partner serwisu

Minecraft, Adobe Flash Player, Skype, Google Chrome - najpopularniejsze programy w 2015 roku

Minecraft, Adobe Flash Player, Skype, Google Chrome - najpopularniejsze programy w 2015 roku
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
5 stycznia 2016, 00:01
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
adobe flash player, automapa, avast free antivirus, ccleaner, firefox, google chrome, ipla, minecraft, picasa, skype

Jakie były najpopularniejsze, a często i najlepsze aplikacje w 2015 roku? Na to pytanie najprościej odpowiedzieć sprawdzając, które programy pobieraliście z naszych zasobów najczęściej.  Nie będzie niespodzianką, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych programów minionego roku znalazł się takie tytuły, jak Minecraft, Adobe Flash Player, Skype czy Google Chrome. Ale były też i inne - popularność kilku z nich zaskoczyła nawet nas!

1. Minecraft

Niesamowita gra o budowaniu świata z klocków, która pomimo archaicznej wręcz oprawy audiowizualnej, zawładnęła umysłami wielu graczy z całego świata i pozwoliła im stworzyć niesamowite światy.
Zadaniem gracza jest przetrwać w świecie składających się z bloków. Każdy blok jest inny - ziemia, woda, lawa, drzewo, skała, żelazo, węgiel i inne. Każdy blok można rozłupać, a tak pozyskany surowiec przetworzyć i połączyć z innymi, bo stworzyć potrzebne sprzęty, narzędzia, pancerz czy broń. Grę zaczynamy za dnia, który lepiej przeznaczyć na budowę schronienia, bo gdy zapadnie mrok to pojawią się potwory. A z nimi nie ma żartów i lepiej bez dobrego uzbrojenia i pancerza z nimi nie zaczynać. Ale zanim to nastąpi, czeka nas eksploracja wielu naturalnych jaskiń, które kuszą tak potrzebnymi do dalszego rozwoju minerałami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamiast zwiedzać wygenerowane przez gry struktury wydrążyć własne tunele i odkryć ukryte we wnętrzu ziemi skarby. Wraz z rozwojem postaci oraz zdobyciem coraz lepszego ekwipunku, gracz może stawić czoła wyzwaniom w tajemniczym świecie Nether lub królestwie grzybów.

2. Adobe Flash Player

Niezbędny dodatek do każdej przeglądarki internetowej, umożliwiający obsługę aplikacji i odtwarzanie filmów wykonanych w technologii Flash. Od teraz dostępny również w natywnej wersji 64-bitowej!
Technologia Flash jest wciąż, mimo zapowiadanego od dawna jej końca, bardzo rozpowszechniona we wszelkich multimediach, znajdujących się w internecie. Dzięki temu formatowi (występującemu pod rozszerzeniami .FLV oraz .SWF) wielu internautów może m.in. oglądać filmy, znajdujące się na Youtube, odbierać liczne transmisje strumieniowe (np. rozgrywek sportowych), grać w różne gry flashowe, dostępne w sieci, a także przeglądać strony, posiadające interaktywny interfejs. Adobe Flash Player potrafi enkodować kodeki H.264/AVC. Obsługuje też wideo wysokiej rozdzielczości. W tej technologii są też niekiedy tworzone różnego rodzaju aplikacje oraz kursy interaktywne. Wobec tego wszystkiego jest niemal pewnym, że prędzej czy później użytkownik natrafi na stronę internetową lub program, który wymagał będzie zainstalowanego Flash Playera.

3. Skype

Multikomunikator internetowy, pozwalający prowadzić rozmowy głosowe, wideorozmowy, a także chaty tekstowe. Ponadto umożliwia też wykonywanie połączeń telefonicznych oraz wysyłanie wiadomości SMS.
Pierwsza wersja Skype'a ujrzała światło dzienne już ponad 10 lat temu. Od tamtego czasu cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród użytkowników, pragnących porozumieć się z innymi osobami za pomocą internetu. Podstawową funkcją programu, wykupionego jakiś czas temu przez Microsoft, jest możliwość prowadzenia bezpłatnych rozmów głosowych, połączonych z wzajemnym przekazem obrazu rozmówców (jeśli tylko posiadają oni kamery internetowe). Listę kontaktów można w łatwy sposób rozszerzyć, dzięki np. opcji importu danych naszych znajomych z Facebooka, GMaila czy Outlooka. Dzięki wyświetlanemu statusowi widzimy, kto jest akurat dostępny do rozmowy, a kto nie. Po wybraniu kogoś z listy możemy błyskawicznie do niego zadzwonić, wykonać połączenie video lub też wysłać wiadomość tekstową. Jeśli zaistnieje taka konieczność, można bardzo łatwo dodać kolejne osoby do rozmowy.

4. Google Chrome

Szybka, bardzo prosta w obsłudze i zdobywająca sobie coraz więcej zwolenników na całym świecie przeglądarka WWW od Google.
Interfejs aplikacji jest bardzo minimalistyczny, dzięki czemu żadne niepotrzebne dodatki czy paski nie zasłaniają widoku otwartej aktualnie strony WWW (choć w razie potrzeby do wszystkich ważnych poleceń ma się łatwy i szybki dostęp). Silnik Webkit oraz wydajny silnik JavaScript V8, użyte w przeglądarce, sprawiają, że należy ona do bardzo wydajnych. Potwierdzają to liczne testy, w których bardzo często przeglądarka Google zajmowała pierwsze miejsce.

5. AutoMapa

Bardzo popularny w Polsce program do nawigacji gps, niezastąpiony podczas podróży w kraju jak i po całej Europie. Można jej używać na dedykowanych nawigacjach samochodowych pod kontrolą Windows Phone 5 i 6, Windows CE 5.0 oraz komputerze z systemem Windows.
AutoMapa to przede wszystkim bardzo dokładne oraz często aktualizowane mapy cyfrowe Polski i Europy. To także miliony adresów i Użytecznych Punktów (POI). Nie ważne czy szukasz konkretnego numeru ulicy, apteki, banku czy kina, wskaż gdzie chcesz dojechać, a program wyznaczy optymalną trasę i poprowadzi nas do celu. Baza danych punktów POI jest cały czas aktualizowana przez samych użytkowników skupionych w serwisie Miplo.pl. Użytkownicy tego serwisu mogą także skorzystać z dodatkowego udogodnienia. Wystarczy, że urządzenie na którym zainstalowana jest AutoMapa ma połączenie z internetem, a oprogramowanie MiploSync, zadba o automatyczną synchronizację punktów POI.

6. CCleaner

Nowa edycja niezwykle popularnego i skutecznego programu do optymalizacji pracy systemu, usuwania z dysku niepotrzebnych plików tymczasowych tworzonych przez Windows, czyszczenia pamięci podręcznej przeglądarek internetowych z prywatnych danych i innych.
Najnowsza wersja CCleanera prezentuje na unowocześniony interfejs użytkownika, gdyż aktualny ma już prawie 10 lat. Co prawda trudno znaleźć w nim rewolucyjne zmiany, bo pod względem funkcjonalności prezentuje się praktycznie tak samo jak w poprzedniej wersji, ale szata graficzna została dostosowana do aktualnie panujących na rynku trendów zapoczątkowanych przez system Windows 8. Taki ruch był świadomą decyzją autorów programu, gdyż nie chcieli oni zmuszać milionów użytkowników CCleaner-a do ponownej nauki obsługi aplikacji.

7. Firefox

Niezwykle popularna zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, przeglądarka internetowa, zapewniająca szybkość oraz bezpieczeństwo podczas surfowania po sieci.
Podstawowa funkcjonalność przeglądarki może być zwiększana poprzez instalowanie setek dodatków tworzonych przez użytkowników, co pozwoli dostosować Firefoxa do swoich potrzeb. Dzięki tematom i motywom użytkownik ma możliwość personalizacji wyglądu przeglądarki, co sprawia że każda instalacja może wyglądać inaczej. Aplikacja jest bardzo często aktualizowana, z dużym naciskiem na kwestie bezpieczeństwa - wszelkie zgłoszone przez użytkowników dziury narażające na niebezpieczeństwo przy przeglądaniu stron internetowych są traktowane przez twórców poważnie i szybko usuwane.

8. Picasa

Picasa to aplikacja umożliwiająca błyskawiczne wyszukiwanie, podstawową edycję oraz udostępnianie wszystkich zdjęć, znajdujących się na naszym komputerze.
Program może przeskanować w poszukiwaniu fotografii do skatalogowania albo całą powierzchnię dysku twardego, albo wybrane przez nas lokalizacje. Dla każdego z poszczególnych folderów można ustawić opcję automatycznego skanowania, dzięki czemu katalogi dodane do programu będą na bieżąco aktualizowane. Aplikacja rozpoznaje fotografie w formacie .JPEG, .TIF, .TIFF, .BMP, .GIF, .PSD, .PNG, .TGA, a także niektóre formaty RAW. Dodatkowo do naszej kolekcji możemy zaimportować filmy (aplikacja odtwarza pliki .MPG, .MOD, .MMV, .TOD, .WMV, .ASF, .AVI, .DIVX, .MOV, .M4V, .3GP, .3G2, .MP4, .M2T, .M2TS, .MTS, .MKV., zaś edytować można tylko niektóre: .AVI, .ASF, .WMV, .MPG, .M2T, .MMV, .M2TS) oraz muzykę (.WMA oraz .MP3 – do użytku podczas edycji filmów i przy tworzeniu pokazu slajdów). Fotografie można dodać również z usługi Picasa Web Album.

9. ipla

ipla to interaktywna platforma multimedialna umożliwiająca odbiór internetowej transmisji na żywo. Stanowi unikalne na polskim rynku rozwiązanie nadające materiałom wideo społeczny charakter. Umożliwia m.in. udział w transmisji internetowej w wysokiej jakości, dostęp do obszernej bazy VOD, funkcji komunikatora i czatu.
Oglądaj za jej pomocą największe wydarzenia kulturalne, sportowe, rozrywkowe i muzyczne, takie jak Polska Liga Siatkówki - PlusLiga, Sopot TOPtrendy Festiwal, koncerty gwiazd czy kulisy telewizyjnych show, m.in. Jak Oni Śpiewają. To także czat i komunikator - w trakcie oglądania ulubionych programów możesz dzielić się wrażeniami i emocjami ze znajomymi i innymi widzami. Funkcja ta pozwoli Ci aktywnie uczestniczyć w transmisjach na żywo i zadawać pytania gwiazdom będącym na wizji. ipla to także bogata biblioteka materiałów VOD. Możesz w niej oglądać tysiące odcinków seriali, programy telewizyjne, wiadomości, a także powtórki koncertów i wydarzeń sportowych. ipla daje również dostęp do płatnego konta VIP, które swoim użytkownikom zapewnia specjalne traktowanie, najwyższą jakość, ekskluzywną ofertę programowa, dodatkowe funkcje oraz prestiż. Lista możliwości z miesiąca na miesiąc jest coraz dłuższa, ponieważ ipla zmienia się dynamicznie zależnie od oferowanych treści.

10. avast! Free Antivirus

Avast! Free Antivirus to jeden z lepszych darmowych programów antywirusowych, zabezpieczający komputer przed różnego rodzaju wirusami komputerowymi i złośliwymi programami.
Aplikacja broni nasz komputer podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak przeglądanie internetu czy sprawdzanie poczty elektronicznej, kiedy to mało kto myśli o mogącym na niego czyhać zagrożeniu. Ochrona ma miejsce w czasie rzeczywistym (jest to tzw. ochrona rezydentna) – program na bieżąco monitoruje aktywność systemu (skanowane są np. ładowane akurat biblioteki .DLL, wykonywane skrypty czy też różne obiekty z zewnętrznych nośników, uruchamiające się automatycznie) i powiadamia nas natychmiast, gdy tylko wykryje zagrożenie. Korzystając ze stale aktualizowanej bazy wirusów, radzi sobie z różnymi typami szkodliwych programów: wirusami komputerowymi, trojanami, rootkitami, maleware oraz wieloma innymi internetowymi niebezpieczeństwami. Warto dodać, że skanowanie obejmuje także pliki skompresowane (można zdefiniować, czy w przypadku zainfekowania jednego z elementów archiwum avast! ma usuwać tylko ten jeden obiekt, czy całe archiwum). Bardzo dobry silnik antywirusowy i anti-spyware sprawiają, że nasz komputer jest bezpieczny. Oczywiście jeśli ktoś nie chce popaść w przesadę, może w ustawieniach wybrać aplikacje czy też strony WWW, które są „zaufane" i nie będą podlegały skanowaniu.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.