partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Wnioski i podsumowanie

I tak dotarliście do końca naszego zestawienia. Warto jednak pamiętać, że to, co przedstawiliśmy na poprzednich stronach, w żadnym razie nie wyczerpuje możliwości Sieci w zakresie dostarczania treści muzycznych, przy czym absolutnie nie mamy tu na myśli piractwa. Zresztą, czy wobec takiego bogactwa muzyki dostępnej bez potrzeby łamania prawa, jest sens jeszcze korzystania z muzyki udostępnianej przez piratów?

Osoby poszukujące dodatkowych źródeł muzycznych powinny zwrócić uwagę na tysiące internetowych rozgłośni radiowych dostępnych za pośrednictwem programowych odtwarzaczy (np. popularnego Winampa czy VLC Media Playera). Jest to na tyle bogaty temat, że nie chcieliśmy mieszać go z przedstawionymi serwisami i poświęcimy mu odrębną publikację.

Wracając do samych serwisów. Który wybrać? Naszym zdaniem najciekawsze z punktu widzenia uniwersalności (online, aplikacje na wiele platform) i wygody obsługi (łatwość przeszukiwania bazy, tworzenie playlist itp.), czy też wyróżniające się możliwościami okazały się:

Spotify

Bez dwóch zdań zdecydowany lider komercyjnej muzyki przesyłanej strumieniowo, bardzo bogata baza utworów, przejrzysty interfejs, wiele obsługiwanych platform mobilnych oraz możliwość słuchania muzyki również w sytuacji gdy nie mamy połączenia z Siecią to główne zalety. Za pełną funkcjonalność serwisu trzeba zapłacić, ale żądana kwota za wariant Premium jest akceptowalna dla tych, którzy bez muzyki nie wyobrażają sobie normalnego funkcjonowania. W praktyce użytkownik, który wykupi subskrypcję może zapomnieć o pozostałych formach dystrybucji muzyki, bo po prostu klasyczne metody jej zdobywania poprzez np. kupowanie płyt w sklepach muzycznych tracą w tym momencie jakikolwiek sens. Po co, gdy za pośrednictwem Spotify możemy mieć "na zawołanie" niemal każdy komercyjny, mainstreamowy utwór jaki nam przyjdzie do głowy? A jeżeli nam nie przyjdzie nic do głowy, to serwis usłużnie podpowie ciekawe propozycje pasujące do naszych preferencji. Owszem, nie wszystko było w Spotify idealne podczas naszych testów, zarówno klient desktopowy, jak i klient WWW w przeglądarkach innych niż Internet Explorer 11 zachowywał się (w przypadku jednej funkcji serwisu) dziwnie, bo nie prezentował spodziewanej treści, ale jesteśmy pewni, że jest to przypadłość tymczasowa, nie negująca zestawu zalet powiązanych z tym serwisem.

Niektórzy co prawda mogą zgłosić zastrzeżenie, że w Spotify wcale nie znajdziemy wszystkiego, bo np. brak tu nagrań muzyków spoza mainstreamu, niezależnych twórców. Ale tę lukę doskonale wypełnia kolejny polecany przez nas serwis.

Jamendo

Doskonałe uzupełnienie Spotify, jak również kapitalny zbiór niezależnej muzyki sam w sobie. Wszystkie utwory są udostępniane legalnie do użytku niekomercyjnego, co oznacza, że bez żadnych przeszkód możemy zgrać sobie interesujące nas utwory, zapisać i odtwarzać na dowolnym urządzeniu. Udostępniana jakość nie może być co prawda regulowana, ale zarówno wybrany format (najpopularniejszy MP3) oraz prędkość bitowa kodowania (192 kbps) w zupełności wystarczą większości słuchaczom. 

WiMP

Serwis ten zasługuje na uwagę przede wszystkim z jednej przyczyny, bardzo istotnej dla pewnej grupy miłośników muzyki. Otóż WiMP jest jedynym spośród testowanych usług rozwiązaniem pozwalającym na słuchanie przesyłanej strumieniowo muzyki pozbawionej kompresji. Co prawda najwyższa jakość dźwięku dostępna jest dopiero w najdroższym (kosztującym 40 zł miesięcznie) wariancie WiMP HiFi, ale w przypadku pozostałych serwisów nie mamy możliwości uzyskania tak wysokiej jakości dźwięku. Zresztą, jeżeli ktoś jest w stanie wydać równowartość średniej klasy samochodu na sprzęt grający, to z pewnością nie poskąpi też na serwis dostarczający pozbawioną jakichkolwiek zniekształceń, cyfrową muzykę wysokiej jakości w nieskompresowanym formacie FLAC/ALAC.

Oczywiście nie narzucamy tego wyboru - olbrzymią zaletą serwisów muzycznych jest to, że wszystkie one są wobec siebie komplementarne. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś korzystał z kilku z nich, czy nawet ze wszystkich. Jednego jesteśmy pewni - już nigdy nie pozostaniesz bez muzyki. Miłego słuchania!

 
blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00