partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

iTunes

 

iTunes nie jest serwisem internetowym sensu stricte. Owszem, pozwala na pobieranie muzyki online, ale nie przez przeglądarkę, a wyłącznie za pośrednictwem autorskiej aplikacji opracowanej przez Apple. 

Jednak pominięcie iTunes w naszym zestawieniu serwisów pozwalających online dotrzeć do zasobów muzycznych byłoby poważnym niedociągnięciem. iTunes jest najpopularniejszym sklepem muzycznym online na świecie. Wystarczy np. wspomnieć, że kiedy Beyoncé opublikowała w grudniu ubiegłego roku swój najnowszy album wyłącznie w sklepie iTunes, w ciągu tylko trzech pierwszych dni cały album zakupiono 828 773 razy. Można sarkać na Apple, że drogo, ale fakty są takie że siła iTunes jest nieporównywalnie większa od jakiegokolwiek innego komercyjnego projektu muzycznego funkcjonującego w internecie.

 

 

 

Każdy utwór dostępny w iTunes jest przedmiotem sprzedaży. Cena 0,99€ jest może atrakcyjna dla mieszkańców Europy Zachodniej, ale dla Polaków już niekoniecznie. Niemniej iTunes umożliwia kupno ulubionej piosenki za kwotę niższą niż wydalibyśmy w sklepie na całą płytę. Pobierane utwory oferowane są w formacie AAC o wysokiej jakości (prędkość bitowa wynosi 256 kbps) i są od kilku lat pozbawione uciążliwej ochrony DRM.

 

 

Wbudowany odtwarzacz, dostępny w dwóch wizualnych wariantach (opcja "pływającego paska" przydaje się do słuchania muzyki w trakcie pracy z innymi programam, bo zajmuje znikomą ilość miejsca na ekranie.

iTunes pozwala przesłuchać każdy utwór oferowany w sklepie, ale niestety nie mamy dostępu do całych piosenek. iTunes udostępnia jedynie fragmenty utworów do bezpłatnego odsłuchu. Oczywiście sama aplikacja może również pełnić rolę odtwarzacza treści muzycznych przechowywanych już na komputerze czy innych nośnikach podłączanych do komputera, ale w tekście interesowała nas przede wszystkim zawartość online.

 

iTunes umożliwia również kupowanie całych albumów i jest to bardziej opłacalne niż kupowanie pojedynczych piosenek wchodzących w skład danego albumu. 

 

Dla każdego albumu dostępnego w sklepie aplikacja udostępnia wygodny moduł odtwarzacza (niestety, za darmo są to wyłącznie fragmenty). Oprócz tego możemy uzyskać dodatkowe informacje na temat danego albumu i wykonawcy: recenzje płyt, oceny innych. Ponadto, po zaznaczeniu opcji Related program wyświetli propozycje muzyczne oferujące podobny styl muzyczny co wybrany w danej chwili album.

Aplikacje mobilne

Oczywiście iTunes jest dostępny również na platformy mobilne i nikogo nie powinno dziwić, że wyłącznie na urządzenia firmy Apple, choć jak głoszą najświeższe plotki (doniesienia powtarzamy za magazynem Billboard) Apple pracuje nad zupełnie nową usługą strumieniowego przesyłu multimediów, a także nad... iTunes dla Androida. Póki co dziś możemy korzystać z mobilnego iTunes wyłącznie w systemie iOS.

Oto, jak prezentuje się iTunes w wersji na iPada.

 

I wersja na iPhone'a.

 

Zalety i wady

+popularność i zasięg (największy sklep świata oferujący muzykę online)

+bogata oferta muzyczna

+rozbudowane funkcje odtwarzania i porządkowania muzyki

 

-brak darmowych treści muzycznych

-brak dostępu przez przeglądarkę WWW

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00