partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Tidal

Tidal to stosunkowo nowy serwis, następca wycofywanego z rynku serwisu WiMP (użytkownicy posiadający już konto WiMP wciąż mają dostęp do serwisu, ale nowi nie mogą już w WiMP-ie rejestrować kont - więcej informacji na ten temat na stronie poświęconej serwisowi WiMP, jej treść została przez nas zaktualizowana). Tidal to projekt pierwotnie powstały w 2014 roku w Skandynawii należący do szwedzko-norweskiej spółki Aspiro, w pierwszym kwartale 2015 roku serwis został odkupiony przez firmę Project Panther Ltd należącą do Shawna Coreya Cartera, popularnego rapera i producenta muzycznego, znanego raczej jako Jay Z. Oficjalny relaunch serwisu odbył się 30 marca 2015 roku. Warto pamiętać, że Tidal nie jest wymysłem Jay-a Z, jak głosi wiele serwisów internetowych. Raper kupił gotowy serwis, któremu następnie zmienił nazwę.

Cechą wyróżniającą usługę Tidal jest - podobnie jak w przypadku WiMP-a - możliwość odsłuchu przesyłanej strumieniowo muzyki o bardzo wysokiej jakości (nie są stosowane stratne algorytmy kompresji cyfrowego dźwięku). Oczywiście nie dotyczy to całości usługi, lecz tylko najdroższego jej wariantu o nazwie Tidal Hi-Fi, niemniej pod tym względem Tidal wybija się na tle alternatywnych usług, w których słuchacze mogą korzystać wyłącznie z formatów skompresowanych - większości co prawda to wystarcza, ale dla audiofili stratna kompresja audio to wręcz zbrodnia. 

Tidal daje dostęp do bazy muzycznej o deklarowanym rozmiarze wynoszącym 25 milionów utworów. Oprócz tej pokaźnej bazy muzycznych ścieżek, użytkownicy serwisu otrzymują dostęp do około 75 tysięcy muzycznych wideoklipów. Z zasobów Tidala można korzystać za pośrednictwem przeglądarki WWW, a także dedykowanych aplikacji mobilnych, które przygotowano na platformy Android oraz iOS. To niestety kolejny serwis, który użytkowników smartfonów z Windows Phone traktuje po macoszemu - dla nich aplikacji na mobilny system Microsoftu nie przygotowano. Warto za to wspomnieć, że Tidal jest bezpośrednio obsługiwany przez wiele usieciowionych sprzętów audio (m.in. Denon HEOS, Sonos czy Harman Omni). 

Zacznijmy standardowo, czyli od tego, czego może się spodziewać użytkownik odwiedzający internetowy serwis usługi.

Interfejs WWW

Po wprowadzeniu internetowego adresu opisywanego serwisu zostaliśmy powitani przez anglojęzyczną stronę promującą jeden z aktualnych projektów muzycznych Jaya Z, natomiast dostęp do właściwego serwisu Tidal można uzyskać po kliknięciu przyciski Try Tidal Now. Takie powitanie nie powinno dziwić - w końcu Jay Z nie po to kupił Tidala, by nie wykorzystać tej platformy jako narzędzia promocji własnych projektów. Nie uszło naszej uwadze to, że serwis nie powitał nas zlokalizowaną wersją językową. Wersja polska jest jednak dostępna, ale nie obejmuje samego procesu rejestracji.

Tidal, w przeciwieństwie do wielu innych opisywanych serwisów nie oferuje żadnego bezpłatnego wariantu dostępu do usługi. Do dyspozycji użytkownika, który chciałby zapoznać się z ofertą serwisu są dwa warianty płatnej subskrypcji: Tidal Premium oraz Tidal HiFi. Ceny widać na powyższej ilustracji (stan na początek maja 2015 roku). W obu tych wariantach można skorzystać z 30-dniowego okresu próbnego. Mając taki wybór my przyjrzeliśmy się dokładnie opcji wyższej - Tidal HiFi. Ten wariant subskrypcji usługi Tidal to - po zablokowaniu dostępu nowym użytkownikom do usługi WiMP - najdroższy, dostępny w Polsce serwis strumieniowego przesyłu muzyki. 

Proces rejestracji w usłudze można zrealizować na trzy sposoby: można powiązać posiadane już konto na Facebooku już z Twitterze z usługą Tidal, albo po prostu wypełnić tradycyjny formularz rejestracyjny, w którym trzeba podać adres e-mail oraz zdefiniować hasło, za pomocą którego użytkownik będzie chronił dostęp do swojego konta w usłudze Tidal.

Bezpośrednio po rejestracji serwis wymaga zdefiniowania metody płatności - to akurat nie powinno dziwić, wszak rejestracja daje dostęp do próbnej wersji płatnej usługi, zatem usługodawca już na wstępie żąda ujawnienia sposobu realizacji przyszłych wpłat przez potencjalnego subskrybenta. Do wyboru mamy kartę płatniczą w systemie Visa/Mastercard/AmEx lub usługę PayPal. Dopiero po zdefiniowaniu metody płatności możemy przejść do właściwego serwisu Tidal. Tak, dostęp bez karty płatniczej czy konta PayPal jest niemożliwy. Nie trzeba obawiać się jednak, że serwis potrąci jakiekolwiek opłaty - w trakcie wspomnianego 30-dniowego okresu próby można w każdej chwili zrezygnować z usługi i nie będzie się to wiązało z żadnymi kosztami.

Bezpośrednio po wprowadzeniu metody płatności użytkownik jest przekierowywany na stronę, z której może pobrać natywne aplikacje klienckie na platformy mobilne (Android i iOS - opisujemy je nieco niżej) albo uruchomić odtwarzacz webowy. Uwaga! Twórcy serwisu zalecają korzystanie z przeglądarki Google Chrome. Powód jest dość znaczący, zwłaszcza w przypadku osób, które zdecydują się na wybór najdroższej subskrypcji Tidal Hi-Fi z muzyką przesyłaną w formacie bez kompresji stratnej. Strumieniowy przesył bezstratnie skompresowanej muzyki za pośrednictwem interfejsu webowego jest możliwy wyłącznie za pośrednictwem przeglądarki Google Chrome. Inne przeglądarki nie obsługują tego typu transmisji. 

Tak prezentuje się interfejs webowy usługi Tidal. W górnej części prezentowane są pozycje proponowane przez redakcję serwisu. Każdy materiał jest symbolizowany przez miniaturę - nie zawsze jest to okładka albumu, ponieważ nie zawsze mamy do czynienia z wydaniem płytowym. W wielu przypadkach są to materiały wideo i mowa tu nie tylko o wideoklipach, ale również pełnych nagraniach koncertowych - relacjach wideo z całego koncertu.

Przewijając zawartość webowego interfejsu docieramy do kolejnych kategorii tematycznych: wideo, playlisty, albumy i wreszcie indywidualne utwory muzyczne. Naprowadzenie wskaźnika myszy na jakikolwiek obiekt powoduje wyświetlenie trzech symboli:

 

I znaczenie jest łatwe do odgadnięcia - gwiazdka pozwala dodać dany element do listy ulubionych pozycji aktualnie zalogowanego użytkownika. Symbolu centralnego wyjaśniać nie trzeba - po prostu uruchomienie odtwarzania, natomiast wielokropek to również często stosowany przez wiele serwisów symbol menu. W przypadku Tidala menu do umożliwia dodanie danego obiektu do listy odtwarzania jako kolejną pozycję, dodanie do konkretnej listy odtwarzania lub utworzenie nowej listy odtwarzania, dodanie do ulubionych lub udostępnienie znajomym (poprzez Facebooka, Twittera lub drogą mailową).

Nawigowanie po zasobach serwisu ułatwia menu wyświetlane wzdłuż bocznej krawędzi okna przeglądarki. Można tutaj przeglądać muzykę według konkretnych kategorii jak np. Playlisty, czy Gatunki. Można łatwo poszukiwać ulubionych artystów, konkretne albumy czy utwory.

Oprócz muzyki typowo mainstreamowej, tworzonej przez wykonawców głównego nurtu, Tidal daje również dostęp do muzyki niezależnej mało znanych, bądź wręcz nieznanych wykonawców z całego świata (w menu należy wybrać pozycję Tidal Discovery).

Dzięki umowom z największymi firmami fonograficznymi promującymi również polskich wykonawców, za pośrednictwem Tidala dotrzemy również do produkcji rodzimej sceny muzycznej. Zaletą jest wydzielenie w grupie Albumy odrębnej podkategorii Polskie, co ułatwia dostęp do utworów polskich zespołów i muzyków.

Jedną z pozycji widocznych w bocznym menu webowego interfejsu usługi Tidal jest element o nazwie Ustawienia. Po jego kliknięciu w oknie przeglądarki otrzymujemy dostęp do m.in. ustawień związanych z jakością przesyłanych strumieni audio. Jak widać na powyższej ilustracji, w przypadku najdroższej subskrypcji Tidal Hi-Fi, standardowo przesył realizowany jest w formacie FLAC z prędkością bitową 1411 kbps. W przypadku, gdy korzystamy z powolnego łącza o ograniczonej przepustowości, albo narzuconym z góry limicie przesyłu, warto ewentualnie skorzystać z którejś z pozostałych opcji - jakość dźwięku nie będzie już tak dobra, ale za to przesyłanych będzie mniej danych i wciąż będziemy mieli dostęp do muzyki online.

Aplikacje mobilne

Na powyższej ilustracji widoczny jest interfejs mobilnej aplikacji Tidal w wersji na platformę Android.

A tak prezentuje się serwis w wersji na iPada - nie ma znaczących różnic pomiędzy funkcjonalnością mobilnych wersji aplikacji, a opisanym wcześniej interfejsem webowym. 

Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy korzystamy z mobilnych aplikacji klienckich Tidal, dostęp do zasobów serwisu nie wymaga stałej dostępności łącza internetowego. Tidal oferuje również tryb offline, w którym użytkownik serwisu może odtwarzać za pomocą natywnej aplikacji wcześniej pobraną muzykę. Tryb offline jest dostępny w obu wariantach subskrypcyjnych opisywanej usługi i działa zarówno na sprzęcie z systemem Android oraz iOS. Włączenie tego trybu jest banalnie proste - przełącznik jest widoczny w głównym, bocznym menu usługi Tidal.

Wariant płatny

Jak już wcześniej wspomniano - Tidal jest dostępny wyłącznie poprzez płatną subskrypcję. Tidal Hi-Fi to wariant, który powinien zainteresować przede wszystkim osoby stawiające najwyższe wymagania jakościowe odtwarzanej muzyce. Subskrybenci tego wariantu usługi otrzymują dostęp do muzyki zapisanej w bezstratnym formacie ALAC lub FLAC. Dźwięk próbkowany jest z częstotliwością 44,1 kHz z szesnastobitową rozdzielczością binarną. Prędkość bitowa (ang. bitrate) takiego wysokiej jakości strumienia audio, w którym zrezygnowano ze stratnej kompresji wynosi nawet do 1411 kbps. Za jakość trzeba jednak zapłacić i to sporo - miesięczny abonament za wariant Tidal Hi-Fi kosztuje 39,99 zł.

Osoby o mniejszej wrażliwości na jakość przesyłanych strumieni audio mają do dyspozycji tańszy wariant usługi 19,99 zł. Funkcjonalnie odpowiada on wersji droższej, oczywiście za wyjątkiem dostępu do wysokiej jakości nieskompresowanej stratnie muzyki. W subskrypcji Premium dostępne są tylko strumienie stratnie skompresowane (dwa poziomy kompresji do wyboru; format AAC lub AAC+), co jednak wcale nie znaczy, że ich jakość jest zła - wręcz przeciwnie, nie zaobserwowaliśmy by w jakikolwiek sposób odstawała ona od innych serwisów strumieniujących muzykę w formatach używających stratnej kompresji audio.

Zalety i wady

+ Bogata biblioteka utworów muzycznych

+ Dostęp zarówno do muzyki mainstreamowej, jak i dokonań mało znanych artystów z całego świata

- Brak bezpłatnej wersji serwisu

- Dostęp do wersji próbnej możliwy wyłącznie po przekazaniu informacji na temat metody płatności (dane karty lub konto PayPal).

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00