partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

Gigabyte OC Guru II 1.67

PobierzGigabyte OC Guru II

Program OC Guru II zaskoczył nas dość skromnymi możliwościami w porównaniu do aplikacji innych dużych graczy na rynku (EVGA Precision, ASUS GPU Tweak czy MSI Afterburner, którym opiszemy w kolejnym rozdziale). OC Guru II oferuje wszystko co niezbędne nawet do ekstremalnego podkręcania, jednak konkurencja wypadła zdecydowanie korzystniej.

Gigabyte OC Guru II (kliknij, żeby powiększyć)

Główne okno programu wyświetla najważniejsze informacje i daje dostęp do większości oferowanych funkcji. Znajdziemy tu informacje o aktualnych taktowaniach rdzenia (oraz jego napięcia) i pamięci, będziemy mogli zmienić częstotliwość ich pracy oraz zasilanie (również vRAM), a także sprawdzić prędkość obrotową wentylatora lub ustawienia technologii OSD. Niespotykaną w innych testowanych przez nas programach jest możliwość ustawienia minimalnego napięcia zasilającego rdzeń graficzny. OC Guru II pozwala na stworzenie i zapisanie pięciu profili lub zablokowanie wprowadzania zmian.

Panel sterowania pracą wentylatora (kliknij, żeby powiększyć)

Moduł odpowiedzialny za pracę wentylatora pozwala na dwa tryby pracy - automatyczny i ręczny, w którym sami możemy ustawić prędkość obrotową dla konkretnych temperatur.

Panel OSD pozwala na wybranie, które informacje będą wyświetlane, skrótu klawiszowego aktywującego jego pracę i kombinacji klawiszy do robienia zrzutów ekranu oraz (co także jest funkcją właściwą tylko OC Guru II) sterowanie pracą monitora (modyfikacja jasności, kontrastu, poziomu gammy).

Panel konfiguracji wyświetlacza OSD (kliknij, żeby powiększyć)

Element "Monitoring" znajdujący się w głównym oknie programu możemy przełączyć do pracy w osobny, wyświetlającym szczegółowe wartości i wykresy takich parametrów jak taktowanie rdzenia graficznego i pamięci, ich napięcia, temperatury karty graficznej oraz prędkości wentylatorów. W górnym lewym rogu tego modułu znajduje się przycisk do jego konfiguracji. Znajdziemy tu jedynie możliwość włączania/wyłączanie monitorowania wybranych parametrów oraz ścieżkę dostępu do folderu, w którym będą zapisywane pliki dziennika.

Panel sterowanie pracą wentylatora i okno jego ustawień (kliknij, żeby powiększyć)

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.