partner serwisu

Jaki antywirus na smartfona? Sprawdzamy najpopularniejsze programy antywirusowe na Androida

Jaki antywirus na smartfona? Sprawdzamy najpopularniejsze programy antywirusowe na Androida
Autor:
Marek Kowalski
Data publikacji:
4 października 2016, 13:18
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
360 security antivirus free, cheetah mobile, clean master phone boost, eset, kaspersky antivirus & security, kaspersky lab, mobile security & antivirus, norton, norton security & antivirus, qihoo, symantec

Pozostawienie smartfona czy tabletu bez ochrony to, mówiąc bez ogródek, głupota. W sklepie Google Play możemy znaleźć mnóstwo aplikacji antywirusowych, z których większość jest darmowa. Z jednej strony owa mnogość to zaleta, bo mamy w czym wybierać. Z drugiej, duża ilość aplikacji sprawia, że nie sposób zdecydować się na konkretne rozwiązanie. Od czego jednak nasza ekipa? Specjalnie dla Was sprawdziliśmy najpopularniejsze aplikacja ochronne ze sklepu Google Play. Wszystkie z pięciu proponowanych przez nas programów to narzędzia godne zaufania jeżeli chodzi o ochronę antywirusową. Ich funkcjonalność nieco się różni, ale przy tak niewielkiej liczbie aplikacji wybór staje się racjonalny, odpowiadający potrzebom użytkownika i nie jest błądzeniem we mgle.

Wszystkie testowane przez nas programy antywirusowe bardzo dobrze realizują zadania ochronne oferując blisko 100-procentową skuteczność w detekcji i neutralizacji złośliwego kodu. Wyraźnie jednak da się w proponowanej grupie wyróżnić dwie odrębne klasy produktów. I tak oprogramowanie firm ESET, Kaspersky Lab oraz Symantec (Norton), to narzędzia o większej specjalizacji skupiające się na ochronie. Charakteryzują się uporządkowanym, spójnym i intuicyjnym interfejsem w zasadzie pozbawionym reklam. Z drugiej strony mamy równie skuteczne aplikacje Clean Master oraz 360 Security, ale oferujące większą funkcjonalność (np. dodatki optymalizujące Androida). Kosztem tego jest nieco chaotyczny interfejs mocno nasycony przekazem reklamowym. Co ciekawe, właśnie te aplikacje są najczęściej pobieranymi narzędziami zabezpieczającymi dostępnymi w sklepie Google Play. Jednak w przypadku programów ochronnych, to nie popularność powinna być głównym kryterium wyboru. My lubimy porządek, więc skłaniamy się ku "klasykom", niemniej wy macie wybór - znacznie prostszy niż w przypadku przeszukiwania na własną rękę gigantycznych zasobów sklepu Google Play.

Wybierając pięć użytecznych programów ochronnych kierowaliśmy się następującymi kryteriami: skuteczność w neutralizacji złośliwego kodu, użyteczność w codziennym korzystaniu, popularność wśród społeczności użytkowników Androida i wreszcie ocena aplikacji w Google Play. W tej właśnie kolejności. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu najważniejszym zadaniem każdego programu ochronnego jest skuteczność w usuwaniu złośliwego oprogramowania oraz neutralizacja cyberprzestępczych ataków. Użyteczność jest również istotna, bo co nam po antywirusie, który działając, na tyle skutecznie obciąża procesor i pamięć mobilnego urządzenia, że uniemożliwia normalne korzystanie ze smartfona?

ESET Mobile Security & Antivirus

Polecamy
ESET Mobile Security & Antivirus

Aplikacja oferuje wbudowany skaner antywirusowy na żądanie, automatycznie skanuje każdy pobierany plik, czy instalowaną aplikację. Dzięki modułowi Anti-Theft umożliwia m.in. zdalne usunięcie poufnych danych za pomocą specjalnej komendy SMS.

Produkty antywirusowe słowackiego producenta od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Polaków. Mobilne oprogramowanie ochronne proponowane przez firmę ESET łączy cechy skanera na żądanie, monitoringu w czasie rzeczywistym, a także proaktywnej ochrony opartej na kolektywnej inteligencji w chmurze. Program po instalacji może działać przez 30 dni jako wersja premium i zdecydowanie warto z tej opcji skorzystać. Ułatwi to późniejsze podjęcie decyzji, czy zostajemy przy pełnej wersji, co wiąże się z opłaceniem subskrypcji (od 24 zł), czy też wolimy nieco mniej funkcjonalny wariant darmowy (pozbawiony m.in. funkcji antykradzieżowych, harmonogramu skanowania czy automatycznych aktualizacji - bazy wirusów trzeba uaktualniać ręcznie).

Wspomnieliśmy wcześniej, że proaktywna ochrona antywirusowa w mobilnym produkcie firmy ESET oparta jest m.in. na współdziałaniu aplikacji z chmurową, kolektywną inteligencją systemu antywirusowego. Owa sieć gromadząca dane o najnowszych zagrożeniach nazywa się ESET Live Grid. Oczywiście zalecane jest, by do niej dołączyć po zainstalowaniu opisywanej aplikacji, ale użytkownik ma wybór - jeżeli chce poprzestać wyłącznie na modułach instalowanych, to może tak zrobić. Kolejny element do wyboru to kwestia w jaki sposób aplikacja ochronna ma traktować potencjalnie niepożądane programy, czyli takie aplikacje, które same w sobie nie stanowią zagrożenia, jednak oferują albo wyłącznie reklamy i inne niepotrzebne dane, albo są na tyle zaawansowane, że nierozważne korzystanie z nich może powodować problemy. Do wyboru mamy dwie opcje, albo PUA (Potentially Unwanted Apps - potencjalnie niepożądane aplikacje) będą przez ESETa blokowane, albo nie. To drugie rozwiązanie zalecamy jedynie zaawansowanym użytkownikom z dużym doświadczeniem w kwestii bezpieczeństwa mobilnego.

Zaletą programu ESET Mobile Security & Antivirus jest czytelny interfejs. Wszystkie funkcje ochronne są pogrupowane w zrozumiałe kategorie, przez co program jest prosty w obsłudze. Szczególnie rozbudowana jest obecna w wersji premium funkcja Anti-Theft, czyli ochrona antykradzieżowa. Oprócz sterowania komendami wysyłanymi jako wiadomości SMS (zdalna blokada, wyczyszczenie pamięci smartfona itp.) użytkownik może lokalizować zgubiony lub skradziony smartfon za pomocą specjalnej witryny my.eset.com. Za jej pośrednictwem także możliwe jest przesłanie do urządzenia mobilnego polecenia blokady, aktywacji alarmu, czy usunięcia prywatnych danych. Przydatne jest też narzędzie o nazwie Audyt aplikacji, które pozwala bardzo łatwo rozeznać się w kwestii uprawnień jakimi dysponują poszczególne programy. Prezentuje ono na jednym ekranie wszystkie aplikacje, które mają uprawnienia potencjalnie wpływające na prywatność czy bezpieczeństwo użytkownika i jego danych.

Pod względem skuteczności w wykrywaniu i neutralizacji złośliwego kodu ESET to ścisła światowa czołówka. Potwierdzają to testy przeprowadzone przez niezależne laboratoria: niemiecki AV-Test oraz austriacki AV Comparatives. Oprócz skanera AV i ochrony proaktywnej, program zapewnia również filtr antyspamowy, ochronę przeglądarki (blokowanie ataków phishingowych), czy wspomniany audyt aplikacji.

Kaspersky Antivirus & Security

Polecamy
Kaspersky Antivirus & Security

Aplikacja oferuje skaner wykrywający wszelkie zagrożenia atakująca urządzenia z Androidem. Chroni także prywatność użytkownika, wiadomości SMS, kontakty itp. Dodatkowo pozwala bezpiecznie dokonywać płatności bankowych i zakupów. Program blokuje niechciane połączenia oraz SMS-y i pozwala zlokalizować zgubiony/skradziony telefonu, a także zdalnie wyczyścić go z poufnych danych.

Brak fałszywych alarmów podczas detekcji złośliwego kodu, 100 procentowa skuteczność w wykrywaniu zagrożeń pojawiających się w ostatnich czterech tygodniach, brak wpływu aplikacji na żywotność baterii, to tylko niektóre wyniki uzyskane przez ten program w niezależnych testach. Rezultaty nie pozostawiają wątpliwości: oprogramowanie Kaspersky Lab od lat jest w ścisłej światowej czołówce wśród pakietów ochronnych dla komputerów i laptopów - dobrze wiedzieć, że firma trzyma wysoki poziom również w oprogramowaniu zabezpieczającym urządzenia z systemem Android.

Każda aplikacja antywirusowa działająca na sprzęcie mobilnym musi mieć dostęp do praktycznie wszystkich funkcji systemu. Trudno skanować i wykrywać zagrożenia tam, gdzie antywirus ma zablokowany dostęp. Dlatego powinniśmy się zgodzić na wszelkie prośby o udzielenie dostępu aplikacji mobilnej Kaspersky Antivirus & Security. Warto też pamiętać o tym, że niektóre funkcje opisywanego antywirusa wymagają założenia konta. Dotyczy to m.in. opcji antykradzieżowych (zdalny dostęp, blokowanie, czyszczenie) czy funkcji umożliwiających zdalne zarządzanie składnikami ochronnymi zainstalowanymi na smartfonie. Założenie konta nie jest jednak obowiązkowe. Program jest dostępny w wersji płatnej i darmowej. Niestety Kaspersky nie oferuje bezpłatnego okresu próbnego umożliwiającego sprawdzenie funkcji premium. Mamy jedynie wybór, czy chcemy dysponować (odpłatnie) wersją premium, czy też wystarczą nam funkcje darmowe.

Pierwsze skanowanie przeprowadzane jest automatycznie, ale każde następne - zakładając bezpłatną wersję programu - trzeba już uruchamiać ręcznie. Pamiętajmy też, że darmowy wariant nie oferuje ochrony w czasie rzeczywistym. W wynikach skanowania producent zachęca do zakupu licencji w celu uaktywnienia dodatkowych funkcji. Jakich? Zobaczymy to wyraźnie gdy rozwiniemy główne menu aplikacji. Standardowo otrzymujemy znakomity skaner AV o praktycznie 100% skuteczności detekcji malware'u, moduły aktualizacyjny i antykradzieżowy oraz filtr połączeń SMS. Niestety ze względu na zmiany wprowadzone do systemu Android od wersji 4.4 KitKat ostatnia z nich może nie działać zgodnie z oczekiwaniami, o czym Kaspersky lojalnie ostrzega. Gdy zdecydujemy się na zapłatę dodatkowo otrzymamy ochrony w czasie rzeczywistym, antyphishingową, przeglądarek internetowych oraz prywatności. Niezależnie od wyboru trybu pracy, oprogramowanie Kaspersky Lab to dobry wybór.

Norton Security & Antivirus

Polecamy
Norton Security & Antivirus

Oprogramowanie ochronne przeznaczone dla Androida. Aplikacja zabezpiecza przed złośliwym oprogramowaniem, ma wbudowany moduł antykradzieżowy umożliwiający zdalną kontrolę nad zgubionym/skradzionym smartfonem.

Kolejna aplikacja w naszym zestawieniu to następny przedstawiciel tzw. "klasyków". Są to produkty mobilne przygotowane przez firmy, które szlify w walce ze złośliwym oprogramowaniem zdobywają na PC-tach od wielu lat. Norton Security & Antivirus w wersji mobilnej przeznaczonej dla Androida robi dokładnie to, czego należałoby oczekiwać od aplikacji ochronnej. Podobnie jak pozostałe, "klasyczne" antywirusy: ESET i Kaspersky Lab, także i Norton charakteryzuje się dopracowanym, czytelnym i intuicyjnym interfejsem.

Mobilny Norton również jest programem, w którym funkcje ochronne korzystają z kolektywnej bazy wiedzy w chmurze, dzięki której informacje o nowych zagrożeniach są natychmiast rozgłaszane w społeczności użytkowników oprogramowania marki Norton. Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacji rozpoczyna się aktualizacja definicji wirusów oraz uaktywniane jest pierwsze skanowanie. Program nie tylko informuje o zagrożeniach w postaci złośliwego kodu, ale także o potencjalnie niebezpiecznych aplikacjach (które same w sobie wcale nie muszą być złośliwe).

Oprócz skanera AV uruchamianego na żądanie, program oferuje funkcje antykradzieżowe, monitorowanie przeglądanych stron WWW oraz instalowanych na smartfonie lub tablecie aplikacji. Ostatnia z wymienionych funkcji wyświetla informacje o tym czy dany program jest bezpieczny bezpośrednio na przeznaczonej mu stronie w sklepie Google Play. Niektóre funkcje dostępne w interfejsie Norton Security & Antivirus prowadzą do kolejnych aplikacji. Tak jest np. w przypadku wywołania mechanizmu App Lock, czyli narzędzia chroniącego prywatność użytkownika poprzez dodatkowe zablokowanie dostępu do programów. Po wybraniu App Locka zostaniecie przekierowani do Google Play celem doinstalowania bezpłatnej aplikacji Norton App Lock. Skoro o płatnościach mowa. Norton jest programem instalowanym bezpłatnie, ale pełną funkcjonalność aplikacja ma przez 30 dni. Później należy wnieść opłatę subskrypcyjną, która jak na aplikację mobilną jest dość wysoka: 117,67 zł za rok.

Cheetah Mobile Clean Master Phone Boost

Polecamy
Cheetah Mobile Clean Master Phone Boost

Instalując ten program mamy duże szanse, by przyśpieszyć Androida na naszym smartfonie lub tablecie, a dodatkowo zyskujemy pakiet ochronny, blokujący złośliwe oprogramowanie i spam. Dodatkową zaletą programu jest funkcja usuwania niepotrzebnych danych zapisanych w pamięci urządzenia mobilnego. 

Aplikacja ta jest jednym z najpopularniejszych programów narzędziowych dostępnych w sklepie Google Play. Produkt jest w istocie połączeniem funkcji czyszczących i optymalizacyjnych z ochronnymi, dobrze znanymi z programu antywirusowego CM Security. Jednak ten moduł autorstwa firmy Cheetah Mobile należy doinstalować z poziomu działającej aplikacji Clean Master. W efekcie połączenia powstał pakiet zapewniający bezpieczeństwo i poprawiający komfort korzystania ze smartfona czy tabletu. A to za sprawą funkcji pozwalających odciążyć urządzenie, pozbyć się śmieci i niepotrzebnych aplikacji.

Bezpośrednio po uruchomieniu aplikacja wyświetla informacje na temat zajętości przestrzeni przeznaczonej na system, dane i pliki użytkownika oraz o obciążeniu pamięci RAM. Nieco niżej widoczne są cztery elementy prowadzące do głównych funkcji tego programu: oczyszczania pamięci smartfonu/tabletu z niepotrzebnych plików, optymalizacja systemu w celu przyśpieszenia jego pracy, antywirus, czyli to, co w kontekście poruszanego tu tematu nas najbardziej interesuje oraz narzędzie oszczędzania baterii. Oprócz tego program dokonuje pomiarów obciążenia systemu w tle i powiadamia użytkownika o sugerowanych działaniach.

Wbudowany w Clean Mastera skaner antywirusowy jest oparty na silniku AV wyróżnionym przez niezależne niemieckie laboratorium antywirusowe - AV-Test. Zarówno pod względem skuteczności w detekcji i eliminacji złośliwego kodu, jak i w użyteczności mechanizm obronny wbudowany w Clean Mastera zyskał najwyższe noty. Po przeskanowaniu, nawet gdy nie zostanie wykryte żadne złośliwe oprogramowanie, aplikacja wyświetli sugestie dotyczące zmian ustawień lub zainstalowania dodatkowych modułów. Należy do nich CM Security, który oprócz skanera AV oferuje dodatkowo monitorowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym. Ciekawe są tu również funkcje ochrony prywatności - oprócz standardowej blokady ekranu możemy niezależnie chronić dostęp do wybranych aplikacji. Clean Master sam sugeruje, które z programów należy zabezpieczyć najczęściej wskazując narzędzia do komunikacji. Jeżeli ktoś weźmie do ręki nasz telefon i spróbuje dostać się do zastrzeżonej przez nas aplikacji funkcje ochrony prywatności w Clean Masterze zrobią ciekawskiemu zdjęcie.

Oprócz wspomnianej ochrony w czasie rzeczywistym, zapewnianej przez składnik CM Security, użytkownik może również chronić za jego pomocą mobilną przeglądarkę dzięki wbudowanemu modułowi antyphishingowemu. CM Security jest też dostępny w Google Play jako odrębna aplikacja, niemniej nie opisywaliśmy tego produktu oddzielnie, gdyż w połączeniu z Clean Masterem mamy do dyspozycji znacznie większą funkcjonalność.

360 Security - Antivirus Free

Warta uwagi
360 Security - Antivirus Free

Program umożliwia uprzątnięcie pamięci smartfonu i tabletu z niepotrzebnych danych oraz zbędnych procesów blokujących wydajność urządzenia. Wbudowany skaner antywirusowy wykrywa i neutralizuje złośliwe oprogramowanie, a także chroni prywatność oraz osobiste dane użytkownika.

Twórcy kolejnego mobilnego antywirusa na platformę Android chwalą się, że z ich produktu korzysta już 641 milionów użytkowników. Olbrzymia liczba, ale to tylko... niecała połowa populacji Chińczyków, a właśnie z Państwa Środka pochodzi kolejny program ochronny w naszym zestawieniu. Z jednej strony wielu Czytelników może żywić pewne obawy przed stosowaniem rozwiązania pochodzącego z Chin. Niemniej testy przeprowadzone przez magdeburskie laboratorium AV-Test nie pozostawiają wątpliwości co do skuteczności tego programu antywirusowego. W testach wykrywania malware'u w czasie rzeczywistym oraz detekcji złośliwego kodu przez skaner uruchamiany na żądanie aplikacja ta uzyskała wynik 100% skuteczności.

360 Security - Antivirus Free jest, zgodnie z tym co sugeruje nazwa, programem bezpłatnym. Niemniej dość przeładowanym przekazami reklamowymi, czego praktycznie nie ma w przypadku aplikacji ESET czy Kaspersky Lab. To nieco irytuje i psuje opinię o programie jaką można by wysnuć jedynie na podstawie bardzo dobrych wyników skuteczności. Aplikacja oprócz funkcji ochronnych zawiera również kilka funkcji optymalizacyjnych: czyszczenie śmieci, usuwanie niepotrzebnych plików i aplikacji, optymalizacja pamięci. 

Musimy przyznać, że moduł czyszczący był w tej aplikacji dość skuteczny, dzięki czemu osoby narzekające na brak miejsca na kolejne gry i aplikacje, mogą zyskać cenne megabajty. Z kolei funkcje ochronne to przede wszystkim skaner na żądanie a także moduł chroniący prywatność poprzez dodatkowe blokowanie dostępu do wybranych programów. 360 Security - Antivirus Free na pewno jest wart uwagi, ale bezdyskusyjnie polecić go nie możemy ze względu na wspomniane, irytujące reklamy.

Podsumowanie

Epatując we wstępie słowem "głupota" nie mieliśmy na celu kogokolwiek obrażać. Chcemy tylko wyraźnie podkreślić, że problem związany z bezpieczeństwem danych w systemie Android jest poważny, bo dotyczy bardzo dużej liczby posiadaczy tych urządzeń. Złośliwe oprogramowanie na Androida, niestety, powstaje w coraz większej ilości, więc pozostawianie mobilnego sprzętu niechronionego jest - mówiąc bardzo delikatnie - nieroztropnością.

Niemniej nie musimy chować głowy w piasek. Stale rosnącej liczbie zagrożeń towarzyszy ewolucja samego systemu (również w zakresie funkcji zabezpieczających), jak i coraz większa ilość dostępnego oprogramowania ochronnego. Mamy nadzieję, że godziny naszych testów oraz będący ich owocem artykuł ułatwią Wam wybór programu, który będzie strzegł bezpieczeństwa Waszych urządzeń mobilnych i zapisanych na nich danych.

radrom
2016.10.05, 09:20
Brakuje przynajmniej jeszcze trzech popularnych antywirusów. Avast, G-data czy Panda. Kaspersky jest dobrym - jak widać po testach - programem, bo w końcu najważniejsza jest wykrywalność wirusów. Nie dla ładnej grafiki się kupuje program, ale właściwie trudno teraz znaleźć producenta oprogramowania antywirusowego, który by nie zrobił wersji na Android-a. Szkoda tylko, że tak jak w wypadku programu Eset nie podano ceny pełnej wersji innych programów. Aż się prosi w takim zestawieniu, a jest to też ważne kryterium wyboru! Ale ogólnie artykuł jest ciekawy. Konkretne fakty, bez rozpisywania się na ilość znaków. Za długich tekstów zwyczajnie nie chce się czytać.
2016.10.07, 19:28
trochę małe to zestawienie, ja akurat mam u siebie gdatę, działa bez zarzutu, komórka nawet nie poczuła jaiegoś dodatkowego obciążenia a dobrz ostrzega przed zagrożeniami, mnie trochę martwiły przelewy, bo czasami zdaza mi się coś robić przez komórkę, tutaj to jest chronione, też przy instalacjach aplikacji sprawdza czy apka nie domaga się podejrzanie dużego dostępu
adam13
2016.10.18, 20:45
Barbs, a czy odbierasz może pocztę na komórce? Jestem ciekaw czy dobrze działa filtr antyspamowy, bo często odbieram pocztę na tablecie.
jan.dowolny
2016.10.21, 12:34
Moim zdaniem w tym zestawieniu brakuje G Daty. Ja mam ten program i na komputerze i na telefonie. Daje bardzo dobrą ochronę, ma fajne funkcje jak blokowanie numerów telefonu czy ochrona transakcji bankowych. Ze wszystkich antywirusów, z których korzystałem, ten najmniej obciążał mój komputer i działał najsprawniej.
algajewski
2017.02.08, 08:44
Ja tam używam Bitdefender Mobile Security i jestem zadowolony. Ma wszystkie potrzebne opcje i nie zamula telefonu.