partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

Gainward EXPERTool 9.4 (Nvidia)/4.2 (AMD)

PobierzGainward EXPERTool

Jeśli nie zgadzaliście się z naszym porównaniem EVGA Precision do konsoli motocykla wyścigowego, to w przypadku programu EXPERTool od firmy Gainward, skojarzenia z deską rozdzielczą samochodu narzucają się same. Niestety na podobieństwach motoryzacyjnych kończą się cechy wspólne obu programów.

PobierzGainward EXPERTool for ATI

EXPERTool poza efektownym interfejsem nie ma się czym pochwalić. Menu ustawień ogranicza się do trzech opcji – włączenie programu razem z Windows, włączenie chmurek z podpowiedziami i zmiana sposoby wyświetlania taktowania rdzenia graficznego i pamięci (wartości aktualne lub maksymalne).

Okna z wykresami nie możemy konfigurować. Jego możliwości kończą się na wyświetlaniu wartości dla zdefiniowanych przez producenta parametrów.

Po kliknięciu znajdującego się po lewej stronie aplikacji przycisku "Info" wyświetla się okno, z którego dowiemy się pod jakim systemem operacyjnym uruchomiony jest program, jaka karta graficzna działa w systemie oraz kilku informacji na jej temat (ustawione taktowania, rozmiar pamięci i szerokość szyny danych czy wersja BIOS-u).

Okno odpowiedzialne za podkręcanie ogranicza się do wyświetlania pięciu parametrów, które pozwalają na zmianę częstotliwości taktowania rdzenia graficznego (i jego napięcia) oraz pamięci, limitu prądowego karty graficznej, a także zablokowanie na wybranej wartości (między 1-225) maksymalnej liczby klatek wyświetlanych w ciągu sekundy.

Panel odpowiedzialny za sterowanianie wentylatorem pozwala na ustawienie ilości obrotów na konkretnej wartości, stworzenie krzywej przebiegu (za pomocą jedynie trzech punktów) lub wykorzystanie parametrów zapisanych w BIOSie karty.

EXPERTool oferuje także zapisanie wartości ustawionych przez nas parametrów bezpośrednio do BIOSu, jednak korzystanie z tej opcji odradzamy wszystkim, którzy w razie problemów nie poradzą sobie z zaprogramowaniem kości BIOSu fabrycznym oprogramowaniem.

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.