partner serwisu

Jak sprawdzić zanieczyszczenie i jakość powietrza w Polsce i nie tylko? Oto 5 aplikacji, które powiedzą, czy jest dziś smog

Jak sprawdzić zanieczyszczenie i jakość powietrza w Polsce i nie tylko? Oto 5 aplikacji, które powiedzą, czy jest dziś smog
Autor:
Krzysztof Pojawa
Data publikacji:
19 stycznia 2017, 02:24
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje, jaki jest smog, jakość powietrza, jakość powietrza w polsce, kanarek jakość powietrza, kraków, kraków smog, najlepsze aplikacje smogowe, plume air report, polska, smog, warszawa, zanieczyszczenie powietrza

Smog w Polsce to w ostatnich tygodniach jeden z najgorętszych i najważniejszych tematów w naszym kraju. Nic dziwnego – poziom zanieczyszczeń powietrza znów jest bardzo wysoki, a to w znaczący sposób wpływa na zdrowie i samopoczucie każdego z nas. Skąd jednak możemy wiedzieć dokładnie, jaka jest jakość powietrza w miejscu, w którym właśnie się znajdujemy? Jeśli macie smartfon z Androidem, wystarczy odpowiednia aplikacja, z której dowiedzie się, jaka jest jakość powietrza i poziom jego zanieczyszczeń w wybranej przez Was lokalizacji. Mówiąc najprościej, aplikacja pokazująca, czy jest smog, czy go nie ma.

Jaka jest najlepsza aplikacja do sprawdzania jakości powietrza? Naszym zdaniem jest nią Kanarek - jakość powietrza, czyli bardzo funkcjonalne narzędzie prezentujące dokładne dane dotyczące zanieczyszczeń i ich rodzajów na podstawie informacji zebranych przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale obsługiwanych na własnych serwerach aplikacji, dzięki czemu działa szybciej od wielu konkurencyjnych produktów i chroni użytkowników przed (nierzadkimi) problemami z usługami GIOŚ, wynikającymi z dość częstego przeciążenia serwerów Inspektoratu. Kanarek jest nie tylko funkcjonalny, ale też ładny i prosty w obsłudze. Mówiąc najprościej, jest to najlepsza aplikacja smogowa dostępna na smartfony z Androidem.

Najlepsza!
Kanarek

Aplikacja Kanarek to świetne narzędzie dla osób, które chcą sprawdzić jakość powietrza. Program zbiera dane ze stacji badawczych należących do GIOŚ i prezentuje dane w bardzo przejrzysty sposób. 

Kanarek - jakość powietrza

Kanarek

Opisywana przez nas już wcześniej aplikacja to proste w obsłudze, wygodne narzędzie zawierające dane o jakości powietrza, w podziale na konkretne grupy pyłów i gazów, zebrane przez wszystkie stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Dzięki temu w praktyce umożliwia sprawdzenie zanieczyszczeń w dowolnym miejscu Polski.

Co ważne, dzięki wykorzystaniu własnych serwerów aplikacja będzie działać nawet wtedy, kiedy usługi GIOŚ zostaną przeciążone, co zdarza się nierzadko, zwłaszcza wtedy, gdy poziom zanieczyszczeń znacznie wzrasta, a wraz z nim rośnie zainteresowanie informacjami o smogu.

Ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w Kanarku jest wykorzystanie mechanizmu powiadomień, informujących o znacznym przekroczeniu dopuszczalnych norm jakości powietrza.

Jakość powietrza w Polsce

Jakość powietrza w Polsce

Jakość powietrza w Polsce to aplikacja nie tylko wykorzystująca dane pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ale też stworzona na jego zamówienie. Niezwykle popularne narzędzie pozwala na sprawdzenie poziomu zanieczyszczeń w lokalizacji, w której się obecnie znajdujemy, umożliwia także wybór konkretnej interesującej nas stacji pomiarowej oraz zapoznanie się z mapą Polski z oznaczonymi wartościami stężeń zanieczyszczeń na terenie całego kraju.

Pod względem wizualnym aplikacja nie oszałamia, jest jednak czytelna i prosta w obsłudze. Do zalet należy też zaliczyć prezentację danych o zanieczyszczeniach w rozbiciu na poszczególne grupy pyłów i gazów - pyłu PM10, pyłu PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu. Dowiemy się z niej więc nie tylko, czy powietrze jest ogólnie dobre czy złe, ale też z jakimi dokładnie rodzajami zanieczyszczeń mamy do czynienia i jakie jest ich stężenie. A jeśli w naszej lokalizacji poziom szkodliwych substancji znacznie przekroczy dopuszczalne normy, na nasz smartfon przyjdzie powiadomienie z odpowiednią informacją. 

Zanieczyszczenie powietrza

Zanieczyszczenie powietrza

Aplikacja Zanieczyszczenie powietrza również korzysta z danych zebranych przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i prezentuje je również w podziale na typy zanieczyszczeń. Nie jest szczególnie imponująca pod względem wyglądu, od strony funkcjonalnej to jednak całkiem wygodne narzędzie, pozwalające nie tylko sprawdzać poziom zanieczyszczeń w wybranej lokalizacji, ale umożliwiające także porównywanie jakości powietrza w różnych rejonach Polski.

Plume Air Report

Plume Air Report

Jedyna w naszym zestawieniu aplikacja niepolskojęzyczna, choć na tyle prosta w obsłudze, że nie powinna nikomu sprawić kłopotów. Największą zaletą Plume Air Report jest znakomity wygląd – pod tym względem mało które narzędzie do sprawdzania jakości powietrza może z nią konkurować. To niestety jedna z niewielu przewag Plume nad pozostałymi aplikacjami. Znacznie gorzej jest np. pod względem zasięgu danych. Co prawda możemy za jej pomocą sprawdzić poziom smogu praktycznie w dowolnym kraju na świecie, co może przydać się, kiedy wyjeżdżamy za granicę, ale już w samej Polsce informacje dotyczą tylko 19 większych miast. Dodatkowo nie poznamy szczegółowych danych o stężeniach szkodliwych pyłów i gazów, a jedynie dość ogólną informację o jakości powietrza.

Kraków Smog

Kraków smog

Słyszymy Smog – myślimy Kraków. Do niedawna tak właśnie było i dlatego zdecydowana większość dostępnych w Sklepie Google aplikacji „smogowych” dotyczy właśnie tego miasta, a jedną z nich jest właśnie Kraków Smog – chyba jedyna aplikacja, mogąca śmiało konkurować z Plume Air Report pod względem wyglądu, bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze, a jednocześnie – w odróżnieniu od Plume – prezentująca dokładne dane o zanieczyszczeniach (pobierane z pięciu krakowskich stacji pomiarowych) z podziałem na typy pyłów i gazów. Jej jedyną wadą jest chyba tylko to, że obsługuje wyłącznie dane ze stolicy Małopolski. Gdyby tylko prezentowała dane z obszaru całego kraju, niewątpliwie stałaby się must have na każdym naszym redakcyjnym smartfonie.

zbysiu13
2017.01.27, 19:44
Widzę dwie drogi. Doraźną i właściwą. Doraźna to wybudowanie potężnej serwerowni dla GIOS. Właściwa to więcej zainteresowania ze strony rządzącej partii faktem zatruwania obywateli, w tym swoich wyborców, niż np składem trybunału konstytucyjnego. A zainteresowanie to powinno objawiać się likwidowaniem źródeł emisji zanieczyszczeń, np dotowaniem wymiany pieców na węgiel na gazowe.
aowczarek
2017.01.27, 20:35
A czy zna ktoś podobną aplikację na Nokię ? Kiedyś kupując 930 tkę (za niemałe pieniądze) sugerowałem się łatwością obsługi Windowsa - ale już jestem strasznie zdegustowany, nikt niczego nowego nie opracowuje na ten system operacyjny. Nie ma na niego wirtualnej karty płatniczej, - jakoś żaden bank jeszcze się nie pokusił o zrobienie takiej kart na ten system, - pojawiło się sporo ciekawych aplikacji, ale wszystko na Androida i nic na Windowsa !
Natomiast co do zanieczyszczeń powietrza ? Kiedyś próbowano wybudować elektrownie jądrową, chyba gdzieś w Żarnowcu - Ekolodzy w znacznym stopniu przyczynili się do rezygnacji z tych planów - co teraz maja do powiedzenia ?
mikowhy
2017.01.27, 23:44
Wpisz w sklepie Windows 'powietrze' i wybierz aplikację jaka chcesz np 'smogilla' :) są apki na Windows Phone tylko się inaczej nazywają
2017.01.28, 13:19
Proponuję wprowadzić dość wysoki podatek antysmogowy dla każdego mieszkańca miasta, w którym smog występuje. A tak na poważnie, to 'Ciemny lud to kupi'... takie słowa przychodzą mi na myśl. Pewnie Ci, którzy ciągną za sznurki właśnie taki scenariusz dla nas przewidzieli. Czas na strzyżenie baranów...
Edytowane przez autora (2017.01.28, 13:20)