partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Deezer

Z dużych serwisów internetowych parających się strumieniową dystrybucją audio to właśnie Deezer a nie Spotify jako pierwszy dostrzegł Polskę na internetowej mapie melomanów. Usługa ta powstała nieco wcześniej od swojego wielkiego konkurenta, a ojczyzną twórców jest Francja. Jest to obecnie najpopularniejszy na świecie serwis muzyczny - udostępnia treści muzyczne ponad 180 krajom świata. To absolutny rekord wśród nie tylko przez nas testowanych serwisów.

Witryna i rejestracja

Podobnie jak w przypadku Spotify i wielu innych serwisów, korzystanie z Deezer wymaga rejestracji (dodajmy, bezpłatnej). Proces rejestracji (bardzo prosty) można przeprowadzić na kilka sposobów. Można założyć odrębne konto w serwisie, a także połączyć Deezera z posiadanymi już kontami na Facebooku czy Google+. Oprócz tego odrębny sposób logowania jest dostępny dla abonentów Orange.

Bezpośrednio po zarejestrowaniu automatycznie mamy aktywowaną usługę w wariancie bezpłatnym (nazywanym tu Discovery). Natychmiast też wyświetlane jest okienko, w którym użytkownik zachęcany jest do wypróbowania oferty próbnej. Oczywiście, że wypróbujemy, ale najpierw rozejrzyjmy się co tu dają gratis.

Za darmo - WWW

Sprawdziliśmy najpierw interfejs przeglądarkowy Deezera w bezpłatnym wariancie tej usługi.

Podczas pierwszego uruchomienia usługi po zalogowaniu automatycznie uruchamiany jest krótki przewodnik po dostępnych funkcjach w Deezer - nowo przybyły internauta-meloman prowadzony jest kolejno przez ciekawsze funkcje serwisu: wybór polecanych tytułów, tworzenie playlist, stacje radiowe, funkcje odtwarzacza itp. Taka pomoc to zaleta, bo niewiele serwisów oferuje tego typu wsparcie dla początkujących.

Pod względem ergonomii Deezer wydał nam się bardziej przyjazny od Spotify - po lewej stronie mamy tu menu głównych funkcji, po prawej pasek społecznościowy (dla miłośników Facebooka), a w centrum, przy domyślnie aktywnej funkcji Odkryj prezentowane są udostępniane treści muzyczne, które możemy filtrować według gatunków oraz regionów. Interfejs zawiera również opcje Wytwórnie oraz Epoki, ale nie były one jeszcze aktywne w trakcie naszych testów.

Do działania interfejsu webowego usługi Deezer nie mamy zastrzeżeń. Wszystkie dostępne (w bezpłatnej wersji) funkcje działały prawidłowo. Wyszukiwarka utworów działa sprawnie automatycznie wyszukując piosenki, tytuły albumów i wykonawców już po wpisaniu pierwszych liter szukanej frazy. Tworzenie list odtwarzania jest banalnie proste i można to robić na kilka sposobów. Oczywiście odsłuch jest przerywany reklamami odtwarzanymi co jakiś czas pomiędzy słuchanymi piosenkami.

Podobnie jak w przypadku Spotify, również Deezer oferuje funkcję o nazwie Aplikacje, która zwiększa funkcjonalność serwisu poprzez alternatywne metody wyszukiwania, spersonalizowane rekomendacje, nowe sposoby tworzenia list odtwarzana itd.

Deezer nie oferuje dedykowanego oprogramowania dla komputerów i laptoów. Użytkownikom pozostaje tylko dostęp przez przeglądarkę, ale ten - co stwierdziliśmy - działa naprawdę przyzwoicie.

Ograniczenia wersji bezpłatnej

Zgodnie z tym, co wyświetla się w powitalnym okienku z ofertami, bezpłatny wariant Deezer Discovery jest sensowny przez pierwsze sześć miesięcy korzystania z usługi. Później aktywowany jest limit, uniemożliwiający słuchania muzyki dłużej niż 2 godziny miesięcznie. To tyle co nic, więc w praktyce należy uznać, że Deezer jest bezpłatny przez pół roku. Kolejnym ograniczeniem jest brak wersji offline. Za darmo możemy słuchać wyłącznie online.

Aplikacje mobilne

Aplikacja mobilna Deezer dostępna jest na platformy iOS (Apple), Android, Windows Phone 8 oraz BlackBerry. Tej ostatniej nie sprawdzaliśmy, pozostałe udało nam się zainstalować.

Tak prezentuje się interfejs aplikacji Deezer na platformie Android.

Tak na platformie Windows Phone 8.

A tak w systemie iOS 7.1 (iPad Mini).

Zaobserwowaliśmy, że w przypadku urządzeń mobilnych otrzymujemy na krótki okres próbny (2 tygodnie) dostęp do usługi Deezer Premium+. Co oferuje zatem usługa Premium+ i jakie jeszcze warianty odpłatne są możliwe?

Warianty płatne

Oprócz usługi Deezer Discovery (bezpłatnej), użytkownicy mogą skorzystać z Deezer Premium, co oznacza dostęp do oferty muzycznej bez żadnych reklam, ale wyłącznie za pośrednictwem interfejsu przeglądarkowego (czyli w praktyce - za pośrednictwem komputera bądź laptopa) bez możliwości odsłuchu treści muzycznych w sytuacji, gdy nie będziemy dysponowali połączeniem z Siecią. Brak reklam został wyceniony przez usługodawcę na kwotę 9,99 zł miesięcznie. Co ciekawe za taką samą kwotę wykupimy również dostęp do najbogatszej opcji - Deezer Premium+, ale cena promocyjna będzie obejmowała pierwsze sześć miesięcy, po czym abonament będzie już kosztował standardową kwotę - 19,99 zł - tyle samo co w przypadku odpłatnego wariantu Spotify.

W najdroższym wariancie Deezer Premium+ otrzymujemy możliwość nielimitowanego korzystania z aplikacji mobilnych, włącznie z funkcją odsłuchu online. Możliwe jest pobranie do pamięci urządzenia mobilnego utworów stanowiących składniki danej playlisty, a następnie odsłuch pobranej muzyki offline. Na subskrybentów usługi Premium+ czeka też lepsza jakość - mają oni możliwość odsłuchu plików przesyłanych z prędkością bitową do 320 kbps.

Zalety i wady

+popularność

+zasięg (największy na świecie)

+bogata oferta muzyczna

+funkcje społecznościowe (dzielenie się muzyką ze znajomymi z Facebooka, udostępnianie playlist itp.)

 

-usługa bezpłatna użyteczna tylko przez sześć miesięcy

-opcja przechowywania/dostępu do muzyki offline wyłącznie w wariancie płatnym

-brak mobilnej wersji bezpłatnej

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00