partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

SoundCloud

 

Mieliśmy już serwisy oferujące muzykę komercyjną (Spotify, Deezer), była muzyka niezależna (Jamendo), radia internetowe (Tuba.fm itp.), czas na jeszcze jedną kategorię usług pozwalających na dostarczanie i współdzielenie muzyki online: serwisy dla twórców. Takim właśnie tworem w zamierzeniach twórców jest SoundCloud.

SoundCloud to w istocie kolejny serwis społecznościowy o profilu muzycznym. Ideą przewodnią tej usługi jest możliwość skupienia w jednym miejscu ludzi zainteresowanych nie tylko samym tworzeniem muzyki, ale również jej autorską promocją, umieszczaniem podcastów online, jak i indywidualnych utworów. Jakikolwiek artysta nie może żyć w oderwaniu od odbiorców swoich dzieł i właśnie SoundCloud, przynajmniej według tego, co twierdzą twórcy tego serwisu, ma być usługą, która umożliwi dotarcie do jak najszerszego kręgu odbiorców autorskiej muzyki niezależnej. Tym samym jest to również serwis, na którym znajdziemy sporo muzyki w najróżniejszych stylach i gatunkach. Brzmi całkiem zachęcająco, dlaczego zatem nie spróbować?

Witryna

Serwis jest atrakcyjny wizualnie, a przy tym nie przeładowany stylistycznie o przejrzystej, logicznej strukturze. Już na stronie głównej mamy możliwość zapoznania się z twórczością wybranych artystów, dostęp do większej ilości muzyki uzyskamy po wyborze opcji Explore.

Otrzymamy tu dostęp do promowanych aktualnie utworów (część z nich jest dostępna do zakupu, niektóre można pobrać bezpłatnie; zależnie od twórcy, ale wszystkie można odsłuchać online). Po lewej stronie mamy wybór gatunku muzycznego, bądź tematyki nagrania. Oprócz muzyki (opcja Trending Music) możemy uzyskać dostęp do pokaźnego zbioru podcastów, innymi słowy nagrań audio nie będących stricte muzyką.

Zarejestrowane nagrania możemy nie tylko publikować w serwisie SoundCloud, ale też umieszczać w formie grających widgetów na własnych stronach, np. na blogu. Widgety są elementami bardzo interaktywnymi. To nie tylko miniplayer umożliwiający odsłuch powiązanej z nim treści audio, ale również narzędzie pozwalające "zalajkować" i współdzielić nagranie w serwisach takich jak: Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Pinterest, jak również wysłać mailem. Widget może prezentować nie tylko samą treść, lecz również liczne komentarze internautów, które wyświetlane są w trakcie odtwarzania nagrania (oczywiście to od publikującego daną treść zależy, czy pozostawi słuchaczom możliwość komentowania swojego dzieła, ale warto mieć na uwadze, że rozszerzony dostęp do funkcji zarządzania komentarzami czy statystykami danego nagrania mają tylko subskrybenci płatnych wariantów usługi SoundCloud; szczegóły nieco niżej). Ponadto, o ile twórca konkretnego utworu powiązanego z danym widgetem umieścił nagranie w iTunes, internauta z poziomu widgetu może również dokonać zakupu i pobrania muzycznej treści do późniejszego wykorzystania offline.

Dostęp do opublikowanych treści nie wymaga logowania, ale już gdybyśmy chcieli sami opublikować jakieś nagranie, to oczywiście musimy założyć własny profil w serwisie. Rejestracja jest bezpłatna i można ją przeprowadzić tradycyjnie za pomocą adresu e-mail, jak również powiązać nowe konto SoundCloud z istniejącymi już kontami na Facebooku lub Google+.

Po założeniu konta możemy już publikować nagrania, ale twórcy serwisu ograniczyli (w wariancie bezpłatnym) łączny czas opublikowanych nagrań do 120 minut. Naszym zdaniem to bardzo dobry pomysł, bo dzięki temu wszyscy twórcy skupiają się na tym, by opublikowana treść była jak najwyższej jakości, bo tylko taka ma szansę zdobyć liczne grono słuchaczy i fanów. To nie YouTube, gdzie każdy może wrzucić nagranie jak je zupę, czy trwający 10 godzin dźwięk suszarki...

Oczywiście jeżeli ktoś potrzebuje naprawdę więcej, za odpowiednią stawkę może uzyskać więcej. Dostępne są dwa warianty płatnej subskrypcji. W pierwszym - SoundCloud Go Pro - za 3 euro miesięcznie (lub 29€ rocznie) otrzymujemy miejsce na 4 godziny nagrań, a w drugim - SoundCloud Go Unlimited - nie mamy żadnych ograniczeń czasowych i za to płacimy 9 euro miesięcznie lub 99€ rocznie.

Aplikacje mobilne

Mobilna aplikacja SoundCloud, dostępna na platformy iOS oraz Android to nie tylko narzędzie umożliwiające dostęp do zasobów serwisów, ale również bardzo funkcjonalne narzędzie do... rejestracji dźwięku.

SoundCloud w wersji dla iPada - powyżej funkcja nagrywania dźwięku bezpośrednio za pomocą urządzenia mobilnego.

Warto mieć na uwadze, że choć głównym tematem naszego zainteresowania pozostaje muzyka, to SoundCloud nie ogranicza twórców wyłącznie do tego typu treści, możliwe jest np. publikowanie własnych audycji mówionych, audioblogów, notatek dźwiękowych itp. Do tego celu pozostająca zawsze pod ręką, zainstalowana na smartfonie aplikacja SoundCloud nadaje się znakomicie - audioblogerze, żadna myśl Ci nie umknie!

 

Zalety i wady

+profesjonalnie przygotowana platforma publikacji muzyki

+elastyczne opcje zarządzania nagraniami

+łatwy dostęp do wybranych gatunków muzycznych

+możliwość pobrania utworów oflline (zależne od twórcy)

 

-brak komercyjnej, maistreamowej muzyki

-rozszerzone funkcje komentarzy i statystyk nagrań tylko w wersji płatnej

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00