partner serwisu

Jaki jest najlepszy program do notatek na Androida? Wybraliśmy i opsialiśmy 5 najciekawszych

Jaki jest najlepszy program do notatek na Androida? Wybraliśmy i opsialiśmy 5 najciekawszych
Autor:
Jakub Szczęsny
Data publikacji:
13 października 2016, 17:55
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aplikacje do notatek, evernote, google keep, notatki, notatki android, notatki na smartfonie, onenote, quip, simplenote

Niektórzy z nas skłaniają się jeszcze ku standardowym notesom, które trzymamy zawsze przy sobie. Ale co, kiedy wszelkie zapiski zgubią się wraz z takim akcesorium? Mamy wtedy ogromny problem. Korzystając z notatek w telefonie za pomocą aplikacji mobilnych ułatwiamy sobie sprawę - nie dość, że w prosty sposób możemy umieścić w takiej notatce tekst, obrazki, pliki dźwiękowe, czy filmy, ale dodatkowo - możemy być spokojni, że wraz z awarią naszego elektronicznego notesu, zapisane w nim dane nie wyparują. Wszystko zostanie zsynchronizowane w chmurze i po zalogowaniu się do konta na innym urządzeniu znajdziemy to, co zdążyliśmy zapisać.

W taki właśnie sposób działają elektroniczne notesy, które otrzymujemy w smartfonie za sprawą aplikacji mobilnych dostarczających tej ciągle pożądanej usługi. Dla systemu Android znajdziemy niezliczoną ilość tego typu programów, natomiast warto znać kilka, które są naprawdę warte uwagi. Jeżeli szukacie najlepszych programów do robienia notatek na Androidzie, w tym miejscu znajdziecie coś dla siebie. 

Naszym faworytem w tym zestawieniu jest OneNote, który jako aplikacja dla Androida jest niesamowicie rozbudowanym kombajnem do notatek. Mało tego, jego integracja z całym pakietem Office, a także przynależność do usług z ekosystemu Microsoftu sprawiają, że praca z tym programem jest czystą przyjemnością. Wszystko to, co zapiszemy w OneNote, ląduje w chmurze OneDrive, która jest uznawana za jedną z lepszych tego typu usług na rynku. Mnogość funkcji, sporo możliwości formatowania tekstu, swoboda w konstruowaniu miłych dla oka, a także funkcjonalnych notatek sprawiają, że z OneNote zwyczajnie chce się korzystać. Ale warto pamiętać o jednym - pełnię możliwości tego programu wykorzystamy tylko w połączeniu z usługami z ekosystemu Microsoftu. Nie chodzi tutaj wcale o urządzenia Lumia (lub smartfony z Windows na pokładzie), czy też pecety z flagowym oprogramowaniem operacyjnym giganta. Wystarczy, że macie dostęp do pakietu Office, chmury OneDrive i korzystacie z Outlooka. Wtedy można powiedzieć, że OneNote daje prawdziwe pole do popisu. 

W przypadku, gdy ekosystem Microsoftu nam niekoniecznie odpowiada, albo zwyczajnie z niego nie korzystamy (a migracja byłaby kosztowna), warto rozejrzeć się za alternatywami. Tych jest całkiem sporo i każdy znajdzie coś dla siebie - głównie dlatego, że tego typu rozwiązania cieszą się niesłabnącą popularnością.

OneNote

Polecamy
OneNote

OneNote to świetna aplikacja do sporządzania notatek prosto od Microsoftu. Świetnie integruje się z pakietem Office!

Absolutny wygrany naszego zestawienia wsławił się nie tylko świetnymi możliwościami od strony samej aplikacji, ale również przynależnością do równie dobrego ekosystemu usług skupionych wokół Microsoftu. OneNote to świetny dodatek do Office'a, OneDrive i innych usług giganta przeznaczonych również dla konkurencyjnych platform mobilnych. Powinniśmy na tym skorzystać również dlatego, że Microsoft poświęca zdecydowanie więcej uwagi Androidowi oraz iOS, niż własnej platformie mobilnej. Z OneNote można bez problemów korzystać bez konta Microsoft, jednak jest to rasowy element pakietu Office i bez integracji z nim, nie wykorzystacie pełnej siły tej platformy. Od strony technicznej program prezentuje się genialnie i dokładnie tak samo działa. Wszystkie elementy interfejsu są doskonale spasowane, a dodatkowo - aplikacja bardzo szybko reaguje na nasze komendy. 

Interfejs OneNote

OneNote to prawdziwy kombajn. Maniacy tworzenia mobilnych notatek będą niesamowicie zadowoleni.

Evernote

Polecamy
Evernote

Evernote to prawdziwy kombajn - notes dla urządzeń mobilnych. Mnogość funkcji i świetna stabilność to jego podstawowe zalety. 

Wszyscy ci, którzy niekoniecznie wierzą w możliwości OneNote, albo zwyczajnie nie po drodze jest im z Microsoftem, powinni rozejrzeć się za Evernote, który oferuje naprawdę sporo. W tej aplikacji notatki możemy tworzyć w oparciu o przeróżne materiały - tekst, dźwięk, obrazy, a nawet skany dokumentów i wizytówek robione za pomocą aparatu. Mało tego, aplikacja udostępnia tryb kooperacji, a tym samym - nad jedną partią tekstu możemy pracować z kilkoma osobami. Evernote zapewnia również dostęp do czatu, przez co możemy ustalać dalsze etapy naszej pracy. Aplikacja obsługuje listy, notatki z pismem odręcznym, filmy, nagrania dźwiękowe oraz zwykłe zdjęcia. Ponadto w samym tekście możemy użyć bardzo swobodnego formatowania, wytłuszczając to, co będzie dla nas ważniejsze od innych zapisków. Evernote świetnie sprawdzi się nie tylko jako osobisty notes, ale również codzienna lista "to do", która pozwoli nam lepiej zorganizować dzień. 

Interfejs Evernote

Tryb kolaboracji w Evernote, a także mnogość szablonów to ogromne ułatwienie dla użytkownika.

Efekty naszej pracy zapisujemy w chmurze. Evernote wymaga oczywiście konta, do którego logujemy się zapewniając sobie dostęp do dokumentów nie tylko w komórce, ale również w komputerze za pomocą odpowiedniej aplikacji lub strony internetowej usługi

Interfejs Evernote

Notatki stworzone w Evernote są niezwykle funkcjonalne i co ważne - przyjazne dla oka

Aplikacja pod względem technicznym prezentuje się i działa znakomicie. Nie ma mowy o zawieszaniu się programu w czasie pracy nawet na nieco mniej wydajnych urzadzeniach. Mało tego, producent postarał się o mnogość funkcji, ich odpowiednie rozmieszczenie, samouczek, a także intuicyjny interfejs programu. Korzystanie z Evernote jest prawdziwą przyjemnością. 

Quip

Polecamy
Quip

Jeżeli cenicie sobie możliwość sporządzania notatek i jednocześnie, chcecie na nich pracować w zespole, Quip jest dla Was!

Połączenie Inboksa z OneNote i Outlookiem? Tak na pierwszy rzut oka wygląda Quip, który mocniej, niż inne platformy tego typu bazuje na współpracy między użytkownikami. Nie zdziwcie się zatem, jeśli aplikacja z marszu zapyta Was o dostęp do Kontaktó i zwyczajnie zaproponuje znajomych już korzystających z Quip. I jak zwykle - może się okazać, że nikt z Waszych znajomych z Quipa nie korzysta, a wtedy warto ich przecież zaprosić. I rzeczywiście, Quip skupia się głównie na trybie współpracy nad daną partią materiału, ale to nie koniec jego możliwości. Przede wszystkim można za jego pomocą tworzyć proste notatki wzbogacane o zdjęcia, grafiki, listy, a także... wzmianki o konkretnych użytkownikach. Jeżeli taka pojawi się o Tobie, ten fakt zostanie odnotowany w specjalnej sekcji powiadomień, która wdraża dla platformy pewien element społecznościowy. I jest on absolutnie pożądany w tej aplikacji, skoro ma ona na celu promowanie współpracy nawet w tak prostych programach. 

Interfejs Quip

Od razu widać, że Quip jest stworzony dla osób chcących pracować w trybie kolaboracji.

Jedyne, co w Quip może denerwować, to bardzo prosty, nawet nieco surowy interfejs użytkownika. Równając Quip do takich propozycji, jak OneNote, czy Evernote, można odnieść wrażenie, że ktoś tu zwyczajnie przesadził z dążeniem do minimalizmu. Dodatkowo - brakuje nieco opcji formatowania tekstu - ale skoro ma być to prosty program do notatek, to być może takie posunięcie jest jak najbardziej dobre. 

Interfejs Quip

Program nie oferuje zbyt szerokiego wachlarza formatowanie, ale to żadna przeszkoda - nie do tego służy Quip.

Mimo wszystko Quip działa dobrze. To, jak się prezentuje nie jest kwestią rozstrzygającą, ale mimo wszystko trzeba przyznać, że odstaje od reszty stawki. Ogromnym plusem jest natomiast wykorzystanie sprawdzonych pomysłów z Outlooka i Inboksa, które wprowadzają nieco świeżości do świata wirtualnych notatników. 

Simplenote

Polecamy
Simplenote

Jeżeli potrzebujecie naprawdę prostych notatek, Simplenote jak żadna inna aplikacja spełni Wasze oczekiwania! 

Simplenote to bardzo prosta aplikacja, która w nieco inny sposób podchodzi przede wszystkim do organizowania notatek. Mocną stroną tego narzędzia jest przede wszystkim tryb współpracy nad jedną partią naszej pracy, ale nie tylko. Simplenote pozwala także na oznaczenie swoich notatek... tagami. Zdecydowanie ułatwia to zarządzanie nimi. Jeżeli piszemy dużo notatek i po jakimś czasie narzekamy na to, że jest ich zbyt dużo, tagi będą genialnym pomocnikiem w wyszukiwaniu odpowiednich zapisków. Otwierając Simplenote od razu widać do kogo jest skierowana ta aplikacja. Nie oferuje ona rozbudowanego formatowania - właściwie wszystko w tej aplikacji opiera się na tekście, możliwości udostępnienia notatek dalej lub opracowywania ich z innymi użytkownikami. I to właściwie tyle. Jednak oparta na tagach metoda organizowania dużej liczby notatek może okazać się bardzo przydatna. I dlatego o Simplenote wspominamy. Tak, to świetne i proste narzędzie dla osób, które potrzebują tylko i aż organizera. 

Interfejs Simplenote

Tagi w Simplenote pozwalają na szybkie znalezienie interesującej nas notatki.

W Simplenote na uwagę zasługuje również prostota użytkowania. Aplikacja nie obciąża też urządzeń, które nie cechują się ogromną wydajnością. Jeżeli więc posiadacie słabszy sprzęt, Simplenote sprawdzi się lepiej, niż kombajny typu OneNote, czy Evernote, które mimo wszystko będą zużywać więcej zasobów. 

Google Keep

Polecamy
Google Keep

Google nie próżnuje i we własnym ekosystemie również oferuje aplikację do sporządzania notatek. Dodatkowo - trzeba jej przyznać, że jest naprawdę dobra! 

Notatki od Google? A kto powiedział, że tego nie da się zrobić? Keep, jeżeli korzystacie z telefonu z Androidem, lub Chromebooka sprawdzi się znakomicie, bo jest to naprawdę porządna aplikacja do organizowania notatek. Jej główną siłą jest prostota dyrygowana przez obwarowania Material Design. Aplikacja pozwala na tworzenie notatek z podziałem na ich formy - mogą to być listy, zwykł tekst, pismo odręczne, zdjęcia lub nagrania dźwiękowe. W polu wybory konkretnego formatu wskazujemy reprezentujący dany typ obrazek i... przechodzimy do tworzenia notatki tak, jak chcemy. Te już zapisane wyświetlą się na głównym ekranie jako kafelki, które możemy swobodnie przenosić tak, aby na przykład nadać im wyższy lub niższy priorytet. 

Interfejs Google Keep

Google Keep nie jest zbyt skomplikowany, ale nie umniejsza to jego funkcjom.

W Google Keep do każdej notatki  możemy dodać przypomnienie, które uaktywni się o wybranej przez nas porze. Dostępność usługi w wersji przeglądarkowej oraz jako aplikacji mobilnej powoduje, że jej przenikalność między platformami jest wysoka, a synchronizacja z Google Drive to niemal pewność, że nasze dane nie ulotnią się.

Interfejs Google Keep

Odręczne notatki w Google Keep? Żaden problem!

Google Keep można pochwalić za prostotę, szybkość działania i bardzo przyjazny interfejs. Jednak brak skanera dokumentów, wizytówek, czy też trybu współpracy nie pomaga tej aplikacji w nawiązaniu walki z liderami tego typu rozwiązań. Niestety. 

Co warto rozważyć wybierając program do notatek? Przede wszystkim pomyślcie z jakiego ekosystemu chętniej korzystacie - Google, czy Microsoftu. Jeżeli z tego drugiego - OneNote będzie najlepszym dla Was wyborem. W przypadku Google, sprawa jest nieco trudniejsza, bo do wyboru macie kilka bardzo dobrych propozycji. Jeśli potrzebujecie dużej ilości funkcji, to powinniście zainteresować się aplikacją Evernote. Dla tych mniej wymagających doskonałym rozwiązaniem może okazać się Google Keep. Natomiast Simplenote to narzędzie dla kompletnych minimalistów, ceniących sobie możliwość wygodnego organizowania notatek. Quip? To gratka dla miłośników pracy zespołowej.

2019.10.25, 16:00
Osobiście korzystam z Keep i uważam, że jest najlepszy. Lekki i funkcjonalny do tego zintegrowany z całym Google nic dodać nic ująć

https://mpiserwis.pl/notatki-google-keep-t...wykly-notatnik/