partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Spotify

Ten powstały w 2008 roku niemalże za miedzą - w Szwecji - serwis oferujący dostęp do muzyki przesyłanej strumieniowo, w dość krótkim czasie stał się jedną z najpopularniejszych tego typu usług na świecie. Dla nas szczególnie ważną informacją jest to, że Spotify od lutego 2013 roku działa również w Polsce i od razu zdobył serca wielu słuchaczy. Podczas niedawno obchodzonej pierwszej rocznicy działalności przedstawiciele Spotify podzielili się ciekawymi statystykami. Od momentu otwarcia serwisu w Polsce, polscy internauci przesłuchali ponad 40 milionów godzin muzyki i stworzyli aż 7,5 miliona playlist.

Popularność Spotify jest bezdyskusyjna, czy osoby, które nie korzystały jeszcze z tego serwisu poradzą sobie z jego obsługą bez większych problemów? Przyjrzyjmy się tej usłudze.

Witryna i rejestracja

Internetowa witryna serwisu od razu zachęca odwiedzającego ją internautę do pobrania dedykowanej aplikacji Spotify. Co prawda dostępny jest link mający prowadzić do odtwarzacza internetowego, jednak bez założenia konta w serwisie nie jest możliwe korzystanie z niego.

Ponieważ i tak wyszliśmy z założenia, że nie jest możliwe sprawdzenie funkcjonalności usługi bez założenia w niej konta, zaczęliśmy od procesu rejestracji.

Rejestracja jest bardzo prosta - posiadacze kont na Facebooku mogą połączyć konto Spotify z już posiadanym i logować się za pomocą takich samych danych jak na serwis społecznościowy. Pozostałym pozostaje ścieżka rejestracyjna za pomocą adresu e-mail. Formularz rejestracyjny jest krótki, wymagane jest tylko podanie nazwy (pseudonimu), hasła, prawidłowego adresu e-mail, daty urodzenia, określenia płci oraz zaznaczenia pola wyboru potwierdzającego zgodę z na warunki i politykę prywatności prowadzoną przez Spotify.

Bezpośrednio po rejestracji jesteśmy informowani, że używamy bezpłatnego wariantu usługi o nazwie Spotify Free i jednocześnie zachęcani jesteśmy do bezpłatnego wypróbowania (przez 30 dni) wersji premium. O tej wersji powiemy więcej nieco później, zacznijmy od tego, co otrzymujemy bezpłatnie.

Za darmo - WWW

Spotify pozwala na korzystanie ze swoich zasobów bezpłatnie, ale wiąże się to z licznymi niestety ograniczeniami, które na dłuższą metę są dość uciążliwe zwłaszcza dla osób, które lubią słuchać dużo muzyki.

Z bezpłatnej wersji Spotify możemy korzystać za pomocą interfejsu webowego (przez przeglądarkę), a także poprzez dedykowany program kliencki Spotify. Zacznijmy od tego pierwszego sposobu.

Udostępniany przez usługodawcę interfejs przeglądarkowy (zwany przez usługodawcę "odtwarzaczem internetowym") Spotify jest przejrzysty i intuicyjny, ale... podczas naszych testów nie spisywał się najlepiej. Na przykład domyślnie aktywowana funkcja Odkrywaj muzykę nie działała prawidłowo - zamiast proponowanych treści przez cały czas widzieliśmy jedynie symbol kręcącego się kółeczka:

Nie była to wina naszego łącza (inne usługi sieciowe działały poprawnie). W naszych testach korzystaliśmy głównie z najnowszej wersji Google Chrome 33, ale sprawdziliśmy również odtwarzacz internetowy Spotify w przeglądarkach Firefox 28, Opera 12.16 - tutaj efekt był podobny. Zmianę przyniosło użycie Internet Explorera 11.

Dopiero tu funkcja Odkrywaj muzykę zadziałała tak jak powinna i zobaczyliśmy proponowane piosenki (według popularności, również z uwzględnieniem regionu z którego się łączymy). Niestety, działanie tego mechanizmu tylko w jednej przeglądarce to minus.

Pozostałe funkcje działały już prawidłowo. Wygodna wyszukiwarka pozwala wyszukiwać zarówno piosenki jak i całe albumy. Wynik wyszukiwań można zapisać jako playlistę powiązaną z własnym profilem. Szkoda że wspomniana funkcja Odkrywaj... nie działa poprawnie bo to dobre rozwiązanie dla tych, którzy poszukują inspiracji i chcą posłuchać czegoś nowego w konkretnym stylu. A jak działa aplikacja dedykowana?

Program Spotify na komputery i laptopy

Aplikacja umożliwiająca korzystanie z zasobów serwisu dostępna jest na komputery z systemem Windows oraz OS X (Apple). My używaliśmy tej pierwszej. Bezpośrednio po instalacji program jest uruchamiany automatycznie i od razu wymaga logowania na konto Spotify (jeżeli do tej pory nie zostało ono założone możliwe jest rozpoczęcie rejestracji na tym etapie).

Po zalogowaniu wyświetlane jest okno powitalne - dodatkowo osoby, które zalogowały się przez Facebooka mogą na tym etapie wybrać, czy chcą by znajomi byli informowani o tym, czego oni słuchają.

Co można powiedzieć o dedykowanej aplikacji? Niewiele ponadto, że działa - niestety - podobnie jak odtwarzacz "przeglądarkowy". A nawet gorzej, bo tutaj nie mamy możliwości wyboru żadnej alternatywy. Tymczasem odkrywanie muzyki wyglądało u nas tak:

Łącze sprawne, inne usługi online działają, a tu... kółeczko. Cóż, po tak popularnej usłudze nie spodziewaliśmy się takiego zgrzytu...

Z pozostałymi funkcjami: wyszukiwarką, przeglądarką playlist i rekomendacji, wiadomościami, kolejkami odtwarzacza - nie ma już problemów.

Ciekawa jest funkcja "Wyszukiwarka aplikacji" - dzięki niej, a konkretnie dzięki aplikacjom można zwiększyć funkcjonalność Spotify. Aplikacje umożliwiają np. poznanie rekomendacji znanych magazynów muzycznych (np. Rolling Stone), ułatwiają także tworzenie nowych playlist czy poszukiwanie tekstów piosenek. Wszystkie z dostępnych w programie Spotify aplikacji dostępne są za darmo. Dodane aplikacje pojawiają się w bocznym pasku narzędziowym.

Warto dodać, że aplikacja desktopowa Spotify działa również jak odtwarzacz plików audio zapisanych na dysku twardym komputera. Program obsługuje formaty MP3, MP4, M4A oraz M4R (oczywiście tylko dane audio).

Ograniczenia wersji bezpłatnej

W wersji bezpłatnej co jakiś czas odtwarzanie utworów będzie przerywane reklamami. Chodzi o reklamy dźwiękowe, a nie bannery wyświetlane na stronie Spotify czy w interfejsie aplikacji do obsługi Spotify. Po prostu co pewien czas w słuchawkach, czy podłączonych do komputera głośnikach usłyszymy reklamówkę. Tak jak w rzeczywistym radiu. Instalowany na komputerze program Spotify pełni rolę również odtwarzacza plików audio już znajdujących się na dysku komputera.

Jeszcze do niedawna szczególnie uciążliwym ograniczeniem był limit czasowy polegający na tym, że tygodniowo nie było możliwe odsłuchanie więcej niż 2,5 godziny muzyki. Niewykorzystany czas przechodził do kolejnego okresu, ale i tak maksymalnie nie było możliwe "uzbieranie" więcej niż 10 godzin limitu. Oprócz tego użytkownicy wersji bezpłatnej nie mieli możliwości skorzystania z aplikacji mobilnych Spotify. Miłośników muzyki powinna jednak ucieszyć wiadomość, że limity i brak aplikacji mobilnej dla wariantu bezpłatnego to już przeszłość.

Aplikacje mobilne

Użytkownicy smartfonów i tabletów również mogą korzystać ze Spotify. Dostępne są aplikacje na platformy iOS (Apple), Android, Windows Phone 8 (w wersji okrojonej). Oprócz tego ograniczoną dostępność mają również posiadacze smartfonów Blackberry (tylko wybrane modele). Warto przy tym zauważyć, że nawet w obrębie jednej platformy dostępne są różne odmiany programu uwzględniające możliwości sprzętu. Np. w przypadku systemu iOS dostępna jest wersja Spotify na iPhone'y/iPody touch i nieco inaczej wyglądająca (zrzut ekranu w dalszej części tekstu) wersja dla iPadów/iPadów mini.

Bez względu na platformę docelową funkcjonalność bezpłatnej aplikacji Spotify jest podobna (z wyjątkiem wersji dla Windows Phone 8) - użytkownik po zalogowaniu ma możliwość odsłuchiwania własnych playlist, jak i propozycji dostępnych w serwisie. Nie jest możliwe pobieranie piosenek na telefon, a odsłuch jest możliwy tylko w przypadku połączenia z siecią (niezależnie czy przez WiFi czy przez sieć komórkową), oczywiście w przypadku transmisji danych za pośrednictwem naszego operatora komórkowego może to powodować pewne koszty, dlatego tym, którzy nie chcą się rozstawać z muzyką i nie chcą przesyłania jej przez sieć komórkową pozostaje wariant płatny.

Nieco gorzej prezentuje się Spotify na platformie Windows Phone 8. Oficjalna aplikacja daje dostęp do serwisu jedynie przez siedem dni od momentu pierwszego zalogowania. Co prawda od razu aktywowana jest wersja Premium (stąd limit czasowy), ale po upływie tego czasu albo trzeba przejść na wariant płatny, albo po prostu utracimy dostęp do bazy serwisu. Szkoda, że Windows Phone zostało potraktowane tak po macoszemu i twórcy nie zadbali o wariant bezpłatny. Przy okazji warto pamiętać, że ustawienia pomiędzy poszczególnymi platformami się synchronizują. Oznacza to, że jeżeli korzystaliśmy z wersji bezpłatnej np. na komputerze, a następnie zainstalowaliśmy wersję dla Windows Phone 8, to automatycznie spowoduje to przejście na wersję Premium (czasowo ograniczoną) również na platformie stacjonarnej. Odpowiedni komunikat zobaczymy po zalogowaniu się do usługi na komputerze:

Zwracamy uwagę, że fakt instalacji Spotify na Windows Phone 8 (i wiążąca się z tym aktywacja 7-dniowej wersji Premium) nie wyklucza późniejszego skorzystania z 30-dniowego okresu próbnego Premium.
 

Wariant płatny

Spotify Premium to usługa wyceniona przez dostawcę na kwotę 19,99 zł miesięcznie. Abonament można regulować na wiele różnych sposobów. Obsługiwane są popularne standardy kart płatniczych (Visa, MasterCard, American Express), usługa PayPal. Opłatę za serwis można również wnieść za pomocą kart podarunkowych Spotify:

Tak wyglądają dostępne w wielu polskich punktach handlowych karty podarunkowe Spotify.

Dla konsumenta istotną informacją jest to, że nie trzeba płacić od razu - przez 30 dni mamy możliwość wypróbowania usługi. Zdecydowanie się na wariant próbny oznacza konieczność podania danych karty płatniczej, ale przez pierwsze 30 dni od aktywacji Spotify Premium żadna opłata nie zostanie naliczona - jeżeli zrezygnujemy z Premium przed upływem okresu próbnego nic nie zostanie nam naliczone.

Jakie korzyści dla słuchacza daje subskrypcja Premium? Przede wszystkim brak jakichkolwiek reklam przerywających słuchanie, oferowanie wyższej jakości dźwięku (aczkolwiek trudno coś zarzucić jakości oferowanej bezpłatnie) oraz - i to jest argument dla olbrzymiej rzeszy subskrybentów - możliwość odtwarzania ulubionej muzyki offline. Zarówno z komputera, jak i z urządzeń mobilnych. Oznacza to, że możemy zsynchronizować nasze playlisty np. ze smartfonem i zabrać muzykę za granicę, gdzie będziemy mogli słuchać ulubionych utworów bez potrzeby łączenia się z Siecią i ponoszenia wysokich kosztów transferu danych. Jest tylko jeden warunek - raz na 30 dni trzeba włączyć (na chwilę - usługodawca sprawdzi stan subskrypcji i pobierze statystyki słuchania) tryb online, w przeciwnym razie dostęp do playlist offline będzie utracony.

Kolejną cechą wyróżniającą usługę Premium jest jakość oferowanych strumieni audio. Spotify korzysta z trzech trybów jakości różniący się pomiędzy sobą prędkością strumienia bitów (ang. bitrate), czyli ilością danych przesyłanych w jednostce czasu.

 Interfejs aplikacji mobilnej Spotify na iPadzie Mini; widoczny panel ustawień jakości muzyki.

Na urządzeniach mobilnych domyślnym trybem jakości jest ustawienie Normalne. Dźwięk jest przesyłany z prędkością bitową 96 kbps. Można to zmienić na Wysokie co spowoduje przesył z prędkością 160 kbps (ten tryb jest standardowym w przypadku, gdy korzystamy ze Spotify na komputerze stacjonarnym lub laptopie; nie ma znaczenia czy za pośrednictwem przeglądarki i odtwarzacza internetowego Spotify czy dedykowanej aplikacji Spotify). Najwyższy wariant - Najlepsza - charakteryzujący się prędkością bitową 320 kbps (dźwięk praktycznie nieodróżnialny od jakości CD Audio) dostępny jest wyłącznie dla subskrybentów Spotify Premium.

Spotify Premium wiąże się z jeszcze jedną korzyścią - niektóre urządzenia (np. telewizory Smart TV, samodzielne stacje dokujące audio, odtwarzacze multimedialne, odtwarzacze Blu-ray i systemy kina domowego itp.) współpracują ze Spotify umożliwiając odtwarzanie strumieni audio bez pośrednictwa komputera czy smartfonu. Zawsze jednak wymaga to posiadania konta Spotify Premium.

Zalety i wady

+popularność

+bogata oferta muzyczna (niektórzy wykonawcy są dostępni wyłącznie przez Spotify)

+brak limitów słuchania w wersji bezpłatnej (również na platformach mobilnych)

+funkcje społecznościowe (dzielenie się muzyką ze znajomymi z Facebooka, udostępnianie playlist itp.)

 

-niewłaściwie działająca funkcja "odkrywania muzyki"

-opcja przechowywania/dostępu do muzyki offline wyłącznie w wariancie płatnym

-wersja dla Windows Phone 8 działa tylko przez siedem dni próbnej edycji Premium; brak pozbawionej ograniczeń czasowych wersji bezpłatnej

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00