partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Muzyka Google Play

Google Play Music to kolejna usługa dystrybucji muzyki online oferowana przez doskonale znanego giganta w branży IT jednak w przeciwieństwie do Microsoftu i jego Xbox Music - z Google Play Music mogą wreszcie korzystać internauci z Polski.

Na początku kwietnia zapytaliśmy przedstawicieli Google, kiedy Polacy mogą się spodziewać dostępności muzycznego serwisu działającego w ramach Google Play. Dość szybko uzyskaliśmy oficjalne potwierdzenie, że Google planuje uruchomić usługę Google Play Music w Polsce jeszcze w tym roku, choć dokładnych dat przedstawiciel internetowego potentata nie mógł wówczas ujawnić. Jak się okazało internetowy gigant nie pozwolił na siebie długo czekać, choć spora część bieżącego roku jeszcze przed nami internauci w Polsce od 28 maja mogą w pełni korzystać z zasobów serwisu Muzyka Google Play

Wracając do samej usługi. Muzyka Google Play oferuje podobnych rozmiarów bazę muzyczną co Xbox Music (około 20 milionów utworów). Muzyki można słuchać bezpośrednio poprzez przeglądarkę WWW lub za pomocą dedykowanej aplikacji na platformę Android oraz iOS.

Zacznijmy standardowo, czyli od tego, czego może się spodziewać użytkownik odwiedzający internetowy serwis usługi.

Interfejs WWW

Internetowy serwis Muzyka Google Play stanowi część serwisu stanowiącego zasoby sklepu Google Play, który oprócz muzyki oferuje również aplikacje oraz książki. Interfejs webowy jest niemal identyczny jak w przypadku działu z aplikacjami. Na samej górze - jakżeby inaczej - wyszukiwarka - poniżej baner promocyjny (w polskim wydaniu promujący miesięczny okres bezpłatnego korzystania z zasobów muzycznych serwisu).

Muzyka Google Play jak wszystkie inne usługi Google jest powiązana z kontem Google. Jeżeli serwis zostanie odwiedzony przez użytkownika zalogowanego na swoje konto Google, żaden proces rejestracji nie jest potrzebny - serwis automatycznie rozpoznaje zalogowanego użytkownika Google. Co więcej wyświetlana pod promocyjnym banerem oferta muzyczna - miniatury prezentujące poszczególne piosenki - w pierwszej kolejności jest prezentowana w postaci kategorii Wybrane dla Ciebie zawierającej spersonalizowane propozycje dla konkretnego użytkownika. Musimy przyznać, że funkcja ta zrobiła na nas wrażenie. Po pierwszym logowaniu do serwisu, który nigdy wcześniej nie był odwiedzany, wyświetlane propozycje muzyczne istotnie odpowiadały temu, czego dana osoba poszukiwała w wyszukiwarce Google i czego słuchała np. w serwisie YouTube. To kolejny dowód jak olbrzymia jest wiedza Google'a o każdym posiadaczu konta Google.

W dalszej części serwisu widoczna jest typowa oferta sklepowa ułożona najpierw według najtańszych dostępnych piosenek (w Polsce istotnie właśnie cena jest często czynnikiem decydującym o zakupie), następnie prezentacja nowości muzycznych, a dalej całe albumy (również ułożone od najtańszych). Pojedyncze utwory muzyczne można kupić już od 99 groszy, co w stosunku do np. iTunes Apple'a czyni ofertę Google'a całkiem przystępną. Kwoty jakie potencjalny nabywca musi uiścić za zakup pełnego albumu zaczynają się od 11,99 zł

Kupowane utwory udostępniane są w formie plików MP3, zatem najpopularniejszej w cyfrowej dystrybucji. Warto jednak pamiętać, że zakupiony utwór może być pobrany jedynie dwukrotnie. Oprócz tego utwory, za które użytkownik zapłacił mogą być słuchane strumieniowo na maksymalnie 10 urządzeniach, na których użytkownik będzie korzystał (oczywiście logując się) z serwisu Muzyka Google Play.

 Kliknięcie dowolnego albumu (jak również pojedynczej piosenki) powoduje wczytanie webowego odtwarzacza. Jednak funkcjonalność sklepu z oczywistych względów nie pozwala odsłuchać pełnych utworów. Podobnie jak w przypadku iTunes użytkownik ma dostęp do fragmentów piosenek, nawet ich długość jest podobna - 90 sekund.

Funkcjonalnością udostępnianą bezpłatnie każdemu posiadaczowi konta Google jest biblioteka muzyczna oraz dostęp do oferty muzycznego Google w trybie subskrypcyjnym (tzw. All Access).

Po kliknięciu w witrynie sklepu odsyłacza Moja muzyka i po zaakceptowaniu warunków świadczenia usługi mamy możliwość wyboru płatnego wariantu All Access (pierwszy miesiąc subskrypcji jest bezpłatny) oraz tzw. wersji standardowej. Sprawdziliśmy najpierw wersję standardową.

Usługa standardowa to nic innego jak możliwość przeniesienia własnej biblioteki muzycznej do chmury Google'a. Rzut oka na pierwszy ekran usługi sugeruje, że przenieść możemy tylko kolekcję z iTunes, jednak tak naprawdę możliwe jest dodanie do biblioteki Google utworów z innych zbiorów lokalnych, np. z zapisanej na dysku twardym komputera biblioteki Windows Media Playera. Choć wersja standardowa jest bezpłatna, to jednym z pierwszych etapów korzystania z niej jest wymóg zarejestrowania formy płatności z jednoczesnym zastrzeżeniem, że za wersję standardową serwisu użytkownik nie będzie obciążony płatnością. Zatem niestety bez jakiejkolwiek ważnej karty płatniczej się nie obejdzie.

Jeżeli ten etap mamy za sobą otrzymujemy dostęp do biblioteki w chmurze i możemy w niej umieszczać praktycznie dowolne pliki muzyczne z komputera. Serwis umożliwia przesłanie w ten sposób maksymalnie 20 tysięcy utworów, przy czym bardzo istotna uwaga: pliki muzyczne umieszczone w bibliotece usługi Muzyka Google Play nie zmniejszają przestrzeni dysku online Google powiązane z kontem użytkownika. Bez względu na to ile utworów muzycznych zostanie umieszczonych w chmurze, pojemność dysku Google Drive czy np. wielkość przestrzeni na pocztę Gmail nie ulegnie zmianie.

Przesłanie muzyki z dysku do chmury Google jest banalnie proste. Okno które się wyświetla po kliknięciu przycisku Dodaj muzykę umożliwia albo przeciągnięcie plików muzycznych albo wskazanie folderu, z którego pliki z piosenkami mają być dodane do chmury. Oprócz ręcznej możliwości uzupełniania biblioteki Muzyka Google Play udostępnia również funkcję automatycznego skanowania wybranych folderów. Wystarczy, że użytkownik wskaże z jakich folderów muzyka ma być przesłana do chmury. Sam proces przesyłu odbywa się już automatycznie.

Wbudowany w funkcję biblioteki player online jest wygodny w obsłudze. Udostępnia wszystko co potrzebne - możliwość przechodzenia pomiędzy utworami, odtwarzanie w pętli, mieszanie itp. 

Oprócz odtwarzacza wyświetlanego na stronie biblioteki dostępny jest również wyświetlany w odrębnym oknie moduł miniodtwarzacza. Miniodtwarzacz jest również dostępny jako lokalna aplikacja Google Chrome (nie wymaga uruchamiania całej przeglądarki).

Zaletą biblioteki jest łatwa synchronizacja muzyki pomiędzy wszystkimi urządzeniami użytkownika, za pomocą których może on połączyć się z internetem i z usługą Muzyka Google Play. Informacje o przesyłanych utworach do biblioteki pochodzą z tagów zapisanych w przesyłanych plikach i nie są uzupełniane przez serwis (np. jeżeli w przesyłanym pliku nie ma informacji o okładce albumu, to nie zostanie ona później pobrana w serwisie).

Można w prosty sposób pobrać muzykę wcześniej zapisaną w chmurze i odtwarzać ją lokalnie na innym komputerze, a także na smartfonie czy tablecie. Skoro o urządzeniach mobilnych mowa, przyjrzyjmy się aplikacjom mobilnym umożliwiającym korzystanie z Muzyka Google Play.

Aplikacje mobilne

Google udostępnia aplikacje mobilne na dwie platformy: oczywiście Android, a także iOS, jednak w tym drugim przypadku aktualnie przygotowano jedynie wydanie dostosowane do interfejsu iPhone'ów, a nie iPadów. 

Wersja aplikacji umożliwiającej korzystanie z usługi Muzyka Google Play na platformie Android. Od pierwszego zalogowania jesteśmy zachęcani do wypróbowania pełnego dostępu, oczywiście nawet w przypadku rezygnacji z propozycji możemy przeglądać zasoby sklepu, kupować pojedyncze piosenki i całe albumy, a także dodawać elementy do biblioteki w chmurze tak jak w przypadku dostępu za pośrednictwem przeglądarki WWW.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku aplikacji dla iPhone'a. Tutaj w przypadku korzystania z bezpłatnego wariantu standardowego mamy dostęp jedynie do funkcji Listen now, czyli de facto zbudowanej przez użytkownika biblioteki plików muzycznych w chmurze. Funkcja sklepu muzycznego na platformie iOS nie jest dostępna, cóż, wygląda na to, że posiadacze urządzeń Apple'a kupować muzykę mogą tylko w iTunes Store.

Niemniej mimo ograniczeń wersji iPhone'owej doceniliśmy łatwość przenoszenia plików z chmurowej biblioteki do pamięci urządzenia. Import muzyki sprowadza się do puknięcia kółeczka ze strzałką w dół. Wybrany album zostanie w całości pobrany do pamięci iPhone'a i może być odtwarzany bez potrzeby łączenia się z Siecią. 

Wariant płatny

Subskrypcja All Access, kosztująca obecnie 15,99 zł za miesiąc (o ile użytkownik dokona jej wykupu przed 15 sierpnia br. Po tej dacie cena usługi ma wzrosnąć do 20 zł miesięcznie) daje dostęp do około 20 milionów utworów dostępnych w bazie usługi Muzyka Google Play.

Aktywacja dostępu All Access umożliwia strumieniowy odsłuch dowolnych utworów z bazy usługi, oczywiście mowa o pełnych wersjach utworów a nie tylko ich fragmentach. Wybrane utwory można dodawać do własnej biblioteki, tworzyć własne listy odtwarzania zawierające mieszaną treść (utwory z usługi oraz własne pliki muzyczne dodane do biblioteki).

Google zachwala, że usługa Muzyka Google Play "uczy się" preferencji muzycznych użytkownika i im dłużej korzysta on z usługi, tym trafniejsze będą proponowane utwory. Nie wątpimy w skuteczność muzycznych rekomendacji, wystarczył nam rzut oka na listę piosenek wyświetlaną po pierwszych odwiedzinach w serwisie użytkownika, który od dłuższego czasu korzysta z innych usług Google. Jedno jest pewne, jeżeli kochasz muzykę, go nowo udostępniona dla polskich użytkowników usługa Muzyka Google Play jest z pewnością warta wypróbowania. 

Zalety i wady

+bogata oferta muzyczna

+bardzo wygodne tworzenie własnej biblioteki w chmurze

+łatwa synchronizacja utworów pomiędzy urządzeniami

 

-praktyczny brak możliwości pełnego wykorzystania serwisu (również w wersji bezpłatnej) w przypadku braku podania danych karty płatniczej

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00