest również to, że opisywany program w inteligentny sposób kadruje fotografowane prace. Np. w sytuacji gdy użytkownik nie jest w stanie wykonać zdjęcie prostopadle do płaszczyzny dokumentu, program automatycznie dokonuje korekty perspektywy. Również inne parametry obrazu, jasność, kontrast itp. są optymalizowane pod kątem zachowania maksymalnej czytelności fotografowanych wydruków.

Aplikacja dostępna jest również w komercyjnej wersji Pro, w której dodatkową, najbardziej użyteczną funkcją jest wbudowany moduł rozpoznawania znaków (OCR) umożliwiający przekształcenie zeskanowanych dokumentów drukowanych z postaci graficznej na edytowalny dokument tekstowy. 

Cena: bezpłatny (dostępne opcje płatne)

Działa na: iPad, iPhone

Onet News - i jesteś na czasie

W marcu 2015 roku do sklepu App Store trafiła aktualizacja aplikacji Onet News. Jak łatwo zgadnąć głównym zadaniem opisywanego programu jest prezentowanie użytkownikowi informacji pochodzących z najpopularniejszego w Polsce portalu internetowego - Onet.pl. Samo dostarczenie informacji to jedno, a sposób ich dostarczenia to drugie.

Właśnie profesjonalne przygotowanie warstwy wizualnej, interaktywnych podpowiedzi, pomocy dla użytkownika oraz łatwość przeglądania poszczególnych działów czynią z Onet News produkt już dojrzały. O ile pierwsze wersje tej aplikacji nie były wolne od wad i drobnych uciążliwości, o tyle aktualne, poprawione w marcu br. wydanie, to już naprawdę dojrzała aplikacja, obsługująca poprawnie wszystkie rodzaje multimedialnych treści, stabilna i zajmująca na urządzeniu mobilnym mniej pamięci niż te same treści, podane w mniej przystępny sposób poprzez przeglądarkę uruchomioną na mobilnym sprzęcie Apple'a (nie ma przy tym znaczenia czy stronę Onetu uruchomimy na przeglądarce Safari, czy w Google Chrome dla iOS). Dokładniejszy opis programu Onet News już wcześniej zamieszczaliśmy w naszym serwisie, co prawda dotyczył on innej platformy niż iOS, ale sterowanie aplikacją opracowano w sposób bardzo zbliżony na każdej platformie, na którą program został wydany.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPad, iPhone

Sygic: GPS Navigation - nawigacja offline, gratis

Od razu na wstępie wyjaśniamy, program Sygic istotnie umożliwia korzystanie z map nawet w sytuacji, gdy nie mamy połączenia z Siecią - to największa zaleta tej aplikacji. Dzięki temu nawet na obszarze gdzie nie dociera nawet bit, wciąż będziemy dysponować podręczną mapą, która nie pozwoli nam się zgubić w terenie.

Obsługa aplikacji jest banalnie prosta, po pierwszym uruchomieniu wybieramy z jakiego regionu i kraju mapę pobrać (w przypadku Polski dane mapy zajmują ok. 120 MB). Ważna informacja: aplikacja Sygic korzysta z map dostarczanych przez firmę TomTom, a to już jest marka doskonale znana w branży nawigacji samochodowych.

Mapa wyświetlana przez opisywany program wygląda zupełnie inaczej, niż nas do tego przyzwyczaiły takie aplikacje jak standardowy program Mapy dostarczany z systemem iOS czy Mapy Google. W przypadku Sygic wszystko jest większe, czytelniejsze. Zamiast mnóstwa detali mapa prezentuje najbardziej istotne informacje dotyczące najbliższego otoczenia, nazwy ulic, numeracje dróg, serwisy samochodowe, stacje benzynowe itp.

Program korzysta również z baz danych popularnych usług zawierających informacje turystyczne (m.in. TripAdvisor czy FourSquare) wystarczy wskazać na mapie symbol np. hotelu, by uzyskać na jego temat dokładniejsze informacje. Oczywiście trzeba pamiętać, że dostęp do tych dodatkowych danych wymaga już jednak łącza internetowego. Ciekawostką jest możliwość zgłaszania miejsc, w których znajduje się fotoradar. Wystarczy wskazać widoczny na ekranie symbol. Nawet w przypadku braku połączenia z Siecią, informacje te będą później zsynchronizowane, niestety jeżeli chcemy otrzymywać powiadomienia o radarach wymagany jest zakup wersji premium (koszt zależy od regionu nawigacji, w przypadku Europy wynosi równowartość 29,99 euro). Pobranie płatnej wersji map daje oprócz tego dostęp do map 3D (widoczne przestrzenne obrysy budynków), nawigacji głosowej w trybie krok-po-kroku oraz uaktywnia asystenta pasa ruchu (program podpowiada, na jakim pasie powinniśmy się znaleźć przed wykonaniem najbliższego manewru).

Uwaga! Funkcje premium są automatycznie aktywne bezpośrednio po uruchomieniu programu na okres próbny: 7 dni. Zatem jeżeli planujecie kilkudniowy wypad za miasto, radzimy wstrzymać się z instalacją aplikacji do dnia wyjazdu - dzięki temu przez pierwsze siedem dni będziecie dysponować pełnowartościową nawigacją za darmo.

Cena: bezpłatny, dostępne opcje płatne.

Działa na: iPad, iPhone

AccuWeather - jedna z najlepszych „pogodynek” dla iOS

Zmiany klimatu to fakt. Jeżeli nie chcemy być zaskoczeni przez aurę, warto dysponować oprogramowaniem, które będzie w stanie poinformować nas o warunkach pogodowych w dowolnym rejonie świata poczynając od miejsca, w którym aktualnie się znajdujemy. AccuWeather to właśnie tego typu program.

Na standardowym ekranie program pokazuje jedynie temperaturę (bezwzględną oraz odczuwalną, wskazywaną przez wartość poprzedzoną słowem RealFeel) oraz zachmurzenie (dla wskazanego przez użytkownika miejsca lub lokalizacji odczytanej na podstawie wskazań sensorów GPS wbudowanych w sprzęt mobilny). Ponadto otrzymujemy krótką jednozdaniową prognozę informującą o tym, jak może zmienić się w najbliższym czasie pogoda w danym miejscu. 

Oczywiście to nie jedyne informacje dostarczane przez program. Wystarczy przeciągnąć palcem od dolnej krawędzi ekranu w góreę, by zobaczyć znacznie dokładniejszy zestaw danych: szczegółową prognozę godzinową (właśnie ona jest szczególnie przydatna gdy planujemy krótsze wycieczki), prognozę kilkudniową, a także animowaną mapę pogody pokazującą m.in. przepływ chmur nad danym regionem oraz ewentualne zmiany temperatury.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad.

TodoMovies 4 - Filmowy organizer

Kolejny program w naszym zestawieniu z pewnością przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom X muzy. TodoMovies 4 to specyficzny program-organizer, w którym zamiast zamiast porządkowania zadań czy terminów np. związanych z pracą, możemy porządkować informacje o filmach, które oglądaliśmy, które oglądamy i które obejrzeć byśmy chcieli.

Aplikacja nie wymaga żadnej rejestracji, jest dostępna również w wersji polskojęzycznej. Interfejs programu składa się z pięciu głównych modułów. Standardowo aktywnym jest moduł Odkryj dający dostęp do katalogu aktualnie popularnych filmów. Poszczególne propozycje filmowe zostały tu podzielone na gatunki, co od razu pozwala przejść do przeglądania ulubionej kategorii dzieł światowej kinematografii.

Program ma wbudowaną wyszukiwarkę, umożliwiającą przeszukiwanie informacji o konkretnych tytułach lub aktorach czy innych istotnych ludziach parających się filmografią (reżyserzy, scenarzyści itp.).

Również miłośnicy filmowych plotek, związanych nie tylko z nowymi produkcjami filmowymi, ale również bezpośrednio ze sławnymi osobami powinni zainstalować sobie ten program, dzięki czemu uzyskają oni z poziomu jednej aplikacji dostęp do zestawu informacji tematycznych agregowanych z wielu różnych serwisów.

Bezpośrednio z poziomu aplikacji możemy oglądać trailery i teasery nowych produkcji, opisy, ciekawostki i wiele więcej. Krótko mówiąc program dla prawdziwych filmowych pasjonatów.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone

Lifesum - zadbaj o formę i zdrowie

Większość aplikacji wspomagających dbałość o formę skupia się jedynie na pewnym aspekcie ogólnej dbałości o zdrowie (np. polepszenie kondycji, uzyskiwanie lepszych wyników w konkretnych dyscyplinach, odchudzanie, rzeźbienie sylwetki itp.). Lifesum działa inaczej - to narzędzie kompleksowe, w którym użytkownik może wybrać jeden z trzech dostępnych tzw. planów.

Pierwszy plan to "Żyj zdrowiej" obejmujący zdrowe i zbilansowane odżywanie oraz rekreacyjny trening służący przede wszystkim utrzymaniu dobrej kondycji i samopoczucia. Kolejny - "Schudnij" - nie wymaga szczegółowych wyjaśnień, przeznaczony jest dla wszystkich, którzy mają kłopot z nadmiarowymi kilogramami. Ostatni natomiast - "Przyrost wagi" - ujmuje problem nieprawidłowej wagi z drugiej strony i pomaga uzyskać dodatkową masę nie poprzez puste kalorie i tkankę tłuszczową, lecz budowanie masy mięśniowej.

Po wybraniu konkretnego planu musimy podać kilka informacji o sobie, takich jak płeć, aktualna waga, wzrost, wiek itp. Program po zbudowaniu profilu na podstawie podanych informacji będzie przypominał o posiłkach, odpowiednim nawodnieniu organizmu i o adekwatnych dla wybranego planu ćwiczeniach wraz z możliwością rejestracji wszelkiego typu aktywności (zarówno posiłków jak i cwiczeń) w postaci dziennika. Podobnie jak wiele narzędzi monitorujących zdrowie i formę fizyczną użytkownika, program wymaga rejestracji (bezpłatnej). Zarejestrowane konto może być zsynchronizowane z innymi popularnymi aplikacjami klasy fitness, takimi jak np. Endomondo, Runkeeper, czy Jawbone, ale wymaga to już wykupienia subskrypcji (8,99 € miesięcznie lub 39,96 € rocznie).

Cena: bezpłatny, dostępne funkcje płatne

Działa na: iPhone, iPad

App in the Air - czy leci z nami pilot?

Program ten jest czymś w rodzaju osobistego asystenta lotniczego. Co prawda podobnych programów jest w App Store mnóstwo, ale ten przykuł naszą uwagę kilkoma elementami wyróżniającymi go funkcjonalnie na tle pozostałych programów. Być może niektórzy z Was znają lepsze program do podręcznej kontroli lotów, ale App in the Air jest z całą pewnością produktem ciekawym i wartym wypróbowania.

Użyteczność tego typu aplikacji zależy od tego, z ilu lotnisk dane mogą być przez aplikację przetwarzane. Nawet najwspanialszy wizualnie i funkcjonalnie program nie będzie wiele wart, jeżeli nie będzie zawierał informacji o miejscach, w które lecimy i z których powracamy. W przypadku tej aplikacji prawdopodobieństwo że program "nie trafi" w potrzeby jest małe. Baza obejmuje dane ponad tysiąca (sic!) linii lotniczych, w tysiącach liczone są również lotniska dostępne w bazie aplikacji. Oczywiście nie są to wszystkie cywilne lotniska świata, ale wśród polskich lotnisk obsługujących liniowe trasy pasażerskie nie ma jedynie lotniska w Radomiu. Pozostałe tj. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Rzeszów, Bydgoszcz czy Poznań są w bazie programu.

Ciekawostką jest również możliwość śledzenia lotów znajomych, czy funkcja pozwalająca zaplanować pobyt na lotnisku. Program podpowie o dostępnych na danym lotnisku hotspotach, restauracjach itp., a także przypomni o boardingu jeżeli zatracimy się w zakupach na bezcłowym ;-). Aplikacja pomoże również tym, którzy lubią siedzieć zawsze przy oknie informując o możliwości rejestracji lotu w poszukiwanym przez nas kierunku.

Trudno wypisać możliwości tej aplikacji w krótkiej notce, warto program wypróbować. Oferowany jest on w modelu freemium, co oznacza, że za niektóre funkcje (np. powiadomienia o statusie danego lotu nawet w przypadku braku połączenia z internetem) trzeba dodatkowo zapłacić (można funkcje premium wypróbować przez ograniczony czas). Interfejs jest anglojęzyczny, ale dla tych, do których aplikacja jest kierowana, z pewnością nie jest to żadne ograniczenie.

Cena: bezpłatny, dodatkowe opcje płatne

Działa na: iPhone, iPad, Apple Watch

News Republic - personalny dostawca wiadomości ze świata

Drugi program dostarczający informacji, ale tym razem jest to aplikacja oferująca dostęp do wiadomości udostępnianych przez ok. 1500 różnych licencjonowanych podmiotów informacyjnych (sieci telewizyjnych, portali internetowych, operatorów radiowych, prasę, media innego typu itp.). 

Program daje dostęp również do informacji zlokalizowanych. Co prawda automatycznie aktywowana po pierwszym uruchomieniu polska baza tematów i serwisów-dostarczycieli wiadomości nie jest niestety jeszcze szczególnie rozbudowana, ale siłą tej aplikacji nie są informacje lokalne - dostęp do tych możemy przecież uzyskać za pomocą doskonale nam znanych, polskich serwisów informacyjnych. Dzięki News Republic możemy łatwiej dotrzeć do informacji ze świata. 

W przypadku, gdy wybierzemy język angielski ilość informacji jest już tak duża, że możemy przeglądać je nie wg pojedynczych dostawców lecz wg konkretnych kategorii tematycznych. Na pewno warto przynajmniej wypróbować ten program.

Cena: bezpłatny

Działa na: iPhone, iPad

Wszystkie programy działające na platformie iOS sprawdzaliśmy na iPhonie 5S.

Urządzenie dostarczyła firma T-Mobile:

2016.10.26, 14:16
Mnie jeszcze brakuje jednak tego, co można nazwać inteligentnym miastem. Takie rozwiązania zostały zastosowane w Wiedniu. W ramach smart City ludzie mogą mieć dostęp do wszystkich najważniejszych informacji zlokalizowanych na aktualnych mapach. To działa też dobrze dla inwestorów,którzy mogą mieć wgląd w aktualne plany zagospodarowania przestrzennego. Tu jest to świetnie opisane: http://www.arcanagis.pl/inteligentny-wieden/ . Mam nadzieję, że polskie miasta pójdą tą drogą.
2016.10.28, 16:05
Kuzyn mieszka w Wiedniu i tez sobie chwalił fakt,że do wszystkich danych masz dostęp z poziomu komórki. Największe firmy współpracują przy tym, żeby informacje były na bieżąco aktualizowane. Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w Tokio:) Muszę sobie ten artykuł z arcanagis sprawdzić:)
2016.12.15, 16:16
To jest naprawdę fajne, że już z poziomu komórki można mieć dostęp do takich funkcjononalności. U nas to powoli raczkuje, ale wiem, że arcanagis już przygotowywała kilka projektów dla miast i gmin, więc powoli władza otwiera się na rozwiązania, które są wygodne dla samych mieszkańców.
2016.12.22, 15:29
GIS spradza się nie tylko w przypadku planowania miasta, ale tez przy prywatnych inwestycjach. Znacznie łatwiej jest zaplanować ulokowanie nowej siedziby firmy
2016.12.27, 16:12
Też o tym słyszałem. W sumie z tego powodu też w większości sklepów pytają nas o kod pocztowy, by nałożyć to wszystko na mapy i lepiej dopasować się do potrzeb rynku. Bardzo ciekawe są te rozwiązania. Kiedyś wszystko robiło się na ślepo.