partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

Palit Thunder Master 2.4

PobierzPalit Thunder Master

Thunder Master to narzędzie o identycznej funkcjonalności jak Gainward EXPERTool, a jedyna różnica między nimi to wygląd interfejsu, który w obu przypadkach nie prezentuje się najlepiej. Program współpracuje jedynie z kartami graficznymi wyposażonymi w ukałdy ze stajni Nvidii.

Główne okno Palit Thunder Master (kliknij, żeby powiększyć)

Po uruchomieniu aplikacja prezentuje nam informacje na temat aktualnej prędkości wentylatora, częstotliwości pracy rdzenia graficznego i pamięci i temperatury karty. W tym samym oknie mamy możliwość zapisywania i przełączenia się pomiędzy jednym z pięciu zdefiniowanych przez nas profili.

Moduł odpowiedzialny za przetaktowanie oferuje możliwość zmiany częstotliwości pracy rdzenia graficznego (i jego napięcia), pamięci vRAM, zwiększenie limitu prądowego i zablokowanie na konkretnej wartości maksymalnej liczby klatek wyświetlanych w ciągu sekundy. Wyświetlająca się u góry okna zakładka "Master mode" pozwala na szybkie podniesienie zegarów rdzenia i pamięci o 5% (opcja działa z wybranymi kartami graficznymi firmy Palit).

Moduł podkręcania oferowany przez Thunder Master

Kliknięcie przycisku "Settings" przywołuje okno ustawień programu. Niestety nie znajdziemy tutaj nic po za konfiguracją zachowania programu podczas uruchamiania systemu (włączenie lub pozostawienie nieaktywnym), pozycją odpowiedzialną za wyświetlanie chmurek z podpowiedziami oraz możliwością przełączania pokazywanych taktowań rdzenia graficznego i pamięci między aktualnymi i maksymalnymi.

Menu ustawień Thunder Master

Thunder Master potrafi wyświetlać wykresy monitorowanych przez niego parametrów karty graficznej. Reaguje w ten sposób na kliknięcie przycisku "Status". Niestety twórcy nie pozwolili nam w żaden sposób ingerować w prezentowane informacje.

Okno monitorowania parametrów karty graficznej

Do naszego użytku oddano także moduł odpowiedzialny z sterowanie wentylatorem na karcie graficznej (tryb automatyczny, ręczne ustawienie krzywej, wymuszenie stałej prędkości obrotowej).

Panek sterowania obrotami wentylatora

Ostatni moduł jaki oferuje program, to okno wyświetlające informacje na temat karty graficznej. Znajdziemy tu wersję systemu operacyjnego pod którym pracuje karta graficzna, numer jej sterownika, wysokość taktowania rdzenia graficznego (także w trybie Boost) i pamięci vRAM oraz jej rozmiar.

Moduł wyświetlający informacje o karcie graficznej

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.