partner serwisu

Jak wykorzystywać smartfona do VR?

Jak wykorzystywać smartfona do VR?
Autor:
Sylwia Zimowska
Data publikacji:
10 kwietnia 2017, 14:07
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
gogle vr, google, vr, wirtualna rzeczywistość, youtube

Gogle do wirtualnej rzeczywistości pozwalają nam przeżyć doznania, jakich nie zapewniają żadne inne urządzenia służące do wyświetlania obrazu. Gdy zanikają meble, pokój i reszta świata, zyskujemy unikalne doświadczenie przebywania w zupełnie innym miejscu. Co może spotkać nas w wirtualnej rzeczywistości? Zobaczcie nasze zestawienie najciekawszych zastosowań gogli VR.

Wirtualna rzeczywistość w smartfonie - jak zacząć?

Polecamy
Cardboard

Aplikacja otwiera przed użytkownikiem świat wirtualnej rzeczywistości, pod warunkiem, że posiadamy już okulary Cardboard. Program pozwala na skonfigurowanie urządzenia, ma również wbudowanych kilka prezentacji VR.

Jeśli czytasz ten artykuł na telefonie to już połowa sukcesu. Mobilne gogle VR to najczęściej pozbawiony elektroniki układ soczewek zamknięty w obudowie. Za wyświetlanie obrazu i działanie aplikacji odpowiada sam smartfon. Gogle VR możesz dziś kupić w jakimkolwiek sklepie RTV, a często nawet w zwykłych marketach. Jeśli nie chcesz od razu wydawać dużej sumy, a jedynie sprawdzić jak wygląda wirtualna rzeczywistość polecamy zacząć od najprostszego, kartonowego modelu np. Google Cardboard, który kupisz za mniej niż 20 zł w sklepach internetowych. Zmontowanie takiego zestawu jest banalnie proste. Zanim jednak włożysz telefon do gogli, musisz jeszcze zadbać o odpowiednie oprogramowanie.

Google Cardboard

Najbardziej podstawowy zestaw do wirtualnej rzeczywistości złożysz samodzielnie w kilka minut.

Rozsądnym krokiem jest rozpoczęcie przygody z wirtualną rzeczywistością poprzez aplikację Cardboard. Pozwala ona nie tylko na skonfigurowanie gogli, ale także tłumaczy zasady korzystania z urządzenia (w goglach nie chodzimy, chyba, że chcemy zaliczyć bliskie spotkanie ze ścianą lub meblami w pokoju). Sam proces konfiguracji nie jest trudny, ale jeśli macie wątpliwości to odsyłamy do naszego poradnika korzystania z aplikacji Cardboard. Gdy już zaznajomimy się z interfejsem i przyzwyczaimy do sterowania głową, możemy przejść do eksplorowania zawartości sklepu Google Play, w którym znajdziemy całą masę interesujących aplikacji VR.

Gry VR

BattleZ VR

Większość gier VR to doświadczenia dla jednego gracza, ale znajdzie się też kilka oferujących tryb sieciowy jak np. BattleZ VR.

Zacznijmy od największej grupy aplikacji VR w Google Play - gier. Bez względu na to, jaki rodzaj elektronicznej rozrywki odpowiada Wam najbardziej, powinniście bez problemu znaleźć interesującą Was pozycję. Gry VR pod względem wizualnym często nie dorastają do pięt tym tworzonym na tradycyjne ekrany telefonów, ale dzięki osadzeniu gracza w samym środku akcji i możliwości prostej interakcji zyskują na doznaniach. Wyobraźcie sobie wyścigi, w których sterujecie jedynie głową, albo spacer po mrocznych korytarzach, zza których za chwilę może wyskoczyć potwór. Brzmi ciekawie, prawda? Odcięcie od świata zewnętrznego pozwala grać na zupełnie innym poziomie!

VR-X Racer

Dla fanów ścigałek i gier zręcznościowych znajdzie się najwięcej pozycji. Polecamy chociażby VR-X Racer.

Musicie mieć jednak świadomość, że z uwagi na raczkujący dopiero sektor wirtualnej rzeczywistości i ograniczenia sprzętowe (gry VR wykorzystują znacznie więcej mocy obliczeniowej smartfona od innych aplikacji) nie będą to produkcje na długie godziny. Większość gier VR to kilkuminutowe i jednorazowe doświadczenia. Przed pobraniem jakiegokolwiek tytułu warto zapoznać się z jego wymaganiami - część gier VR wymaga bowiem dodatkowego kontrolera Bluetooth, który pozwala na sterowanie. Większość pozwala na szczęście na kontrolę gry jedynie ruchem głowy lub przyciskiem znajdującym się na niemal każdych goglach nowej generacji. Jeżeli chcesz wiedzieć, w które darmowe gry na Androida warto zagrać, zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

House of Terror VR

Dla odważnych są też przygodowe horrory takie jak House of Terror VR.

Unikalne doświadczenia

Polecamy
Titans of Space

Kilkunastominutowa wycieczka po Kosmosie, której celem jest zobrazowanie skali i wielkości planet w stosunku do innych ciał niebieskich. Aplikacja do działania wymaga gogli VR.

Jeśli nie przepadasz za grami, ale chciałbyś zobaczyć coś niezwykłego, wirtualna rzeczywistość w pełni Ci to umożliwi. Marzysz o locie w kosmos? A może chciałbyś zanurkować w głąb oceanu lub przejechać się kolejką górską w fantastycznym kanionie? W Google Play znajdziesz sporo aplikacji będących jednorazowymi doświadczeniami, w których interakcja jest znikoma i sprowadza się najczęściej jedynie do wciśnięcia przycisku "start". Możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu i podziwiać niezwykłe widoki. Warto dodać, że wiele z tych pozycji posiada także walory edukacyjne. Przykładowo w Titans of Space lektor opowiada nam o właściwościach każdej z planet Układu Słonecznego.

Titans of Space VR

W aplikacji Titans of Space siadamy za sterami statku kosmicznego i oglądamy planety naszego Układu Słonecznego.

Filmy i zdjęcia w wirtualnej rzeczywistości

Popularyzacja kamer sferycznych na rynku sprawiła, że w sieci bez problemu możemy znaleźć mnóstwo materiałów wideo nagranych w 360-stopniach. Takie filmy da się obejrzeć bezpośrednio na ekranie komputera lub smartfona, ale o wiele większą frajdę sprawia oglądanie ich w goglach VR. Dzięki temu mamy okazję stanąć w samym środku akcji i zobaczyć nie tylko to, co w tradycyjnych filmach chce pokazać nam reżyser, ale także wszystko to, co znajduje się dookoła kamery. Najwięcej filmów sferycznych znajdziesz w YouTube i co najlepsze - wcale nie musisz pobierać dodatkowej aplikacji, by włączyć w nim tryb VR. Wystarczy kliknąć na ikonkę gogli znajdującą się w odtwarzaczu YouTube i włożyć smartfon do headsetu. Jeśli posiadacie własne filmy 360-stopniowe lub panoramiczne zdjęcia warto zaopatrzyć się w jedną z aplikacji opisywanych w naszym zestawieniu dotyczącym darmowych aplikacji do oglądania sferycznych materiałów.

Pokonaj własny lęk

Wirtualna rzeczywistość to nie tylko rozrywka. Wielu psychologów i ośrodków edukacyjnych korzysta już także z tej technologii do przeprowadzania terapii. Dzięki wiernej symulacji otoczenia możemy postawić się w stresującej nas sytuacji np. "stanąć" na szczycie wieżowca czy zbliżyć się do pająka i próbować opanować swój lęk. Ćwiczenie czyni mistrza, więc po pewnym czasie powinniśmy odnotować efekty takiej wirtualnej psychoterapii. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych aplikacji pomagających uporać się z popularnymi fobiami.

Public Speaking VR

Boisz się publicznych przemówień. Spróbuj poćwiczyć z aplikacją Public Speaking VR!

Opanuj strach przed publicznymi wystąpieniami
Public Speaking VR

Aplikacja VR pomagająca pokonać tremę przed publicznymi wystąpieniami. Pozwala przećwiczyć przemowy w różnych środowiskach np. sali konferencyjnej i przygotować się do prawdziwej prezentacji.

Zwalcz arachnofobię
Spider Phobia: Cardboard

Aplikacja VR, która pomaga użytkownikowi opanować lęk przed pająkami. Terapia polega na oglądaniu coraz większych pająków w bezpośrednim położeniu wirtualnych dłoni użytkownika.

Zwalcz lęk przed wysokością
VR Heights Phobia

Aplikacja VR, która pomaga pokonać lęk przed wysokością. Gracz ma do wykonania kilka zadań o różnym pułapie trudności np. spacer po desce na szczycie wieżowca. Immersji dodaje fakt, że sterowanie odbywa się poprzez symulowanie kroku (podnoszenie nóg).

Odwiedź muzea z najdalszych zakątków świata

Potencjał wirtualnej rzeczywistości dostrzegły także duże instytucje kulturalne. Wiele obiektów muzealnych zachęca do odwiedzin poprzez bezpłatne aplikacje VR, w których użytkownik może przyjrzeć się z bliska wybranym ekspozycjom czy nawet przejść się po wnętrzach danego budynku. To świetna alternatywa dla osób, które nie mają środków finansowych lub możliwości, by odwiedzić dane miejsca. Dzięki goglom do wirtualnej rzeczywistości oszczędzamy też czas, który musielibyśmy przeznaczyć na dotarcie do muzeum. Skoro arcydzieł sztuki i tak nie możemy dotykać, oglądanie ich w goglach w domowym zaciszu wydaje się atrakcyjną alternatywą. Poniżej przedstawiamy kilka godnych uwagi aplikacji.

Wirtualne muzea

Oglądaj arcydzieła malarskie i zabytki z różnych zakątków świata.

Największa kolekcja dzieł sztuki z całego świata
Google Arts & Culture

Olbrzymia baza eksponatów z 1200 muzeów i galerii z całego świata. Pozwala wyszukiwać dzieła sztuki po tytule, okresie historycznym, lokalizacji, a nawet kolorze. Obsługuje tryb VR przy wybranych ekspozycjach.

Obejrzyj instalacje galerii Renwicka
Renwick Gallery WONDER 360

Aplikacja VR pozwalająca zobaczyć w 360 stopniach dziewięć ekspozycji ze zbioru słynnej galerii sztuki w Waszyngtonie - Smithsonian American Art Museum.

Odwiedź Muzeum Neonów w Las Vegas bez wychodzenia z domu
Neon Museum

Aplikacja VR, która pozwala zwiedzić wybrane ekspozycje z Muzeum Neonów w Las Vegas. Zobacz najsłynniejsze neony w 360-stopniach!

2018.02.20, 00:25
Niech ktoś napisze, czy są jakieś wrażenia z tych okularów pod smartfony. Czy ma się to nijak do okularów pod PC czy konsole, np Oculus Rift