partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Last.fm

Serwis Last.fm to jedna z najstarszych sieci społecznościowych skupiających fanów muzyki popularnej. Niegdyś równie popularna jak MySpace, dziś nieco już zapomniana, ale wciąż aktywna. 

Siłą last.fm, która zadecydowała o sukcesie tego serwisu było połączenie webowego, internetowego radia muzycznego z mechanizmem o nazwie Audioscrobbler. Połączenie to nastąpiło już dość dawno, w 2005 roku, ale od razu wywindowało popularność Last.fm.

Na czym polega działanie Audioscrobblera? To nic innego jak mechanizm zbierający informacje (skojarzenia z Google+, Facebookiem i innymi sieciami lubującymi się w mentalnym obnażaniu użytkowników jak najbardziej zasadne) o preferencjach muzycznych internautów. Im więcej muzyki słuchasz w last.fm, tym więcej informacji o swoich preferencjach przekazujesz online i tym lepiej dopasowywane są propozycje serwisu. Oczywiście wymaga to założenia konta w last.fm, ale z tego serwisu można korzystać również bez konieczności rejestracji.

Witryna

Interfejs witryny to wręcz klasyczne rozwiązanie serwisu muzycznego. Na samej górze pasek z menu prowadzący do głównych działów serwisu, nieco niżej pole wyszukiwarki muzycznej (działa bez zarzutu, utwory, albumy i wykonawcy proponowani są automatycznie już po wpisaniu kilku pierwszych liter poszukiwanej frazy), a jeszcze niżej zestaw proponowanych zespołów wraz z informacjami ilu słuchaczy w serwisie ma dany wykonawca.

Serwis jest przede wszystkim narzędziem ułatwiającym poszukiwanie muzyki odpowiadającej naszym preferencjom, ale nie jest samodzielnym narzędziem do dystrybucji muzyki. Po kliknięciu albumu zobaczymy listę utworów składających się na daną publikację muzyczną, ale już uruchomienie odtwarzania wybranego utworu powoduje automatyczne uruchomienie aplikacji Spotify. Tak, last.fm korzysta z odsłuchowej bazy serwisu Spotify, ale to nie jedyna baza, z której last.fm może korzystać. W przypadku niektórych wykonawców otrzymamy dostęp do wideoklipów z serwisu YouTube.

Głównym zadaniem serwisu jest przede wszystkim gromadzenie i przetwarzanie informacji o tym czego słuchasz, a nie dostarczanie muzyki jako takiej. Na przykład Last.fm może współpracować z używanym na komputerze odtwarzaczem multimedialnym (np. Windows Media Playerem czy wieloma innymi popularnymi programowymi odtwarzaczami audio, przy okazji zachęcamy do przeczytania naszego zestawienia testu programowych odtwarzaczy audio) - za pomocą specjalnej wtyczki (scrobblera) informacje o każdym odtworzonym na komputerze pliku muzycznym mogą być skojarzone z profilem użytkownika last.fm, tym samym znajomi danej osoby będą widzieć co ów osobnik słucha, a serwis będzie mógł proponować podobne utwory. 

Aby w pełni korzystać z możliwości Last.fm należy się zarejestrować. Już od pierwszego zalogowania serwis zaczyna gromadzenie informacji o naszych preferencjach muzycznych.

 

Odpowiednie wtyczki dla urządzeń mobilnych i innych aplikacji można znaleźć na stronie build.last.fm.

W przypadku nowszych (od wersji Windows 7) odmian systemu Microsoftu najwygodniejszą metodą połączenia funkcjonalności wykorzystywanego odtwarzacza z możliwościami Last.fm jest instalacja dedykowanej aplikacji Last.fm dla Windows. Dostępna jest również wersja programu dla systemów OS X oraz Linux.

Po przełączeniu się na dział Słuchaj w serwisie Last.fm otrzymamy propozycje muzyczne dopasowane na podstawie zebranych informacji o odsłuchiwanych przez nas utworach. Serwis wykorzystuje tutaj zewnętrzne bazy, jak np. YouTube.

Aplikacja Last.fm

O ile informacje udostępniane w serwisie online możemy (z ograniczoną funkcjonalnością) przeglądać bez potrzeby rejestracji, to aplikacja desktopowa wymaga już połączenia z posiadanym profilem Last.fm. Rejestracja konta w Last.fm jest bezpłatna.

Zainstalowaną aplikację należy powiązać z posiadanym kontem w serwisie Last.fm. Następnym etapem jest automatyczna instalacja wtyczek do odtwarzaczy multimedialnych, które program Last.fm znajdzie na komputerze użytkownika.

Po powiązaniu aplikacji z dostępnymi zasobami muzycznymi na komputerze włączenie odtwarzania pliku np. w Windows Media Playerze automatycznie wywołuje w oknie Last.fm Scrobbler informacje o danym wykonawcy. Ponadto automatycznie otrzymujemy podpowiedzi na temat twórców wykonujących podobny rodzaj muzyki. 

Zasadniczo Last.fm nie udostępnia muzyki bezpośrednio (owszem, możemy posłuchać wybranych utworów, ale wiele utworów wymaga połączenia z zewnętrznymi bazami, np. Spotify), aczkolwiek w przypadku niektórych twórców udostępniających swoje dzieła bezpłatnie można zarówno odsłuchać utwór online, jak i pobrać plik audio na komputer. Dotyczy to jednak tylko tych twórców, którzy wyraźnie określili taką możliwość. W przypadku zespołów komercyjnych, znanych z pierwszych list przebojów takiej możliwości nie ma i w tym przypadku Last.fm pełni wyłącznie rolę informacyjną na temat naszych ulubionych zespołów i podobnych im wykonawców.

Aplikacje mobilne

Serwis Last.fm udostępnia bezpłatnie aplikacje scrobblujące na platformę iOS (zarówno iPhone jak i iPad) oraz Android. Wersja dla Windows Phone nie jest dostępna (ale znaleźć możemy aplikacje współpracujące z Last.fm opracowane przez niezależnych programistów). 

 

Zalety i wady

+bardzo bogaty zbiór informacji o wykonawcach, zespołach itp.

+możliwość łatwego znalezienia muzyki odpowiadającej naszym preferencjom

 

-odsłuch bezpośredni możliwy tylko w przypadku muzyki otwartej (udostępnionej przez posiadacza praw autorskich do utworu)

-skuteczność zależna od ilości danych, które udostępnimy serwisowi

-cóż, nie każdy lubi być szpiegowany ;-)

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00