partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

EVGA Precision X 15 5.0.1

PobierzEVGA Precision XOC

Aplikacja na pierwszy rzut oka przypomina konsolę motocykla wyścigowego, co dobrze wróży przyszłym wynikom podkręcania ;) Narzędzie przeznaczone jest do przetaktowywania kart graficznych firmy EVGA, jednak można je używać ze wszystkimi akceleratorami wyposażonymi w układy Nvidii (jednak niektóre z funkcji będą niedostępne).

Program dostarcza wszystkich niezbędnych do podkręcania narzędzi. Za jego pomocą możemy zmieniać częstotliwość taktowania rdzenia graficznego (oraz jego napięcia) i pamięci RAM, a także tworzyć bardzo złożone krzywe pracy wentylatorów (dostosowanie ich prędkości do temperatury).

Aplikacja daje także możliwość „podkręcania” monitora. Parametr „Pixel Clock” pozwala na zmianę fabrycznie ustawionej częstotliwości odświeżania matrycy. Precision X oferuje dodatkowo opcję wymuszenia na kacie graficznej pracy z maksymalną częstotliwością w trybie Boost (opcja KBoost) niezależnie od obciążenie rdzenia graficznego.

Przydatny podczas podkręcania może się okazać przycisk „Test”, który uruchamia funkcje sprawdzania wprowadzonych przez nas zmian pod kątem stabilności pracy karty graficznej (niezbędne będzie doinstalowanie narzędzia EVGA OC Scanner X).

Program dostarcza także dużej ilości informacji o parametrach pracy karty graficznej. Wykresy znajdujące się w dolnej części okna można przeglądać za pomocą paska przewijania lub przenieść do osobnego okna (dwukrotne kliknięcie na obszarze wyświetlania wykresów). Śledzone parametry pracy karty graficznej możemy konfigurować (włączać lub wyłączać monitorowanie, zmieniać kolejność wyświetlania). Program pozwala także na wyświetlanie monitorowanych parametrów za pomocą technologii OSD (ang. On-Screen Display).

Precision X oferuje możliwość robienia zrzutów ekranu (format .BMP lub .JPG) i zapisanie do 10 profili, między którymi możemy przełączać się za pomocą skrótów klawiszowych.

Opcja Frame Rate Target pozwala na zablokowanie liczby wyświetlanych w ciągu sekundy klatek na wartości między 0 i 120. Jest to rozwiązanie analogiczne do synchronizacji pionowej (ang. vertical synchronization – V-Sync) z tą różnicą, że nie ogranicza się do wartości 60 klatek na sekundę.

Podkręcanie za pomocą EVGA Precision X odbywa się poprzez zmianę offsetu – do fabrycznego taktowania rdzenia graficznego w trybie Boost dodajemy kolejne megaherce. Suma obydwu wartości informuje o maksymalnym taktowaniu rdzenia z jakim będzie pracowała nasza karta graficzna.

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.