partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Ex.fm

Pod koniec ubiegłego roku twórcy serwisu Ex.fm, po zainwestowaniu w swoje dzieło blisko trzech milionów dolarów zdecydowali o zamknięciu projektu, uznając go za zbyt mało popularny. Jednak niecały miesiąc później, w styczniu br. witryna Ex.fm ponownie zaczęła działać. O przywróceniu projektu do życia zdecydowali ponoć sami użytkownicy, którzy po próbie zamknięcia serwisu masowo przeciw temu działaniu zaprotestowali. 

W każdym razie w momencie przygotowywania tego tekstu serwis wciąż działa, więc mogliśmy sprawdzić co takiego jest w Ex.fm że tak liczne grono wielbicieli muzyki go pokochało.

Witryna

Wyraźnie widać, że twórcom serwisu zależy na tym, by odwiedzający go internauta założył swój profil w Ex.fm. Serwis udostępnia opcję rejestracji za pomocą maila, jak również powiązanie tworzonego profilu z posiadanym już kontem na Facebooku lub Twitterze. Zanim jednak skorzystaliśmy z propozycji założenia konta w Ex.fm przyjrzeliśmy się, co można tu zrobić bez rejestracji.

Jak się okazuje całkiem sporo. Dostępna z menu po lewej stronie opcja Explore pozwala uzyskać bezpłatny dostęp do pokaźnego zbioru muzyki, przy czym znajdziemy tu zarówno znane utwory, jak też muzykę spoza oficjalnego, komercyjnego obiegu fonograficznego, otwartą muzykę umieszczaną bezpośrednio przez twórców (lub na zasadach dozwolonych w ramach udzielonej licencji CC).

Możemy wybierać muzykę według gatunku, a także zdecydować się na gusta bardziej doświadczonych użytkowników publikujących swoje listy odtwarzania. Serwis stanowi swego rodzaju połączenie społeczności blogerów i pasjonatów muzyki. Oprócz znajdywania ciekawych, muzycznych kawałków, możemy dzięki Ex.fm poznać także ciekawe blogi.

Wbudowana w serwis wyszukiwarka również nie wymaga logowania, pozwala znaleźć zarówno konkretny utwór, jak i artystę czy album muzyczny.

Bezpośrednio po rejestracji w serwisie i pierwszym zalogowaniu się otrzymujemy zestaw proponowanych list odtwarzania użytkowników. Mechanizm powiązania naszego profilu z muzyką udostępnianą przez innych przypomina w działaniu powiązania pomiędzy mikroblogami na platformie Tumblr, zamiast kopiować np. czyjąś listę do własnego profilu podążamy (ang. follow), za profilem osób mających muzykę, która nam się podoba. Zaletą tego mechanizmu jest to, że gdy twórca danej listy ją zmodyfikuje my również będziemy mieli dostęp do najświeższej jej wersji.

Ciekawostką jest możliwość "upiększenia" serwisu (po zalogowaniu się do niego) za pomocą jednego z licznych motywów graficznych. Tak, zdecydowanie Ex.fm przypomina muzyczną platformę mikroblogową.

Niezależni twórcy i blogerzy mogą w Ex.fm promować własne projekty i linkować z serwisu do własnych stron na innych serwisach (tu: SoundCloud, o którym również piszemy).

W przypadku niektórych albumów dostępnych w Ex.fm istnieje możliwość zakupu muzyki, z tym, że nie bezpośrednio z poziomu Ex.fm lecz po przekierowaniu na inny serwis (tu: bandcamp).

Ciekawy wizualnie, a przy tym intuicyjny interfejs Ex.fm to na pewno zaleta - brak wersji polskiej nie będzie bardzo przeszkadzał, bo posługujemy się tu głównie obrazem i dźwiękiem. Tekstu jest niewiele. Ex.fm jest swego rodzaju agregatorem treści z różnych źródeł, ale prezentuje je w taki sposób, jakby wszystkie strumienie audio nadawane były za pomocą tego samego, spójnego mechanizmu.

Aplikacje mobilne

Serwis nie udostępnia aplikacji desktopowej (dostępne jest rozszerzenie dla przeglądarki Google Chrome), ale dostępne są za to aplikacje mobilne na platformę Android (smartfony) oraz iOS (iPhone ale już nie iPad).

 

 Aplikacja exfm na iPhone'a trochę nas rozczarowała, co prawda dało się słuchać muzyki, ale program potrafił się zawiesić, przerywał działanie, nie wyświetlały się okładki albumów. Kiepsko.

Za to wersja na Androida działała bardzo dobrze oferując funkcjonalność niemal identyczną jak dostęp przez WWW.

 

Zalety i wady

+estetyczny i funkcjonalny interfejs

+ciekawy mechanizm "podążania" (follow) za interesującymi nas treściami muzycznymi

+możliwość personalizacji wizualnej profilu

 

-dostęp wyłącznie online

-wadliwie działający klient na iPhone'a

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00