partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

Galaxy XtremeTuner Plus 3.0.0.3

PobierzGalaxy XtremeTuner Plus

O gustach nie powinno się dyskutować, jednak ciężko przyznać tej aplikacji nagrodę miss piękności wśród programów do podkręcania. Na szczęście wygląd jest najmniej ważnym aspektem programów do przetaktowywania. Mimo nie najlepszego pierwszego wrażenia zauważyliśmy, że XtremeTuner ma kilka ciekawych funkcji, które przydadzą się podczas podkręcania kart graficznych z układami Nvidii (seria 600 i nowsze).

Główne okno programu XtremeTuner (kliknij, żeby powiększyć)

XtremeTuner, tak jak każdy z programów do podkręcania, pozwala na zmianę taktowania rdzenia graficznego oraz napięcia z jakim pracuje. Standardowa jest także możliwość przetaktowania pamięci RAM, jednak możliwość kontrolowania zasilania tego komponentu jest już czymś rzadziej spotykanym. Kolejnym wyróżniającym XtremeTuner narzędziem jest monitorowanie napięcia na wszystkich liniach zasilacza (3V, 5V, 12V), obrotów wentylatorów oraz temperatury (o ile odpowiedni czujnik został podłączony do płyty głównej).

Moduł monitorowania parametrów pracy zasilacza (kliknij, żeby powiększyć)

Aplikacji stworzonej przez Galaxy nie zabrakło także możliwości kontrolowania obrotów wentylatora na karcie graficznej. Program daje możliwość automatycznego dopasowania prędkości, ustawienia na sztywno wybranej wartości procentowej, lub ręczne stworzenie krzywej za pomocą pięciu zdefiniowanych punktów.

Zakładka "Performance log" odpowiedzialna jest za wyświetlanie parametrów pracy karty graficznej, znajdziemy tu informacje na temat częstotliwości taktowania rdzenia graficznego, pamięci, jednostek cieniujących i temperatury akceleratora. Dość małe i nieczytelne wykresy tych parametrów możemy przełączyć do osobnego okna lub wyświetlić na ekranie za pomocą technologii OSD.

XtremeTuner pozwala także na "podkręcenie" monitora (moduł "Pixel Clock OC" znajdujący się w ustawieniach aplikacji) oraz zablokowania ilości wyświetlanych klatek w ciągu sekundy na wybranej przez nas wartości. Menu ustawień programu nie jest zbyt bogate w opcje. Znajdziemy w nim sekcję odpowiedzialną za zachowanie programu podczas startu systemu, częstotliwość odświeżania informacji na wykresach, parametry wyświetlane za pomocą OSD, zaawansowane opcje kontroli wentylatora.

Menu ustawień XtremeTuner oraz moduł Pixel Clock OC

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.