partner serwisu

Komunikaty błędu 404 - 10 najciekawszych i najbardziej kreatywnych

Komunikaty błędu 404 - 10 najciekawszych i najbardziej kreatywnych
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
14 października 2015, 00:42
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
404, błąd strony, internet, najlepsze strony, najlepsze strony 404, strony nie odnaleziono

Komunikat o błędzie 404 jest dość często prezentowany na ekranach naszych komputerów. Informuje o tym, że strona internetowa pod wskazanym w przeglądarce adresem nie istnieje lub nie może być wyświetlona. Najpopularniejsze przyczyny występowania błędu 404 to źle wpisany adres, przeniesienie lub usunięcie witryny pod nim umieszczonej lub napotkanie problemu po stronie serwera. Oprócz pełnienia funkcji informacyjnej, strony prezentujące błąd 404 to także niepowtarzalna okazja do złagodzenia u użytkownika napięcia spowodowanego wystąpieniem problemu, próba jego rozbawienia lub odwrócenia uwagi i skierowania jej choć na chwilę w innym, przyjemniejszym kierunku. 

Przed Wami 10 najciekawszych naszym zdaniem stron z błędem 404. Żeby zobaczyć ich działanie na włąsne oczy, wystarczy kliknąć w podane przez nas adresy witryn, będące w rzeczywistości linkami do ich stron błędów 404.

1. Marvelapp.com

Twórcy tej strony internetowej zdecydowali się na minimalistyczny komunikat o wystąpieniu błędu związanego z trudnościami z wyświetleniem żądanej przez użytkownika witryny, a w tle umieścili zabawnego animowanego GIF-a. Przyciśnięcie spacji powoduje wyświetlenie następnego. I kolejnego. I jeszcze jednego. I ... jest ich naprawdę sporo.

2. Randomstudio.nu

Jest to przykład strony hipnotyzującej jak fontanny w centrach handlowych. Wyświetlany na niej komunikat jest jeszcze prostszy niż w przypadku Marvelapp.com, jednak po chwili na obrazie zaczynają pojawiać się rysy, od których ciężko oderwać wzrok.

3. Grantburke.com

Strona tego kanadyjskiego grafika i twórcy witryn internetowych jest jedną z nielicznych statycznych w naszym zestawieniu. Burke wykazał się ciekawym podejściem do projektu własnej strony internetowej. W przypadku wystąpienia błędu 404 tylko w centralnej jej części wyświetlany jest komunikat o problemie, który spodobał się nam dzięki bardzo inteligentnemu humorowi. Na pierwszy rzut oka widać na niej karton mleka ...

4. Gifmylive.arte.tv

Komunikat o błędzie 404 na tej witrynie może z powodzeniem konkurować z niejedną przeglądarkową grą stworzoną we Flashu. Na pierwszy rzut oka, na ekranie wyświetla się jedynie kolorowe koło na ciemnym tle, ale wystarczy wskazać je myszą, żeby zaczęła dziać się magia. Znudzony po kilkunastu sekundach zabawy? Kliknij pole Open controls wyświetlane w górnym prawym rogu ekranu.

5. Allison.house

Strona błędu 404 na witrynie tej projektantki udowadnia, że nie przez przypadek należała ona do zespołu zajmującego się rozwojem usługi Dropbox. Klimat starych 8bitowych komputerów przypadnie do gustu głównie takim maniakom komputerowym, jak ci pracujący w naszej redakcji. 

6. 501st.com

Nie wiemy czy to ogromna i rosnąca w ostatnich miesiącach popularność tematów związanych z kultowymi Gwiezdnymi Wojnami, których najnowsza część zadebiutuje w kinach pod koniec tego roku, ale w czasie przedłużającego się oczekiwana na wyświetlenie komunikatu o błędzie mieliśmy wrażenie, że za chwilę zaprezentowany nam zostanie prawdziwa informacja o problemie z wyświetleniem witryny o błędzie. Tak czy inaczej Gwiezdnych Wojen nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć.

7. Nouveller.com

Sworznie tej strony z informacją o błędzie 404 wymagało tak dużo pracy, że jej autorzy postanowili udostępnić w serwisie YouTube krótki film dokumentujący ich poczynania. Podobnie jak w przypadku witryny allison.house, na nouveller.com urzekł nas nostalgiczny klimat komputerów sprzed niemal 30 lat. Kursor w konsoli miga nie bez powodu ;)

8. Magnt.com

Jak najlepiej przedstawić w formie graficznej zawiłość problemu związanego z napotkaniem błędu 404? Na przykład za pomocą zbiorów. Na taki pomysł wpadli twórcy witryny magnt.com, której komunikat o wystąpieniu błędu 404 próbuje w prosty sposób wytłumaczyć wszystkie zawiłości tego tematu. Trochę teoretycznej wiedzy, odrobina humoru oraz szczypta wulgarności zapewniły magnt.com miejsce w naszym zestawieniu.

9. Huwshimi.com

Komunikat o wystąpieniu błędu 404 na tej stronie urzekł nas nawiązaniami do starożytnej kultury japońskiej, z której czerpie inspirację. Poza tym, kto nie lubi wojowników Ninja? Gdyby tylko miał on jeszcze miecz świetlny ...

10. Visitsteve.com

Autor tej witryny prezentującej informacje o wystąpieniu błędu 404, amerykański artysta Steve Lambert, nieskromnie przypisuje sobie tytuł stworzenia najbardziej niezręcznej strony 404. Na początku byliśmy sceptycznie nastawieni do takiego stwierdzenia, jednak po kilku chwilach oglądania ciężko nam się z nim nie zgodzić.

Podobał Ci się ten artykuł? Polub nasz profil na Facebooku!

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.