partner serwisu

Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online

Muzyka za darmo i nie tylko - najlepsze aplikacje muzyczne i serwisy online
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
14 kwietnia 2014, 06:51
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aac, android, apple, audio, darmowa muzyka, deezer, extrememusic, flac, grooveshark, ios, itunes, jamendo, mp3, muzo, muzodajnia, muzyka na tablecie, muzyka online, muzyka w smartfonie, muzyka za darmo, myspace music, piosenki online, płatna muzyka, pobieranie muzyki, smartfon, spotify, strimo, tablet, tuba.fm, wimp, windowsphone, youtube

Lubisz słuchać muzyki? My też. Dlatego ciekawi byliśmy, które z serwisów internetowych oferujących dostęp do bogatych bibliotek muzycznych online można uznać za rozwiązanie najwygodniejsze i najłatwiej dostępne. Spotify czy Deezer? A może zupełnie inny serwis? Może polska Muzodajnia? Albo wzorem milionów słuchaczy po prostu iTunes? W naszym zestawieniu serwisów dających bezpłatny i odpłatny dostęp do muzyki staraliśmy się wskazać rozwiązania naszym zdaniem najciekawsze i najbardziej uniwersalne. Jednak nie opieraliśmy się wyłącznie na tych najpopularniejszych serwisach. W tekście znajdziecie informacje również o mniej znanych projektach, ale również wartych uwagi dla miłośników bitów w uszach.

Droga muzyki online do sławy była dość długa i kręta. Być może starsi internauci pamiętają głośną niegdyś aplikację o nazwie Napster. Ten opublikowany w czerwcu 1999 roku program zdobył gigantyczną popularność. Napster przełamał wszelkie schematy, jeżeli chodzi o sposób dystrybucji muzyki. Niestety, ten innowacyjny wówczas system kompletnie ignorował kwestie prawne. Napster działał jak klient sieci P2P, użytkownicy tej aplikacji mogli bezpłatnie otrzymać dostęp do tysięcy piosenek i albumów umieszczanych przez innych użytkowników w formie plików MP3, jak również sami mogli (technicznie) udostępniać posiadane pliki audio. Oczywiście taki sposób dystrybucji (na zasadzie "róbcie co chcecie") był sprzeczny z obowiązującymi w wielu krajach (w tym w Polsce) regulacjami dotyczącymi obrotu materiałami chronionymi prawem autorskim, toteż Napster po krótkim, acz głośnym okresie popularności został przeobrażony w serwis udostępniający treści w legalny sposób, co drastycznie wpłynęło na spadek popularności, aż w końcu ostatnie aktywa Napstera zmieniły właściciela w 2011 roku. Dziś po wpisaniu w pasku adresowym przeglądarki adresu napster.com zostaniemy przekierowani na serwis muzyczny Rhapsody, który pominęliśmy jednak w naszym zestawieniu, gdyż treści w nim publikowane nie są dostępne dla polskich internautów.

Napster, choć był (początkowo, u szczytu swej popularności) nielegalny, ujawnił światu i potencjał, i problem. Z jednej strony pokazał potęgę Sieci jako medium dystrybucyjnego. Z drugiej ujawnił słabość regulacji prawnych niedostosowanych do świata online. Konieczne były zmiany i zmiany te nastąpiły - dziś możemy cieszyć się legalnym dostępem do milionów - dosłownie milionów piosenek online i to w sporej części zupełnie bezpłatnie.

Na kolejnych stronach przedstawiliśmy ponad 20 serwisów umożliwiających każdemu internaucie dostęp do muzyki. Część z nich to rozbudowane funkcjonalnie usługi oferujące dostęp do dystrybuowanych treści nie tylko za pośrednictwem przeglądarki, ale również poprzez dedykowane aplikacje działające tak na komputerach i laptopach, jak i na urządzeniach mobilnych. Inne z kolei są może mniej funkcjonalne, ale np. pozwalają bezpośrednio wesprzeć artystę, którego dzieła przypadną nam do gustu. Dla każdego coś miłego? Zgadza się - jesteśmy pewni, że w naszym zestawieniu znajdziesz serwis i ewentualnie aplikację muzyczną, z którą nie zechcesz się rozstawać.

Co ocenialiśmy?

Każdy z opisywanych serwisów ocenialiśmy pod kątem estetyki i funkcjonalności interfejsu, zarówno witryny domowej serwisu jak i aplikacji, o ile dany serwis je udostępnia. Oprócz tego sprawdzaliśmy funkcjonowanie mechanizmów wyszukiwawczych, możliwości personalizacji funkcji serwisu przez użytkownika (np. tworzenie playlist). Skupialiśmy się przede wszystkim na treściach dostępnych za darmo z uwzględnieniem wszelkich ograniczeń nakładanych dla tej formy dystrybucji (ograniczenia czasowe, reklamy itp.). Nie zapomnieliśmy również o wariantach płatnych (o ile takowe występowały) z wyjaśnieniem jakich korzyści potencjalny subskrybent danej usługi może się spodziewać. 

Naszej ocenie podlegała również to, czy z danej usługi można korzystać na wielu różnych urządzeniach. Teoretycznie każdy serwis dostępny za pośrednictwem przeglądarki jest dostępny dla każdego urządzenia wyposażonego w przeglądarkę internetową. W praktyce jednak dla nikogo nie jest tajemnicą, że dedykowana aplikacja mobilna zapewnia zwykle znacznie wygodniejszą obsługę danego rozwiązania niż interfejs webowy, który - ze względu na rozwiązania techniczne (np. animacje Flash, skrypty itp.) może nie działać prawidłowo na niektórych smartfonach i tabletach.

Oprócz ergonomii ocenialiśmy również to, w jakim stopniu korzystanie z danego serwisu oraz aplikacji udostępnianych użytkownikom wpływa na komfort pracy pozostałych programów, z których korzystamy. Z pewnością trudno byłoby uznać za dobre rozwiązanie serwis czy aplikację tak bardzo obciążającą komputer, że korzystanie z innych aplikacji byłoby utrudnione. Muzyka wielu z nam towarzyszy w pracy. OK, niech towarzyszy, ale i niech nie przeszkadza, dlatego też dla każdego serwisu sprawdziliśmy w jakim stopniu obciąża on procesor oraz pamięć komputera - zarówno w trakcie odtwarzania muzyki, jak i po prostu podczas działania w tle.

Z czego korzystaliśmy

Nasza platforma testowa obejmowała następujący sprzęt:

Laptop Acer Aspire Ethos 8951G, wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Core i7-2820QM (Sandy Bridge, seria D2, oryginalna częstotliwość taktowania – 2,3 GHz, maksymalna – 3,4 GHz, 8 MB L3), 8 GB pamięci, dwa dyski twarde (oba miały 500 GB, interfejs SATA-II i prędkość 5400 obr./min), ekran LED LCD o przekątnej 18,4 cala i rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli i dwa układy graficzne: Intel HD Graphics 3000 i Nvidia GeForce GT555M z 2 GB własnej pamięci. System operacyjny to polskojęzyczny, 64-bitowy Windows 7 Ultimate z zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami.

Łączność z internetem zapewniał zestaw Internet Domowy LTE, na który składały się: zewnętrzny modem (instalowany na zewnątrz budynku) ODU-100 LTE oraz bezprzewodowego routera WiFi LTE IDU-100. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieliśmy dostęp do sieci o wysokiej prędkości przesyłu, a przy tym wszystkie opisywane rozwiązania sprawdzaliśmy w sieci wydzielonej, niezależnej do wpływu pozostałych komputerów w redakcji, korzystających z innego łącza. Zestaw dostarczył: 

blagi1
2014.05.20, 14:49
Na prawdę nie wiem, jak to możliwe, aby w spotify mieć 'kółeczko', w moim przypadku działa bezproblemowo na każdym urządzeniu, czyli czterech komputerach, tablecie i komórce.

Czy może to kolejny artykuł typu 'ten kto zapłaci więcej, dostanie lepszą reklamę'?
marluc
2016.02.10, 10:56
ciągle jakieś programy jak to jest przeżytek.. wystarczy wejść na
androidmp3.pl
i można pobierać ile wlezie z takich serwisów jak soundcloud, vimeo, youtube, wrzuta itp. Do tego mają mobilną wersję, więc można pobierać wszystko bezpośrednio na smartfony :)
OdpowiedzRaportowany00