partner serwisu

Jak oglądać filmy 360-stopni na smartfonie?

Jak oglądać filmy 360-stopni na smartfonie?
Autor:
Sylwia Zimowska
Data publikacji:
6 lutego 2017, 10:42
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
aaa vr cinema, android, aplikacja, filmy 360, filmy 360°, filmy sferyczne, go vr, najlepsze aplikacje do oglądania filmów 360, smartfon, tablet, vr, vr media player, youtube, zestawienie

Filmy 360-stopniowe, zwane też filmami sferycznymi są nową technologią obrazu, której zadaniem jest wrzucenie widza w sam środek akcji. Główną zaletą takich materiałów jest możliwość swobodnego rozglądania się dookoła - nie musimy już ograniczać się do prostokątnego, statycznego kadru, możemy obracać go pod różnymi kątami widzenia. Jak najlepiej oglądać filmy sferyczne? Zdecydowanie najbardziej immersyjnym,  zapewniającym najciekawsze doznania sposobem jest wykorzystanie gogli do wirtualnej rzeczywistości np.
Google Cardboard czy Samsung Gear VR. Jeśli nie posiadacie takich urządzeń to jeszcze nic straconego! Na szczęście na smartfony z systemem Android powstało wiele aplikacji umożliwiających oglądanie 360- stopniowych filmów bez gogli VR. Nie wszystkie jednak są godne uwagi. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie tylko najlepszych darmowych aplikacji do oglądania filmów sferycznych.

Bezapelacyjnym zwycięzcą naszego testu okazała się aplikacja, którą większość z Was na pewno ma zainstalowaną na smartfonie - chodzi oczywiście o YouTube. Tak prostego interfejsu i zarazem dużej bazy filmów 360 online nie znajdziecie nigdzie indziej. Niestety YouTube ma jedną, ale dużą wadę - nie odtwarza filmów znajdujących się w pamięci urządzenia. Jeśli planujecie zatem oglądać filmy bez dostępu do sieci,  najlepszą alternatywą będzie Go VR- aplikacja która świetnie poradziła sobie z najbardziej popularnymi formatami wideo i cechowała się równie minimalistycznym interfejsem. Wartymi uwagi okazały się także VR Media Player, który dodatkowo pozwalał na oglądanie zdjęć panoramicznych oraz 360 VR Player z bogatym zapleczem społecznościowym.

YouTube

Polecamy
YouTube

Aplikacja do odtwarzania i przesyłania filmów na platformę YouTube. Pozwala subskrybować kanały, udostępniać treści znajomym, publikować komentarze, tworzyć playlisty, a także oglądać filmy 360-stopniowe. Posiada tryb widoku VR ułatwiający korzystanie z aplikacji użytkownikom gogli do wirtualnej rzeczywistości.

Z gigantem od Google nie może się mierzyć żadna aplikacja - posiada go każdy z nas. YouTube jest albo domyślnie preinstalowany na nowszych smartfonach, albo jest jedną z pierwszych aplikacji, które instaluje użytkownik nowego urządzenia. Od 2015 roku możemy używać tej usługi również do oglądania filmów 360°. Program ma trzy bardzo duże zalety. Po pierwsze posiada prosty w obsłudze i znany interfejs. Nikt nie musi szukać w nim specjalnych trybów czy opcji by uruchomić film sferyczny - włączamy je w dokładnie taki sam sposób jak pozostałe materiały wideo na platformie. Kąt widzenia w filmie kontrolujemy albo z wykorzystaniem czujników ruchu smartfona (przesuwamy smartfonem w różnych kierunkach) albo przesuwając palcem po ekranie.

YouTube - filmy 360 stopni

YouTube to przede wszystkim prosty i znany wszystkim interfejs 

Po drugie znajdziemy w nim największą bazę filmów 360° dostępną w sieci. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę aplikacji hasło "360" by momentalnie uzyskać dostęp do wszystkich sferycznych materiałów. Jeśli chcemy odnaleźć coś bardziej konkretnego np. panoramiczną wycieczkę po Paryżu wystarczy po wpisaniu słowa "Paris" zaznaczyć filtr wyszukiwania "360°". Proste i przyjemne. Do tego aplikacja jest kompatybilna z jej wersją desktopową, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by na komputerze stworzyć sobie playlistę filmów sferycznych, a później odtworzyć ją w na smartfonie.

YouTube - filmy 360 stopni

Oprócz odtwarzania filmów 360-stopniowych, aplikacja YouTube pozwala oglądać te stworzone z myślą o goglach rzeczywistości wirtualnej

Po trzecie zaś YouTube wspiera tryb VR. Jeśli macie jakiekolwiek gogle do wirtualnej rzeczywistości, nawet najprostszy model z tektury, po kliknięciu w ikonkę okularów film sferyczny podzieli się na obraz dla lewego i prawego oka. To jednak nie wszystko. Od 2016 roku YouTube pozwala także na obsługę dźwięku przestrzennego. To oznacza, że w wybranych filmach 360 (zobacz playlistę materiałów udostępnionych przez YouTube) przy odpowiednich słuchawkach będziemy w stanie precyzyjnie zlokalizować różne sygnały akustyczne, dzięki czemu iluzja z przebywania w miejscu nagrania znacząco wzrasta.

Szkoda, że YouTube nie pozwala odtwarzać filmów z lokalnej pamięci, bo mielibyśmy idealną aplikację. Na szczęście na rynku są ciekawe alternatywy, które prezentujemy poniżej.

Go VR

Polecamy
Go VR

Go VR to aplikacja do odtwarzania filmów 2D, 3D, a także filmów 360-stopniowych. Pozwala uruchamiać wideo z plików lokalnych, adresów URL, a także własnej bazy filmów sferycznych. Wspiera najpopularniejsze formaty plików filmowych i posiada tryb dla gogli VR.

Niech nie zmyli Was nazwa tej aplikacji. Go VR wbrew pozorom nadaje się nie tylko do oglądania filmów w wirtualnej rzeczywistości. To najbardziej przyjazna użytkownikowi aplikacja z całego zestawienia wspierająca obsługę plików lokalnych. Filmy sferyczne posiadają o wiele większą rozdzielczość i wagę od innych materiałów wideo, dlatego odtwarzanie ich bezpośrednio z sieci może okazać się problematyczne w przypadku braku dostępu do szybkiego łącza. W zakładce "Local Videos" możemy odszukać interesujący nas film spośród  tych przechowywanych w pamięci urządzenia. Aplikacja bez problemu odtwarza najpopularniejsze formaty wideo: AVI, MP4, 3GP i MKV. Wspiera także filmy 3D oraz zwykłe filmy 2D nagrywane smartfonem.

Po załadowaniu materiału użytkownik sam wybiera tryb w jakim program ma go odtworzyć. Najlepszym rozwiązaniem dla filmów sferycznych jest opcja "360", która pozwala na sterowanie zarówno żyroskopem smartfona lub tabletu, jak i przesunięciem palca. Możemy oczywiście taki film wyświetlić "na płasko" w trybie 2D lub w trybie VR, jeśli mamy stosowne gogle (np. Cardboard). Wideo możemy dowolnie przewijać lub zatrzymać w wybranym momencie.

Go VR - filmy sferyczne

Minimalistyczny interfejs aplikacji Go VR sprawia, że jej obsługa jest niezwykle prosta

Zakładka "Play URL" i "Download" pozwala na odpowiednio odtwarzanie filmu po adresie i pobranie go do pamięci urządzenia. Pamiętajmy, że musi to być jednak dokładny adres filmu, a nie strony, na której się on znajduje (tzn. musi być zakończony formatem wideo np. MP4). Ostatnim polem jest wyszukiwarka filmów VR dostępnych w sieci, jednak nie polecamy korzystać z tego rozwiązania - aplikacja nie odtworzy nam tych pozycji, a jedynie skieruje do przeglądarki internetowej.

Alternatywnie możemy jednak przejrzeć filmy sferyczne proponowane przez producenta aplikacji. Po kliknięciu w górny baner na stronie głównej będziemy mogli przejrzeć bibliotekę filmików 360. Znajdziemy tu ujęcia z nagrań ekstremalnych wyczynów, materiały podróżnicze, zwiastuny filmowe czy teledyski. Każdy z wyszczególnionych tu filmów pobierzemy jednym kliknięciem.

Go VR - filmy sferyczne

Obsługa aplikacji nie powinna nikomu sprawić problemu. Przy intensywnym testowaniu ani razu nie zdarzyło się też, żeby program zawiesił się. Nie rozgrzewa też smartfona do czerwoności, z czym ma problem wiele odtwarzaczy filmów. Jeśli zależy Wam głównie na odtwarzaniu filmów lokalnych, nie znajdziecie lepszej aplikacji.

VR Media Player

Polecamy
VR Media Player

Prosty w obsłudze odtwarzacz filmów 360 i zdjęć panoramicznych. Posiada kilka trybów wyświetlania obrazu ("sferę", "fisheye", 3D, 2D, VR). Pozwala sterować kątem widzenia przez przesunięcie palca, żyroskop smartfona lub funkcję autorotacji ekranu.

VR Media Player to alternatywna propozycja dla miłośników minimalistycznych interfejsów i jednocześnie fanów fotografii. Aplikacja wyróżnia się tym, że pozwala odtworzyć w 360-stopniach nie tylko filmy, ale również zdjęcia panoramiczne. W każdym przypadku możliwe jest sterowanie z wykorzystaniem żyroskopu, przesunięcia palcem lub autorotacji ekranu (ten ostatni sposób najlepiej sprawdza się w przypadku zdjęć).

Bez problemu odtworzymy tu pliki MP4, AVI, 3GP i MKV, a także filmy 3D i 2D. W przypadku filmów niepanoramicznych do wyboru mamy kilka stopni konwersji ekranu m.in. sferę czy fisheye, które odpowiednio zakrzywiają obraz. Podobnie jak w przypadku pozostałych aplikacji znajdziemy tu także tryb VR, który aktywuje się jednym kliknięciem. VR Media Player nie wspiera jednak żadnej możliwości oglądania filmów online - odtwarza jedynie materiały dostępne w pamięci smartfona czy tabletu.

VR Media Player - filmy 360

Dzięki aplikacji VR Media Player odtworzymy nie tylko filmy sferyczne, ale także stworzone ze pomocą tej techniki zdjęcia

360 VR Player

Warta uwagi
360 VR Player

360 VR Player w darmowej wersji pozwala oglądać 360-stopniowe filmy z pamięci lokalnej urządzenia lub z sieci społecznościowych (autorskiej i z YouTube). Posiada również wsparcie dla trybu VR i rozdzielczości 4K.

Jeśli chcielibyście odtwarzać zarówno lokalne pliki 360-stopni, jak i filmy online , to całkiem rozsądną propozycją jest aplikacja 360 VR Player. Wersja darmowa nie zezwala co prawda na oglądanie filmów bezpośrednio z podanych linków URL ani na pobieranie ich z proponowanej przez twórców biblioteki, ale za to oferuje dostęp do sieci społecznościowej użytkowników aplikacji, wyselekcjonowanej kolekcji dedykowanej goglom VR oraz 360-stopniowych filmów udostępnionych na YouTube. Aplikacja wspiera przy tym wiele formatów plików wideo i rozdzielczość 4K. 

Przy wyborze filmów z pamięci urządzenia możemy określić jeden z trzech dostępnych trybów obrazu - 360° dedykowany filmom sferycznym, VR dla użytkowników gogli oraz zwykły tryb 2D. Jedynym minusem 360 VR Player jest brak wsparcia dla dwóch możliwości sterowania kątami obrazu równocześnie - możemy przesuwać kąt widzenia używając żyroskopu, albo palca, co jest nie do końca wygodnym rozwiązaniem. Pozostałe aplikacje z zestawienia nie miały z tym problemu. 

360 VR Player

360 VR Player ułatwia dotarcie do nowych materiałów dzięki zintegrowanemu modułowi społecznościowemu

Kamery rejestrujące sferyczne obrazy są jeszcze wciąż drogie, ale filmy 360-stopni pojawiają się w sieci jak grzyby po deszczu. W połączeniu z goglami VR stanowią jeden z najmocniej rozwijających się trendów technologii obrazu w ciągu ostatnich lat. To właśnie smartfony i tablety, a nie komputery czy telewizory wiodą prym w tej dziedzinie. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas aplikacje pozwolą Wam cieszyć się filmami sferycznymi w najbardziej wygodny dla Was sposób.

Brak komentarzy do tej publikacji. Dodaj pierwszy komentarz.