
Smog w Polsce to w ostatnich tygodniach jeden z najgorętszych i najważniejszych tematów w naszym kraju. Nic dziwnego – poziom zanieczyszczeń powietrza znów jest bardzo wysoki, a to w znaczący sposób wpływa na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. Skąd jednak możemy wiedzieć dokładnie, jaka jest jakość powietrza w miejscu, w którym właśnie się znajdujemy? Jeśli macie smartfon z Androidem, wystarczy odpowiednia aplikacja, z której dowiedzie się, jaka jest jakość powietrza i poziom jego zanieczyszczeń w wybranej przez Was lokalizacji. Mówiąc najprościej, aplikacja pokazująca, czy jest smog, czy go nie ma.
Jaka jest najlepsza aplikacja do sprawdzania jakości powietrza? Naszym zdaniem jest nią Kanarek - jakość powietrza, czyli bardzo funkcjonalne narzędzie prezentujące dokładne dane dotyczące zanieczyszczeń i ich rodzajów na podstawie informacji zebranych przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale obsługiwanych na własnych serwerach aplikacji, dzięki czemu działa szybciej od wielu konkurencyjnych produktów i chroni użytkowników przed (nierzadkimi) problemami z usługami GIOŚ, wynikającymi z dość częstego przeciążenia serwerów Inspektoratu. Kanarek jest nie tylko funkcjonalny, ale też ładny i prosty w obsłudze. Mówiąc najprościej, jest to najlepsza aplikacja smogowa dostępna na smartfony z Androidem.

Aplikacja Kanarek to świetne narzędzie dla osób, które chcą sprawdzić jakość powietrza. Program zbiera dane ze stacji badawczych należących do GIOŚ i prezentuje dane w bardzo przejrzysty sposób.
Kanarek - jakość powietrza
Opisywana przez nas już wcześniej aplikacja to proste w obsłudze, wygodne narzędzie zawierające dane o jakości powietrza, w podziale na konkretne grupy pyłów i gazów, zebrane przez wszystkie stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dzięki temu w praktyce umożliwia sprawdzenie zanieczyszczeń w dowolnym miejscu Polski.
Co ważne, dzięki wykorzystaniu własnych serwerów aplikacja będzie działać nawet wtedy, kiedy usługi GIOŚ zostaną przeciążone, co zdarza się nierzadko, zwłaszcza wtedy, gdy poziom zanieczyszczeń znacznie wzrasta, a wraz z nim rośnie zainteresowanie informacjami o smogu.
Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Kanarku jest wykorzystanie mechanizmu powiadomień, informujących o znacznym przekroczeniu dopuszczalnych norm jakości powietrza.
Jakość powietrza w Polsce
Jakość powietrza w Polsce to aplikacja nie tylko wykorzystująca dane pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale też stworzona na jego zamówienie. Niezwykle popularne narzędzie pozwala na sprawdzenie poziomu zanieczyszczeń w lokalizacji, w której się obecnie znajdujemy, umożliwia także wybór konkretnej interesującej nas stacji pomiarowej oraz zapoznanie się z mapą Polski z oznaczonymi wartościami stężeń zanieczyszczeń na terenie całego kraju.
Pod względem wizualnym aplikacja nie oszałamia, jest jednak czytelna i prosta w obsłudze. Do zalet należy też zaliczyć prezentację danych o zanieczyszczeniach w rozbiciu na poszczególne grupy pyłów i gazów - pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu. Dowiemy się z niej więc nie tylko, czy powietrze jest ogólnie dobre czy złe, ale też z jakimi dokładnie rodzajami zanieczyszczeń mamy do czynienia i jakie jest ich stężenie. A jeśli w naszej lokalizacji poziom szkodliwych substancji znacznie przekroczy dopuszczalne normy, na nasz smartfon przyjdzie powiadomienie z odpowiednią informacją.
Zanieczyszczenie powietrza
Aplikacja Zanieczyszczenie powietrza również korzysta z danych zebranych przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i prezentuje je również w podziale na typy zanieczyszczeń. Nie jest szczególnie imponująca pod względem wyglądu, od strony funkcjonalnej to jednak całkiem wygodne narzędzie, pozwalające nie tylko sprawdzać poziom zanieczyszczeń w wybranej lokalizacji, ale umożliwiające także porównywanie jakości powietrza w różnych rejonach Polski.
Plume Air Report
Jedyna w naszym zestawieniu aplikacja niepolskojęzyczna, choć na tyle prosta w obsłudze, że nie powinna nikomu sprawić kłopotów. Największą zaletą Plume Air Report jest znakomity wygląd – pod tym względem mało które narzędzie do sprawdzania jakości powietrza może z nią konkurować. To niestety jedna z niewielu przewag Plume nad pozostałymi aplikacjami. Znacznie gorzej jest np. pod względem zasięgu danych. Co prawda możemy za jej pomocą sprawdzić poziom smogu praktycznie w dowolnym kraju na świecie, co może przydać się, kiedy wyjeżdżamy za granicę, ale już w samej Polsce informacje dotyczą tylko 19 większych miast. Dodatkowo nie poznamy szczegółowych danych o stężeniach szkodliwych pyłów i gazów, a jedynie dość ogólną informację o jakości powietrza.
Kraków Smog
Słyszymy Smog – myślimy Kraków. Do niedawna tak właśnie było i dlatego zdecydowana większość dostępnych w Sklepie Google aplikacji „smogowych” dotyczy właśnie tego miasta, a jedną z nich jest właśnie Kraków Smog – chyba jedyna aplikacja, mogąca śmiało konkurować z Plume Air Report pod względem wyglądu, bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze, a jednocześnie – w odróżnieniu od Plume – prezentująca dokładne dane o zanieczyszczeniach (pobierane z pięciu krakowskich stacji pomiarowych) z podziałem na typy pyłów i gazów. Jej jedyną wadą jest chyba tylko to, że obsługuje wyłącznie dane ze stolicy Małopolski. Gdyby tylko prezentowała dane z obszaru całego kraju, niewątpliwie stałaby się must have na każdym naszym redakcyjnym smartfonie.
Natomiast co do zanieczyszczeń powietrza ? Kiedyś próbowano wybudować elektrownie jądrową, chyba gdzieś w Żarnowcu - Ekolodzy w znacznym stopniu przyczynili się do rezygnacji z tych planów - co teraz maja do powiedzenia ?