partner serwisu
Jak i czym podkręcić kartę graficzną i zwiększyć jej wydajność? Przegląd niezbędnych aplikacji
Autor:
Tomasz Kurzak
Data publikacji:
9 listopada 2014, 10:40
Średnia ocena:
Twoja ocena:
Tagi:
3dmark, amd, amd overdrive, asus gpu tweak, ati, catzilla, evga precision x, frafs, fraps, furmark, gainward expertool, galaxy xtremetuner, gigabyte oc guru, gpu-z, msi afterburner, msi kombustor, nvidia, palit thunder master, sapphire trixx, zotac firestorm

AMD OverDrive

To wbudowany w sterowniki do kart graficznych AMD moduł pozwalający na przetaktowanie rdzenia graficznego, pamięci RAM i kontrolę obrotów wentylatora.

Panel sterowania aplikacji AMD OverDrive (kliknij, żeby powiększyć)

PobierzASUS Maximus III GENE BIOSJest to najprostsza i najubożej wyposażona z testowanych przez nas aplikacji. Jej największą wadą jest brak możliwości przetaktowania powyżej "bezpiecznych" wartości określonych przez AMD (np. Radeona HD 7950 podkręcimy maksymalnie do 1100 MHz na rdzeniu i 1575 MHz na pamięciach) i kontrolowania napięcia podawanego na komponenty.

Program doskonale nadaje się dla tych z nas, którzy z podkręcaniem nie są za pan brat, ale chcieliby spróbować swoich sił i możliwości karty graficznej.

Oprócz zmiany częstotliwości układu graficznego oraz pamięci RAM, OverDrive pozwala na kontrolę obrotów wentylatora, jednak ogranicza się ona do wymuszenia konkretnej procentowej wartości (nie mamy możliwości dostosowania prędkości obrotowej do konkretnej wartości temperatury).

W górnej części okna OverDrive wyświetla informacje na temat aktualnego taktowania rdzenia graficznego i pamięci, temperatury karty graficznej oraz procentowej wartości obrotów wentylatora.

2014.11.11, 12:38
Ten artykuł mimo, że wyjaśnia dokładnie parametry programów, dopóki nie będzie polskich ekranów nie znając angielskiego i programowania dla mnie jest bezużyteczny /po prostu nie odważę się :(/
2014.11.11, 12:43
Tatlesz, niektóre programy są spolszczone, np. EVGA Precision X (zobacz screenshoty w naszym artykule). Możesz użyć właśnie tych aplikacji.