partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Tuba.fm

Kolejny serwis z fm w nazwie wywołuje skojarzenia z radiem. Owszem, Tuba.fm to działające z poziomu przeglądarki oraz licznego zestawu aplikacji mobilnych internetowe radio, ale też radio interaktywne, bo pozwala nie tylko na samodzielny wybór muzyki, ale też dopasuje muzykę do gustu słuchacza i robi to w mniej inwazyjny sposób niż scrobblerowa technika stosowana w Last.fm.

Witryna

Strona główna serwisu to układ charakterystyczny dla wielu witryn muzycznych. W odróżnieniu jednak do wielu z opisywanych przez nas serwisów, Tuba.fm nie udostępnia bezpośrednio utworów (z wyjątkiem kilku propozycji w formie teledysków z YouTube'a), lecz kanały tematyczne, czyli po prostu internetowe kanały radiowe. 

Oprócz kilkudziesięciu stacji gatunkowych (kanały przesyłające strumieniowo muzykę z danego gatunku muzycznego, np. rock, muzyka lat 70-tych, pop, hip-hop itp.) w serwisie znajdziemy kilkaset stacji przesyłających wyłącznie muzykę konkretnego wykonawcy, kanały przygotowane przez ekspertów ze stacji radiowych (np. Radio Złote Przeboje, Tok FM, czy Rock Radio), a także tysiące kanałów zawierających muzykę wybraną przez użytkowników serwisu.

Charakter serwisu zdradza mechanizm wyszukiwarki wbudowany na stronie - nie umożliwia on znalezienia konkretnego utworu; pozwala wyszukiwać kanały radiowe wg wykonawcy, gatunku muzycznego lub nazwy konkretnego kanału radiowego (np. "na romantyczne chwile").

Czy fakt, że nie możemy wybrać konkretnego utworu jest wadą? Niekoniecznie - taki jest po prostu model funkcjonowania tego serwisu i nawet przy ograniczonej elastyczności wyboru konkretnej treści nie można zaprzeczyć, że Tuba.fm daje dostęp do pokaźnego zbioru muzyki.

Po wybraniu konkretnego kanału moduł odtwarzacza otwiera się w kolejnym oknie. Zanim usłyszymy nadawaną muzykę czeka nas chwila reklamy - to źródło utrzymania serwisu, bo od słuchaczy nie są pobierane żadne opłaty.

Podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego serwisu Jamendo, również Tuba.fm udostępnia funkcję pozwalającą na umieszczenie widgetu serwisu na własnej stronie internetowej. Można w ten sposób uzupełnić na przykład wpis na blogu odpowiednim podkładem muzycznym pochodzącym z tematycznego kanału Tuba.fm.

Tuba.fm nie wymaga logowania, ale rejestracja (bezpłatna) profilu w serwisie pozwala powiązać konkretne kanały radiowe z naszym kontem, tworzyć listy kanałów ulubionych, a także tworzyć własne kanały muzyczne. Ponadto korzystając z serwisu po zalogowaniu możemy precyzyjniej dopasować treść kanałów do własnych preferencji. W sytuacji, gdy trafimy na nielubianą piosenkę, wystarczy oznaczyć dany utwór, że nie chcemy go słuchać i podczas ponownej transmisji danego kanału nie usłyszymy już niechcianej muzyki.

Aplikacje mobilne

Cechą wyróżniającą serwis Tuba.fm jest bogactwo obsługiwanych platform systemowych (i sprzętowych), dla których przygotowano dedykowane aplikacje. Dostępne są programy dla Androida (zarówno na smartfony jak i tablety z tym systemem), na iOS (również: iPhone'y i iPady), Windows Phone, aplikacja Metro UI dla Windows 8, system Symbian/Meego (Nokia), Bada (Samsung) oraz BlackBerry. 

To nie wszystko, bo aplikację dającą dostęp do tematycznych kanałów muzycznych z serwisu Tuba.fm możemy uzyskać również za pośrednictwem telewizorów Smart TV firm Samsung, Philips, LG czy Toshiba. Ponadto Tuba.fm jest obecna także na platformie Cyfra+, w Netia Playerze czy telewizji N. Jeżeli chodzi o rozpropagowanie rozwiązania na możliwie największej liczbie urządzeń i systemów, to Tuba.fm wypada bardzo dobrze.

Przykład aplikacji Tuba.fm działającej na smartfonie z systemem Android. Standardowo wyświetlana jest lista polecanych kanałów radiowych, pozostałe działy serwisu dostępne są za pośrednictwem paska ikon umieszczonego wzdłuż dolnej krawędzi ekranu.

Tuba.fm to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy czasu samodzielnie ustawiać listy odtwarzania i po prostu mamy ochotę posłuchać muzyki w jakimś konkretnym gatunku czy stylu. Korzystanie z opisywanej usługi jest całkowicie bezpłatne, a jedynym ograniczeniem są puszczane co jakiś czas reklamy w przerwach między piosenkami. Cóż, jak to w radiu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że założenie konta w Tuba.fm (jest to serwis prowadzony przez Wydawnictwo Agora S.A.) umożliwia np. pisanie komentarzy w pozostałych serwisach tego wydawcy (takich jak np. Plotek.pl, Lula.pl, Groszki.pl, Kotek.pl itd.)

Zalety i wady

+bogaty zbiór tematycznych kanałów muzycznych

+możliwość dopasowywania odsłuchiwanych kanałów do własnych gustów (po zalogowaniu)

+obsługa bardzo wielu platform systemowych i sprzętowych

 

-brak możliwości wyboru konkretnego utworu

-brak dostępu offline do muzyki

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00