partner serwisu

Jak schudnąć ze smartfonem? Z tymi aplikacjami to naprawdę łatwe

Jak schudnąć ze smartfonem? Z tymi aplikacjami to naprawdę łatwe
Autor:
Agnieszka Serafinowicz
Data publikacji:
13 lutego 2017, 14:59
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
android, aplikacje wspomagające żywienie, diety, jak schudnąć, odchudzanie ze smartfonem, zdrowe odżywianie

Dieta ze smartfona? To jak najbardziej możliwe. Świąteczne obżarstwo, karnawałowe rozpasanie, nazwijmy to jak chcemy, ale prędzej czy później przychodzi czas, że trzeba pomyśleć o sobie. Zacznijmy dbać o to, co i jak jemy jeszcze zanim do diety zmuszą nas choroby wynikłe ze złego odżywiania się. Również i w tym zakresie smartfon może okazać się przydatnym urządzeniem. Oczywiście pod warunkiem, że jest on doposażony w odpowiednie aplikacje. Wybraliśmy pięć programów dietetyczno-motywacyjnych, mających pomóc osiągnąć interesujący nas cel żywieniowy. Najczęściej myślimy o odchudzaniu, ale może to być również dieta dla ćwiczących dla siłowni, wspomagająca umysł, czy po prostu chęć zdrowego utrzymania prawidłowej wagi.

Jeżeli nie macie czasu na lekturę i natychmiast chcecie zacząć dbać o linię, zdecydowanie proponujemy wam aplikację Dieta i trening. Naszym zdaniem to najciekawsza i najbardziej uniwersalna propozycja spośród niżej wymienionych aplikacji. Ważne jest też to, że program nie zmusza nas do przygotowywania trudnych i egzotycznych potraw, tylko pozwala wpisać w naszą dietę po prostu to, co mamy w danym momencie w lodówce lub spiżarni. I niech was nie przeraża słowo "trening" w nazwie programu, to nie jest aplikacja dla miłośników siłowni czy joggingu, ale czasem warto się gdzieś ruszyć. Pozostałe program też są warte uwagi, Kcalmar umożliwia kontakt z rzeczywistym dietetykiem, a My Diet Coach to smartfonowy trener motywacyjny. Zresztą, zobaczcie sami.

Dieta i trening - notuj co jesz

Warta uwagi
Dieta i trening

Aplikacja z bogatą bazą danych dietetycznych i z popularnymi w Polsce produktami spożywczymi i gotowymi daniami. Nie wymaga stałej łączności z internetem. Dodatkowo program umożliwia prowadzenie dziennika treningów.

Dieta i trening to aplikacja wspomagająca prawidłowe odżywianie i prowadzenie zdrowego trybu życia. Zaletą programu jest wbudowana baza polskich produktów spożywczych. To o tyle istotne, że w naszym rejonie częściej spożywamy schabowego niż homara, więc geograficzno-kulturowe pozycjonowanie bazy z wbudowanymi składnikami dań ma znaczenie i ułatwia korzystanie z programu. W sytuacji, gdy nie ma jakiegoś składnika lub posiłku w bazie aplikacji Dieta i trenning, użytkownik może go dodać. Program jest też narzędziem do monitorowania osiągnięć wynikających z aktywności fizycznej i nie ogranicza się tylko do wagi. Parametrów dotyczących naszego ciała jest znacznie więcej, ponadto otrzymujemy możliwość prowadzenia dziennika treningów. 

To ile kalorii spalamy nawet "nic nie robiąc" zależy od aktualnej masy, wieku, płci. Te parametry musimy podać po starcie programu.

Pracę z programem zaczynamy od wypełnienia krótkiego formularza z danymi niezbędnymi do obliczenia optymalnej ilości kalorii i składników odżywczych jakie codziennie powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Program, jako jedyny spośród tu wymienionych umożliwia również ręczne wprowadzenie zapotrzebowania kalorycznego, dzięki czemu z aplikacji mogą korzystać także osoby o specyficznych wymaganiach energetyczno-żywieniowych. Posługiwanie się aplikacją Dieta i trening na co dzień jest banalnie proste. Po prostu spożywając posiłek wprowadzamy jego składowe do programu, wybierając gotowe produkty z bazy. Dzięki temu otrzymujemy szczegółowe informacje o ilości kalorii, białek, tłuszczy czy węglowodanów pochłoniętych wraz ze spożytym posiłkiem. Stale też widzimy jaką część dziennego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze już zrealizowaliśmy, to z kolei pozwala odpowiednio planować dietę bez narzuconych jadłospisów.

Kolejnym atutem programu jest możliwość monitorowania aktywności fizycznej, może to być nawet niedługi spacer czy inne, równie niewymagające ćwiczenie. Na podstawie wprowadzonych informacji aplikacja obliczy dzienny bilans energetyczny, dzięki czemu będziemy mieli odpowiedź, na ile jeszcze możemy sobie pozwolić bez przybrania na wadze, albo też ile jeszcze musimy spalić kalorii, żeby bilans energetyczny się zgadzał. 

Dieta PL - różne diety do wyboru

Warta uwagi
Dieta PL

Aplikacja dietetyczna pomocna w ustawianiu optymalnych jadłospisów dla celów żywnościowych jakie sobie postawimy (odchudzanie, przybranie na wadze itp.). W aplikacji dostępne są różne rodzaje diet (1000 kcal, wolumetryczna i inne).

Dieta PL to aplikacja zawierająca zestaw różnych diet pomocnych w odzyskaniu optymalnej formy i wagi ciała. Znajdziemy tu wskazówki dotyczące diety wolumetrycznej (objętościowa, polegająca na spożywaniu produktów o jak największej objętości w stosunku do dostarczanej przez nie energii), popularnej diety 1000. kalorii, a także lekkostrawnej, wegańskiej, bezglutenowej i innych. Istnieje również możliwość zaplanowania całkowicie własnej diety, co jest przydatne, gdybyśmy chcieli do programu wprowadzić parametry diety zaplanowanej dla nas przez dietetyka.

Gotowe zestawy diet pozwalają każdemu wybrać taką, która spełni jego/jej oczekiwania.

Aplikacja Dieta PL to narzędzie pozwalające przygotować odpowiednie posiłki w zależności od naszych potrzeb. Program można wykorzystywać jako narzędzie wspomagające odchudzanie, wybierając jedną z diet wyszczuplających, ale równie dobrze możemy z aplikacji korzystać w celu poprawienia jakości naszego jadłospisu. Wybór diet jest całkiem spory, mamy dietę lekkostrawną, wegańską czy bezglutenową. Ponadto aplikacja zawiera również dokładny opis każdej z diet, łącznie z informacjami kiedy i w jakich przypadkach zalecane jest jej stosowanie, jak długo dana dieta powinna trwać itp. Przydatny zestaw użytecznych informacji.

Kcalmar - żywienie zoptymalizowane dla każdego

Warta uwagi
Kcalmar

Aplikacja daje dostęp do bogatego zestawu różnego typu diet, zawiera bazę ponad 1000 przepisów wraz z dokładnym podsumowaniem wartości odżywczych, pozwala co tydzień przygotować dietę dopasowaną do potrzeb użytkownika.

Cechą wyróżniającą Kcalmar na tle innych aplikacji dietetycznych, które trafiły do naszego zestawienia, jest to, że w tym przypadku regularnie otrzymujemy nowe jadłospisy przypisywane do kilku różnych kategorii diet dostępnych w programie. Twórcy podkreślają, że aktualizowane co tydzień diety są przygotowywane przez profesjonalnych dietetyków. Ponadto aplikacja teoretycznie ma umożliwić użytkownikom kontakt z wybranym dietetykiem, który pomoże osiągnąć cel: optymalną wagę i formę dzięki prawidłowemu żywieniu. 

Unikalną cechą programu Kcalmar jest możliwość umówienia wizyty z zawodowym dietetykiem wprost za pomocą aplikacji.

Kcalmar jest połączeniem zestawu różnych diet, wskazówek żywieniowych oraz platformy online umożliwiającej nawiązanie kontaktu ze specjalistami dietetycznymi. Skoro online, to będzie potrzebna rejestracja - wystarczy do tego adres email, można też tworzone konto Kcalmar powiązać z już posiadanym profilem na Facebooku. Kolejnym etapem jest wywiad dietetyczny, czyli prosty formularz, w którym musimy wprowadzić naszą wagę, wiek, wzrost, płeć oraz aktywność fizyczną. Aplikacja umożliwia również wybór celu żywieniowego. Nie musi to być tylko utrata wagi, ale również poprawa wydolności fizycznej, czy zdrowe odżywianie.

Kcalmar ma wbudowany bardzo szeroki zestaw gotowych programów dietetycznych dla osób o specyficznych potrzebach, np. dla przyszłych mam spodziewających się dziecka, czy pracowników umysłowych chcących odżywiać się w sposób, który poprawi ich wydolność umysłową. To tylko przykłady, jest tego dużo więcej. Ciekawie zaprojektowano również interfejs, w którym zalecenia dietetyczne, czy pozycje z jadłospisu przetykane są hasłami motywacyjnymi. Możemy mieć tylko jedno zastrzeżenie - niektóre przepisy wymagają składników, które nie zawsze będą dostępne w sklepach. Owszem, w dużych miastach znajdziemy raczej owoc granatu, ale jeżeli ktoś mieszka w mniejszej miejscowości, to niekoniecznie może mieć dostęp do bardziej egzotycznych składników.

Eat Fit - diety gwiazd w smartfonie

Warta uwagi
Eat Fit

Aplikacja jest promowana jako smartfonowy i bezpłatny ekwiwalent skutecznych, ale też bardzo drogich, stosowanych przez gwiazdy diet "pudełkowych". Aplikacja oprócz danych dietetycznych przypomni i posiłku czy odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Z pewnością wielu z was słyszało o tzw. dietach "pudełkowych", czyli bardzo drogich, indywidualnie przygotowywanych posiłków dla konkretnej osoby. Podstawowym założeniem dla osoby korzystającej z tych diet jest: "jesz tylko to co dostajesz i nic więcej". Z tej formy optymalizacji własnego jadłospisu korzysta wiele celebrytów i gwiazd kina. Twórcy Eat Fit zachwalają swój produkt, jako smartfonowy ekwiwalent diet gwiazdorskich, dostępny w dodatku za darmo dla każdego zainteresowanego. Brzmi nieźle, ale też od razu warto napisać, że nie jest to aplikacja dla osób, które mają duży problem z wagą.

Niektóre z diet wbudowanych w aplikacji są dostępne jedynie w płatnej wersji premium.

Eat Fit to wbudowany w aplikację zestaw diet proponowanych nam po tym, jak wprowadzimy do aplikacji podstawowe dane dotyczące wagi, płci itp. Znajdziemy w programie nie tylko diety wyszczuplające, ale również takie, które po prostu pomagają nam utrzymać dobrą formę zapewniając organizmowi optymalny zestaw składników odżywczych dostosowany do naszej codziennej aktywności.

Ciekawą i unikalną w niniejszym zestawieniu funkcją tej aplikacji jest możliwość generowania list zakupowych w zależności od wybranej diety i wbudowanego w nią jadłospisu. Dzięki temu nie musimy samodzielnie wynotowywać jakie produkty spożywcze będą nam potrzebne byśmy mogli dochować rygoru diety - aplikacja na życzenie automatycznie wygeneruje listę zakupową produktów na najbliższy tydzień diety. Dzięki temu jednego dnia wyposażymy się w składniki niezbędne na cały kolejny, dietetyczny tydzień. Dodatkową zaletą jest też możliwość zmiany posiłku, gdy np. nie udało nam się zdobyć jakiegoś składnika, albo po prostu podana propozycja nam nie odpowiada. Wystarczy przeciągnąć palcem po wybranym posiłku, a aplikacja zaproponuje jakąś alternatywę.

My Diet Coach - osobisty trener motywacyjny

Warta uwagi
My Diet Coach

Aplikacja dietetyczna z mocno rozbudowanym segmentem motywacyjnym. Za realizację poszczególnych zadań jesteśmy wynagradzani punktami czy wirtualnymi nagrodami, a przy tym odżywiamy się lepiej i zdrowiej.

Kolejna aplikacja w naszym zestawieniu jest promowana przez twórców jako osobisty trener motywacyjny w twoim smartfonie. Od razu trzeba zaznaczyć, że program powstał jako pomoc w odchudzaniu, a nie spis diet, czy gotowych jadłospisów. Aplikacja My Diet Coach nie będzie przydatna dla osób, które chcą utrzymać prawidłową wagę i jednocześnie zoptymalizować swoją dietę pod kątem właściwego doboru składników odżywczych. Program jest zupełnie inny od pozostałych, nie skupia się na doborze optymalnego pożywienia pod kątem celu, jaki chcemy osiągnąć. Tutaj celem samym w sobie jest zmotywowanie użytkownika do tego, żeby udało się stracić tych kilku zbędnych kilogramów. Program dla odchudzających się, a także znających angielski (w tym języku jest interfejs) może być wartą rozważenia propozycją.

To program zupełnie odmienny od pozostałych, główny nacisk położono w nim na kwestię motywacji, a nie szczegółów dietetycznych.

Aplikacja jest nie tyle narzędziem z danymi dietetycznymi pod ręką, lecz motywatorem naszych działań. Oczywiście jednym z tych działań może być dbałość o dobrą formę i chęć zrzucenia kilku nadmiarowych kilogramów, bo i taki cel możemy w tej aplikacji ustawić. My Diet Coach bardziej przypomina grę, niż ekspercką aplikację z fachowymi jadłospisami zaprojektowanymi przez dietetyków. Gotowych jadłospisów w tej aplikacji nie znajdziemy, zamiast tego mamy zabawę w ubieranie wyszczuplonego awatara (co ma - zdaniem twórców programu - motywować użytkowników do wytrzymania w postanowieniu schudnięcia). Słowo "zabawa" jest tutaj w pełni uzasadnione, gdyż zadania stawiane przez aplikację na drodze do realizacji wstępnie zaplanowanego celu nawet nazywają się "challenges", a za ich realizację zdobywamy punkty. Gdy punktów mamy więcej, zdobywamy osiągnięcia (achievements) i nagrody (rewards). My Diet Coach powinien spodobać się młodszym użytkownikom smartfonów, pod warunkiem, że nie mają kłopotów z rozumieniem języka angielskiego. 

2017.02.25, 11:37
Wspaniały artykuł! Swego czasu opisałem swoją walkę z kilogramami. Dlatego doskonale zdaję sobie sprawę jak ciężka jest to walka i jakie wyzwanie stanowi. Gdyby ktoś chciał się zapoznać z moją walką to zapraszam :)
http://piaskownicameksa.pl/jak-skutecznie-...milowy-numer-1/
OdpowiedzRaportowany00
2019.07.09, 18:53
Czy w takim razie aplikacja zastąpi takie zabiegi- http://www.dermedik.pl/poradnia-dietetyczn...i-odchudzajace/ ? Jakoś nie chce mi się w to wierzyć...