
Grooveshark
Grooveshark to kolejny serwis streamingowy w naszym zestawieniu. Powstał w 2007 roku i jest jednym z popularniejszych rozwiązań pozwalających słuchać bogatego zbioru muzyki bezpłatnie. Jest to jeden z niewielu serwisów, którym udało się obronić nowy model biznesowy przed wielkimi wytwórniami muzycznymi.
Jeszcze w 2011 i 2012 roku Grooveshark miał poważne problemy - pozew przeciwko założycielom serwisu złożyły wielkie wytwórnie fonograficzne (m.in. Sony Music czy Universal), działania prawne spowodowały, że ze sklepów z aplikacjami (App Store Apple'a oraz Google Play) usunięto mobilne aplikacje umożliwiające korzystanie z zasobów Groovesharka. Dziś serwis wciąż istnieje i wciąż oferuje strumieniowe przesyłanie muzyki podpisując umowy bezpośrednio z twórcami, a pomijając pośredników w postaci wytwórni fonograficznych - nic dziwnego, że tym drugim niekoniecznie się to podoba.
Witryna
Interfejs Groovesharka to jedno z bardziej przejrzystych rozwiązań w serwisach tego typu. Jest polskojęzyczny. Na samej górze logo pełniące również rolę menu głównego, pole wyszukiwarki, a po prawej opcje i logowanie. Niżej mamy już tylko muzykę. Kolejno są to najpopularniejsze obecnie kanały Live Broadcast (czyli nadawana na żywo przez użytkowników Groovesharka muzyka - coś jak radio), a niżej w postaci miniatur albumów otrzymujemy dostęp do propozycji playlist w kilku przykładowych stylach i gatunkach muzycznych.
Oprócz możliwości wyszukiwania konkretnych albumów, wykonawców czy piosenek możemy skorzystać z tematycznych kanałów radiowych reprezentujących gatunki muzyczne. Rozwiązanie w sam raz, gdy masz nastrój na muzykę z lat 70-tych XX w. Przy okazji warto dodać, że jakość przesyłanych strumieniowo utworów jest różna, zwykle nie niższa od 128 kbps, ale często można znaleźć piosenki przesyłane z prędkością bitową 192 kbps i wyższą.
Dla każdego utworu i albumu w jakim się dany utwór znajduje możemy skorzystać z funkcji wyszukiwania podobnych albumów. Tworzenie własnej kolejki jest niemal automatyczne, po prostu wybierając kolejne utwory kolejka tworzy się sama i jest wyświetlana w dolnej części okna przeglądarki. Każdy element kolejki możemy przesuwać, a całość zapisać jako listę odtwarzania do późniejszego wykorzystania. Oprócz tego Grooveshark oferuje sporo funkcji społecznościowych. Na przykład możemy nadawać zapisaną listę odtwarzania. Wtedy nasza lista stanie się jednym z kanałów transmisji na żywo.
Bezpłatnie i z subskrybcją
Korzystanie z zasobów Groovesharka nie wymaga rejestracji, założenie własnego konta przydaje się jednak by móc zachowywać własne listy odtwarzania, czy oferować znajomym muzykę w postaci przesyłanych strumieniowo transmisji z zachowanych playlist. Dostęp do całej bazy muzycznej serwisu jest bezpłatny i nie jest limitowany, jedynym ograniczeniem są wyświetlane reklamy.
Jeżeli nie chcemy reklam możemy wykupić dostęp do Grooveshark Anywhere - usługa ta kosztuje 9 dolarów miesięcznie lub 90 USD rocznie. Subskrybent zyskuje nie tylko dostęp bez reklam, ale także możliwość korzystania z mobilnych aplikacji Grooveshark na platformę Android oraz iOS. Przy czym warto dodać, że Grooveshark nie jest dostępny w App Store Apple i jego instalacja na urządzeniu mobilnym Apple wymaga uprzedniego tzw. jailbreakingu.
Aplikacja desktopowa
Choć interfejs webowy Grooveshark to rozwiązanie wygodne w obsłudze i przemyślane, nie jest to jedyna metoda korzystania z muzycznych zasobów serwisu za pośrednictwem komputera. Alternatywnym sposobem jest użycie dedykowanego programu dostępnego w wersji dla systemów Windows oraz OS X (Mac).
Niestety aplikacja desktopowa rozczarowała nas swoim działaniem, nie sposób było z niej korzystać, ponieważ interfejs był stale zasłonięty przez nie znikające okienko logowania. Aktualizacja programu czy jego reinstalacja nie zmieniła tego stanu rzeczy.
Zalety i wady
+nielimitowany dostęp bezpłatny online
+łatwe tworzenie list odtwarzania
+funkcje społecznościowe i możliwość przesyłania własnych transmisji
-brak możliwości odsłuchu offline
-aplikacje mobilne niedostępne z poziomu oficjalnych sklepów
-program desktopowy nie działa prawidłowo
Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony