partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Muzyka i wydajność

Odtwarzanie muzyki na komputerze wiąże się z pewnym obciążeniem systemu. Zwykle muzyka towarzyszy nam podczas realizacji innych zadań, dlatego też kwestia obciążenia systemu przez serwis czy aplikację dającą nam dostęp do muzyki może mieć wpływ na komfort działania pozostałych aplikacji. Dotyczy to zwłaszcza słabiej wyposażonych komputerów z mniejszą ilością pamięci RAM (1 - 2 GB). Postanowiliśmy zatem sprawdzić jakim zapotrzebowaniem na pamięć oraz moc obliczeniową procesora charakteryzują się testowane przez nas serwisy. Pominęliśmy rozwiązanie oferowane wyłącznie na platformie mobilnej (Nokia MixRadio), ponieważ w przypadku aplikacji mobilnych problem oszczędności zasobów na potrzeby innych aplikacji, za pomocą których wykonujemy naszą pracę nie jest tak istotny. Zacznijmy od pomiarów zużycia pamięci.

Zapotrzebowanie na pamięć komputera

Poniższe wykresy przedstawiają nasze pomiary obciążenia testowanego komputera przez poszczególne aplikacje i serwisy. W przypadku rozwiązań dostępnych zarówno przez WWW jak i za pośrednictwem dedykowanej aplikacji desktopowej mierzyliśmy oba elementy niezależnie. Szczegółowe wyjaśnienia pod każdym wykresem. Pomiary wykonaliśmy za pomocą programu Process Explorer 16.02.

Widoczne na powyższym wykresie wartości obrazują ilość pamięci RAM (w kilobajtach; kB), jakiej potrzebowały poszczególne usługi muzyczne. W przypadku rozwiązań dostępnych wyłącznie przez interfejs WWW wartość uwzględnia łączne zużycie pamięci RAM przez przeglądarkę i uruchomiony w niej serwis; dodaliśmy również pomiar zużycia pamięci przez samą przeglądarkę (pozycja Przeglądarka Firefox), aby Czytelnik miał obraz ile pamięci pochłania wczytanie witryny konkretnego  serwisu muzycznego. Powyższe wartości dotyczą obciążenia pamięci wyłącznie po uruchomieniu danej usługi ale bez włączonego odtwarzania muzyki. Zwrot WS Private oznacza prywatny zestaw roboczy pamięci danego programu i jest to wartość dająca najpełniejszy wgląd w to, ile faktycznie fizycznej pamięci RAM pochłania dany program/usługa. Jak widać najbardziej pamięciożerny okazał się serwis Myspace, oferujący jednocześnie nikłą (w stosunku do dawnej chwały) funkcjonalność. 

 

Podczas odtwarzania muzyki program najbardziej obciążającym pamięć RAM okazała się desktopowa aplikacja usługi WiMP. 

Ponownie zużycie pamięci, ale tym razem mierzone za pomocą wskaźnika working set, określającego tzw. zestaw roboczy pamięci danego programu. Wartości w tym przypadku są nieco wyższej niż w poprzednich wykresach, bo zestaw roboczy pamięci obejmuje zarówno pamięć zajętą wyłącznie przez dany program/usługę oraz pamięć, którą dany program współdzieli z innymi procesami działającymi w systemie.

Pomiar całkowitego zapotrzebowania na pamięć (zestaw roboczy) w trakcie odtwarzania muzyki. 

Obciążenie procesora

Kolejnym pomiarem było sprawdzenie jaki procent mocy obliczeniowej procesora zużywają testowane usługi muzyczne. 

Wysokie (relatywnie) obciążenie procesora w przypadku YouTube'a nie powinno specjalnie dziwić, bo to serwis głównie nastawiony na bardziej wymagające obliczeniowo treści wideo.

Jednak w trakcie odtwarzania muzyki zapotrzebowanie na moc obliczeniową się zmieniło. Tym razem największej mocy obliczeniowej domagał się serwis Tuba.fm oraz bardzo słabo zoptymalizowany pod kątem wydajności i zapotrzebowania na zasoby serwis Myspace.

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00