partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Bandcamp

Nazwa serwisu dość dobrze oddaje jego przeznaczenie. To działające online narzędzie promocji twórczości niezależnych artystów umożliwiającej internautom na dotarcie do interesującej, pozamainstreamowej muzyki, a artystom na osiąganie dochodów z pominięciem pośredników i pochłanianych przez nich prowizji. Ważne, by dokonać pewnego rozróżnienia, choć na pierwszy rzut oka bandcamp może się wydawać kolejnym serwisem społecznościowym, to w istocie nie jest nim. To nie jest kolejny SoundCloud. W tym przypadku główny nacisk położono przede wszystkim na to, by niezależni muzycy mogli się bogacić, ale korzyści odnoszą również słuchacze, bo dzięki temu mają bezpłatny dostęp online do muzyki wysokiej jakości. Skąd wiemy że wysokiej? Bo niska jakość i nagrania wykonane "pralką" się po prostu nie sprzedają. 

O popularności bandcamp świadczą również liczby. Od początku istnienia tego serwisu do rąk muzyków trafiło już 65 milionów dolarów wpłaconych przez fanów - bezpośrednio. W ciągu ostatnich 30 dni do twórców publikujących w tym serwisie trafiło prawie 3 miliony dolarów.

Witryna

Muzyka w bandcamp atakuje już od pierwszych odwiedzin. Niemal każdy element widoczny na stronie głównej prowadzi do jakiejś treści muzycznej, którą bezpłatnie możemy odsłuchać online. Zaletą jest też to, że po kliknięciu jakiejś np. miniatury okładki albumu dźwięk rozlega się niemal od razu bez otwierania jakichś dodatkowych stron czy okien. Dzięki temu łatwiej i szybciej możemy przesłuchać różnorodne propozycje zamieszczane w serwisie.

Bazę muzyczną możemy również przeszukiwać według gatunków muzycznych. Znalezioną muzykę możemy dodać do ulubionych czy też raczej "listy życzeń" (wymaga to jednak założenia konta fanowskiego; tutaj spotkaliśmy się z pewnym ograniczeniem - założenie konta fanowskiego nie jest możliwe o ile wcześniej nie zakupiło się chociaż jednego utworu - rejestracja konta jest bezpłatna ale wymaga podania adresu e-mail skojarzonego z wcześniej dokonaną w serwisie transakcją).

Dostęp do opublikowanych treści nie wymaga logowania. Bez rejestracji możemy przeszukiwać bazę, słuchać pojedynczych utworów, jak i całych albumów, a jest tego mnóstwo. Bardzo dobrze! Ale jeżeli z biernych słuchaczy chcielibyśmy stać się zgarniającymi miliony słuchaczy (i dolarów ;-) ) rekinami branży muzycznej, założenie profilu artysty (dostępne są również profile fanów) w bandcamp może nam w tym pomóc. Rejestracja jest bezpłatna. Model biznesowy serwisu przewiduje udział w zyskach zamiast stałej opłaty subskrybcyjnej.  

Odsłuch online jest bezpłatny, ale jeżeli chcielibyśmy pobrać interesujący nas album, wtedy należy go kupić. Obsługa płatności realizowana jest bezpośrednio przez serwis (nie trzeba mieć konta PayPal). Nabywca decyduje ile chce zapłacić za muzykę, artysta definiuje jedynie kwotę minimalną, ale to klient ustala ostateczną kwotę. 

Aplikacje mobilne

Bandcamp udostępnia mobilne aplikacje dla smartfonów z Androidem oraz iPhone'ów (powyżej zrzut ekranu z klienta androidowego). Same aplikacje są co prawda bezpłatne, ale oferują bardzo ograniczony dostęp do muzyki. Możemy posłuchać jedynie jednego, promowanego akurat w serwisie albumu. Jeżeli chcemy dotrzeć do większej bazy muzyki, należy zalogować się za pomocą konta fanowskiego, a z kolei żeby takie konto uzyskać, trzeba - o czym już wcześniej wspomnieliśmy - zakupić chociaż jeden utwór w serwisie bandcamp. Dopiero po zakupie możliwa jest rejestracja z wykorzystaniem konta email podanego podczas transakcji.

 

Zalety i wady

+wysokiej jakości treści audio niezależnych twórców

+dostęp do bazy online nie wymaga żadnego logowania

 

-aplikacja mobilna mało użyteczna bez zalogowania, a to wymaga zakupu choćby jedne piosenki

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00