partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Extrememusic

Kolejne nietypowe rozwiązanie pozwalające na odsłuch muzyki online. W tym przypadku nietypowość nie wynika jedna z ograniczeń platformy lecz z tego, jakiego typu muzyka jest oferowana w serwisie Extrememusic.com

Witryna

Serwis Extrememusic.com wykonany został w całości w technologii Adobe Flash. Atrakcyjny wizualnie, z animacjami i aktywnymi elementami interfejsu (o których za chwilę) stanowi w istocie jedną dużą interaktywną animację Flash dającą dostęp do dość bogatego zbioru muzyki.

Standardowo większą część zawartości witryny głównej Extrememusic.com zajmują miniatury albumów oferowanych przez serwis, próżno tu jednak szukać utworów z najnowszych list przebojów. Tak naprawdę, choć serwis daje dostęp do dość bogatej biblioteki muzycznej, nie jest serwisem dla końcowych użytkowników, lecz dla firm, które potrzebują np. profesjonalnego podkładu muzycznego do swoich działań (muzykę udostępnianą przez Extrememusic można m.in. usłyszeć np. jako tło muzyczne w salonach renomowanych marek w galeriach handlowych).

Dlaczego zatem wspominamy w ogóle o tym serwisie, skoro nie jest on przeznaczony dla końcowych użytkowników? Ponieważ każdy internauta może sobie odsłuchać w całości każdy utwór udostępniany przez ten serwis. Muzyka ta, w odróżnieniu np. od bardzo amatorskich nagrań niskiej jakości, które możemy znaleźć w Myspace (czy w YouTube), została przygotowana przez profesjonalistów, zresztą z Extrememusic współpracują muzycy doskonale znani w branży. Znajdziemy tu np. serię produkcji Quincy Jonesa, czy producenta Rodneya Jerkinsa (zdobywca czterech nagród Grammy; współpracował m.in. z Mariah Carey, Janet Jackson i Michaelem Jacksonem). Krótko mówiąc otrzymujemy unikalną, profesjonalną treść nie będącą światowymi przebojami. No chyba że za światowe przeboje uznamy aranżacje muzyki klasycznej, które również między innymi produkcjami znajdziemy w Extrememusic.

Bez rejestracji

Choć na stronie głównej serwisu widoczna jest opcja Login, to zwykły internauta nie ma możliwości skorzystania z niej, ponieważ rejestracja przeznaczona jest tylko dla klientów zainteresowanych komercyjnym wykorzystaniem prezentowanych utworów. Nie jest to jakieś szczególne ograniczenie, bo z poziomu przeglądarki możemy odsłuchać każdy utwór dostępny w serwisie bez potrzeby logowania - w całości lub we fragmencie, a niekiedy nawet w wersji ze ścieżką wokalną lub bez niej.

Ponieważ nie ma tu znanych piosenek wyszukiwarka wbudowana w serwis ma nieco inne przeznaczenie - jej zadaniem jest ułatwienie znalezienia utworu według gatunku muzyki, stylu, producenta, kompozytora, odmiany. Szukasz swingującego grunge rocka, albo folk jazzu z funkowym zadziorem? Tu go znajdziesz.

Aplikacje mobilne

Twórcy Extrememusic zasadniczo nie opracowali aplikacji mobilnych pozwalających użytkownikom smartfonów i tabletów korzystać z zasobów serwisu na urządzeniach przenośnych. Z jednym wszak wyjątkiem, tym wyjątkiem jest iPad.

 

Użytkownicy tabletu Apple mają do swojej dyspozycji dedykowaną aplikację Extrememusic. Aplikacja oferuje zasadniczo te same funkcje co interfejs webowy - umożliwia po prostu bezpłatny dostęp do całej bazy utworów i ich odsłuch online.

Niezarejestrowani użytkownicy nie mają możliwości pobrania odtwarzanych strumieni offline. Opcji płatnych dla konsumentów - ze względu na charakter serwisu - nie przewidziano.

Mimo ograniczeń Extrememusic jest dobrym uzupełnieniem pozostałych serwisów - bazę utworów możemy przesłuchiwać bez żadnych ograniczeń bezpłatnie, a różnorodność dostępnych gatunków, styli, wariacji, aranżacji z pewnością pozwoli znaleźć coś dla siebie.

Zalety i wady

+możliwość odsłuchu całej bazy serwisu bezpłatnie

+szczegółowy podział na style i gatunki muzyczne

 

-brak muzyki popularnej, tylko własne produkcje

-brak możliwości odsłuchu offline bez rejestracji

-rejestracja możliwa tylko dla użytkowników komercyjnych (zainteresowanych zakupem muzyki).

+funkcje społecznościowe (dzielenie się muzyką ze znajomymi z Facebooka, udostępnianie playlist itp.)

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00