partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Myspace Music

Myspace to internetowy weteran, powstały w 2003 roku. Serwis szczyty popularności ma już niestety za sobą. Swego czasu (2005-2006) konta w tym serwisie posiadało ćwierć miliarda ludzi. Dziś to zaledwie namiastka giganta, funkcjonująca jakiś czas polska wersja serwisu już nie działa, ale... muzyka wciąż jest, dlatego też uznaliśmy, że warto zajrzeć na część Myspace poświęconą muzyce - Myspace Music. 

Witryna i rejestracja

Pierwsze odwiedziny aktualnej witryny Myspace, a dokładniej działu związanego z muzyką - Myspace music - sprawiają wrażenie, że trafiliśmy na serwis z wieloma popularnymi utworami. Na pozór wszystko wygląda w porządku, po lewej mamy do wyboru gatunki muzyki, po prawej przykładowe grafiki albumów, w dolnej części - moduł odtwarzacza.

Przeglądanie zasobów serwisu nie wymaga rejestracji. Rejestracja w serwisie (można się zalogować za pomocą istniejącego konta na Facebooku lub Twitterze, bądź zarejestrować nowe konto) przydaje się wyłącznie do tego by ewentualnie samemu publikować własną twórczość w serwisie. 

Ciekawie zrealizowano (pod względem wizualnym) mechanizm wyszukiwawczy - szukając nazwy utworu, wykonawcy czy tytułu albumu wystarczy po prostu zacząć go wpisywać. W oknie przeglądarki zobaczymy wpisywaną frazę, a po chwili wyniki - w odrębnych kolumnach piosenki, pliki wideo, informacje o artystach czy albumy.

Niestety, dość często kliknięcie znalezionej pozycji daje wynik jak na powyższej ilustracji - strona nie znaleziona. To nie jest coś, czego oczekiwał by miłośnik muzyki.

Ponadto większość informacji, choć może i atrakcyjna wizualnie (duże zdjęcia, okładki albumów, fotografie artystów itp.) jest szczątkowa, np. strona jakiegoś zespołu nie zawiera żadnych piosenek i raptem jedno zdanie o danej formacji.

Oryginalne utwory, nawet jeżeli je znajdziemy, udostępniane są w wersji 30-sekundowego dema...

Choć wizualizacja serwisu stwarza wrażenie, że możemy tu posłuchać światowych przebojów, to w istocie niemal cała zawartość serwisu to treści wygenerowane przez użytkowników - również muzyczne lub treści demonstracyjne (fragmenty utworów). Wpisując tytuł jakiejś piosenki macie praktycznie 100% szans, że zamiast na pełny oryginał traficie na jeden z wielu coverów wykonanych przez członków społeczności Myspace. Niektóre z nich są owszem ciekawe, ale wiele z nich to amatorska, nieudolnie nagrana treść, od której - niestety - mogą zaboleć uszy.

Dostęp do zasobów serwisu jest możliwy wyłącznie poprzez przeglądarkę, prowadzący aktualnie serwis nie udostępniają żadnych aplikacji na platformy mobilne. 

W przypadku Myspace'a nie ma czegoś takiego jak warianty płatne - serwis oparty wyłącznie na treści generowanej przez użytkowników nie oferuje żadnych opcji subskrypcyjnych. Wszystko jest za darmo, ale też - jeżeli chodzi o jakość wielu nagrań - można by rzec: dostajesz to, za co płacisz...

Zalety i wady

+możliwość posłuchania unikalnych wykonań znanych utworów ;-)

+możliwość dzielenia się swoimi dokonaniami ze znajomymi

-treść uboga w porównaniu do bogatej szaty graficznej

-praktyczny brak dobrej jakości muzyki

-dostęp wyłącznie przez WWW

-brak wersji mobilnej

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00