partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Muzodajnia

Mieliśmy już rozwiązanie w postaci i przeglądarkowej i aplikacyjnej (Spotify), tylko przeglądarkowej (na komputerach - Deezer), czas na trzeci wariant usługa skojarzona z konkretnym operatorem sieci komórkowej (sieć Plus), ale dostępna w zasadzie dla każdego zainteresowanego. Oto polski serwis Muzodajnia.

Witryna

Korzystanie z Muzodajni wygląda nieco inaczej niż w przypadku dotychczas przedstawionych serwisów. Witryna domowa projektu to w zasadzie tylko informacje marketingowe. Co prawda możemy tu znaleźć sporo informacji na temat muzyki, polecane utwory, najpopularniejsze albumy w serwisie, ale nie mamy możliwości pełnego odsłuchu konkretnych pozycji. Dla każdej dostępnej w serwisie piosenki udostępniono do odsłuchu jedynie niewielki, kilkudziesięciosekundowy fragment. Pod tym względem serwis przypomina w działaniu popularną usługę iTunes Apple'a, tyle że w przypadku iTunes fragmentów utworów możemy posłuchać na aplikacji a nie przez przeglądarkę WWW.

Zasoby serwisu możemy łatwo przeglądać według gatunków muzycznych, a dostępna w serwisie wyszukiwarka pozwoli łatwo odnaleźć konkretne utwory, całe albumy czy dzieła wybranych wykonawców.

Założony przez twórców model biznesowy przypomina zwykły sklep online z muzyką, w którym odwiedzający serwis internauci mogą zakupić dowolny, znaleziony w serwisie utwór i pobrać go do własnego urządzenia celem późniejszego odtworzenia. Również pod tym względem Muzodajnia przypomina popularny iTunes, ale różnicą w przypadku polskiego serwisu jest to, że oferuje on preferencyjne warunki dla abonentów sieci Plus (uwaga; dotyczy to również użytkowników usług przedpłaconych w tej sieci, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem osoby korzystające z kart prepaid w sieciach komórkowych również mają status abonentów). Owe "preferencyjne warunki" to przede wszystkim możliwość pobierania zakupionej muzyki na smartfon bezpłatnie (bez ponoszenia opłat za transfer danych w sieci Plus).

Warto jednak wiedzieć, że z Muzodajni może korzystać każdy - również osoby, które nie korzystają z usług sieci Plus, a chciałyby po prostu pobrać (odpłatnie) utwory dostępne w muzycznej ofercie Muzodajni (szczegóły niżej).

Kilka słów o zawartości. Rok temu było to 1,5 miliona utworów i należy sądzić, że od tamtej pory liczba ta tylko wzrosła. Muzodajnia ma w swojej ofercie wiele pozycji artystów zarówno polskich, jak i zagranicznych, głównie dzięki umowom z wielkimi wytwórniami takimi jak m.in. Sony Music, Universal Music, EMI czy Magic Records.

Mimo tak potężnej bazy dostrzegliśmy różnicę pomiędzy Muzodajnią, a Spotify czy Deezerem (których bazy liczone są w dziesiątkach milionów). Niektórych wykonawców i piosenek nie znajdziemy w Muzodajni, ale z drugiej strony w Muzodajni znajdziemy również treści unikalne, jak np. nowe utwory zespołu Kombii, które z kolei nie były jeszcze dostępne w innych serwisach mainstreamowych w trakcie przygotowania niniejszego materiału. 

Co mamy gratis? 

Każdy, kto zdecyduje się na założenie konta w serwisie, niezależnie od tego czy jest abonentem sieci Plus, ma możliwość pobrania bezpłatnie 10 dowolnych utworów z oferty Muzodajni, jednak dobrze pamiętać, że od momentu rejestracji mamy na to 30 dni.

Pobierając dowolny utwór z serwisu Muzodajnia mamy możliwość wyboru jednego z dwóch dostępnych trybów jakości.

Warianty płatne

Serwis Muzodajnia oferuje następujące warianty usługi płatnej. Użytkownicy sieci Plus (i tylko oni) po wysłaniu SMS-a na bezpłatny numer (jest on podany przez operatora serwisu) mogą skorzystać z oferty Muzodajnia bez zobowiązań. Polega to na tym, że mamy do wyboru trzy comiesięczne pakiety utworów do pobrania. Aktualnie w ofercie można znaleźć pakiet 25 plików MP3 za 8 zł (miesięcznie), 100 "empetrójek" za 16 zł na 30 dni oraz najbogatszy wariant 250 utworów do ściągnięcia w formacie MP3 za kwotę 24 zł (również na 30 dni).

Osoby, które nie mają telefonu w sieci Plus muszą zarejestrować się w serwisie internetowym Muzodajni, a następnie powiązać założone konto z konkretnym numerem telefonu (trzeba podać nr telefonu niezależnie od tego z jakiej sieci komórkowej korzystamy). Oczywiście podczas rejestracji jesteśmy zachęcani do wyrażenia zgody na marketingowe wykorzystanie podanych danych, ale jest to opcja - nie musimy wyrażać na to zgody. Po założeniu konta należy wybrać jeden z dostępnych wariantów abonamentu Muzodajni. Warianty te różnią się limitami pobrań - analogicznymi do tych w usłudze dla abonentów Plusa (25, 100 oraz 250 utworów do pobrania miesięcznie). Różnicą jest jednak metoda płatności - tutaj nie płacimy SMS-em otrzymując dostęp na 30 dni, lecz musimy zapłacić przelewem elektronicznym uiszczając od razu opłatę za rok z góry: 96 zł za wariant z 25 utworami do pobrania miesięcznie, przez kolejnych 12 miesięcy, oraz 192 zł i 288 zł za możliwość pobrania odpowiednio 100 i 250 utworów miesięcznie przez rok.

Drogo? Z pewnością wysupłanie niemal 300 zł za możliwość pobrania 250 utworów miesięcznie to zbyt duża bariera finansowa dla większości osób zainteresowanych muzyką, ale gdyby porównać Muzodajnię z np. popularnym iTunes, to jednostkowy koszt zakupu piosenki jest tutaj znacznie niższy. Oczywiście z drugiej strony taniej wyjdzie subskrybcja w serwisie oferującym strumieniowy a nie plikowy dostęp do muzyki (Spotify, Deezer, Wimp itp.), ale też możliwość pobrania pliku z muzyką daje nam pełną swobodę w wyborze późniejszej metody odsłuchu, nie jesteśmy zależni ani od łącza, ani od urządzenia.

Aplikacje mobilne

Muzodajnia dostępna jest na platformy mobilne iOS oraz Android, ale od razu trzeba zaznaczyć, że użyteczna jest tylko wersja dla systemu Android.

W wersji dla smartfonów pracujących pod kontrolą mobilnego systemu Google'a po zalogowaniu się na konto w Muzodajni otrzymujemy podobną funkcjonalność co w przypadku interfejsu webowego. Mamy możliwość zapoznania się z najnowszymi muzycznymi propozycjami serwisu, przeczytać informacje o wykonawcach, przejrzeć listy najczęściej pobieranych utworów, itp.

Zupełnie inaczej prezentuje się program Muzodajnia na iPhone'a (wersja dla iPada nie jest dostępna). Aplikacja dla systemu iOS w naszym przypadku nie działała poprawnie, nie udało nam się zalogować na konto w serwisie - ergo żadna z funkcji wywoływanych za pomocą widocznego w dolnym menu nie działała.

 

Zalety i wady

+wygodny w obsłudze i przejrzysty interfejs serwisu

+możliwość pobrania treści offline

 

-zakup muzyki możliwy jedynie w formie abonamentu (nie ma możliwości zakupu pojedynczego utworu)

-mała ilość treści dostępnych bezpłatnie (10 piosenek)

-bezpłatny odsłuch online tylko fragmentów utworów

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00