partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

MSI Afterburner

PobierzMSI Afterburner

To jedna z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejsza, aplikacja służąca do zmiany parametrów pracy kart graficznych. Swoja popularność zawdzięcza niemal bezproblemowej współpracy z akceleratorami różnych producentów wykorzystujących układy AMD oraz Nvidii.

MSI Afterburner (kliknij, żeby powiększyć)

Domyślne ustawienia programu pozwalają na kontrolowanie parametrów karty graficznej bez możliwości zmiany napięcia rdzenia graficznego oraz pamięci. Obsługę tych kluczowych parametrów dla ekstremalnego podkręcania możemy włączyć w ustawieniach aplikacji lub modyfikując odpowiednie parametry w pliku konfiguracyjnym.

 

Okna ustawień programu, kontroli wentylatora i monitorowania (kliknij, żeby powiększyć)

Program oferuje ogromne możliwości konfiguracji. W menu ustawień znajdziemy dostęp do konfiguracji zaawansowanych opcji dostępu do sprzętu (na poziomie użytkownika lub kernela), możliwość rozbudowanej kontroli obrotów wentylatora, zaawansowane opcje monitorowania karty graficznej (zmiana kolejności wyświetlania; włączanie/wyłączanie monitorowania parametrów; zmianę limitów i nazw wykresów; wyświetlanie parametrów za pomocą OSD, na wyświetlaczu klawiatur Logitech lub w zasobniku systemowym), konfigurację zrzutów ekranowych i przechwytywania wideo oraz przypisywanie skrótów klawiszowych do jednego z pięciu stworzonych i zapisanych przez nas profili.

Okna konfiguracji zrzutów ekranu, przechwytywania wideo oraz przełączania profili (kliknij, żeby powiększyć)

Bardzo ciekawym rozwiązaniem oferowanym przez MSI jest możliwość monitorowania parametrów pracy karty graficznej przez urządzenia pracujące pod kontrolą systemu Android. Żeby komunikacja komputera z telefonem lub tabletem była mozliwa konieczne będzie zainstalowanie w PCie dodatkowej aplikacji – MSI Afterburner Remote Server. Kolejny krok to odwiedzenie sklepu Play i dodanie do urządzenia z Androidem programu MSI Afterburner APP. Na koniec pozostanie jedynie skonfigurowanie połączenie między urządzeniami.

 

MSI Afterburner APP i okno monitorowania (kliknij, żeby powiększyć)

MSI Afterburner APP oprócz informacji o karcie graficznej wyświetla także dane na temat obciążenia i temperatury wszystkich rdzeni procesora, wykorzystania pamięci RAM oraz pliku wymiany. Wisienką na torcie jest możliwość monitorowania karty graficznej z dowolnego miejsca na Ziemi oferującego łączność GSM lub WiFi. W tym celu należy odpowiednio skonfigurować Firewalla zainstalowanego na komputerze i router, jeśli takowy posiadamy.

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.