partner serwisu

Kopia zapasowa danych ze smartfona z Androidem bez roota. Czym ją zrobić?

Kopia zapasowa danych ze smartfona z Androidem bez roota. Czym ją zrobić?
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
25 października 2016, 11:42
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
backup danych ze smartfona, cm backup, comodo backup, helium - app sync and backup, kopia zapasowa smartfonu, sms backup & restore

Kopia zapasowa - te dwa słowa powinny wryć się w umysł każdego posiadacza smartfona. Urządzenie mobilne łatwo stracić. Może paść łupem złodzieja, może też ulec uszkodzeniu. Sam sprzęt to nie problem. Idziemy do sklepu z elektroniką lub salonu operatora sieci komórkowej i po chwili wychodzimy z nowym telefonem. Zaboli nas to trochę finansowo, ale ponownie mamy urządzenie. Co z danymi? Jeżeli nie zadbaliśmy wcześniej o wykonanie ich kopii, to tracimy je bezpowrotnie. Warto zatem zawczasu zrobić backup danych, tym bardziej, że ułatwiają to zarówno funkcje systemu Android, jak i dodatkowe aplikacje prezentowane w niniejszym zestawieniu. Opisane metody tworzenia kopii zapasowej nie wymagają rootowania Androida.

Każdy użytkownik smartfona czy tabletu pracującego pod kontrolą systemu Android jest częściowo chroniony przed utratą danych. Wystarczy, że zaloguje się na mobilnym sprzęcie na swoje konto Google, a następnie zatwierdzi proponowane przez system operacje związane z synchronizacją danych, zdjęć, kontaktów itp. Więcej szczegółowych informacji na temat ochrony danych zapewnianej już przez samo korzystanie z konta Google na urządzeniu mobilnym znajdziecie w naszym poradniku dotyczącym tworzenia kopii zapasowych ze smartfona krok po kroku. W tym artykule zajmiemy się przede wszystkim aplikacjami dla Androida, promowanymi jako narzędzia do backupu. Opisane przez nas programy nie wymagają odblokowywania systemu Android w celu uzyskania uprawnień administratora (roota). Dysponujemy również poradnikiem, który zaspokoi waszą ciekawość w sytuacji, gdybyście byli zainteresowani odpowiedzią na pytanie w jaki sposób zrootować smartfon z Androidem. Część tego poradnika również zawiera instruktaż dotyczący wykonania kopii zapasowej, gdyby proces rootowania przebiegł nie po waszej myśli. Większość ludzi jednak nie rootuje swoich smartfonów. Dla nich zatem przeznaczone są opisane niżej aplikacje. Zobaczmy co są warte.

Helium - App Sync and Backup

Warta uwagi
Helium - App Sync and Backup

Program do backupu pozwalający zabezpieczyć w postaci kopii zapasowych dane kontaktów, wiadomości SMS i inne informacje przechowywane w telefonie. Aplikacja umożliwia backup do chmury, na kartę SD oraz na komputer PC.

Helium to aplikacja, która umożliwia wykonanie kopii zapasowej aplikacji zainstalowanych na telefonie. Program dostępny jest w ograniczonej funkcjonalnie wersji bezpłatnej oraz w wariancie Premium. Klucz dla tej wersji (również dostępny w Google Play) kosztuje 15,47 zł. Niemniej najpierw warto sprawdzić edycję darmową. W tym przypadku Helium umożliwia wykonanie kopii zapasowej i ewentualnego przywrócenia danych jedynie na dwa sposoby: na i z karty SD, albo na i z komputera PC. W tym drugim przypadku konieczne jest jeszcze zainstalowanie desktopowej aplikacji na komputerze stacjonarnym lub laptopie, na którym będziemy zapisywać kopię zapasową danych ze smartfonu. Więcej użytecznych funkcji odnajdziemy w edycji płatnej, m.in.: harmonogram automatycznych kopii zapasowych, zapisywanie kopii w chmurze, czy możliwość klonowania danych z jednego telefonu z Androidem na inny. Helium to użyteczny program, jednak zwracamy uwagę na istotne ograniczenia wersji bezpłatnej. Po prostu, aby wykonać kopię zapasową musisz mieć telefon z dodatkowym slotem na kartę pamięci (są modele - jak np. Nexus 5X, które nie mają takiego wyposażenia) albo komputer.

Po uruchomieniu Helium na smartfonie, wyświetlany jest komunikat informujący o wymaganej instalacji siostrzanego programu na komputerze. Znajdziemy go w podanym w treści linku. Po zatwierdzeniu tego ekranu zobaczymy kolejny z prośbą o podłączenie telefonu do komputera. Zacznijmy jednak od wymaganej instalacji drugiego programu. Przesiadamy się zatem na komputer, uruchamiamy przeglądarkę, następnie na witrynie, do której skierował nas komunikat w aplikacji mobilnej pobieramy instalator Helium. Program jest dostępny na platformy Windows, Mac i Linux oraz jako aplikacja Chrome. Ważne: jeżeli korzystamy z przeglądarki Chrome, zalecaną edycją jest właśnie ta ostatnia (dla zainteresowanych: zwalnia ona z konieczności instalowania w systemie Windows dodatkowych sterowników ADB). Jednak uwaga! Wersja Helium dla Chrome pozwoli odblokować smartfon w celu wykonania kopii zapasowej np. na karcie SD, ale już nie na PC! Aby móc w przyszłości wykonywać kopie na PC należy zainstalować natywną aplikację Helium Desktop dla systemu Windows (ew. Maca lub Linuksa, jeżeli z tych systemów korzystamy). Kwestie związane z obsługą windowsowej wersji programu wyjaśniliśmy w naszym starszym poradniku dotyczącym kopii zapasowych z Androida. Tutaj pokażemy jak posługiwać się aplikacją Chrome. W sklepie Chrome Web Store nosi ona nazwę Helium Backup. Po zainstalowaniu programu w przeglądarce Chrome na komputerze uruchamiamy go - wyświetlone zostanie okno z wielkim logo Helium i komunikatem Waiting for device. Przechodzimy zatem do kolejnego etapu: podłączamy nasz smartfon z uruchomioną aplikacją Helium do komputera.

Na ekranie aplikacji mobilnej pojawi się komunikat z żądaniem włączenia trybu debugowania w Androidzie. W przypadku najnowszego Androida 7 (z takiego systemu korzystaliśmy na smartfonie LG Nexus 5X) należy najpierw uruchomić aplikację Ustawienia, wybrać z niej pozycję Informacje o telefonie. Na kolejnym ekranie przewijamy zawartość do pozycji Numer kompilacji i... dotykamy ją palcem siedem razy. Spowoduje to odblokowanie opcji programistycznych w systemie Android. Cofamy się do głównego ekranu Ustawienia i tutaj znajdziemy nowy wpis Opcje programistyczne, który uaktywniamy. Na ekranie Opcje programistyczne włączamy Debugowanie USB. Spowoduje to od razu zauważalną reakcję aplikacji desktopowej na komputerze (w przeglądarce Chrome). Oczywiście zakładamy, że telefon jest cały czas połączony z pecetem kabelkiem USB. Po krótkiej chwili w oknie programu Helium na komputerze zobaczymy komunikat Helium has been activated. You can disconnect your Android! Możemy już odłączyć telefon od komputera i przejść do właściwej aplikacji mobilnej Helium. Zobaczymy na jej ekranie kolejny komunikat informujący, że funkcje backupu są już aktywne. Jednocześnie warto zapamiętać drugą widoczną informację: jeżeli w przyszłości całkowicie wyłączymy smartfon (albo sam się wyłączy np. w wyniku wyczerpania akumulatora), konieczne będzie powtórzenie całej powyższej procedury łączenia z komputerem i uaktywniania trybu debugowania. Może i to trochę kłopotliwe, ale zgodne z wstępnym założeniem, że interesują nas wyłącznie rozwiązania nie wymagające rootowania Androida. 

Ekran uaktywnionej aplikacji Helium jest podzielony na dwie części: w górnej mamy listę aplikacji systemowych, z których możemy wykonać kopie zapasowe. Na liście znajdują się również takie elementy jak Magazyn telefonu (czyli rejestr połączeń i wiadomości SMS) oraz Słownik użytkownika. Po wskazaniu przycisku Kopia zapasowa możemy wybrać docelowe miejsce jej zapisu: kartę SD (jeżeli dany telefon ją posiada) lub konto w chmurze (obsługiwane są serwisy: Google Drive, Dropbox lub Box). Uwaga! Zgodnie z tym co podaliśmy wcześniej, wersja bezpłatna umożliwia backup jedynie na PC i na karcie SD. W chmurze co prawda będziemy mogli zapisać kopie naszych danych, ale ich przywrócenie będzie wymagało zakupu wersji Premium. Uważni Czytelnicy z pewnością zapytają "OK, a co z opcją backupu na PC?" - cóż, byliście nie dość uważni ;-) Do aktywacji funkcji backupu wykorzystaliśmy tu z aplikacji Chrome na PC, natomiast funkcje backupu do i z PC wymagają aplikacji dla Windows, o której więcej znajdziecie w naszym poradniku

CM Backup

Warta uwagi
CM Backup

Aplikacja jest jednym z bardziej funkcjonalnych programów do backupu, nie wymagający uprawnień roota. Program pozwala wykonać kopie kontaktów, wiadomości SMS, rejestru połączeń, zdjęć, wydarzeń z kalendarza, alarmów oraz zakładek przeglądarki internetowej w telefonie. Dane przechowywane są w bezpłatnej chmurze (5 GB).

Aplikacja jest produktem firmy Cheetah Mobile, znanej również z opisywanego przez nas już produktu CM Security. CM Backup to jedno z popularniejszych narzędzi do wykonywania kopii zapasowych ze smartfona. Aplikacja umożliwia ochronę takich danych jak: kontakty (włącznie z awatarami, datami urodzin itp.), wiadomości SMS, rejestr połączeń, zdjęcia, terminy w kalendarzu, alarmy czy zakładki przeglądarki. Kopie zapasowe wykonywane są w chmurze (bezpłatnie otrzymujemy przestrzeń o rozmiarze 5 GB). Zaletą tego programu jest bardzo prosta obsługa. Czytelny i polskojęzyczny interfejs aplikacji nie powinien nikomu sprawić problemów, szkoda tylko, że CM Backup nie do końca działa tak, jakbyśmy się tego po nim spodziewali.

Interfejs programu to zaleta, łatwo można wybrać składniki kopii zapasowej.

Jak wcześniej wspomnieliśmy w wyniku rejestracji (via dowolny e-mail, konto Google lub konto na Facebooku) otrzymujemy 5 GB przestrzeni online na nasze kopie zapasowe. Po zarejestrowaniu się, na ekranie głównym w górnej części widzimy model naszego smartfona oraz pasek informujący o zajętości pamięci urządzenia. W dolnej części widoczne są ikonki reprezentujące typ danych, który będzie chroniony poprzez zapis kopii zapasowej. Standardowo zdefiniowane zadanie backupu chroni kontakty, wiadomości SMS, rejestr połączeń i kalendarz. Chcąc dodać do kopii zapasowej inne składniki wskazujemy przycisk Dodaj, a następnie w kolejnym ekranie wybieramy elementy do zarchiwizowania. Oprócz standardowo zaznaczonych składników możemy jeszcze wskazać zakładki przeglądarki w smartfonie, słownik systemowy (wykorzystywany podczas pisania za pomocą klawiatury ekranowej; w kopii zapisane zostaną tylko słowa dodane do słownika przez użytkownika) i zdjęcia. A propos zdjęć. Naszym zdaniem nie ma sensu wykorzystywać programu CM Backup do robienia kopii zapasowej zdjęć ze smartfonu z Androidem. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze standardowej aplikacji Google o nazwie Zdjęcia - program ten już podczas pierwszego uruchomienia proponuje wykonywanie kopii zdjęć w chmurze (dokładniej: na dysku Google należącym do aktualnie zalogowanego użytkownika konta Google) 

Podobnie jak w przypadku innych produktów Cheetah Mobile, dużo tu reklam.

Za niektóre działania (jak np. wskazanie dodatkowych elementów do backupu) otrzymamy nagrodę w postaci punktów oraz dodatkowej przestrzeni online. Inna sprawa, że okienko informujące o nagrodzie jest mylnie zatytułowane Płatność udana! Ktoś może pomyśleć, że program pobrał jakąś opłatę, choć nic takiego nie miało miejsca. Jedynym elementem, za który w CM Backup możemy zapłacić jest dodatkowa przestrzeń w chmurze, wymaga to jednak zdefiniowania konta PayPal - jest to jedyna metoda płatności obsługiwana przez CM Backup. 

Teoretycznie program wydaje się być w porządku. W praktyce wychodzą pewne mankamenty. Po wybraniu elementów, które mają być chronione przez wykonanie ich kopii w chmurze włączyliśmy backup i rozpoczęło się oczekiwanie. Postęp operacji ilustruje pasek widoczny w górnej części ekranu. Do 33% wykonywanie kopii szło sprawnie, później proces się jakby zatrzymał. Było to o tyle dziwne, że nie było najmniejszych powodów do tego, by wykonywanie kopii zostało przerwane. Łącze internetowe było sprawne, a łączna ilość danych przeznaczona do ochrony - niewielka (w sumie 1,1 MB). Tymczasem cała operacja backupu wiadomości SMS, kalendarza, kontaktów, rejestru połączeń, słownika oraz zakładek zajęła aż pół godziny, z tego przez 28 minut pasek postępu był zablokowany na pozycji 33%. Na szczęście takie zjawisko zaobserwowaliśmy tylko podczas pierwszego zapisu kopii zapasowej w chmurze, niemniej było to irytujące i niezrozumiałe. Przywracanie danych jest bardzo proste - wystarczy wskazać na ekranie głównym symbol chmurki, a następnie przycisk Przywracanie. To wszystko. Proces przywracania przebiega sprawnie, bez przestojów na 33 procentach... Mimo dziwnego zachowania podczas pierwszego backupu, program uznajemy za wart uwagi.

SMS Backup & Restore

Warta uwagi
SMS Backup & Restore

Prosty w obsłudze program do wykonywania kopii zapasowej wiadomości SMS oraz rejestru połączeń. Kopie zapisywane są w pamięci urządzenia z możliwością ich automatycznego wysłania mailem lub do chmury (Dropbox, Google Drive) lub przesłania do innego telefonu przez WiFi direct.

Kolejna aplikacja do backupu danych ze smartfona jest narzędziem o ograniczonych możliwościach. SMS Backup & Restore pozwala zabezpieczyć w postaci kopii zapasowej jedynie wiadomości SMS oraz rejestr połączeń. Aplikacja nie oferuje ochrony danych innego typu. Nie jest to wielka wada, ponieważ tak się składa, że innego typu informacje możemy zabezpieczać za pomocą konta Google czy aplikacji Google. Natomiast jeżeli chodzi o programy zainstalowane na smartfonie, to - o ile do ich instalacji wykorzystywaliśmy oficjalny sklep Google Play - wszystkie informacje na temat używanych programów są zapamiętane na naszym koncie Google. Jednak na koncie Google nie są przechowywane wiadomości SMS, ani rejestr połączeń, dlatego też opisywany program może być przydatny - po prostu wypełnia tę lukę.

Interfejs jest zauważalnie brzydszy niż w pozostałych programach, ale na szczęście program nie jest trudny w obsłudze.

Polsko-angielski interfejs nie jest dużą przeszkodą w korzystaniu z aplikacji. Od razu na pierwszym ekranie widzimy wszystkie podstawowe funkcje programu: możliwość wykonania kopii zapasowej, przywracanie danych z kopii, transfer danych pomiędzy dwoma urządzeniami mobilnymi, przegląd wykonanych backupów oraz możliwość usunięcia wybranych danych w celu zaoszczędzenia miejsca w pamięci smartfonu. Kopia zapasowa może być zapisana zarówno lokalnie (czyli w pamięci telefonu lub na karcie pamięci) jak też w internecie. Celowo napisaliśmy "w internecie", a nie "w chmurze", gdyż jedną z opcji zapisu jest możliwość wysłania kopii danych mailem. Oprócz tego SMS Backup & Restore pozwala wykonać backup na Dysku Google lub w chmurze Dropbox.  

Dane mogą być archiwizowane lokalnie i w Sieci. Gdy wybierzemy zapis kopii online, może on być realizowany w trzech lokalizacjach jednocześnie (Google Drive, Dropbox i e-mail).

Jeżeli zdecydujemy się na zapis kopii zapasowych online, to konieczne będzie zalogowanie się do danej usługi z poziomu opisywanej aplikacji. Zaletą SMS Backup & Restore jest to, że program umożliwia przetestowanie działania wybranej metody backupu online, poprzez przesłanie np. na Dysk Google pliku testowego. Jeżeli transfer zakończy się pomyślnie (o czym program poinformuje) nie pozostanie nam nic innego jak wskazanie napisu Back up. W tej aplikacji zapis kopii przebiegał sprawnie, bez żadnych przestojów. Odzyskiwanie danych jest bardzo proste. Z ekranu głównego wybieramy polecenie Przywracanie, a następnie wskazujemy gdzie znajduje się kopia zapasowa: czy w pamięci lokalnej/na karcie SD w smartfonie, czy też na Dysku Google lub w usłudze Dropbox. Zaletą jest możliwość przywrócenia zarówno całej kopii, jak też tylko wybranych wiadomości SMS lub połączeń z rejestru.

Ciekawostką jest możliwość transferu wiadomości SMS oraz rejestru połączeń pomiędzy dwoma urządzeniami mobilnymi, co jest szczególnie przydatne, gdy przesiadamy się nowszy model smartfonu. Chcąc skorzystać z tej funkcji konieczne jest zainstalowanie SMS Backup & Restore na obu smartfonach, a następnie wybranie w uruchomionych obu instancjach aplikacji polecenia Transfer. Przesył informacji realizowany jest przez WiFi Direct, więc może być wykonywany również w miejscu, gdzie oba smartfony nie mają dostępu do domowej sieci WiFi. Oczywiście aby operacja się powiodła, oba urządzenia mobilne muszą obsługiwać połączenia WiFi Direct.

Comodo Backup

Rozczarowanie
Comodo Backup

Aplikacja umożliwiająca wykonanie kopii zapasowych kontaktów oraz wiadomości SMS. Backup wykonywany jest offline, dzięki czemu połączenie z internetem w trakcie wykonywania kopii nie jest wymagane. Wszystkie kopie kontaktów i wiadomości są zapisywane w pamięci urządzenia.

Comodo Backup to trochę dziwna, żeby nie powiedzieć - bezsensowna aplikacja. Mamy tu do czynienia z programem umożliwiającym wykonanie kopii zapasowej kontaktów oraz wiadomości SMS zapisanych w smartfonie. Zatem teoretycznie wszystko w porządku, prawda? Niezupełnie. Otóż Comodo Backup nie umożliwia wykonania kopii online. Jedynym miejscem w którym możemy zapisać dane, które chcemy chronić jest... pamięć wewnętrzna telefonu. Zwracamy uwagę, że NIE karta pamięci, a właśnie wyłącznie pamięć wewnętrzna smartfonu. Nonsens. Przecież backup wykonujemy po to, aby nie stracić danych w przypadku utraty mobilnego urządzenia. Tymczasem w tym przypadku tak właśnie będzie: stracimy telefon z oryginalnymi danymi i... ich kopią w pamięci wewnętrznej. Absurd? Tak.

Kopię w Comodo Backup wykonamy bardzo łatwo - w zasadzie jednym dotknięciem. Szkoda tylko że miejsce wykonywania kopii jest bezsensowne.

Interfejs Comodo Backup jest mocno polskawy, to znaczy, że choć widać, że mamy tu do czynienia z polskim językiem, to niekiedy mocno pokaleczono naszą mowę. Na przykład polecenie Przywróć brzmi: Przwyróć, a wierzcie nam - to nie jedyny kwiatek w tej aplikacji. Ponadto ekran wstępny zawiera - mówimy bez ogródek - oszustwo. W komunikacie widocznym na pierwszej planszy sugeruje się użytkownikowi, że Comodo Backup wykona kopię kontaktów (prawda), wiadomości (prawda, ale dotyczy wyłącznie SMS) i aplikacji (bzdura). Samo wykonanie kopii sprowadza się do wciśnięcia przycisku Utwórz kopię zapasową wszystkiego. Tutaj również oszukują: nie wszystkiego, lecz wyłącznie kontaktów i wiadomości SMS. To różnica.

Sam zapis kopii trwa bardzo krótko, tylko co z tego, jak plik backupu jest zapisywany w pamięci wewnętrznej smartfonu, tej samej, na której znajdują się oryginalne dane. To nie jest kopia zapasowa, tylko bezsensowna redundacja. Ot, taki drobiazg. Co prawda istnieje możliwość przeniesienia wykonanego już pliku backupu na kartę SD, ale nie da się tego zrobić z poziomu aplikacji, lecz ręcznie, co wymaga od użytkownika pewnej wiedzy.

Program zamiast zapewniać ochronę oferuje coś znacznie gorszego - fałszywą ułudę bezpieczeństwa.

W ustawieniach aplikacji mamy jedynie możliwość zmiany standardowego folderu zapisu kopii, niemniej cały czas obracamy się w ramach pamięci wewnętrznej. To nie koniec absurdów. Gdy zechcemy przywrócić dane z kopii, program zażąda uprawnień domyślnej aplikacji SMS-owej (sic!). Comodo Backup zatem grzecznie dziękujemy. Opisane wcześniej aplikacje realizują zadania backupu i przywracania znacznie lepiej i w bardziej przemyślany sposób.

Podsumowanie

Chcielibyśmy napisać, że wszystkie programy są dobre, ale to ideał, a ideałów nie ma. Helium oferuje największe możliwości jeżeli chodzi o zakres chronionych danych, ale potrzebny jest komputer, na którym instalujemy dodatkową, desktopową aplikację. CM Backup to program o ładnym, intuicyjnym interfejsie, ale dziwnie długo wykonywał pierwszą kopię, mimo niewielkiego zbioru danych do backupu. Kolejne narzędzie - SMS Backup & Restore - zasadniczo robi to, do czego zostało opracowane, ale ma siermiężny interfejs, a zakres chronionych danych nie jest duży. Jednak te trzy aplikacje mają sens i są warte waszej uwagi, bo ostatnia - Comodo Backup - to po prostu pomyłka.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.