partner serwisu
Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Jamendo

 Serwis Jamendo to przykład tego, że dobra muzyka nie musi pochodzić tylko z wielkich wytwórni fonograficznych. Może być publikowana bezpośrednio przez artystów i wykonawców. Co więcej może być dystrybuowana bezpłatnie, zarówno online jak i offline, z poszanowaniem praw autorskich twórców. Jamendo wpisuje się w nurt promowany przez założone w zeszłym roku w Niemczech stowarzyszenie na rzecz wolnej kultury: C3S (Cultural Commons Collecting Society). To największa na świecie platforma wolnej muzyki.

Witryna i rejestracja

Witryna internetowa projektu Jamendo to w pełni funkcjonalny twór. Znajdziemy tu zarówno pojedyncze piosenki, jak i całe albumy niezależnych twórców. Czytelny i logicznie rozplanowany interfejs ułatwia poruszanie się po serwisie. Jamendo dostępny jest również w wersji polskojęzycznej, co jest dodatkową zaletą.

Kliknięcie jakiejkolwiek miniatury okładki albumu przenosi nas na stronę z listą utworów w danym albumie. Dla każdego utworu publikowane są dane dotyczące jego popularności. Poszczególne piosenki można łatwo dodać to własnych list odtwarzania, w tym do specjalnej, predefiniowanej listy pt. Ulubione. Oprócz tego piosenki, które wpadną nam w ucho możemy polecać znajomym z sieci społecznościowych lub poprzez bezpośrednią wysyłkę emaila z poziomu serwisu.

Tym co wyróżnia Jamendo spośród opisywanych przez nas serwisów jest możliwość w pełni legalnego i bezpłatnego pobierania muzyki. Po kliknięciu przycisku Pobierz, a następnie zatwierdzeniu tej operacji przeglądarka pobierze spakowane archiwum w formacie ZIP zawierające nie tylko wszystkie piosenki z danego albumu, ale również plik tekstowy z informacją o licencji (CC; Creative Commons), a nawet okładkę albumu.

Co do jakości również nie mamy zastrzeżeń, jak widać na powyższym obrazku pliki udostępniane są w najpopularniejszym chyba cyfrowym formacie MP3. Muzyka zakodowana jest z prędkością bitową 192 kbps, co oznacza naprawdę przyzwoitą jakość dźwięku.

Niektórzy twórcy udostępniają również licencję komercyjną na swoje dzieła. Oznacza to, że również podmioty, które chciałyby wykorzystać muzykę do celów komercyjnych (a za taki jest uważane nawet odtwarzanie muzyki we własnym sklepie) mogą bezpośrednio od artysty zakupić odpowiednią licencję i pobrać muzykę.

Jamendo to serwis przygotowany naprawdę dobrze do tego by promować niezależną muzykę. Blogerzy i posiadacze własnych serwisów online mogą za pomocą prostego w obsłudze mechanizmu umieścić na własnej stronie WWW umieścić grający widget z ulubionym albumem z serwisu Jamendo. 

Aby uzyskać dostęp do zasobów serwisu nie musimy się rejestrować, ale przewidziano taką możliwość. Założenie konta ułatwia nie tylko przechowywanie własnych preferencji muzycznych (powiązanie ulubionych albumów z profilem), ale również publikację własnych aranżacji i kompozycji.

Baza Jamendo w momencie gdy przygotowywaliśmy ten materiał zawierała około pół miliona utworów, a wokół serwisu skupiona jest społeczność ponad 30 tysięcy niezależnych artystów. Całe lata słuchania.

Program kliencki na komputery i laptopy

Zasadniczo nie jest dostępna klasyczna aplikacja Windows do obsługi serwisu Jamendo. Posiadacze komputerów z systemem Windows 8/Windows 8.1 mogą ze sklepu Microsoftu z aplikacjami pobrać bezpłatnie program Jamendo opracowany w kafelkowym interfejsie Modern UI.

 

Aplikacje mobilne

Są, na platformę iOS (Apple) oraz Android, przy czym wersja przeznaczona dla urządzeń Apple ma interfejs dostosowany do iPhone'ów, można z niej oczywiście korzystać również na iPadach, ale nie będzie ona tak wygodna w obsłudze, jak oprogramowanie, którego interfejs zoptymalizowano dla iPadów. Niestety, takiej wersji jak dotąd nie przygotowano.

Wersja na Androida nie została przygotowana w wersji polskiej, ale nie jest to jakiś wielki kłopot, bo interfejs mobilnej aplikacji jest przejrzysty. Mamy możliwość wyboru indywidualnych utworów, całych albumów lub artystów, dostępne są również kanały radiowe (tematyczne), czy przeszukiwanie według gatunków muzycznych.

Podczas odtwarzania aplikacja wyświetla okładkę albumu, po tapnięciu widocznej na okładce ikonki otrzymujemy dostęp do kilku przydatnych opcji.

Odtwarzany utwór możemy dodać do ulubionych piosenek, wyświetlić dodatkowe informacje o wykonawcy, możemy również podzielić się informacją o utworze via Facebook i Twitter, "zalajkować" utwór lub pobrać do pamięci smartfonu.

 

Wersja dla iPhone'ów jest o tyle lepsza, że jej interfejs jest wyświetlany po polsku. Poszczególne opcje serwisu dostępne są z poziomu dolnego paska z ikonkami.

Moduł odtwarzacza na iPhonie prezentuje się podobnie jak w przypadku Androida, tutaj również mamy przycisk i prowadzący do dodatkowych opcji:

 

Jamendo to serwis stanowiący doskonałe uzupełnienie komercyjnych gigantów takich jak Spotify czy Deezer. Utworów tu opublikowanych raczej nie znajdziesz w serwisach typowo komercyjnych.

Zalety i wady

+przejrzyste zasady legalnej publikacji muzyki

+możliwość pobierania utworów do słuchania offline

+funkcjonalny serwis internetowy z bogatym zestawem opcji udostępniania (nie tylko w sieciach społecznościowych, ale również na własnych stronach WWW internautów)

+największa baza otwartej muzyki na świecie

 

-w serwisie nie znajdziemy utwórów znanych z komercyjnych metod dystrybucji

-brak klasycznej aplikacji dla Windows czy OS X

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00