partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

ASUS GPU Tweak 2.6.4

PobierzASUS GPU Tweak

To narzędzie do podkręcania kart graficznych od tajwańskiego producenta współpracujące z kartami wyposażonymi w układy AMD oraz Nvidii. Aplikacja pozwala na podkręcanie także akceleratorów innych producentów, jednak niektóre z jej funkcji będą niedostępne.

ASUS GPU Tweak z włączonymi oknami monitorowania i GPU-Z (kliknij, żeby powiększyć)

Obok głównego okna aplikacji wyświetla się drugie odpowiedzialne za prezentowanie aktualnych parametrów pracy karty graficznej. Wszystkie informacje możemy modyfikować według potrzeb – zmiana kolejności komponentów, włączanie i wyłączanie monitorowania. Przydatną możliwością może okazać się zmiana wyglądu całego okna. Asus dał nam wybór między domyślnie przyczepionym do GPU Tweak wyświetlającym wykresy wszystkich monitorowanych parametrów, dodatkiem do pulpitu, który zajmuje zdecydowanie mniej miejsca i wyświetla informacje za pomocą liczb (wykres konkretnego parametru możemy obejrzeć po jego kliknięciu), małym dodatkiem wyświetlającym informacje o jednym z wybranych parametrów.

   

Trzy tryby pracy modułu monitorowania parametrów karty graficznej (kliknij, żeby powiększyć)

Kolejnym dodatkiem do Asus GPU Tweaker jest opisywany wcześniej program GPU-Z, jednak jego działanie ogranicza się do wyświetlania zakładki z informacjami o karcie graficznej.

Obsługa programu jest bardzo prosta i ogranicza się praktycznie do przesuwania suwaków odpowiedzialnych za częstotliwość taktowania rdzenia graficznego (i jego napięcia), pamięci RAM, kontroli obrotów wentylatora (program daje możliwość ich ręcznego ustawienia w zależności od temperatury) oraz zwiększenia lub zmniejszania parametru Power Target (procentowe zwiększenie/zmniejszenie maksymalnego obciążenia prądowego). Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie suwaka odpowiedzialnego za taktowanie rdzenia graficznego z tym kontrolującym jego napięcie. Synchronizacja odbywa się w czasie rzeczywistym, a sam algorytm dostosowujący napięcie do taktowania został opracowany przez inżynierów ASUS i jest różny dla różnych układów (tak AMD jak i Nvidii). Takie rozwiązanie może być przydatne dla tych z nas, którzy o podkręcaniu wiedzą niewiele, ale chcą wycisnąć ze swojej karty graficznej maksimum możliwości. Synchronizację obu parametrów można wyłączyć i dostosowywać jej oddzielnie.

Menu ustawień GPU Tweak (kliknij, żeby powiększyć)

Twórcy aplikacji zadbali także o stworzenie dwóch profili (Silent – tryb oszczędności energii oraz Gaming – tryb wysokiej wydajności), które nieznacznie podnoszą lub zmniejszają wydajność karty graficznej. Program pozwala także na zapisanie stworzonych przez nas czterech profili między którymi możemy przełączać się za pomocą skrótów klawiszowych.

W GPU Tweak znajdziemy także moduł odpowiedzialny za "podkręcenie" monitora (zwiększenie ustawionej fabrycznie częstotliwości odświeżania).

Żeby odblokować cały potencjał drzemiący w naszej karcie graficznej, niezbędne będzie udanie się do ustawień programu. Po wybraniu zakładki "Tune" i kliknięciu przycisku "TuneSetting" będziemy mogli zaznaczyć opcję "Overclocking range enhancement", która pozwoli na przetaktowanie rdzenia graficznego i pamięci powyżej granic ustalonych przez producenta. W tym też miejscu dostępne są ustawienia czułości myszy i klawiatury, które odpowiedzialne są za "skok" jednostek w głównym oknie aplikacji (ustawienie suwaka w pozycji 1 spowoduje zmianę wartości MHz/mV o 1). Ostatnia możliwość czekająca na nas w tej zakładce to wprowadzenia ścieżki dostępu do używanego przez nas narzędzia do testowania stabilności (pozwoli to na uruchamianie go z poziomu GPU Tweak).

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.